Objawy zatrucia grzybami
Anna Posmykiewicz

Objawy zatrucia grzybami

Powakacyjny okres wczesnej jesieni to czas, w którym chętnie udajemy się całymi rodzinami do lasu na grzybobranie. Dzięki takim wyprawom można choć trochę przedłużyć sobie wakacyjny odpoczynek i oczywiście przede wszystkim znaleźć w lesie składniki na pyszną kolację. Jednak nie zawsze tego typu eskapady kończą się szczęśliwie, czasami ich finał jest inny, niż można by się było spodziewać.

Ma to związek przede wszystkim z tym, że wiele osób udaje się na grzybobranie prawie wcale nie znając się na grzybach. Aby wiedzieć, jakie grzyby należy zbierać, nie wystarczy przejrzeć atlas z rysunkami grzybów czy kilka razy zbierać grzyby w towarzystwie znajomego. Zbierania grzybów należy uczyć się systematycznie, przez kilka lat, regularnie uczestnicząc w grzybobraniach z wytrawnymi grzybiarzami.

W sytuacji, kiedy nie znamy się na grzybach, może bowiem bardzo łatwo dojść do tragedii. Zdarzają się bardzo często pomyłki i zamiast grzybów jadalnych zbierane są te trujące, często działające na nasz organizm śmiertelnie.  Najczęściej dochodzi do pomyłki przy zbieraniu kani- najłatwiej pomylić je z muchomorem sromotnikowym. Do tego trującego grzyba także bardzo podobne są jadalne gąska zielonka czy gołąbek zielonawy. Czasami może dojść do pomyłki przy zbieraniu smardzy- można pomylić je z piestrzenicą kasztanowatą.

Objawy

Po zjedzeniu trujących grzybów mogą pojawić się bardzo różne dolegliwości. Zazwyczaj występują nudności, wymioty, bóle brzucha. Chory jest osłabiony, blady, zlany zimnym potem. Mogą wystąpić jednak także zaburzenia ze strony układu nerwowego: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Należy pamiętać, że po zatruciu muchomorem sromotnikowym, po okresie wystąpienia zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, może wystąpić przejściowy okres poprawy, zazwyczaj po około 12 godzinach, zaś ponowne objawy zatrucia pojawią się po kilku dniach- po tym czasie dochodzi już do uszkodzenia wątroby i nerek.

Dlatego bardzo ważne jest, aby w sytuacji, kiedy po zjedzeniu grzybów wystąpią jakiekolwiek niepokojące nas objawy i dolegliwości, nie bagatelizować ich, tylko niezwłocznie udać się do lekarza! Najlepiej zabrać ze sobą resztki potrawy z przyrządzonych grzybów, aby łatwiej można było zidentyfikować, jaki rodzaj grzyba wywołał zatrucie.

A jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy podejrzeniu zatrucia grzybami?

W takiej sytuacji należy usunąć resztki grzybów z przewodu pokarmowego. W domu należy zatem sprowokować wymioty (nie wolno tego robić u pacjentów z zaburzeniami świadomości i nieprzytomnych- grozi zachłyśnięciem i uduszeniem), w szpitalu pacjent zostanie poddany płukaniu żołądka- chorzy nieprzytomni najpierw zostaną zaintubowani.  Po oczyszczeniu przewodu pokarmowego z resztek grzybów , pacjentowi podaje się węgiel aktywowany, aby przerwać jelitowo-wątrobowe krążenie toksyn grzybów. Ważną sprawą jest także, aby nie dopuścić do odwodnienia pacjenta, dlatego też w czasie pobytu w szpitalu otrzymuje on płyny dożylnie.

Przy zatruciu grzybami najważniejszy jest zatem czas udzielonej pomocy- im szybciej zorientujemy się, że dzieje się coś niepokojącego i im szybciej usuniemy resztki grzybów z przewodu pokarmowego, tym jest większa szansa, że grzybobranie nie skończy się tragicznie. Najważniejsze jednak jest to, aby przede wszystkim zbierać tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne- dzięki temu na pewno unikniemy tragedii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • Zatrucie nikotynowe – objawy, leczenie przedawkowania

    Objawy zatrucia nikotyną zależne są głównie od liczby wypalonych papierosów. Uznaje się, że aby doszło do wystąpienia zatrucia nikotynowego, konieczne jest przyjęcie w krótkim czasie ok. 4-8 mg nikotyny. Podstawą oczyszczania organizmu z nikotyny jest oczywiście rzucenie palenia papierosów. Większość nikotyny dostarczanej wraz z wypalanym papierosem wydalana jest niemal natychmiastowo przez nerki.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij