10 rzeczy, które możesz jeść i pić w ciąży, a o tym nie wiedziałaś
Agnieszka Szałańska

10 rzeczy, które możesz jeść i pić w ciąży, a o tym nie wiedziałaś

Jeśli jesteś w ciąży lub dopiero zamierzasz w nią zajść, na pewno zastanawiasz się, z jak wielu ulubionych rzeczy będziesz musiała zrezygnować. Zajmijmy się dietą - czy są produkty, których absolutnie jeść nie wolno? Czy może jednak w ciąży można jeść wszystko? I jak w natłoku informacji nie popełnić błędu? Oto krótka lista, która rozwieje twoje dietetyczne wątpliwości.

Internet aż kipi od zakazów i nakazów dla kobiet w ciąży. To wolno, a tego kategorycznie nie! Spokojnie. Nie wszystkie popularne zakazy dotyczące przyszłych mam mają naukowe uzasadnienie. Podpowiadamy, jak sobie mądrze i rozsądnie poradzić, nie odmawiając sobie zbyt wiele.

1.    Sery pleśniowe

Według powszechnej opinii, serów pleśniowych w ciąży jeść nie wolno. Dla wszystkich fanek delikatnego brie, camemberta czy lazura mamy dobrą wiadomość - nie jest to do końca prawdą. Całe to zamieszanie powoduje bakteria Listeria monocytogenes. Może być ona faktycznie obecna w serach, ale jedynie tych, które wyprodukowane są z mleka niepasteryzowanego, a produkcja takich serów w Polsce jest zakazana.

Listeria ginie w temperaturze 60 stopni, więc proces pasteryzacji skutecznie usuwa ją z jedzenia. Jeśli jednak jesteś w posiadaniu oryginalnego francuskiego sera z niepasteryzowanego mleka i absolutnie musisz go zjeść, na wszelki wypadek zjedz go na ciepło, podgrzewając przez przynajmniej 10 minut. To zabije wszystkie niebezpieczne bakterie.

2.    Jajka na miękko

Nie wyobrażasz sobie dnia bez tego śniadaniowego przysmaku? W ciąży nie musisz z niego rezygnować! Surowe jajka są odradzane kobietom ciężarnym ze względu na ryzyko zarażenia salmonellą. Jak wyeliminować zagrożenie? Po pierwsze, pałeczki salmonelli giną już w 60-65 stopniach, a to temperatura, w której jajko na miękko możesz z powodzeniem przygotować. Po drugie, salmonella rozwija się w miejscach o dużym nagromadzeniu drobiu i w złych warunkach sanitarnych. Dlatego postaraj się kupować jajka ze sprawdzonych źródeł, przebadane pod kątem obecności salmonelli, najlepiej ekologiczne „zerówki” oznaczone specjalnym unijnym certyfikatem. I będąc w ciąży, nie odmawiaj sobie jajek, także tych na miękko, bo są doskonałym źródłem cennych składników odżywczych, witamin i mikroelementów.

Powiązane produkty

3.    Orzeszki ziemne

Orzeszki ziemne owiane są złą sławą prawdopodobnie dlatego, że bardzo wielu ludzi jest na nie uczulonych. Jednak badania pokazują, że jedzenie podczas ciąży produktów uznanych za alergizujące (orzechy, jaja, mleko, gluten) może pozytywnie wpływać na odporność dziecka i zapobiegać alergiom w przyszłości. Także nie odmawiaj sobie w ciąży orzechów - są wspaniałym źródłem białka, witamin i mikroelementów - ale dbaj o to, żeby zawsze były świeże i odpowiednio przechowywane.

Orzechy ziemne łatwo pleśnieją, a wtedy wytwarzają aflatoksyny, które mogą być bardzo niebezpieczne dla rozwijającego się płodu.

4.    Grzyby

Grzyby są nieodzownym elementem kuchni polskiej, a grzybiarstwo to nasz jesienny sport narodowy. Do niedawna sądzono, że nie mają one żadnych wartości odżywczych. Okazało się jednak, że grzyby są prawdziwą skarbnicą cennych składników, zwłaszcza tych, na które wzrasta zapotrzebowanie w czasie ciąży i karmienia piersią. Są źródłem dobrze przyswajalnego białka, zdrowych tłuszczów, błonnika, a także beta-glukanów, które stymulują układ immunologiczny i obniżają poziom złego cholesterolu. Poza tym znajdziemy w nich potas, żelazo, wapń, fosfor, jod, selen, sole magnezu i witaminy z grupy B. Grzyby mają również właściwości antyoksydacyjne, więc jeśli potrafimy je rozpoznawać, to dobrze od czasu do czasu włączyć je do swojej diety, nawet w czasie ciąży. 

5.    Maliny

Maliny wzbudzają trwogę niejednej ciężarnej, prawdopodobnie z powodu „miejskiego mitu”. Niektóre źródła przestrzegają, aby w ciąży, przynajmniej do 32. tygodnia, nie pić naparu z liści malin. Działają one pobudzająco na mięśnie macicy, przez co przypisuje im się właściwości wywołujące poród. Nie potwierdzono jednak tego żadnymi badaniami. Wciąż dotyczy to jednak liści, a nie samych owoców, więc możesz spokojnie zajadać się świeżymi malinami czy dodawać do herbaty soku z tych owoców. Pamiętaj tylko, by świeże maliny dokładnie umyć.

6.    Truskawki

Niektóre kobiety w ciąży boją się jeść truskawek z tego samego powodu, z którego nie chcą jeść orzeszków ziemnych – przeraża je perspektywa alergii pokarmowej. Nic bardziej mylnego! „Narażanie się” w ciąży na działanie takich alergenów (oczywiście, jeśli faktycznie nie jesteś uczulona!) wbrew pozorom uodparnia na przyszłość rozwijające się w tobie dziecko. A truskawki są istną bombą witaminową! Zawierają witaminy A, E i K, witaminy z grupy B, są bardzo bogatym źródłem potasu i witaminy C, mają właściwości antyoksydacyjne, zawierają fosfor, magnez, wapń i żelazo.

7.    Tatar – ostrożnie!

Jedzenie surowego mięsa podczas ciąży jest właściwie kategorycznie zakazane. Są ku temu dwa powody – pierwotniak Toxoplasma gondii powodujący toksoplazmozę i bakteria Listeria monocytogenes, która jest przyczyną listeriozy. Dla dorosłego człowieka nie są specjalnie szkodliwe, jednak u rozwijającego się płodu mogą spowodować nieodwracalne szkody w układzie nerwowym. Giną dopiero w temperaturze powyżej 70 stopni. Niektóre źródła podają, że głębokie mrożenie mięsa, w temperaturach poniżej minus 20 stopni, na czas przynajmniej trzech dni, jest w stanie zabić pasożyty toksoplazmozy. Z kolei zarażenie listeriozą w naszej szerokości geograficznej zdarza się niezwykle rzadko. Jednak czy warto ryzykować? Zamiast tego spróbuj się skusić na wegetariańską wersję tatara. Możesz przygotować go na przykład z suszonych pomidorów, grillowanej cukinii czy awokado, z dodatkiem posiekanej cebulki, ogóreczków i odrobiną sosu sojowego i natki pietruszki. Będzie smacznie, dużo zdrowiej i bezpieczniej.

8.     Sushi

Jedzenie sushi w czasie ciąży to temat dość kontrowersyjny. Lekarze i położne zdecydowanie odradzają swoim pacjentkom spożywanie surowych ryb, jednak o co tyle zamieszania? Podobnie jak w przypadku tatara chodzi o listeriozę. Jeżeli nie wyobrażasz sobie tygodnia bez sushi, staraj się wybierać rollsy z pieczoną rybą lub warzywami. Kiedy na szali jest zdrowie dziecka, lepiej nie podejmować niepotrzebnego ryzyka. Podsumowując – sushi wolno, ale lepiej bez surowej ryby.

9.    Kawa

Każdy twój dzień rozpoczyna się od filiżanki gorącej kawy? Pomaga ci się obudzić i skoncentrować z samego rana? Jeśli zajdziesz w ciążę, nie musisz z niej rezygnować. Faktycznie, w pierwszym trymestrze ciąży lepiej ją sobie odpuścić lub zadowolić się kawą bezkofeinową. Później wystarczy, że ograniczysz się do przyjmowania 200-300 mg kofeiny w ciągu dnia. Ale jak to policzyć? Poniżej podajemy zawartość kofeiny w niektórych produktach. Pamiętaj, że ukrywa się ona nie tylko w kawie, ale także w herbacie, kakao, czekoladzie czy napojach typu cola.

Espresso (44-60 ml) – 100 mg
Kawa parzona (200 ml) – 80-135 mg
Kawa bezkofeinowa (200 ml) – 5-15 mg
Herbata czarna (180 ml) – 18-107 mg
Herbata zielona (180 ml) – 30-81 mg
Czekolada gorzka (1 listek – 43 g) – 31 mg
Czekolada mleczna (1 listek – 43 g) – 10 mg
Kakao (200 ml) – do 10 mg
Coca-Cola (355 ml) – 34 mg

10.    Herbata

Kobiety ciężarne obawiają się picia czarnej i zielonej herbaty z powodu zawartej w nich kofeiny. Jeżeli dopuszczalne jest picie kawy, to naprawdę nie musisz przejmować się działaniem herbaty. Pamiętaj jednak, że kofeina przyczynia się do wypłukiwania z organizmu ważnych mikroelementów, takich jak żelazo, magnez, wapń i witaminy z grupy B. Dla rozwijającego się dziecka i matki są to cenne składniki, ale jeśli we wszystkim zachowasz umiar, filiżanka kawy czy herbaty na pewno wam nie zaszkodzi.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak sprawdzić czy jesteś w ciąży? Objawy i metody diagnozowania ciąży

    Jeżeli u kobiety miesiączkującej dotychczas w miarę regularnie występuje objaw braku miesiączki, kobieta skarży się na częste oddawanie moczu, na mdłości i obrzmiałe piersi, wówczas można z dużą dozą pewności podejrzewać, że jest w ciąży.

  • Jakie są zagrożenia związane z późną ciążą? Jakie badania wykonać?

    W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na potomstwo później, niż miało to miejsce jeszcze kilkanaście lat temu. Choć niesie to za sobą wiele korzyści, warto poznać również potencjalne zagrożenia takiej ciąży. Kiedy mówimy o późnej ciąży oraz jakie badania należy wykonać w trakcie jej trwania?

  • Badanie KTG płodu - na czym polega i kiedy się je wykonuje?

    Badanie KTG, znane również jako kardiotokografia, to nieinwazyjne badanie, które pozwala na monitorowanie czynności serca płodu oraz skurczów mięśnia macicy. Jest to podstawowe badanie wykonywane najczęściej w okresie okołoporodowym, które dostarcza cennych informacji na temat stanu zdrowia dziecka i przebiegu porodu. Na czym polega KTG? Jak je interpretować?

  • Badania prenatalne – kiedy je wykonać? Jak wyglądają i ile kosztują?

    Badania prenatalne są coraz częściej wykorzystywane w trakcie ciąży i stanowią nieoceniony wkład w opiekę nad kobietą ciężarną. Dzięki ich wykonaniu lekarze są w stanie z dużym prawdopodobieństwem określić dobrostan płodu oraz wykluczyć bądź potwierdzić potencjalne nieprawidłowości w jego rozwoju. Czym są badania prenatalne oraz jaki jest koszt ich wykonania?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Krew pępowinowa – znaczenie, przechowywanie

    Poród to wyjątkowy moment w życiu kobiety. To również jedyna okazja do zabezpieczenia unikalnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej. Ich wykorzystanie jest możliwe w leczeniu ponad osiemdziesięciu schorzeń onkologicznych i hematologicznych.

  • Czy kobieta w ciąży może przyjmować symetykon? Jak działają leki na nadmierne gazy?

    Wzdęcia to powszechny i uciążliwy problem dotykający wiele kobiet w ciąży. Często zupełnie niepotrzebnie uznawany za wstydliwy i pomijany w rozmowie z lekarzem, co utrudnia znalezienie skutecznych rozwiązań i zmniejszenie dyskomfortu u przyszłej mamy. Tymczasem istnieją dobre i bezpieczne sposoby, by złagodzić nieprzyjemne dolegliwości. Co może zastosować kobieta oczekująca dziecka i dlaczego w ciąży pojawiają się wzdęcia?

  • Blizny po cesarskim cięciu. Pielęgnacja i sposoby na blizny po cesarce

    W ciągu ostatnich 10 lat odnotowano ponad dwukrotny wzrost odsetka porodów zakończonych cesarskim cięciem. W naszym kraju wynosi on aż 42,2%. Jest to jeden z najwyższych wyników w Europie. Jest to też najczęściej wykonywana operacja położnicza, a dane przedstawiają ciągłą tendencję wzrostową. Przez wzgląd na powszechność tego rodzaju porodu warto rozpowszechniać wiedzę na temat konsekwencji, jakie za sobą niesie. Jedną z nich jest oczywiście rana pooperacyjna i ryzyko powstania zrostów. Prawidłowa pielęgnacja blizny po cesarce może zmniejszyć jej widoczność w późniejszym czasie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij