×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Kofeina – czy wspomaga odchudzanie?

Kofeina jest znaną wszystkim substancją, posiadającą właściwości pobudzające. Można ją znaleźć w kawie, herbacie (teina), także w napojach gazowanych takich jak coca cola, czy też napojach energetyzujących. Podobna substancja – guaranina – występuje naturalnie w owocach guarany. Od pewnego czasu kofeinę zaczęto dodawać do preparatów wspomagających odchudzanie, także do kosmetyków wyszczuplających.

Do pożądanych efektów działania kofeiny należy zwalczanie zmęczenia, zwiększenie poziomu energii oraz przyspieszenie metabolizmu kwasów tłuszczowych, także zwiększenie siły skurczu mięśni. Stymulujące działanie kofeiny najbardziej uwidacznia się w zwiększeniu wydajności w stanie
zmęczenia. Ta zwiększona dawka energii pozwala osobom ćwiczącym wytrwać dłużej podczas intensywnych wysiłków. Podczas spożywania kofeiny w dawkach większych niż 300mg/dobę zwiększa się termogeneza, co pozwala spalić więcej kalorii podczas wysiłku.

Z kolei działanie powierzchowne kofeiny polega głównie na poprawie krążenia w powierzchownych warstwach skóry, co także powoduje lepsze ukrwienie tkanki tłuszczowej. Kofeina stymuluje komórki do spalania tłuszczu.

Niestety istnieją także działania niepożądane kofeiny. Do najpoważniejszych należą: arytmia, bezsenność, drżenie mięśni, a także bóle głowy. Jest wielu ludzi, którzy nie potrafią rozpocząć dnia bez filiżanki mocnej kawy. Dzieje się tak w wyniku przyzwyczajania się organizmu do stałych dawek
kofeiny. Wówczas do uzyskania takiego samego pobudzenia potrzebne są coraz większe dawki. Kofeina zwiększa także diurezę, dlatego w trakcie suplementacja należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu.

Kofeina sama w sobie na pewno nas nie odchudzi. Jednak stosowana jako dodatek do ćwiczeń i diety, pomoże wytrwać w najtrudniejszych momentach i przyczyni się do utraty dodatkowych kalorii. Ze względu na działania niepożądane należy stosować ją rozsądnie i z umiarem.


Podziel się: