"Historia wewnętrzna. Jelita najbardziej fascynujący organ naszego ciała"
Barbara Kozber

"Historia wewnętrzna. Jelita najbardziej fascynujący organ naszego ciała"

Barbara Kozber rozmawia z profesorem Adamem Dzikim światowej sławy chirurgiem i proktologiem.

— Panie Profesorze czy nie uważa Pan, że zaniedbujemy swoje jelita? Mówimy o chorobach układu krążenia, raku piersi, cukrzycy, depresji. Nie wszyscy wiedzą, że rak jelita grubego to druga przyczyna zgonów na nowotwory złośliwe, prawda?

— Tak, rzeczywiście rak jelita grubego stanowi duży problem we wszystkich krajach rozwiniętych, i niestety w Polsce każdego roku notuje się wręcz wzrost zachorowań od 3 do 4%, a nasze kliniki leczenia tej choroby odbiegają standardem postępowania i wyposażenia od szpitali w Europie Zachodniej czy Stanach Zjednoczonych. Poza tym zaniedbujemy profilaktykę i pacjenci trafiają na leczenie z rakiem w dużym stopniu zaawansowania tego nowotworu. Największym problemem u nas jest jednak fakt, iż nie mamy żadnego programu leczenia raka jelita grubego. W niektórych krajach, np. w Holandii czy Szwecji istnieją centra leczenia tego nowotworu, gdzie pracują specjaliści z dużym doświadczeniem klinicznym. W Polsce każdy szpital stara się o tzw. punkty z Narodowego Funduszu Zdrowia, a trzeba dodać że operacje onkologiczne są wysoko wyceniane. W związku z tym raka jelita grubego, jak i pozostałe nowotwory, lekarze starają się operować wszędzie, nawet w niewielkich szpitalach powiatowych. Jako konsultant wojewódzki poznałem oddziały chirurgii, gdzie operowano rocznie 3, 4 pacjentów. Jakie zatem doświadczenie mogą mieć ci lekarze leczący tak małą liczbę chorych? Żadne! Dodatkowo w Polsce nie ma żadnego systemu oceny szpitali i oddziałów i tak naprawdę nie wiadomo jak dany ośrodek leczy np. chirurgicznie. Mamy zatem w tym względzie jeszcze dużo do zrobienia.

— Wróćmy do naszych jelit. Proszę powiedzieć jaką rolę w organizmie odgrywa ten chyba najbardziej niedoceniany organ o którym już Hipokrates mówił: "Śmierć zaczyna się w jelitach".

— Gdyby nie było jelit, o których zresztą rzadko myślimy, nie byłoby życia. To w nich przecież odbywają się wszystkie procesy trawienne. Poza tym łączą się one z naszą psychiką, bo na przykład depresja powoduje zmiany ich funkcjonowania, co powoduje, że u niektórych chorych depresja się nasila, przez co jelita jeszcze gorzej pracują. I mamy tu zamknięte koło.

Polecane dla Ciebie

— Panie Profesorze, co Pan sądzi o książce niemieckiej lekarki Giulii Enders "Historia wewnętrzna. Jelita najbardziej fascynujący organ naszego ciała"? Przyznam, że mnie, dziennikarkę od ćwierć wieku zajmującą się medycyną, ta pozycja zachwyciła. 

— Uważam, że jest to bardzo interesująca książka, która w sposób bardzo przystępny usiłuje przybliżyć czytelnikom anatomię i różne funkcje jelit, a także przejrzyście wyjaśnia przyczyny chorób związanych z naszym układem trawiennym. Oczywiście nie jest to książka naukowa i wiadomości w niej zawarte nie mogą być podstawą do leczenia. Niemniej polecam ją wszystkim, których interesuje funkcjonowanie naszego organizmu przedstawione w sposób jasny i przystępny.

— Autorka ze swadą i swoistym poczuciem humoru mówi o sprawach codziennych, niestety przez wielu zaniedbywanych i wstydliwie skrywanych, jakim są wypróżniania. A są one równie ważne jak spożywanie pokarmów, prawda?

— Oczywiście że tak. Wiele osób zauważa dopiero ten problem w momencie, gdy nasilające się zaparcia powodują dyskomfort w życiu i znaczne dolegliwości bólowe. Rodzice często nie zwracają uwagi na wypróżnienia swoich dzieci i nie wyrabiają w nich nawyku regularnego korzystania z toalety. Są jednak i osoby, często z zaburzeniami depresyjnymi, których życie toczy się wokół zaparć. A zatem z niczym nie wolno przesadzać.

— Jak powinniśmy dbać o nasze jelita?

— Profilaktyka to głównie odżywianie. Powinniśmy unikać nadmiaru czerwonego, ale i tłustego mięsa, wyeliminować konserwanty i żywność chemicznie przetworzoną, bo sprzyja to rozwojowi chorób nowotworowych. Bardzo ważna jest w życiu aktywność fizyczna. Przede wszystkim należy jednak zmienić świadomość społeczeństwa i zwrócić uwagę na konieczność wykonywania badań profilaktycznych. Trzeba podkreślać, że nie tylko badanie piersi jest ważne, bo kobiety tak jak i mężczyźni częściej umierają z powodu raka jelita grubego. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy udać się do lekarza i poprosić, a nawet zażądać wykonania badania kolonoskopowego, które jest bezpieczne i niebolesne. Jest to jedyne badanie nie tylko wykrywające nowotwór, ale jemu zapobiegające. Bo tak naprawdę rak jelita grubego jest jedynym nowotworem, któremu możemy w pełni zapobiec. Jeżeli pacjent ma regularnie wykonywaną kolonoskopię w trakcie której usuwane są polipy, to rak się u niego nigdy nie rozwinie. Bo jeżeli nie ma polipa, nie będzie nowotworu.

Barbara Kozber jest dziennikarką telewizyjną z 26-letnim stażem. Od ponad 20 lat redaguje programy medyczne, jest  także członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

  Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

 • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

  Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

 • Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

  Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

 • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

  Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

 • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

  Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

 • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

  Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

 • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

  Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

 • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

  Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij