Postaw na postawę dziecka
Jerzy Starzyński

Postaw na postawę dziecka

Od chwili, gdy dziecko rozwijając się przyjmuje pionową postawę, a później zaczyna chodzić, robi to w charakterystyczny dla siebie sposób. Gdy jest starsze to, po tym jak stoi i jak się porusza możemy je rozpoznać nawet z daleka. Postawa ciała zdradza człowieka i dlatego dla zdrowia rozwijającego się dziecka trzeba zrobić wszystko, aby była on prawidłowa.

Gdy dziecko już wstaje i zaczyna chodzić, należy dokładnie obserwować jak stawia nóżki. W tym wieku dzieci mają jeszcze tzw. fizjologiczne płaskostopie, jednak pięta powinna być ustawiona w jednej linii z łydką. Jeżeli pięty "uciekają" na zewnątrz należy skonsultować się z ortopedą, gdyż dziecko koślawi stopy. W tym czasie najlepszą profilaktyką jest zakładanie dziecku bucików ze sztywnym zapiętkiem, należy wybierać buty z atestem zdrowej stopy, oznaczane żółtą naklejką przedstawiającą uśmiechniętą stopkę. W aptekach oferujących sprzęt rehabilitacyjny można także kupić atestowane obuwie dla dzieci. Kiedy dziecko już chodzi, rodzice powinni obserwować, w jaki sposób zdziera buciki. Jeżeli buty ścierane są niesymetrycznie bądź są koślawione do środka, mimo sztywnego zapiętka, wówczas jest to sygnał, aby zgłosić się do ortopedy.

Niepokoić może każda sytuacja, gdy dziecko krzywo siedzi, koślawi lub szpotawi kolana, ma zapadniętą klatkę piersiową (bo wtedy płuca gorzej pracują i dziecko szybciej się męczy), nadmiernie wystający brzuch, odstające lub niesymetrycznie ułożone łopatki. Przy nierównej długości kończyn dolnych istnieje zagrożenie bocznym skrzywieniem kręgosłupa zwanym skoliozą. Należy zwracać uwagę, czy dziecko równomiernie obciąża obie stopy. Aby stwierdzić czy dziecko w wieku przedszkolnym koślawi kolana należy poprosić je, aby stanęło z kolankami dociśniętymi do siebie. Maksymalna dopuszczalna odległość między kostkami stóp przy złączonych kolankach u dziecka 6-letniego wynosi 6 cm. Jeśli ta odległość jest większa należy udać się do lekarza.

Wiecej lekcji wychowania fizycznego

Do najczęstszych wad ujawnianych u dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym należą: stopy płasko-koślawe i skrzywienia kręgosłupa będące następstwem braku poczucia prawidłowej postawy. Zajęcia w ramach tzw. gimnastyki korekcyjnej mają nauczyć wyczucia prawidłowej postawy. - Dla właściwego wykształcenia poczucia prawidłowej postawy konieczna jest odpowiednia liczba godzin w-f w szkole - mówi dr R. Santorek. - Poza tym nauczyciel, absolwent AWF, jest w stanie wykryć pewne wady postawy i uczulić rodziców, że powinni z dzieckiem udać się do lekarza.

Dla dobra dziecka nie należy zwalniać go z zajęć w-f tylko dlatego, że dziecku po prostu nie chce się ćwiczyć. Dla kształtowania prawidłowej postawy konieczne jest zapewnienie dziecku odpowiedniego "miejsca pracy". W tej samej klasie mogą być dzieci z jednego rocznika, z których najwyższy będzie pozostałych przewyższał o głowę.

Jeśli wszystkich usadzimy w jednakowych ławkach, to ten najwyższy będzie się garbił i miał ściśnięte nogi, a ten najniższy będzie również przyjmował złą postawę, bo dla niego zeszyt będzie leżał na zbyt wysokim blacie. W czasie pracy przy biurku czy w ławce, dziecko powinno siedzieć wygodnie, stopy powinno mieć oparte o ziemię lub o specjalny podnóżek, jeśli biurko jest wysokie. Siedzenie z "dyndającymi" w powietrzu nogami może usposabiać do wystąpienia płaskostopia. Siedząc dziecko powinno mieć plecy i głowę ustawione w tej samej pozycja jak wtedy, gdy stoi prawidłowo. Niezwykle ważne są tzw. przerwy śródlekcyjne. Wykonywanie, co jakiś czas kilku ćwiczeń rozciągających mięśnie bardzo dobrze wpływa na układ kostno-mięśniowy.

Ważna dieta

Prawidłowy rozwój powinna wspierać zbilansowana dieta. Należy zadbać, aby do szkoły dziecko zabierało pożywne drugie śniadanie np. kanapkę i owoce, a nie batony i chipsy. Powinno pić naturalne soki lub wodę mineralną, a nie coca-colę i inne słodkie napoje gazowane. - Największe zagrożenie pojawieniem się nabytych wad postawy występuje w okresach intensywnego wzrostu tj. od 6 do 7 lat i następnie od 10 do 12 lat - mówi dr Robert Santorek. - W tych okresach kości rosną bardzo szybko, a za ich rozwojem nie nadążają mięśnie, więzadła i ścięgna.

Aparat mięśniowy, którego zadaniem jest utrzymanie właściwej pozycji ludzkiego kośćca, dochodzi do pełnej sprawności po tak szybkim wzroście kości w ciągu pół roku, a nawet dopiero po roku. Należy bardzo uważać, bo w tym czasie młody człowiek może łatwiej ulegać urazom, które mogą zaburzyć rozwój układu kostnego. Z kolei przyjmujące niedbałą pozycję dziecko może doprowadzić do wytworzenia się wady postawy. Dla rozwoju układu mięśniowego bardzo ważna jest aktywność fizyczna, gdyż zmuszane do wysiłku mięśnie szybciej się wzmacniają. Wskazane jest uczestniczenie w tym okresie w zajęciach na basenie. Korzystny wpływ na kręgosłup ma pływanie stylem grzbietowym.

Pośrednią przyczyną pojawienia się wady postawy może być np. niedowidzenie na jedno oko lub niedosłuch, bo może to wymuszać na dziecku chcącemu zarejestrować to, co do niego mówi nauczyciel, mimowolne odwracanie tułowia zawsze w jedną stronę, prowadzące do przyjmowania pozycji skoliotycznej. Dojrzewające dziewczęta starają się ukryć rosnące piersi przyjmując pozycję zgarbioną z zaokrąglonymi plecami. Aby tego uniknąć, rodzice powinni rozmawiać wcześniej z dziećmi, jakie zmiany wkrótce zajdą w ich organizmie.

Należy pamiętać, że większość wad nabytych to efekt zaburzenia nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała. Wady nabyte nawykowe powstają, gdy dziecko:

 • prowadzi siedzący tryb życia i ma zbyt mało ruchu
 • nosi niewłaściwe obuwie i ubiór
 • nosi nieodpowiednio teczkę z książkami (dużo zdrowszy jest plecak, ale i tu trzeba uważać, aby nie był on za ciężki)
 • siedzi w niedostosowanej ławce szkolnej
 • uczy się przy złym oświetleniu
 • spędza dużo czasu przed telewizorem lub monitorem komputera
 • jest niedożywione, zmęczone, niedospane

Kolejną przyczyną mogą być przebyte choroby, a także zaburzenia napięcia mięśni. Także wady wzroku lub słuchu mogą utrwalać nawyk nieprawidłowego ustawienia ciała np. krótkowzroczność bądź ubytki w polu widzenia lub jednostronna wada słuchu bywają przyczyną asymetrycznego trzymania głowy.

Na koniec warto wspomnieć, że poprawnie stoimy, gdy klatka piersiowa jest wysunięta do przodu, brzuch wciągnięty, rzepki są zwrócone do przodu, stopy na 2 - 3 palce odstawione względem siebie. Poprawna postawa siedząca jest wtedy, gdy tylną część pośladków opieramy o krzesło, równomierne obciążamy uda i guzy kulszowe, stopy mamy oparte o podłoże. Klatkę piersiową i głowę mamy ustawiona tak samo jak w pozycji stojącej.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Alergia u dzieci. Jak rozpoznać alergię u dziecka?

  Alergia stała się sztandarową dolegliwością dzieci żyjących w cywilizowanym świecie. Nadwrażliwość na pyłki roślin, składniki kurzu, sierść zwierząt czy inne czynniki chemiczne wiąże się, niestety, z zanieczyszczeniem środowiska. Jeszcze sto lat temu, katar sienny był praktycznie nieznany.

 • Z dzieckiem na urlopie

  Wyjeżdżając na urlop z dzieckiem pamiętajmy, aby zabierać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Ciekawe świata dziecko łatwo może się skaleczyć lub zetrzeć skórę na kolanie, a szybka reakcja na uraz w znacznym stopniu zminimalizuje cierpienie malca.

 • Witaminy dla niemowląt i dzieci. Co warto podawać dziecku, by wzmocnić jego odporność?

  Witaminy to substancje, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Witaminy są bardzo ważne w okresie wzrostu, który przypada na wiek dziecięcy, musimy więc zadbać, aby dziecko otrzymywało je we właściwych proporcjach.

 • Higieniczna wyprawka dla noworodka

  Zanim nowonarodzone dziecko przybędzie z mamą do domu należy przygotować dla niego higieniczną wyprawkę. Środki niezbędne do prawidłowej pielęgnacji dostępne są w aptekach.

 • Dysplazja stawów biodrowych

  Wrodzone wadliwe ukształtowanie się stawu biodrowego (dysplazja) to jedna z najczęściej notowanych wad wrodzonych wśród ludzi białej rasy. Dysplazja stawu biodrowego to schorzenie, którym obarczonych jest od 5 do 6 proc. dzieci, kilka razy częściej wada występuje u dziewczynek. Bardzo trudno jest ustalić bezpośrednią przyczynę u konkretnego dziecka. Do powstania takich nieprawidłowości dochodzi najczęściej w czasie życia płodowego, a istniejące zmiany mogą nasilić się w okresie okołoporodowym. Nie istnieje możliwość stwierdzenia wady przed porodem, dysplazję diagnozuje się w pierwszych dniach życia dziecka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij