×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Domowe ABC w walce z przeziębieniem

Sezon grypy i przeziębienia wyraźnie daje o sobie znać jesienią i zimą. Pamiętajmy, że profilaktyka może uchronić przed infekcjami. Zanim wybierzemy się  do lekarza, warto spróbować domowych metod walki z przeziębieniem.

Jak w tym okresie nie dać się chorobie i odpowiednio zadbać o siebie? To proste. Zacznijmy od profilaktyki, która,  jest najlepszym rozwiązaniem, gdy zaczyna się sezon grypy i przeziębień. 

Jak się ubierać?

Jeśli nie mamy zahartowanego organizmu, pamiętajmy o dostosowaniu ubioru do temperatury i wilgotności powietrza. Ważne jest nie tylko to, aby nie zmarznąć, ale też żeby się nie przegrzać. Istotnym elementem ubioru jest właściwa bielizna, tzw. oddychająca, która jest coraz bardziej popularna i dostępna. Należy  także pilnować, by nie doprowadzić do wyziębienia stóp i nie przegrzewać głowy. 

Dieta, która chroni przed infekcjami

Kolejną metodą  profilaktyki wirusowych dolegliwości jest właściwa dieta. Pomimo, że w okresie zimowym dysponujemy mniejszą ilością świeżych owoców i warzyw, warto pamiętać o produktach mrożonych. Metoda mrożenia zapewnia pełne zachowanie wartości odżywczych warzyw i owoców.

Sen to podstawa

Zimą szczególnie dbajmy o swój organizm i system odpornościowy. Odpowiednią liczbę  godzin poświęcajmy na sen oraz unikajmy stresu. Odpoczynek, zdrowy sen i odpowiednia dieta to podstawa tego, żeby uniknąć infekcji i cieszyć się dobrym samopoczuciem.

Dziękuję, nie lubię  tłumu

Żeby  uchronić się przed infekcjami należy pamiętać o właściwej higienie - częstym myciu rąk oraz  unikaniu dużych skupisk ludzi. Przenoszenie choroby odbywa się przede wszystkim drogą kropelkową – poprzez kaszel, kichanie oraz  bezpośredni dotyk. 

Gdy profilaktyka zawiodła

Co, jeśli sama profilaktyka nie wystarczy i zachorujemy? Wtedy można skorzystać ze sprawdzonych sposobów leczenia, które stosowały nasze babcie. Domowe metody walki z chorobą dają najlepsze efekty. Jeśli pod wpływem leczenia objawy nie ustępują należy zasięgnąć porady lekarza. Podobnie trzeba postąpić  w przypadku, kiedy infekcja pojawia się nagle i od razu towarzyszy jej gorączka powyżej 38oC, bóle w kościach, silny ból głowy, zatok i gardła. Wtedy niezwłocznie należy udać się do lekarza. 


Podziel się: