Program "Moje zdrowie" - bilans osoby dorosłej - ruszył 2.05.2025 roku.
Ewelina Sochacka

„Moje zdrowie”. Rusza nowy program profilaktyczny

2 maja ruszył kompleksowy program bezpłatnych badań skierowany do wszystkich osób powyżej 20. roku życia. Jego celem jest wczesne wykrywanie chorób przewlekłych oraz promowanie zdrowego stylu życia poprzez regularne badania profilaktyczne i ocenę stanu zdrowia.

  1. „Moje zdrowie” – bilans zdrowia osoby dorosłej. Kto może skorzystać z programu?
  2. Jak zapisać się na bezpłatne badania w ramach programu „Moje zdrowie”?
  3. Program „Moje zdrowie” – bilans zdrowia osoby dorosłej. Jak otrzymać skierowanie na badania?
  4. Jakie badania będą realizowane w ramach bilansu zdrowia osoby dorosłej?

„Moje zdrowie” – bilans zdrowia osoby dorosłej. Kto może skorzystać z programu?

Program badań profilaktycznych „Moje zdrowie bilans osoby dorosłej” jest przeznaczony dla wszystkich dorosłych obywateli Polski, którzy ukończyli 20 lat. Nie ma górnej granicy wieku, co oznacza, że każdy dorosły może skorzystać z oferowanych badań i konsultacji, ale częstotliwość wykonywania takiego bilansu zdrowia różni się w zależności od grupy wiekowej:

  • osoby w wieku 20–49 lat – raz na 5 lat,
  • osoby powyżej 49. roku życia – raz na 3 lata.

Ma to związek z różnym ryzykiem chorób przewlekłych na poszczególnych etapach życia.

Jak zapisać się na bezpłatne badania w ramach programu „Moje zdrowie”?

Od 5 maja 2025 roku można zgłosić się do programu poprzez:

  • Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – należy zalogować się na swoje konto i wybrać odpowiednią opcję;
  • aplikację mojeIKP, która jest dostępna na urządzenia mobilne;
  • bezpośredni kontakt z placówką POZ – na wizytę można umówić się w wybranej przychodni.

Powiązane produkty

Program „Moje zdrowie” – bilans zdrowia osoby dorosłej. Jak otrzymać skierowanie na badania?

Proces realizacji bilansu zdrowia w ramach programu „Moje Zdrowie” został zaplanowany tak, aby był prosty, dostępny i dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Krok 1. Wypełnienie ankiety

Podstawą rozpoczęcia bilansu jest Kwestionariusz Bilansu Zdrowia Osoby Dorosłej (KBZOD). Można go wypełnić poprzez Internetowe Konto Pacjenta (IKP), korzystając z aplikacji mojeIKP lub z pomocą personelu medycznego w placówce POZ. Osoby 60+ odpowiedzą na 3 dodatkowe pytania w kierunku występowania ewentualnych chorób otępiennych (np. Alzheimer). Pytania w kwestionariuszu dotyczą stylu życia, czynników ryzyka, stanu zdrowia psychicznego, wykształcenia czy środowiska życia pacjenta.

Krok 2. Przekazanie ankiety i skierowanie

Wypełniona ankieta trafia do wybranej przez pacjenta przychodni POZ. Na jej podstawie lekarz lub pielęgniarka POZ wystawi skierowanie na odpowiedni zestaw badań diagnostycznych. Zakres badań zależy od odpowiedzi udzielonych w ankiecie – nie jest taki sam dla każdego pacjenta.

Krok 3. Kontakt z placówką Podstawowej Opieki Zdrowotnej

Przychodnia POZ ma 30 dni na skontaktowanie się z pacjentem i ustalenie terminu badań.

PREPARATY NA ODPORNOŚĆ

HERBATY I MIESZANKI ZIOŁOWE

KOMPLEKSY WITAMIN

Jakie badania będą realizowane w ramach bilansu zdrowia osoby dorosłej?

Indywidualny Plan Zdrowotny obejmuje podstawowe i rozszerzone badania diagnostyczne.

Zakres podstawowy badań diagnostycznych (dla każdej osoby objętej bilansem):

  • morfologia krwi,
  • glukoza,
  • kreatynina (z eGFR),
  • lipidogram (cholesterol całkowity, LDL, HDL, triglicerydy),
  • TSH (hormon tyreotropowy),
  • badanie ogólne moczu.

Zakres rozszerzony badań diagnostycznych (warunkowo, w zależności od wieku i wyniku ankiety):

Po wykonaniu badań pacjent spotka się z lekarzem, pielęgniarką, położną, profilaktykiem lub dietetykiem w celu omówienia wyników i zaplanowania kolejnych kroków terapeutycznych, jeśli uzyskane wyniki będą tego wymagać. Podczas wizyty podsumowującej w gabinecie zostaną także wykonane badania uzupełniające, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego, wagi czy wzrostu.

Program „Moje zdrowie – bilans zdrowia osoby dorosłej” zastąpił prowadzony dotychczas inny pilotaż – „Profilaktyka 40 PLUS”. Pacjenci, którzy do końca kwietnia wzięli w nim udział, ale nie wykonali jeszcze badań, mogą to zrobić najpóźniej do 30 maja 2025 roku. Do nowego programu będą mogli przystąpić po upływie roku.
  1. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 30 kwietnia 2025 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej, [online] https://dziennikustaw.gov.pl/D2025000058401.pdf [dostęp:] 5.05.2025.
  2. Zarządzenie nr 34/2025/DSOZ Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 2 maja 2025 r. zmieniające zarządzenie w sprawie warunków zawarcia i realizacji umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, [online] https://baw.nfz.gov.pl/NFZ/document/43538/Zarzadzenie-34_2025_DSOZ [dostęp:] 5.05.2025.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Profilaktyka artretyzmu

    Zwyrodnienie stawów to cena, jaką płaci współczesne społeczeństwo za postęp cywilizacyjny związany z wydłużaniem czasu życia. Proces zwyrodnienia narządu ruchu, w tym stawów, związany ze starzeniem się organizmu dotyka w 25-40 procentach przypadków stawów kolanowych i w podobnym stopniu stawów biodrowych. Zmiany degeneracyjne mogą także pojawiać się w kręgosłupie czy w niektórych stawach rąk. Szacuje się, iż na dolegliwości te cierpi ponad 90 procent społeczeństwa powyżej 60. roku życia.

  • Profilaktyka miażdżycy

    Warto zgłaszać się do lekarza przynajmniej raz w roku, aby nie przeoczyć zagrożenia lub początkowych objawów choroby miażdżycowej.

  • Kontrolne badania profilaktyczne – jak często powinniśmy je wykonywać?

    Jak często powinniśmy wykonywać badania profilaktyczne? To zależy od płci i wieku, choć niektóre z badań skierowane są do wszystkich, niezależnie od metryki. Oto kalendarz badań profilaktycznych.

  • Test na HPV i cytologia płynna na NFZ. Nowy standard profilaktyki raka szyjki macicy

    Minister Zdrowia Izabela Leszczyna podpisała rozporządzenie poszerzające program profilaktyki raka szyjki macicy o dwa badania – test na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego wysokiego ryzyka (HPV HR) oraz cytologię na podłożu płynnym (LBC). Od 26 marca NFZ finansuje te badania, co ma na celu zwiększenie skuteczności wykrywania i zapobiegania rakowi szyjki macicy w Polsce. Czy program w całym kraju ruszył równolegle?

  • Nowe wytyczne dotyczące profilaktyki RSV wśród noworodków i niemowląt

    Naukowcy specjalizujący się w opiece nad najmłodszymi dziećmi przedstawili wspólne stanowisko dotyczące profilaktyki wirusa RSV. Podkreślili konieczność ochrony dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Działania te mają zapobiegać zakażeniom i ich powikłaniom.

  • Szczepienie przeciw grypie jest bezpieczne w ciąży

    Kapryśne lato przypomina o zbliżającym się sezonie infekcji i przeziębień, na czele z grypą, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Można im zapobiec poprzez szczepienia, które jednak budziły obawy w przypadku kobiet w ciąży. Najnowszy raport British Medical Journal rozwiewa wątpliwości i potwierdza pełne bezpieczeństwo szczepień dla dzieci.

  • Szczepienie WZW B – charakterystyka, cena, skutki uboczne szczepienia przeciw WZW typu B

    Szczepienie WZW B jest w Polsce szczepieniem obowiązkowym. Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych wykonuje się je u noworodka w pierwszej dobie życia, a pełny cykl szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje trzy dawki. U zdrowych osób nie wymaga się podawania dawek przypominających. Szczepionkę podaje się domięśniowo.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl