Łokieć tenisisty - objawy i przyczyny

Łokieć tenisisty dotyczy głównie osób w wieku 40-60 lat. Podstawowym objawem świadczącym o jego powstaniu, jest przede wszystkim silny ból w okolicy stawu łokciowego.

W jaki sposób samemu możesz poznać, że ta dolegliwość dotknęła właśnie Ciebie?

Oto kilka z propozycji czynności dnia codziennego, które mogą potęgować ból:
- wykręcanie mokrej ściereczki do naczyń,
- przesuwanie przedmiotów (jeśli dłonie znajdują się w zgięciu grzbietowym),
- otwieranie drzwi (podczas naciskania klamki),
- przechylanie kubka lub butelki do ust,
- machanie dłonią na pożegnanie (lub podawanie jej przy powitaniu- osłabienie siły uścisku),
- rozciąganie palców u jednej dłoni przy pomocy dłoni drugiej,
- skakanie na skakance,
- przenoszenie wypełnionych naczyń z miejsca na miejsce, itp.

Przyczyny powstawania łokcia tenisisty

Najczęstszą przyczyną powstawania łokcia tenisisty jest długotrwałe wykonywanie czynności, podczas których niezbędna jest naprzemienna praca nadgarstków (ich zginanie i prostowanie). Nie dotyczy on jednak jedynie tenisistów. Na omawianą dolegliwość mogą narzekać również osoby pracujące w takich zawodach jak: szwacz, sprzątaczka, czy magazynier. Nie jest również wykluczone, że z łokciem tenisisty mogą zmagać się również osoby, które wykonują naprzemienne ruchy nadgarstków wraz z odwracaniem i nawracaniem przedramienia np. podczas obierania ziemniaków, przykręcania śrubek czy pracy przy komputerze.

Leczenie

Leczenie opisywanego schorzenia opiera się głównie na ćwiczeniach nadgarstka (patrz: Łokieć tenisisty - jak mogę samodzielnie zmniejszyć ból), wypoczynku i stosowaniu NLPZ (Niesterydowych Leków Przeciwzapalnych). Niezbędna jest również fizjoterapia, terapia manualna (powinna obejmować również szyję), a w skrajnych przypadkach- operacja. Zakłada się również specjalną opaskę elastyczną lub gips, który ma chronić łokieć przed zbędnymi nadwyrężeniami. Bywa jednak tak, że wszystkie te metody zawodzą i pacjenci sięgają po stare sprawdzone sposoby. Najpopularniejsze wydają się być okłady z kapusty, które powinno stosować się około 4 razy w tygodniu przez okres około miesiąca lub dłużej. Niektórzy pacjenci twierdzą, że dopiero zastosowanie metody „babuni” sprawia, że odczuwają dużą poprawę lub zupełne uwolnienie od bólu.
Jeśli zaobserwujesz więc charakterystyczne objawy dla łokcia tenisisty, niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Zleci on odpowiednie badania i przepisze specjalistyczne zabiegi lub leki. Nigdy nie działaj „na własną rękę”, gdyż możesz sobie tylko zaszkodzić.

Bibliografia:
1. "Choroby wewnętrzne", Andrzej Szczeklik, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków
2. "Choroby wewnętrzne", Franciszek Kokot, wyd. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa


Podziel się:

Wasze komentarze


Informacje / opinie publikowane w komentarzach stanowią subiektywną ocenę użytkownika i nie mogą być traktowane jako porada dotycząca leczenia / stosowania leków . W przypadku wątpliwości prosimy o konsultacje z Farmaceutą Dbam o Zdrowie.

komentarze wspierane przez Disqus