
Zmiany przedrakowe skóry
Dobrze jest wychwycić anomalie skóry na początkowym etapie, bo łatwo się je leczy, głównie przez usunięcie patologicznego obszaru.
Rogowacenie starcze skóry
Zwane też słonecznym objawia się łuszczącymi plamami na skórze najbardziej poddawanej działaniu słońca. Poza niewątpliwym defektem kosmetycznym, część może ulec transformacji nowotworowej.
Typowe cechy: powierzchnia łuszcząca, skóra cienka i pomarszczona, ogniska przebarwień, zabarwienie brązowe lub brązowo-żółte.
Cechy przekształcenia w nowotwór: zwiększenie wielkości, zaczerwienie na obwodzie, zwiększenie twardości, krwawienia.
Róg skórny
Jest to odmiana rogowacenia starczego, w wyjątkowych przypadkach może pojawiać się także u dzieci. Przyjmuje formę twardego rogowego guzka na skórze.
Powiązane produkty
Skóra pergaminowa
Choroba o podłożu dziedzicznym. Podstawowe objawy to: zmiany na skórze przypominające piegi, zaniki skóry, suchość skóry, odbarwienia skórne, rogowacenie białe.
Najczęściej rozwija się na błonie śluzowej jamy ustnej. Objawia się białawymi plamami, często szorstkimi i dobrze odgraniczonymi od otaczającej tkanki.
Leczenie zmian przedrakowych
Podstawową i najskuteczniejszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Zmianę podejrzaną należy wyciąć z marginesem tkanek zdrowych i przekazać do badania histopatologicznego. Lekarz patolog obejrzy wycięty fragment skóry i poda ostateczne rozpoznanie i doszczętność wycięcia. Jeżeli usunięcie nie jest doszczętne, zmiana może odbudować się na nowo.
Poza postępowaniem chirurgicznym skuteczne bywają też niektóre maści, na przykład zawierające fluorouracyl, chemioterapeutyk, który niszczy patologiczne komórki.