×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zmiany przedrakowe skóry

Na skórze mogą pojawiać się zmiany, które choć jeszcze nie są rakiem, czasem zmieniają się w niego. Dlatego ważne jest obserwowanie skóry oraz reagowanie, kiedy pojawi się na niej coś niepokojącego.

Dobrze jest wychwycić anomalie skóry na początkowym etapie, bo łatwo się je leczy, głównie przez usunięcie patologicznego obszaru.

Rogowacenie starcze skóry

Zwane też słonecznym objawia się łuszczącymi plamami na skórze najbardziej poddawanej działaniu słońca. Poza niewątpliwym defektem kosmetycznym, część może ulec transformacji nowotworowej.

Typowe cechy: powierzchnia łuszcząca, skóra cienka i pomarszczona, ogniska przebarwień, zabarwienie brązowe lub brązowo-żółte.

Cechy przekształcenia w nowotwór: zwiększenie wielkości, zaczerwienie na obwodzie, zwiększenie twardości, krwawienia.

Róg skórny

Jest to odmiana rogowacenia starczego, w wyjątkowych przypadkach może pojawiać się także u dzieci. Przyjmuje formę twardego rogowego guzka na skórze.

Skóra pergaminowa

Choroba o podłożu dziedzicznym. Podstawowe objawy to: zmiany na skórze przypominające piegi, zaniki skóry, suchość skóry, odbarwienia skórne, rogowacenie białe.

Najczęściej rozwija się na błonie śluzowej jamy ustnej. Objawia się białawymi plamami, często szorstkimi i dobrze odgraniczonymi od otaczającej tkanki.

Leczenie zmian przedrakowych

Podstawową i najskuteczniejszą formą leczenia jest zabieg chirurgiczny. Zmianę podejrzaną należy wyciąć z marginesem tkanek zdrowych i przekazać do badania histopatologicznego. Lekarz patolog obejrzy wycięty fragment skóry i poda ostateczne rozpoznanie i doszczętność wycięcia. Jeżeli usunięcie nie jest doszczętne, zmiana może odbudować się na nowo.

Poza postępowaniem chirurgicznym skuteczne bywają też niektóre maści, na przykład zawierające fluorouracyl, chemioterapeutyk, który niszczy patologiczne komórki.


Podziel się: