Peelingi - sposób na jędrną i gładką skórę
Ewa Kapitułka

Peelingi - sposób na jędrną i gładką skórę

Dermabrazja, mikrodermabrazja, laser, chemiczne złuszczanie naskórka, kwasy owocowe - poznaj profesjonalne metody odnowy i regeneracji skóry. Dowiedz się, która z przedstawionych metod jest dla Ciebie najodpowiedniejsza.

Peeling to jedna z metod odnowy i regeneracji naszej skóry. Jego podstawowym celem (niezależnie od rodzaju peelingu) jest złuszczenie powierzchownej rogowej warstwy naskórka.

Dermabrazja

Jest to taki rodzaj peelingu, który może być wykonywany jedynie przez przeszkoloną w tym celu kosmetyczkę lub lekarza dermatologa. Zabieg jest dość inwazyjny i polecany szczególnie dla osób, które chcą pozbyć się blizn czy tatuażu. Polega na kontrolowanym usuwaniu powierzchniowych warstw naskórka za pomocą specjalnego urządzenia, składającego się z silniczka, który wprawia w ruch metalową końcówkę do ścierania komórek.

Celem zabiegu jest wyrównanie nierówności skóry np. blizn, czy drobnych zmarszczek. W zasadzie zabieg ten może być wykonywany u każdego pacjenta i nie przeciwwskazań ze względu na wiek. Zabiegu nie wolno wykonywać na skórze po naświetleniach rentgenowskich ani po różnego rodzaju oparzeniach czy ubytkach naskórka. Do usunięcia drobnych blizn i nierówności wystarcza zwykle jeden zabieg. Przed podjęciem decyzji o wykonaniu dermabrazji konieczna jest wizyta u lekarza dermatologa i rozmowa z kosmetyczką.

Zabieg może być wykonywany przy znieczuleniu miejscowym ze względu na odczuwalny ból.

W kilka dni po dermabrazji naskórek pokrywa się strupkami i występuje obrzęk. Ważna jest wtedy właściwa pielęgnacja domowa, częsta zmiana opatrunków, smarowanie maściami przepisanymi od lekarza.

Nowy naskórek narasta zazwyczaj w ciągu 7-10 dni. Wówczas jego koloryt ma jeszcze nienaturalnie różowy wygląd i taki stan może trwać do 4 miesięcy. Może to być widoczne zwłaszcza przy cerze o ciemnej karnacji. Tak jak i w przypadku głębokich peelingów ziołowych zalecany jest co najmniej dwutygodniowy odpoczynek i rekonwalescencja w domu.

Przez wiele miesięcy po zabiegu skóra jest bardzo wrażliwa na działanie promieni słonecznych, a więc łatwo może dość do poparzeń słonecznych. Dlatego też koniecznością jest ochrona skóry przed słońcem i nie wystawianie jej na bezpośrednie działanie promieni oraz stosowanie kremów z silnym filtrem. Zabieg ten został ostatnio zmodyfikowany i udoskonalony i nazywany go mikrodermabrazją (mikropeelingiem kontrolowanym).

Mikrodermabrazja

Jest to nowa, ulepszona metoda upiększania twarzy i ciała. Rezultaty po zabiegu są natychmiastowe i bardzo skuteczne. Zabieg ten jest stosowany obecnie przez wielu lekarzy przy leczeniu głębokich blizn, szram, rozstępów czy plam pigmentacyjnych. Jedynym przeciwwskazaniem jest aktywna faza trądziku.

Mikrodermabrazja polega na ścieraniu warstw naskórka za pomocą aparatu skin abrader. Zabieg taki uelastycznia skórę, regeneruje ją, stymuluje krążenie krwi, co wpływa na lepsze odżywienie skóry i naskórka. Ważne jest to, iż zabieg ten jest bezbolesny i nie stanowi dla pacjenta żadnego zagrożenia.

Powiązane produkty

Laser ultrapulsowy CO2

Zabieg ten przeprowadza się przy znieczuleniu miejscowym lub przy znieczuleniu ogólnym, jeśli obejmuje całą powierzchnie twarzy.

Składa się z dwóch procesów. Pierwszy to etap od 2 do 4 tygodni, kiedy to skóra jest przygotowywana do samego zabiegu. Polega to na stosowaniu samodzielnie w domu kwasu witaminy A oraz kwasu glikolowego. Po tym okresie można przystąpić do właściwego zabiegu, czyli do usunięcia najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Następnie dochodzi do złuszczenia warstw położonych głębiej. Po zabiegu kilka razy dziennie należy stosować maść z antybiotykiem. Po około 10 dniach skóra ma jasnoróżowy kolor. Szczególnym wskazaniem do zabiegu laserowego są:

  • zmarszczki na powiekach
  • zmarszczki na ustach
  • zmarszczki na policzkach
  • blizny po trądziku

Chemiczne złuszczanie naskórka

Zabieg ten polega na wywołaniu stanu zapalnego skóry, a następnie na jej płatowym złuszczaniu. Do zabiegu używa się substancji parzącej.

Zabieg ten może wykonywać tylko odpowiednio przeszkolony lekarza, a pacjent powinien pozostać przez kilka następnych dni pod opieka medyczną. Od razu po zabiegu pacjent odczuwa "ściągnięcie" skóry.

Metoda ta jest bolesna i powoduje odczuwanie dyskomfortu. Po dwóch, trzech dniach naskórek brązowieje, twardnieje i zaczyna powoli oddzielać się płatami od skóry. Całkowity proces odnowy trwa około dziesięciu dni, po tym czasie należy odpowiednio pielęgnować skórę w domu, regenerować ją. Dopiero po upływie sześciu-ośmiu tygodni skóra odzyskuje swoje naturalne funkcje ochronne. Wskazaniem dla tego zabiegu są w szczególności:

  • blizny potrądzikowe
  • stare, zgrubiałe blizny
  • uporczywy łojotok
  • rozszerzone pory
  • plamy barwnikowe
  • trądzik, lecz już bez zmian ropnych

Kwasy owocowe

Jest to bardzo często stosowana metoda peelingowania skóry. Swą popularność zawdzięcza temu, iż sam zabieg jest szybki, pacjentka nie odczuwa dyskomfortu, jest całkowicie bezbolesny, można jedynie odczuwać lekkie mrowienie, swędzenie.

Zabieg ten można wykonać się w gabinecie kosmetycznym przez przeszkoloną kosmetyczkę. Kwasy owocowe w mniejszych stężeniach dostępne są także w preparatach do pielęgnacji domowej. Dzięki ich regularnemu stosowaniu można zapewnić skórze właściwy poziom nawilżenia, poprawić elastyczność skóry, zwęzić pory, zmniejszyć wydzielanie sebum w przypadku cery tłustej. Poprawia się koloryt skóry i jej napięcie.

W gabinecie zabieg ten należy powtarzać kilkakrotnie. Można go wykonywać praktycznie na każdej części ciała, która wymaga nawilżenia i poprawy elastyczności.

Po zabiegu skóra jest narażona na działanie promieni słonecznych, dlatego też dobrą pora na jego wykonanie jest wiosna, kiedy promienie słoneczne nie operują jeszcze tak mocno. Po zabiegu zalecą się stosowanie kremów z wysokim filtrem słonecznym, nie wystawianie się na bezpośrednie działanie słońca. Po całej serii zabiegów przy użyciu kwasów owocowych skóra wygląda po prostu młodziej i bardziej promiennie. Jest to możliwe miedzy innymi, dlatego, iż kwasy owocowe wspomagają pracę fibroblastów, czyli komórek odpowiedzialnych za produkcje kolagenu w skórze.

Zabieg ten polecany jest przy:

  • skórze dojrzałej, pozbawionej blasku
  • cerze tłustej, mieszanej
  • skórze o małej jędrności, elastyczności
  • przy rogowaceniu okołomieszkowym
  • przy palmach pigmentacyjnych
  • przebarwieniach starczych na dłoniach

Złuszczanie naskórka jest bardzo ważnym etapem w pielęgnacji skóry. Zapewnia bowiem szybszą regenerację, odbudowę naskórka, pozwala na lepsze jego odżywienie. Po zabiegu skóra jest gładka i miła w dotyku, a przy regularności wykonywania peelingu na dłużej zachowuje młodość i jędrność.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wiosenna regeneracja - peelingi

    Cześć I Nastają coraz dłuższe dni, zapewne cześć z nas marzy już o wiosennej pogodzie, ciepłych dniach i o ożywającej dookoła nas przyrodzie. Wiosną zaczynamy odkrywać więcej ciała i chcielibyśmy, żeby było gładkie i jedwabiste w dotyku. Pomocą służą nam w tym celu peelingi. Jest ich kilka rodzajów i dobieramy je w zależności od potrzeb i rodzaju cery.

  • Uroda w dzień ślubu

    Ślub to być może najważniejszy krok w życiu dorosłego człowieka. Dla państwa młodych jest to dzień, który z pewnością chcą zapamiętać na całe życie jako radosny i szczęśliwy. Dla panny młodej to chęć wyglądania najpiękniej, oczarowania swą urodą pana młodego i gości. Warto więc ułożyć sobie plan przygotowań, bowiem należy pamiętać, że pielęgnacja skóry wymaga czasu.

  • Agresja – czym jest i z czego wynika? Agresja wrodzona a agresja nabyta

    Agresja jest zjawiskiem, które ma zarówno elementy wrodzone, jak i nabyte. Istnieją biologiczne uwarunkowania, które mogą wpływać na skłonność do agresji, jednak istotną rolę odgrywa również społeczne uczenie się oraz interakcje z otoczeniem. Co to jest agresja? Jakie są rodzaje agresji i jak na nią reagować? Jak jej nie ulec i nie krzywdzić innych?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Owsiki – przyczyny, objawy i leczenie owsicy u dorosłych i dzieci

    Owsica to choroba pasożytnicza, która może dotyczyć osób w każdym wieku. Dotyka głównie dzieci w wieku przedszkolnym, żlobkowym i szkolnym, natomiast wśród dorosłych największe ryzyko zachorowania występuje u osób przebywających i pracujących w domach opieki lub zakładach karnych oraz opiekujących się dziećmi. Leczenie polega na przyjmowaniu leków przeciwpasożytniczych oraz przestrzeganiu zasad higieny osobistej. 

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Asertywność – jak ją wyćwiczyć?

    Czy zdarzyło Ci się kiedyś czuć się przytłoczonym lub niezdolnym do wyrażenia swoich potrzeb i opinii w sposób konkretny i stanowczy? Asertywność to zdolność do wyrażania własnych myśli, uczuć i potrzeb w sposób zdecydowany, ale jednocześnie szanujący zdanie innych. Jak być bardziej asertywnym w codziennym życiu?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij