×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Rak żołądka

Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

Jakie są zatem czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka żołądka?

 Na pewno są to czynniki dietetyczne - żywność konserwowana, z dużą zawartością soli, azotynów, produktów wędzonych, dieta uboga w świeże warzywa i owoce.  Niekorzystny wpływ mają także warunki socjalne i środowiskowe - niski status socjoekonomiczny oraz palenie tytoniu. Zmiany w błonie śluzowej żołądka, miedzy innymi jej zanikowe zapalenie związane z chorobą Addisona- Biermera oraz zakażenie Helicobacter pylori prowadzące do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, mogą predysponować do rozwoju nowotworu. Bierze się pod uwagę również czynniki genetyczne.

Jakie objawy mogą sugerować rak żołądka?

Objawy raka żołądka są niecharakterystyczne i mogą przypominać objawy obecne w innych schorzeniach żołądka, jak nieżyt błony śluzowej czy choroba wrzodowa. Dlatego też bardzo często objawy te są początkowo bagatelizowane, co przyczynia się do zbyt późnego rozpoznania choroby. Najczęściej powtarzającymi się dolegliwościami jest bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu, utrata łaknienia oraz okresowe nudności lub wymioty. U niewielkiego procenta pacjentów mogą pojawić się smoliste stolce, mogą pojawić się problemy z połykaniem (dysfagia). Z czasem dochodzi też do utraty masy ciała oraz ogólnego wyniszczenia. 

Jakie badania będą pomocne w postawieniu diagnozy?

Przede wszystkim jest to gastroskopia, która umożliwia wykrycie wczesnego raka - w czasie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego, dzięki czemu można postawić pewną diagnozę. Dlatego też,  wobec braku objawów swoistych dla raka żołądka, należy podkreślić konieczność jak najwcześniejszego kierowania na badanie gastroskopowe chorych zgłaszających się z objawami dyspeptycznymi w celu wykluczenia lub potwierdzenia wczesnej postaci raka żołądka. Badaniem uzupełniającym jest badanie radiologiczne przewodu pokarmowego, zwykle wykonywane z kontrastem, usg umożliwiające ocenę stopnia zaawansowania choroby (obecność ewentualnych przerzutów w węzłach chłonnych i narządach jamy brzusznej), tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które pozwalają jeszcze bardziej dokładnie ocenić stopień zaawansowania choroby. 

Jak przebiega leczenie raka żołądka?

Jeśli chodzi o leczenie raka żołądka, to zasadniczą rolę odgrywają metody chirurgiczne. Aby doprowadzić do trwałego wyleczenia, należy całkowicie usunąć ognisko guza pierwotnego, jak i przerzuty z okolicznych węzłów chłonnych. Metoda z wyboru jest całkowita resekcja żołądka (lub ewentualnie subtotalna, czyli wycięcie minimum 4/5 żołądka) w połączeniu z usunięciem węzłów chłonnych. W tej sytuacji zachodzi konieczność odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się paliatywne metody chirurgiczne, które czasowo poprawiają komfort życia chorego. Ponadto do leczenia wykorzystywana jest też chemioterapia przed - lub pooperacyjna. 


Podziel się: