Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  1. Rak żołądka – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?
  2. Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?
  3. Rak żołądka – diagnostyka
  4. Rak żołądka – przyczyny
  5. Rak żołądka – rokowania. Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?
  6. Rak żołądka – leczenie

Według statystyk w Polsce ok. 6 tys. osób rocznie słyszy diagnozę raka żołądka. Częściej cierpią na niego mężczyźni niż kobiety. Mimo że dokładne przyczyny rozwoju tej choroby nie zostały jeszcze poznane, to uważa się, że w 90% odpowiadają za nią czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim styl życia i sposób odżywiania. Co ciekawe, zapadalność na raka żołądka znacznie zmalała w ciągu ostatnich dekad, co może mieć związek ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat nowotworu, z lepszym dostępem do skutecznych form leczenia, a także ze zmniejszeniem spożycia produktów wędzonych i peklowanych.

Rak żołądka – objawy. Jakie są pierwsze objawy raka żołądka?

Przewlekłe problemy gastryczne mogą niepokoić. Wiele osób zadaje sobie wówczas pytanie o to, jakie są pierwsze objawy raka żołądka. Prawda jest taka, że choroba przez długi czas może rozwijać się bezobjawowo, a nawet jeśli pojawią się jakieś symptomy, to są one mało specyficzne. To sprawia, że chorzy zgłaszają się do gabinetów lekarskich zbyt późno. Jak długo rozwija się rak żołądka? Od kilku do nawet kilkunastu lat.

Początkowe objawy raka żołądka to:

  • niestrawność,
  • nudności i wymioty,
  • bóle o charakterze rozlanym,
  • uczucie pieczenia w żołądku,
  • nieintencjonalny spadek masy ciała,
  • uczucie niesmaku w ustach,
  • ogólne osłabienie organizmu,
  • wzdęcia,
  • senność,
  • krew w stolcu.

Wymienione wyżej objawy zazwyczaj nasilają się wraz z rozwojem choroby. Nowotwory żołądka często dają odległe przerzuty. Zazwyczaj tworzą się one w węzłach chłonnych, a także w wątrobie. Charakterystyczny dla rozrostu tkanek nowotworowych w wątrobie jest rozwój żółtaczki.

Sprawdź leki na wzdęcia na DOZ.pl

Ból przy raku żołądka: jak boli rak żołądka?

Ból żołądka, szczególnie gdy trwa długo, zawsze wywołuje niepokój. Jak boli rak żołądka? Ból ma różny stopień nasilenia i pojawia się w nadbrzuszu lub śródbrzuszu. W większości przypadków pojawia się po posiłku.

Powiązane produkty

Rak żołądka – diagnostyka

Diagnostyka raka żołądka jest złożona i wymaga przeprowadzenia wielu badań. Jednym z najważniejszych narzędzi jest gastroskopia, która ocenia stan nie tylko tego organu, ale także innych elementów układu pokarmowego. Pomocne jest również badanie radiologiczne z użyciem kontrastu i wykonanie badania obrazowania, np. tomografii komputerowej czy też rezonansu magnetycznego.

Czy rak żołądka wyjdzie na USG? Tak. Ultrasonografia służy lekarzom w celu oceny zaawansowania choroby. Aby móc dokładnie określić grubość nacieku komórek nowotworowych, stosuje się endosonografię.

Czy można mieć raka i dobre wyniki krwi? Warto pamiętać o tym, że sama morfologia nie wystarczy, aby potwierdzić obecność komórek nowotworowych. Czy zatem z krwi można wykryć raka żołądka? Tak, pod warunkiem że wykona się test przesiewowy w kierunku wykrycia sygnału metylacji DNA, a także markera CA 72-4. Ponadto w przypadku raka żołądka bardzo często obserwuje się niedokrwistość (spadek poziomu hemoglobiny i liczby erytrocytów), a także niski poziom witaminy B12 (zaburzenia jej wchłaniania).

Rak żołądka – przyczyny

Powstawanie raka żołądka może mieć wiele przyczyn. Poza przypadkami dziedziczenia wadliwych genów, odpowiedzialnych za chorobę, najczęstsze przyczyny raka żołądka związane są ze stylem życia, np.:

  • spożywanie nadmiernej ilości produktów wędzonych, z dużą ilością soli, a także saletry,
  • nadużywanie alkoholu,
  • palenie papierosów,
  • mała ilość lub brak w diecie świeżych owoców i warzyw,
  • nadwaga i otyłość.
Przez ostatnie lata mocno utrwalił się mit o tym, że wrzody żołądka (wywołane głównie przez zakażenie H. pylori) predysponują do rozwoju raka żołądka. W rzeczywistości nie jest to do końca prawda. Dowiedziono, że zdarza się to niezwykle rzadko. Nie należy jednak całkowicie odrzucać takiej możliwości, ponieważ owrzodzenia śluzówki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Rak żołądka – rokowania. Jak długo żyje się z rakiem żołądka? Czy rak żołądka jest uleczalny?

Jak wygląda rokowanie w przypadku raka żołądka? Jest to uzależnione przede wszystkim od stopnia zaawansowania choroby i od tego, na jakim etapie życia dojdzie do jej wykrycia. Szanse na wyleczenie i tym samym przeżycie są wyższe dla osób młodych, które nie cierpią na żadne inne schorzenia przewlekłe. Na wczesnym etapie rozwoju raka żołądka ok. 85% chorych przeżywa kolejne 5 lat.

Rak żołądka – leczenie

Leczenie raka żołądka uzależnione jest od indywidualnego przypadku. Lekarze dzielą raka na operacyjnego i nieoperacyjnego. W pierwszym przypadku możliwe jest wycięcie guza, co czasami wymaga usunięcia lokalnych węzłów chłonnych, a także rekonstrukcji pewnej części układu pokarmowego. Po operacji często stosuje się radiochemioterapię.

W przypadku gdy naciek komórek nowotworowych jest duży, niemożliwe stanie się przeprowadzenie operacji. Wówczas jedynym wyjściem jest zastosowanie chemioterapii paliatywnej.
  1. H. Waldum i R. Fossmark, Gastritis, Gastric Polyps and Gastric Cancer, „International Journal of Molecular Sciences”, nr 12 2021.
  2. M.K. Kalicka, T. Korzec, K. Kania i in., Badanie przesiewowe w kierunku raka żołądka – czy istnieje? Przegląd literatury, „Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu”, nr 1 2022.
  3. R. Wierzbicki, Rak żołądka – przyczyny, objawy, rokowanie i diagnostyka, szpitalnaklinach.pl [online] https://www.szpitalnaklinach.pl/blog/rak-zoladka-przyczyny-objawy-rokowania-i-diagnostyka/ [dostęp 30.05.2023].
  4. B. Spławski, Co to jest rak żołądka?, „Onkologia po Dyplomie”, nr 03 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij