Rak żołądka
Michał Posmykiewicz

Rak żołądka

Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

Jakie są zatem czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka żołądka?

 Na pewno są to czynniki dietetyczne - żywność konserwowana, z dużą zawartością soli, azotynów, produktów wędzonych, dieta uboga w świeże warzywa i owoce.  Niekorzystny wpływ mają także warunki socjalne i środowiskowe - niski status socjoekonomiczny oraz palenie tytoniu. Zmiany w błonie śluzowej żołądka, miedzy innymi jej zanikowe zapalenie związane z chorobą Addisona- Biermera oraz zakażenie Helicobacter pylori prowadzące do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, mogą predysponować do rozwoju nowotworu. Bierze się pod uwagę również czynniki genetyczne.

Jakie objawy mogą sugerować rak żołądka?

Objawy raka żołądka są niecharakterystyczne i mogą przypominać objawy obecne w innych schorzeniach żołądka, jak nieżyt błony śluzowej czy choroba wrzodowa. Dlatego też bardzo często objawy te są początkowo bagatelizowane, co przyczynia się do zbyt późnego rozpoznania choroby. Najczęściej powtarzającymi się dolegliwościami jest bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu, utrata łaknienia oraz okresowe nudności lub wymioty. U niewielkiego procenta pacjentów mogą pojawić się smoliste stolce, mogą pojawić się problemy z połykaniem (dysfagia). Z czasem dochodzi też do utraty masy ciała oraz ogólnego wyniszczenia. 

Polecane dla Ciebie

Jakie badania będą pomocne w postawieniu diagnozy?

Przede wszystkim jest to gastroskopia, która umożliwia wykrycie wczesnego raka - w czasie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego, dzięki czemu można postawić pewną diagnozę. Dlatego też,  wobec braku objawów swoistych dla raka żołądka, należy podkreślić konieczność jak najwcześniejszego kierowania na badanie gastroskopowe chorych zgłaszających się z objawami dyspeptycznymi w celu wykluczenia lub potwierdzenia wczesnej postaci raka żołądka. Badaniem uzupełniającym jest badanie radiologiczne przewodu pokarmowego, zwykle wykonywane z kontrastem, usg umożliwiające ocenę stopnia zaawansowania choroby (obecność ewentualnych przerzutów w węzłach chłonnych i narządach jamy brzusznej), tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które pozwalają jeszcze bardziej dokładnie ocenić stopień zaawansowania choroby. 

Jak przebiega leczenie raka żołądka?

Jeśli chodzi o leczenie raka żołądka, to zasadniczą rolę odgrywają metody chirurgiczne. Aby doprowadzić do trwałego wyleczenia, należy całkowicie usunąć ognisko guza pierwotnego, jak i przerzuty z okolicznych węzłów chłonnych. Metoda z wyboru jest całkowita resekcja żołądka (lub ewentualnie subtotalna, czyli wycięcie minimum 4/5 żołądka) w połączeniu z usunięciem węzłów chłonnych. W tej sytuacji zachodzi konieczność odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się paliatywne metody chirurgiczne, które czasowo poprawiają komfort życia chorego. Ponadto do leczenia wykorzystywana jest też chemioterapia przed - lub pooperacyjna. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

  Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu – czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

 • Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

  Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

 • Pierwsza pomoc przy zawale

  Zawał mięśnia sercowego to martwica mięśnia sercowego spowodowana jego niedokrwieniem na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej doprowadzającej krew do serca. Do zawału mięśnia sercowego dochodzi najczęściej na skutek zamknięcia światła tętnicy wieńcowej przez blaszkę miażdżycową. Do zawału zdecydowanie częściej dochodzi u mężczyzn niż u kobiet, zwykle dotyka on osoby po 40 roku życia.

 • Choroba Gravesa-Basedova – objawy, rozpoznanie, leczenie

  Do tej pory nie udało się ustalić etiopatogenezy choroby Gravesa-Basedova, wiadomo jedynie, że jest chorobą autoimmunologiczną. Występuje zdecydowanie częściej u kobiet (około 10 razy częściej), co z kolei może sugerować wpływ estrogenów na rozwój schorzenia. Ponadto zaobserwowano, że choroba częściej rozwija się po silnych sytuacjach stresowych.

 • Jakie objawy mogą sugerować obecność guza mózgu?

  Pierwotne nowotwory ośrodkowego układu nerwowego są u dorosłych przyczyną około 3% wszystkich zgonów na nowotwory złośliwe. Większość nowotworów ośrodkowego układu nerwowego jest umiejscowiona wewnątrzczaszkowo, a jedynie co dziesiąty nowotwór rozwija się w kanale kręgowym. Warto wiedzieć, jakie objawy wskazują na rozwijający się nowotwór. 

 • Zapomniane choroby zakaźne

  Obecnie na świecie zaczynają znowu pojawiać się choroby, o których świat już zaczynał zapominać. Ma to związek zarówno z tym, że bardzo dużo ludzi nie chce szczepić swoich dzieci, jak również z tym, że coraz więcej ludzi zwiedza odległe zakątki świata, nie stosując właściwej profilaktyki przed podróżami. O jakich chorobach mowa?

 • Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

  Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij