Dziecko na stoku, czyli jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe
Katarzyna Szulik

Dziecko na stoku, czyli jak bezpiecznie spędzić ferie zimowe

Nauka jazdy na nartach czy snowboardzie to dla dziecka prawdziwa frajda. Beztroskie szaleństwo na stoku może mieć jednak nieprzyjemny finał, jeśli wystarczająco nie zadbamy o bezpieczeństwo naszego malucha. Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym zima będzie udana.

Strój to podstawa

Zanim wybierzemy się z dzieckiem na stok, trzeba zadbać o jego prawidłowy ubiór oraz sprzęt. Jazda na nartach czy snowboardzie, szczególnie na początku, nieodłącznie związana jest z licznymi upadkami, dlatego w tej sytuacji niezbędny będzie dopasowany kask, który uchroni głowę przed urazami. Sprawdzą się również specjalne ochraniacze zapobiegające stłuczeniom na kolanach, łokciach i nadgarstkach.

W trakcie aktywności organizm człowieka wydziela dużo ciepła. Podstawowym błędem większości rodziców jest przegrzewanie dziecka, czyli ubieranie go zbyt grubo. By maluch się nie pocił, dobrym rozwiązaniem jest zakup bielizny termoaktywnej oraz kurtki, która odprowadza wilgoć na zewnątrz, chroniąc przy tym przed wiatrem. Pod spodem może znaleźć się jeszcze polar, jednak pamiętajmy, by nie ubierać dziecka na wielowarstwową „cebulę”. Ważnym wyposażeniem są również wygodne buty, które powinny być o rozmiar większe od tych noszonych na co dzień, by zapewnić prawidłową ruchliwość palców. Buty narciarskie trzeba mierzyć na grubą skarpetę, więc ich rozmiar może być większy od tego noszonego na co dzień. By zapewnić dziecku dobrą widoczność i ochronę przed oślepiającym słońcem warto zainwestować w gogle z filtrami UVA i UVB oraz warstwą zapobiegającą parowaniu.

Sprawny sprzęt

Równie ważny jak prawidłowy ubiór jest również sprawny sprzęt, który uchroni dziecko przed dodatkowym niebezpieczeństwem. Przed każdym sezonem należy dokładnie sprawdzić stan nart, deski snowboardowej oraz wiązań i odpowiednio przygotować je do jazdy. Jeżeli dopiero przymierzamy się do zakupu sprzętu dla dziecka i nie mamy o tym większego pojęcia, nie wstydźmy się prosić o pomoc. Wykwalifikowani sprzedawcy w sklepach sportowych chętnie pomogą wybrać odpowiednie narty czy deskę, dopasowując je do wzrostu i umiejętności malucha. Kupowanie sprzętu na własną rękę i kierowanie się wyłącznie intuicją może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i utrudniać dziecku jazdę po stoku, a nawet doprowadzić do wypadku. Sprzętu sportowego dla dziecka lepiej nie kupować przez internet, ponieważ tylko na żywo jesteśmy sprawdzić jego jakość i ocenić, czy spełnia wymogi bezpieczeństwa.

Polecane dla Ciebie

Pobyt na stoku

Jeśli wyposażenie jest w pełni przygotowane, można udać się na stok, na początek niewielki i o łagodnym zboczu, w miejsce, w którym upadek nie będzie stanowił zagrożenia. Pierwsze chwile poświęćmy na zabawę, by dziecko mogło się zaaklimatyzować. Niezbędna jest także dokładna rozgrzewka. Jeśli maluch nie potrafi jeździć na nartach lub snowboardzie, a Ty nie czujesz się na siłach, by uczyć go na własną rękę, skorzystaj z pomocy instruktora, który fachowo wprowadzi dziecko w tajniki jazdy. By maluch na stoku był w pełni bezpieczny, należy pamiętać, żeby nie spuszczać go z oka. Chwila nieuwagi może spowodować groźny upadek czy zderzenie, dlatego tak ważna jest dobra opieka. Na wszelki wypadek należy włożyć do kurtki dziecka kartkę z danymi rodziców umieszczoną w nieprzemakalnej osłonce, która w przypadku nieprzewidzianej sytuacji pozwoli szybko odnaleźć zgubę.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij