Chelaty aminokwasowe - innowacyjna forma minerałów

Minerały należą do grupy mikroskładników pokarmowych, przeważnie potrzebne są w bardzo niewielkich ilościach, ale ze względu na funkcje jakie pełnią w organizmie ich właściwy poziom ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania naszego ciała. Aby bliżej przyjrzeć się zagadnieniu suplementacji minerałów należy najpierw uzmysłowić sobie jakie mikroelementy są człowiekowi niezbędne do życia. Nawet najmniejsze ich niedobory prowadzą do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu komórek budujących ludzki organizm.

Spośród składników mineralnych to można wyodrębnić dwie główne grupy:

  • Makrominerały: są to główne składniki mineralne, niezbędne w naszym codziennym życiu: wapń (Ca), magnez (Mg), fosfor (P), potas (K), i sód (Na)
  • Pierwiastki śladowe: bor (B), kobalt (Co), chrom (Cr), miedź (Cu), jod (I), żelazo (Fe), mangan (Mn), molibden (Mo), selen (Se), wanad (V), i cynk (Zn)

Zapotrzebowanie na pierwiastki śladowe jest znacznie mniejsze niż na makrominerały, jednakże obie grupy są absolutnie niezbędne dla sprawnego funkcjonowania organizmu. Wszystkie minerały figurują w układzie okresowym pierwiastków chemicznych, co oznacza że normalnie można je znaleźć w glebie w ich naturalnych czystych chemicznie formach, bądź w postaci prostych połączeń chemicznych tak jak np. tlenki (tlenek magnezu, tlenek miedzi). W takiej naturalnej postaci minerały określane są jako „mikroelementy nieorganiczne”, co oznacza że nie mają one biologicznego pochodzenia.

Jak ludzki organizm przyswaja minerały?

Żywe organizmy nie są w stanie przyswoić sobie minerałów nieorganicznych w ich naturalnej postaci. Aby wykorzystać mikroelement nieorganiczny, żywy organizm musi go najpierw przekształcić w formę organiczną – biologiczną, którą może łatwo wchłonąć.

W ludzkim przewodzie pokarmowym musi zatem zajść proces chemicznego wiązania nieorganicznych cząsteczek minerałów w związki organiczne, które mogą być później wchłonięte i wykorzystane. Proces ten nazywamy chelatacją, a jego produkt chelatem. Niestety środowisko przewodu pokarmowego nie jest idealnym miejscem dla sprawnego zachodzenia procesu naturalnej chelatacji. Istnieje bardzo wiele czynników, które go zakłócają, dlatego jest on bardzo mało efektywny. Po pierwsze bardzo często nie ma odpowiedniej ilości właściwych składników organicznych, w związku z tym minerał nieorganiczny nie jest wyłapywany.

Istnieje bardzo wiele związków chemicznych zakłócających proces naturalnej chelatacji, między innymi niektóre minerały w formach nieorganicznych wzajemnie uniemożliwiają sobie wchłanianie. Ponadto minerały w formach nieorganicznych są bardzo niestabilne chemicznie. W kwaśnym pH żołądka i dwunastnicy ulegają dysocjacji na obdarzone ładunkiem jony, które bardzo często wiążą się w niekorzystne dla organizmu związki, powodujące podrażnienia górnego odcinka przewodu pokarmowego. Odczyn dalszych odcinków systemu trawiennego, gdzie następuje właściwe wchłanianie wszystkich składników pokarmowych zmienia swój charakter na zasadowy (pH rośnie). W takim środowisku minerały nieorganiczne wytrącają się w postaci trudno rozpuszczalnych soli, których nie jesteśmy już w stanie przyswoić. Często tak jak w przypadku np. siarczanu żelaza objawia się to w postaci bólów brzucha i zaparć.

Dlaczego dochodzi do niedoborów składników mineralnych w organiźmie?

Uzupełnianie składników mineralnych jest bardzo ważne, ponieważ w dzisiejszych czasach, w dobie przetworzonej żywności, ubogiej w minerały gleby, zanieczyszczenia środowiska i szybkiego tempa życia niedobory tych jakże istotnych mikroskładników pokarmowych są bardzo powszechne. Warto jest jednak pamiętać, że minerały w formach nieorganicznych i prostych związków organicznych są bardzo słabo wchłanialne. Dzieje się tak dlatego, że proces naturalnej chelatacji w przewodzie pokarmowym zachodzi z bardzo małą efektywnością. W związku z tym konieczne jest zastosowanie relatywnie dużej dawki minerału w prostej formie nieorganicznej, aby zapewnić odpowiedni jego poziom w organizmie. Często jednak prowadzi to do niekorzystnych objawów ubocznych ze strony przewodu pokarmowego takich jak podrażnienia, nadkwaśność, nudności, zaparcia, bóle brzucha.

Jak zwiększyć efektywność wchłaniania związków mineralnych?

Naukowcy od wielu lat zastanawiali się nad sposobem, który pozwoli zwiększyć efektywność wchłaniania związków mineralnych z doustnych suplementów. Światowym liderem w tej dziedzinie jest firma Albion Laboratories, która przez 40 lat bardzo intensywnej pracy naukowej opatentowała i wyspecjalizowała się w produkcji aminokwasowych chelatów wszystkich niezbędnych makro-minerałów i pierwiastków śladowych. Na szczęście te innowacyjne formy minerałów dostępne są w nowoczesnych i kompleksowych produktach firmy Olimp Laboratories, których receptury oparte są w większości na chelatach i kompleksach aminokwasowych Albion, które cechują się najwyższą biodostępnością, wchłanialnością i bezpieczeństwem stosowania.

Poznaj bezpieczny i efektywny sposób na uzupełnianie niedoborów minerałów

Chelaty aminokwasowe są cząsteczkami będącymi połączeniem dwóch cząsteczek aminokwasów z jedną minerału. Można powiedzieć że minerał jest „jakby uwięziony” pomiędzy aminokwasami. Dzięki takiej budowie cząsteczki chelatów aminokwasowych cechują się bardzo dużą stabilnością chemiczną, są odporne na działanie kwaśnego i zasadowego środowiska przewodu pokarmowego, nie rozpadają się na jony tak jak nieorganiczne formy minerałów. Wynikiem tej budowy chemicznej jest również ich bardzo wysoka biodostępność i wchłanialność. Przewyższa ona wielokrotnie wchłanialność minerałów z form nieorganicznych. Organizm nie musi wyłapywać jonów w procesie naturalnej chelatacji, gdyż otrzymuje już gotową, stabilną formę, która wchłania się w jelicie cienkim w miejscu gdzie naturalnie wchłaniają się na drodze aktywnego transportu cząsteczki zbudowane z dwóch aminokwasów (dwupeptydy). Dlatego też wchłanianie minerałów z chelatów aminokwasowych można określić mianem „biologicznego przemytu”. Ponadto minerał uwalniany jest z chelatu aminokwasowego tylko wtedy kiedy jest potrzebny, w przeciwnym wypadku jest wydalany w niezmienionej formie.

Suplementacja chelatami aminokwasowymi minerałów Albion zawartymi w produktach Olimp Laboratories to najlepszy, bezpieczny i efektywny sposób na uzupełnianie niedoborów minerałów.

Olimp Chela-Mag B6, kapsułki 60 sztuk

Zobacz więcej

artykuł sponsorowany


Podziel się: