Objawy zatrucia grzybami
Anna Posmykiewicz

Objawy zatrucia grzybami

Powakacyjny okres wczesnej jesieni to czas, w którym chętnie udajemy się całymi rodzinami do lasu na grzybobranie. Dzięki takim wyprawom można choć trochę przedłużyć sobie wakacyjny odpoczynek i oczywiście przede wszystkim znaleźć w lesie składniki na pyszną kolację. Jednak nie zawsze tego typu eskapady kończą się szczęśliwie, czasami ich finał jest inny, niż można by się było spodziewać.

Ma to związek przede wszystkim z tym, że wiele osób udaje się na grzybobranie prawie wcale nie znając się na grzybach. Aby wiedzieć, jakie grzyby należy zbierać, nie wystarczy przejrzeć atlas z rysunkami grzybów czy kilka razy zbierać grzyby w towarzystwie znajomego. Zbierania grzybów należy uczyć się systematycznie, przez kilka lat, regularnie uczestnicząc w grzybobraniach z wytrawnymi grzybiarzami.

W sytuacji, kiedy nie znamy się na grzybach, może bowiem bardzo łatwo dojść do tragedii. Zdarzają się bardzo często pomyłki i zamiast grzybów jadalnych zbierane są te trujące, często działające na nasz organizm śmiertelnie.  Najczęściej dochodzi do pomyłki przy zbieraniu kani- najłatwiej pomylić je z muchomorem sromotnikowym. Do tego trującego grzyba także bardzo podobne są jadalne gąska zielonka czy gołąbek zielonawy. Czasami może dojść do pomyłki przy zbieraniu smardzy- można pomylić je z piestrzenicą kasztanowatą.

Objawy

Po zjedzeniu trujących grzybów mogą pojawić się bardzo różne dolegliwości. Zazwyczaj występują nudności, wymioty, bóle brzucha. Chory jest osłabiony, blady, zlany zimnym potem. Mogą wystąpić jednak także zaburzenia ze strony układu nerwowego: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Należy pamiętać, że po zatruciu muchomorem sromotnikowym, po okresie wystąpienia zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, może wystąpić przejściowy okres poprawy, zazwyczaj po około 12 godzinach, zaś ponowne objawy zatrucia pojawią się po kilku dniach- po tym czasie dochodzi już do uszkodzenia wątroby i nerek.

Dlatego bardzo ważne jest, aby w sytuacji, kiedy po zjedzeniu grzybów wystąpią jakiekolwiek niepokojące nas objawy i dolegliwości, nie bagatelizować ich, tylko niezwłocznie udać się do lekarza! Najlepiej zabrać ze sobą resztki potrawy z przyrządzonych grzybów, aby łatwiej można było zidentyfikować, jaki rodzaj grzyba wywołał zatrucie.

A jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy podejrzeniu zatrucia grzybami?

W takiej sytuacji należy usunąć resztki grzybów z przewodu pokarmowego. W domu należy zatem sprowokować wymioty (nie wolno tego robić u pacjentów z zaburzeniami świadomości i nieprzytomnych- grozi zachłyśnięciem i uduszeniem), w szpitalu pacjent zostanie poddany płukaniu żołądka- chorzy nieprzytomni najpierw zostaną zaintubowani.  Po oczyszczeniu przewodu pokarmowego z resztek grzybów , pacjentowi podaje się węgiel aktywowany, aby przerwać jelitowo-wątrobowe krążenie toksyn grzybów. Ważną sprawą jest także, aby nie dopuścić do odwodnienia pacjenta, dlatego też w czasie pobytu w szpitalu otrzymuje on płyny dożylnie.

Przy zatruciu grzybami najważniejszy jest zatem czas udzielonej pomocy- im szybciej zorientujemy się, że dzieje się coś niepokojącego i im szybciej usuniemy resztki grzybów z przewodu pokarmowego, tym jest większa szansa, że grzybobranie nie skończy się tragicznie. Najważniejsze jednak jest to, aby przede wszystkim zbierać tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne- dzięki temu na pewno unikniemy tragedii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zawał serca – objawy, przyczyny, rozpoznanie, zapobieganie

    Zawał serca to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród Polaków. Najbardziej charakterystyczny objaw zawału serca – silny, narastający ból w klatce piersiowej, utrzymujący się dłużej niż 20 minut – jest pilnym wskazaniem do wezwania pomocy medycznej.

  • Choroba Leśniowskiego-Crohna – przyczyny, objawy, leczenie

    Choroba Leśniowskiego-Crohna jest przewlekłą, nieuleczalną chorobą, powodującą znaczące pogorszenie jakości życia. Początek choroby ma charakter skryty i przebiega skąpo objawowo, utrudniając postawienie prawidłowego rozpoznania. Chorzy w toku trwania choroby często wymagają interwencji chirurgicznej z powodu powikłań jelitowych. Jak wygląda diagnostyka i terapia osób z chorobą Leśniowskiego-Crona? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.

  • Stan podgorączkowy – czy i jak zmniejszać? Przyczyny

    Stan podgorączkowy, czyli sytuacja, kiedy temperatura ciała wynosi między 37 a 38 stopni Celsjusza, jest często wynikiem reakcji organizmu na infekcję lub stan zapalny. Niepewność, skąd się bierze i co oznacza, może budzić lęk, szczególnie gdy dotyczy osób w delikatnych okresach życia, takich jak ciąża, okres niemowlęcy czy rekonwalescencja po operacji. Czym jest stan podgorączkowy oraz jak i czy w ogóle go leczyć?

  • Łuszczyca – przyczyny, objawy i leczenie. Jak wygląda łuszczyca?

    Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną chorobą autoimmunologiczną skóry, która charakteryzuje się występowaniem zmian o typie czerwonobrunatnej grudki pokrytej srebrzystą łuską. Do czynników ryzyka rozwoju łuszczycy zalicza się podłoże genetyczne oraz czynniki wyzwalające takie jak infekcje, stres, urazy czy palenie tytoniu.

  • Glista ludzka – objawy glistnicy. Rozpoznanie, badania, leczenie zakażenia glistą ludzką

    Glista ludzka to pasożyt z rodzaju nicieni bytujący w jelicie cienkim. Glistnica, czyli choroba wywoływana przez glistę ludzką, zaliczana jest do tzw. chorób brudnych rąk – do zarażenia glistą ludzką dochodzi bowiem najczęściej, gdy nie umyjemy rąk po kontakcie z ziemią bądź zjemy nieumyte warzywo czy owoc, na powierzchni którego znajdują się jaja glisty. Szczególnie narażone są na to dzieci. Objawy glistnicy to bóle brzucha, zaparcia i/lub biegunka, nudności, brak apetytu, a także duszności czy przewlekły ból gardła.

  • Osteoporoza – przyczyny, objawy, badania, leczenie, rehabilitacja, zapobieganie zmianom osteoporotycznym

    Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, która polega na stopniowym zaniku masy kostnej. Na skutek obniżenia gęstości mineralnej kości, dochodzi do osłabienia ich struktury, co objawia się zwiększoną podatnością na złamania. Na zachorowanie narażone są przede wszystkim osoby starsze, szczególnie kobiety w wieku okołomenopauzalnym, choć na osteoporozę mogą cierpieć także mężczyźni, a nawet dzieci. Jakie są czynniki ryzyka wystąpienia zmian osteoporotycznych?

  • Szpiczak mnogi – przyczyny, objawy, leczenie

    Szpiczak mnogi należy do chorób krwi i szpiku kostnego. Chociaż nie ustalono dotychczas konkretnych przyczyn tej dolegliwości, tak bez wątpienia można powiedzieć, że do jej rozwoju przyczyniają się długotrwałe infekcje bakteryjne lub wirusowe, promieniowanie jonizujące i narażenie na szkodliwe substancje chemiczne. Jak wyglądają nowoczesne sposoby leczenia szpiczaka, jakie są rokowania i czy podczas wizyty u lekarza pierwszego kontaktu można dokonać wstępnej diagnozy tej choroby?

  • Rak trzustki – przyczyny, objawy, diagnostyka, rokowania, leczenie

    Rak trzustki jest jednym z nowotworów, które przez długi czas nie dają żadnych dolegliwości, a pierwsze symptomy są niespecyficzne. Wśród początkowych objawów raka trzustki wymienia się m.in. ogólne osłabienie, nudności, szybkie uczucie sytości czy tłuszczowe stolce. Jak wygląda jego leczenie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij