Objawy zatrucia grzybami
Anna Posmykiewicz

Objawy zatrucia grzybami

Powakacyjny okres wczesnej jesieni to czas, w którym chętnie udajemy się całymi rodzinami do lasu na grzybobranie. Dzięki takim wyprawom można choć trochę przedłużyć sobie wakacyjny odpoczynek i oczywiście przede wszystkim znaleźć w lesie składniki na pyszną kolację. Jednak nie zawsze tego typu eskapady kończą się szczęśliwie, czasami ich finał jest inny, niż można by się było spodziewać.

Ma to związek przede wszystkim z tym, że wiele osób udaje się na grzybobranie prawie wcale nie znając się na grzybach. Aby wiedzieć, jakie grzyby należy zbierać, nie wystarczy przejrzeć atlas z rysunkami grzybów czy kilka razy zbierać grzyby w towarzystwie znajomego. Zbierania grzybów należy uczyć się systematycznie, przez kilka lat, regularnie uczestnicząc w grzybobraniach z wytrawnymi grzybiarzami.

W sytuacji, kiedy nie znamy się na grzybach, może bowiem bardzo łatwo dojść do tragedii. Zdarzają się bardzo często pomyłki i zamiast grzybów jadalnych zbierane są te trujące, często działające na nasz organizm śmiertelnie.  Najczęściej dochodzi do pomyłki przy zbieraniu kani- najłatwiej pomylić je z muchomorem sromotnikowym. Do tego trującego grzyba także bardzo podobne są jadalne gąska zielonka czy gołąbek zielonawy. Czasami może dojść do pomyłki przy zbieraniu smardzy- można pomylić je z piestrzenicą kasztanowatą.

Objawy

Po zjedzeniu trujących grzybów mogą pojawić się bardzo różne dolegliwości. Zazwyczaj występują nudności, wymioty, bóle brzucha. Chory jest osłabiony, blady, zlany zimnym potem. Mogą wystąpić jednak także zaburzenia ze strony układu nerwowego: bóle głowy, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. Należy pamiętać, że po zatruciu muchomorem sromotnikowym, po okresie wystąpienia zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, może wystąpić przejściowy okres poprawy, zazwyczaj po około 12 godzinach, zaś ponowne objawy zatrucia pojawią się po kilku dniach- po tym czasie dochodzi już do uszkodzenia wątroby i nerek.

Dlatego bardzo ważne jest, aby w sytuacji, kiedy po zjedzeniu grzybów wystąpią jakiekolwiek niepokojące nas objawy i dolegliwości, nie bagatelizować ich, tylko niezwłocznie udać się do lekarza! Najlepiej zabrać ze sobą resztki potrawy z przyrządzonych grzybów, aby łatwiej można było zidentyfikować, jaki rodzaj grzyba wywołał zatrucie.

A jak powinna wyglądać pierwsza pomoc przy podejrzeniu zatrucia grzybami?

W takiej sytuacji należy usunąć resztki grzybów z przewodu pokarmowego. W domu należy zatem sprowokować wymioty (nie wolno tego robić u pacjentów z zaburzeniami świadomości i nieprzytomnych- grozi zachłyśnięciem i uduszeniem), w szpitalu pacjent zostanie poddany płukaniu żołądka- chorzy nieprzytomni najpierw zostaną zaintubowani.  Po oczyszczeniu przewodu pokarmowego z resztek grzybów , pacjentowi podaje się węgiel aktywowany, aby przerwać jelitowo-wątrobowe krążenie toksyn grzybów. Ważną sprawą jest także, aby nie dopuścić do odwodnienia pacjenta, dlatego też w czasie pobytu w szpitalu otrzymuje on płyny dożylnie.

Przy zatruciu grzybami najważniejszy jest zatem czas udzielonej pomocy- im szybciej zorientujemy się, że dzieje się coś niepokojącego i im szybciej usuniemy resztki grzybów z przewodu pokarmowego, tym jest większa szansa, że grzybobranie nie skończy się tragicznie. Najważniejsze jednak jest to, aby przede wszystkim zbierać tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne- dzięki temu na pewno unikniemy tragedii.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Zespół Retta – objawy, dziedziczenie i leczenie

    Zespół Retta to rzadkie zaburzenie neurorozwojowe. Dotyczy mutacji na chromosomie X, więc występuje głównie u dziewczynek. Szacuje się, że zespół Retta dotyka 1 na 10–15 tys. urodzonych dzieci płci żeńskiej. Może być jednak częstszy, gdyż bywa niezdiagnozowany. Zwykle nie ujawnia się od razu po urodzeniu. Dziecko z zespołem Retta przez wiele miesięcy może rozwijać się prawidłowo i dopiero z czasem zaczną się u niego pojawiać niepokojące objawy.

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Masz katar, kaszel i gorączkę? Czy to zwykłe przeziębienie, grypa czy może COVID-19? Objawy tych chorób mogą być bardzo podobne, co utrudnia samodzielne postawienie diagnozy. Dowiedz się, jakie są kluczowe różnice między tymi schorzeniami i kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

  • Reumatoidalne zapalenie stawów – przyczyny, objawy i leczenie RZS

    Reumatoidalne zapalenie stawów (inaczej RZS lub gościec stawowy) to przewlekła choroba reumatyczna o podłożu autoimmunologicznym. Powszechnie określa się ją także jako reumatyzm. Początkowo atakuje najczęściej symetrycznie małe i średnie stawy rąk i nóg, ale w konsekwencji prowadzi do wielu zmian ogólnoustrojowych – jej najbardziej charakterystycznym objawem jest ból stawów, ich zaczerwienienie i obrzęk. Jak leczy się reumatoidalne zapalenie stawów? Czy istnieją domowe sposoby na RZS?

  • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? To może być infekcja pochwy. Jak zapobiegać i leczyć stany zapalne?

    Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która może doprowadzić do niepłodności, jeśli zostanie zaniedbana. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet przy pomocy domowych sposobów na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej informacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

  • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

    Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć, jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca.

  • Zespół słabości (kruchości) to nie zwykłe starzenie. Objawy, diagnoza, leczenie

    Proces starzenia jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka i ma znaczący wpływ zarówno na fizyczne, jak i psychiczne funkcjonowanie seniorów. Wśród zachodzących zmian wymienić można między innymi pogorszenie pracy poszczególnych narządów, podatność na choroby, zaburzenia poznawcze czy zespół kruchości. Ten ostatni jest zagadnieniem szczególnie badanym przez geriatrów – szacuje się, że w populacji polskiej dotyka on około 7% seniorów, wśród których ponad 50% to osoby po 80. roku życia.

  • Dieta w zaburzeniach lękowych. Co jeść, a czego unikać przy stanach lękowych?

    Zaburzenia lękowe dotykają znaczny odsetek dorosłych i dzieci. Osoby z zaburzeniami zmagają się z przewlekłym lękiem i stresem, który często powoduje cierpienie psychiczne i znaczne upośledzenie funkcjonowania pacjentów w wielu sferach ich życia. Tymczasem odpowiednia dieta w zaburzeniach lękowych może korzystnie wpływać na zdrowie układu nerwowego i pomagać w łagodzeniu objawów zaburzeń lękowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl