Rak żołądka
Michał Posmykiewicz

Rak żołądka

Rak żołądka jest jednym z częściej występujących nowotworów przewodu pokarmowego, częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Polska należy niestety do krajów o jednej z większej w świecie częstości zachorowań na ten nowotwór. Na szczęście w ostatnich latach obserwuje się stopniowe zmniejszanie liczby nowych zachorowań. Najczęściej występującym nowotworem jest rak gruczołowy (adenocarcinoma).

Jakie są zatem czynniki zwiększające ryzyko rozwoju raka żołądka?

 Na pewno są to czynniki dietetyczne - żywność konserwowana, z dużą zawartością soli, azotynów, produktów wędzonych, dieta uboga w świeże warzywa i owoce.  Niekorzystny wpływ mają także warunki socjalne i środowiskowe - niski status socjoekonomiczny oraz palenie tytoniu. Zmiany w błonie śluzowej żołądka, miedzy innymi jej zanikowe zapalenie związane z chorobą Addisona- Biermera oraz zakażenie Helicobacter pylori prowadzące do przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, mogą predysponować do rozwoju nowotworu. Bierze się pod uwagę również czynniki genetyczne.

Jakie objawy mogą sugerować rak żołądka?

Objawy raka żołądka są niecharakterystyczne i mogą przypominać objawy obecne w innych schorzeniach żołądka, jak nieżyt błony śluzowej czy choroba wrzodowa. Dlatego też bardzo często objawy te są początkowo bagatelizowane, co przyczynia się do zbyt późnego rozpoznania choroby. Najczęściej powtarzającymi się dolegliwościami jest bolesność w nadbrzuszu lub śródbrzuszu, utrata łaknienia oraz okresowe nudności lub wymioty. U niewielkiego procenta pacjentów mogą pojawić się smoliste stolce, mogą pojawić się problemy z połykaniem (dysfagia). Z czasem dochodzi też do utraty masy ciała oraz ogólnego wyniszczenia. 

Jakie badania będą pomocne w postawieniu diagnozy?

Przede wszystkim jest to gastroskopia, która umożliwia wykrycie wczesnego raka - w czasie badania pobierane są wycinki do badania histopatologicznego, dzięki czemu można postawić pewną diagnozę. Dlatego też,  wobec braku objawów swoistych dla raka żołądka, należy podkreślić konieczność jak najwcześniejszego kierowania na badanie gastroskopowe chorych zgłaszających się z objawami dyspeptycznymi w celu wykluczenia lub potwierdzenia wczesnej postaci raka żołądka. Badaniem uzupełniającym jest badanie radiologiczne przewodu pokarmowego, zwykle wykonywane z kontrastem, usg umożliwiające ocenę stopnia zaawansowania choroby (obecność ewentualnych przerzutów w węzłach chłonnych i narządach jamy brzusznej), tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny, które pozwalają jeszcze bardziej dokładnie ocenić stopień zaawansowania choroby. 

Jak przebiega leczenie raka żołądka?

Jeśli chodzi o leczenie raka żołądka, to zasadniczą rolę odgrywają metody chirurgiczne. Aby doprowadzić do trwałego wyleczenia, należy całkowicie usunąć ognisko guza pierwotnego, jak i przerzuty z okolicznych węzłów chłonnych. Metoda z wyboru jest całkowita resekcja żołądka (lub ewentualnie subtotalna, czyli wycięcie minimum 4/5 żołądka) w połączeniu z usunięciem węzłów chłonnych. W tej sytuacji zachodzi konieczność odtworzenia ciągłości przewodu pokarmowego. W zaawansowanym stadium choroby stosuje się paliatywne metody chirurgiczne, które czasowo poprawiają komfort życia chorego. Ponadto do leczenia wykorzystywana jest też chemioterapia przed - lub pooperacyjna. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

  Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (colitis ulcerosa, WZJG) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego? W jaki sposób leczy się WZJG? 

 • Bronchoskopia – wskazania, przebieg, wynik badania bronchoskopowego

  Bronchoskopia to inwazyjne badanie diagnostyczne, dzięki któremu można dokonać oceny dróg oddechowych  – wykryć wiele chorób i ustalić sposób leczenia. Wskazania do endokopii tchawicy i oskrzeli to m.in. nawracające zapalenia płuc, napady kaszlu o nieustalonej przyczynie czy zmiany widoczne na zdjęciu radiologicznym wymagające pogłębienia diagnostyki. Badanie jest bezbolesne, ale nieprzyjemne.

 • Porost islandzki – składnik tabletek na gardło dla dzieci i dorosłych

  Porost islandzki, zwany inaczej płucnicą, bądź tarczownicą, rośnie na całej półkuli północnej. Obecne w nim kwasy porostowe hamuja rozwój drobnoustrojów w organizmie i wspomagają leczenie stanów zapalnych górnych dróg oddechowych. Preparaty z porostem islandzkim pomagają złagodzić pierwsze objawy przeziębienia i grypy, takie jak suchy kaszel czy drapanie i ból gardła, mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.

 • Zespół Reye’a – przyczyny, objawy i leczenie choroby Reye’a u dzieci

  Zespół Reye’a to rzadka choroba dotykająca najczęściej dzieci w wieku 4–12 lat, której przyczyną jest przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego. Choroba Reye’a to ostra encefalopatia, która powoduje obrzęk mózgu i wątroby, w konsekwencji uszkodzenie układu nerwowego, a w 50 proc. przypadków nawet śmierć. Jakie są dokładne objawy zespołu Reye’a? Jak się go diagnozuje i leczy?

 • Lamblioza – jak dochodzi do zarażenia lambliami? Objawy i leczenie giardiozy

  Lamblioza (lub inaczej giardioza) to choroba pasożytnicza wywoływana przez pierwotniaki Giardia lamblia, objawiająca się przede wszystkim długotrwałą biegunką. Do zakażenia dochodzi najczęściej na skutek zjedzenia zarażonej żywności bądź wypicia skażonej wody.

 • Lipodemia – przyczyny, objawy, leczenie obrzęku tłuszczowego

  Lipodemia (inaczej obrzęk tłuszczowy lub „choroba grubych nóg”) jest bardzo rzadką chorobą, która najprawdopodobniej jest uwarunkowana genetycznie. Lipodemia charakteryzuje się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej na kończynach dolnych. Nadmiarowa tkanka tłuszczowa lokalizuje się na nogach od bioder do kostek – stopy pozostają niezmienione.

 • Erytrytol – najzdrowszy cukier świata. Poznaj właściwości oraz zastosowanie erytrolu

  Erytrytol to naturalna substancja słodząca o słodyczy sięgającej 60–80 proc. sacharozy, czyli tradycyjnego białego cukru. Ten zdrowy słodzik ma zerową wartość energetyczną (0 kcal) i nie jest metabolizowany przez organizm, dzięki czemu jest polecany osobom odchudzającym się i cukrzykom. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma erytrol i jakie jest jego zastosowanie.

 • Uretroskopia – jakie są wskazania do wziernikowania cewki moczowej i jak przebiega badanie?

  Uretroskopia to inaczej wziernikowanie cewki moczowej. Dzięki temu inwazyjnemu badaniu zdiagnozować można wiele schorzeń układu moczowo–płciowego, np. zwężenie cewki moczowej, nowotwór moczowodu czy infekcję dróg moczowych. Objawami, które powinny skłonić do wizyty u urologa i które mogą być wskazaniem do wykonania uretroskopii są m. in. problemy z oddawaniem moczu, krwiomocz czy nawracające infekcje dróg moczowych. Jak przebiega wziernikowanie cewki moczowej? Czy jest bolesne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij