Gdy złapie nas przeziębienie i grypa. Łagodzenie objawów
Ernest Niewiadomski

Gdy złapie nas przeziębienie i grypa. Łagodzenie objawów

Zarówno przeziębienie jak i grypa są efektem infekcji wirusowych przenoszonych drogą kropelkową, a nasilenie zachorowań ma miejsce w okresie jesienno-zimowym. Niezależnie od tego, czy dopadnie Cię łagodne przeziębienie, czy ostra grypa warto wiedzieć jak sobie radzić z uciążliwymi objawami. Przeziębienie zwykle przebiega łagodnie, a objawy takie jak katar, kaszel, drapanie w gardle czy stan podgorączkowy mijają w ciągu kilku dni. Grypę rozpoznasz po gwałtownym nasileniu objawów takich jak bardzo wysoka gorączka dochodząca do 40-410C, dreszcze, ogólne osłabienie z silnymi bólami mięśniowo-stawowymi i ostrym rozlanym bólem głowy oraz napadowy suchy kaszel. Objawów grypy nie wolno lekceważyć ze względu na ryzyko wystąpienia poważnych powikłań takich jak zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha środkowego i mięśnia sercowego a także opon mózgowo-rdzeniowych.

Katar- łagodzenie objawów

Katar jest charakterystyczny dla przeziębienia, ale mniej typowy dla grypy. Pamiętaj, że jest on reakcją obronną organizmu, który w ten sposób stara się usunąć atakujące go wirusy i bakterie. Jak sobie z nim radzić?
•    Przede wszystkim pamiętaj o właściwej higienie nosa, oczyszczaj go jak najczęściej używając jednorazowych chusteczek higienicznych, które od razu wyrzucaj
•    Rób inhalacje, najlepiej dwa razy dziennie po ok 10-15 min.
•    Stosuj roztwory wody morskiej w sprayu, które ułatwią oczyszczenie i udrożnienie nosa, a także zapewnią odpowiednie nawilżenie śluzówki
•    Śluzówkę nosa smaruj maścią witaminową lub majerankową
•    Leki (tabletki, krople do nosa) stosuj doraźnie i nie dłużej niż przez kilka dni

Sposoby na kaszel

Kaszel, zwykle suchy, w przeziębieniu ma charakter łagodny, natomiast w przypadku grypy jest silny, napadowy i duszący, a wraz z rozwojem choroby może przekształcić się w mokry. Jak sobie z nim radzić?
•    Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których najdłużej przebywasz i wietrz je, suche powietrze nasila objawy. 
•    Stosuj inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych lub naparów z ziół, nawilżają śluzówkę górnych dróg oddechowych i działają antybakteryjnie oraz przeciwwirusowo
•    Smaruj (możesz oklepywać) klatkę piersiową i plecy maścią rozgrzewającą, która rozgrzewa i jednocześnie inhaluje olejkami eterycznymi
•    Stosuj naturalne syropy z czosnku i cebuli, najlepiej domowe
•    W aptece dostępne są leki (tabletki, syropy) o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym

Jak radzić sobie z bólem gardła?

Ból gardła może mieć lekki lub ostry przebieg, towarzyszą mu: pieczenie, drapanie, chrypka, suchość, obrzęk błon śluzowych i trudności w przełykaniu. Jak sobie z nim radzić?
•    Miód naturalny pod każdą postacią. Ma on nieocenione działanie łagodzące na gardło, możesz go jeść łyżkami, przygotowywać z niego napoje (świeży imbir, cytryna) oraz mikstury (mleko, masło, czosnek)
•    Płucz gardło 3-4 razy w ciągu dnia naparami ziołowymi (szałwia, rumianek) ewentualnie przegotowaną wodą z solą kuchenną lub sodą oczyszczoną
•    Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza, pomocne będą też inhalacje
•    W aptece znajdziesz wiele preparatów łagodzących i leczących ból gardła w postaci aerozoli, tabletek do ssania i gotowych płukanek

Jak obniżyć gorączkę?

Gorączka jest reakcją obronną i oznacza, że organizm podjął walkę z infekcją. Stan podgorączkowy do 380C nie wymaga interwencji farmakologicznej, jednak, gdy temperatura ciała wzrasta powyżej 380C należy wdrożyć leczenie i odpowiednie zabiegi:
•    Odpoczywaj jak najwięcej i staraj się porządnie wypocić, gdyż wraz z potem tracisz ciepło. Pomocne będą napary z lipy, malin czy czarnego bzu.
•    Pij jak najwięcej płynów, nawet kilka litrów dziennie, ponieważ intensywnie tracisz wodę przez skórę wraz z parowaniem i poceniem 
•    Skuteczna może być także kilkuminutowa kąpiel w chłodnej wodzie oraz zimne okłady 
•    Najskuteczniejszą i najszybszą metodą obniżenia temperatury ciała jest jednak leczenie farmakologiczne lekami o działaniu przeciwgorączkowym takimi jak paracetamol, ibuprofen oraz kwas acetylosalicylowy. 

Lekkie objawy przeziębienia nie wymagają konsultacji lekarskiej, jednak ich nasilenie, szczególnie z wysoką gorączką może sugerować grypę, a ta wymaga natychmiastowego leczenia, gdyż nieleczona może dawać poważne powikłania. Domowe metody można stosować, jako łagodzenie lekkich objawów i uzupełnienie leczenia farmakologicznego. Leki natomiast można stosować dopiero po konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Adrenalina – jaka jest funkcja w organizmie? Czym skutkuje nadmierna ekspozycja na działanie hormonu?

  Adrenalina, czyli tzw. hormon przetrwania, mobilizuje organizm do szybkiego reagowania w przypadku zagrożenia. Powoduje zauważalny wzrost siły i wydajności, a także zwiększoną świadomość w sytuacjach stresowych. Nadmierna ekspozycja na adrenalinę może jednak szkodzić zdrowiu. Dowiedz się, jakie są skutki nadprodukcji tego hormonu. W jaki sposób wykorzystywany jest w medycynie? 

 • Biegunka podróżnych – objawy, leczenie, zapobieganie

  Podczas podróży uważaj na to, co jesz i pijesz, jeżeli nie chcesz nabawić się „klątwy Montezumy”. Biegunka jest najczęstszą chorobą podróżnych. Według szacunków CDC dotyka 10 milionów ludzi każdego roku. Kto jest najbardziej zagrożony infekcją chorobotwórczymi drobnoustrojami? W których miejscach na świecie istnieje największe ryzyko doświadczenia biegunki podróżnych?

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij