Objawy zatrucia grzybami
Anna Posmykiewicz

Objawy zatrucia grzybami

Powakacyjny okres wczesnej jesieni to czas, w którym chętnie udajemy się całymi rodzinami do lasu na grzybobranie. Dzięki takim wyprawom można choć trochę przedłużyć sobie wakacyjny odpoczynek i oczywiście przede wszystkim znaleźć w lesie składniki na pyszną kolację. Jednak nie zawsze tego typu eskapady kończą się szczęśliwie, czasami ich finał jest inny, niż można by się było spodziewać.

Ma to związek przede wszystkim z tym, że wiele osób udaje się na grzybobranie prawie wcale nie znając się na grzybach. Aby wiedzieć, jakie grzyby należy zbierać, nie wystarczy przejrzeć atlas z rysunkami grzybów czy kilka razy zbierać grzyby w towarzystwie znajomego. Zbierania grzybów należy uczyć się systematycznie, przez kilka lat, regularnie uczestnicząc w grzybobraniach z wytrawnymi grzybiarzami.

W sytuacji, kiedy nie znamy się na grzybach, może bowiem bardzo łatwo dojść do tragedii. Zdarzają się bardzo często pomyłki i zamiast grzybów jadalnych zbierane są te trujące, często działające na nasz organizm śmiertelnie.  Najczęściej dochodzi do pomyłki przy zbieraniu kani- najłatwiej pomylić je z muchomorem sromotnikowym. Do tego trującego grzyba także bardzo podobne są jadalne gąska zielonka czy gołąbek zielonawy. Czasami może dojść do pomyłki przy zbieraniu smardzy- można pomylić je z piestrzenicą kasztanowatą.

Objawy

Po zjedzeniu trujących grzybów mogą pojawić się bardzo różne dolegliwości. Zazwyczaj występują nudności, wymioty, bóle brzucha. Chory jest osłabiony, blady, zlany zimnym potem. Mogą wystąpić jednak także zaburzenia ze strony układu nerwowego: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Należy pamiętać, że po zatruciu muchomorem sromotnikowym, po okresie wystąpienia zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, może wystąpić przejściowy okres poprawy, zazwyczaj po około 12 godzinach, zaś ponowne objawy zatrucia pojawią się po kilku dniach- po tym czasie dochodzi już do uszkodzenia wątroby i nerek.

Dlatego bardzo ważne jest, aby w sytuacji, kiedy po zjedzeniu grzybów wystąpią jakiekolwiek niepokojące nas objawy i dolegliwości, nie bagatelizować ich, tylko niezwłocznie udać się do lekarza! Najlepiej zabrać ze sobą resztki potrawy z przyrządzonych grzybów, aby łatwiej można było zidentyfikować, jaki rodzaj grzyba wywołał zatrucie.

A jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy podejrzeniu zatrucia grzybami?

W takiej sytuacji należy usunąć resztki grzybów z przewodu pokarmowego. W domu należy zatem sprowokować wymioty (nie wolno tego robić u pacjentów z zaburzeniami świadomości i nieprzytomnych- grozi zachłyśnięciem i uduszeniem), w szpitalu pacjent zostanie poddany płukaniu żołądka- chorzy nieprzytomni najpierw zostaną zaintubowani.  Po oczyszczeniu przewodu pokarmowego z resztek grzybów , pacjentowi podaje się węgiel aktywowany, aby przerwać jelitowo-wątrobowe krążenie toksyn grzybów. Ważną sprawą jest także, aby nie dopuścić do odwodnienia pacjenta, dlatego też w czasie pobytu w szpitalu otrzymuje on płyny dożylnie.

Przy zatruciu grzybami najważniejszy jest zatem czas udzielonej pomocy- im szybciej zorientujemy się, że dzieje się coś niepokojącego i im szybciej usuniemy resztki grzybów z przewodu pokarmowego, tym jest większa szansa, że grzybobranie nie skończy się tragicznie. Najważniejsze jednak jest to, aby przede wszystkim zbierać tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne- dzięki temu na pewno unikniemy tragedii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.