Ból łokcia – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu w łokciu. Jakie zabiegi i ćwiczenia stosować na bolący łokieć?
Mateusz Burak

Ból łokcia – przyczyny, diagnostyka i leczenie bólu w łokciu. Jakie zabiegi i ćwiczenia stosować na bolący łokieć?

Ból łokcia może być spowodowany różnego rodzaju kontuzjami oraz urazami, ale może również być objawem choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego oraz stanu zapalnego zlokalizowanego w tej okolicy (tendinopatią, entezopatią, zapaleniem kaletki łokciowej). Leczenie bólu łokcia jest uzależniona od czynnika, który go wywołuje. W łagodzeniu dolegliwości bólowych stawu łokciowego stosuje się przede wszystkim maści na ból łokcia, tabletki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz różnego rodzaju zabiegi fizjoterapeutyczne.

Ból łokcia – budowa i funkcje stawu łokciowego

Staw łokciowy stanowi anatomiczne połączenie pomiędzy ramieniem i przedramieniem. Sam staw utworzony jest przez trzy kości: łokciową, promieniową i ramienną, wspólnie połączone są one więzadłami oraz torebką stawową. Ze względu na dużą liczbę struktur współtworzących okoliczne nerwy, jest to jedno z najbardziej skomplikowanych połączeń tego typu w organizmie człowieka. Tym samym trudno jest przywrócić jego pełną sprawność po urazie. Łokieć odpowiada za ruchy prostowania, zginania, pronacji oraz supinacji. 

Ból łokcia – przyczyny

Ból łokcia jest bardzo często związany z jego nadmierną eksploatacją. Wiele dyscyplin sportowych oraz hobby wymaga wykonywania zadań, które polegają na powtarzalnych, monotonnych ruchach w obrębie łokcia, ręki czy ramienia. Ból w łokciu niekiedy może mieć podłoże zapalne, ale ogólnie rzecz biorąc, jest zdecydowanie mniej podatny na uszkodzenia związane z jego wyniszczeniem niż wiele innych stawów.

Ból łokcia – urazy

Do najczęstszych urazów generujących objawy bolącego łokcia należą:

  • złamanie łokcia
  • złamanie wyrostka łokciowego, 
  • skręcenie oraz zwichnięcie łokcia. 

Do takich incydentów prowadzą najczęściej upadki, kontuzje sportowe oraz wypadki. Objawy bólu barku promieniującego do łokcia i nadgarstka mogą dawać także zmiany związany z urazem, złamaniem w obrębie ramienia i barku.

Ból łokcia bez urazu – zwyrodnienia stawów i stany zapalne

Ból stawu łokciowego, ból ręki, spuchnięty łokieć mogą być objawami choroby zwyrodnieniowej stawów (ból łokcia w nocy). Takie dolegliwości mogą także zostać wygenerowane przez zapalenie ścięgien (tendinopatie) oraz przyczepów ścięgnistych (entezopatie). Do tych drugich zaliczamy np. łokieć golfisty oraz łokieć tenisisty. Stan zapalny może być wywołany również zapaleniem kaletki łokciowej (objawy to m.in. spuchnięty, gorący łokieć oraz ból łokcia przy opieraniu).

Ból łokcia – inne przyczyny

Wśród innych przyczyn bólu stawów łokciowych często z promieniowaniem dolegliwości (ból ręki od łokcia do nadgarstka) wymienia się dysfunkcje w postaci uwięźnięcia struktur nerwowych, zaburzenia ich przesuwalności pomiędzy tkankami.

Powiązane produkty

Ból łokcia – o czym może świadczyć?

Ból łokcia przy prostowaniu najczęściej jest objawem długotrwałego przeciążenia przyczepów mięśni prostowników stawu łokciowego (łokieć tenisisty). Pojawia się wówczas ból w okolicy nadkłykcia bocznego kości ramiennej (ból łokcia po zewnętrznej stronie) oraz samych mięśni przy próbie ich napinania (ból łokcia przy podnoszeniu, ból łokcia przy zaciskaniu dłoni), co ma swoje odzwiercoedlenie w testach diagnostycznych – np. test Thomsona.

Ból łokcia przy zginaniu

Ból łokcia przy zginaniu, kiedy aktywacji wymagają mięśnie zginające ten staw, może oznaczać schorzenie określane jako łokieć golfisty. Jest ono również związane z mikrourazami w obrębie struktur ścięgnistych oraz mięśniowych. Pojawia się po dłuższym czasie wykonywania jednakowych wzorców ruchowych. Najbardziej narażeni na ból łokcia przy zginaniu są stolarze, budowlańcy oraz hydraulicy. Bardzo charakterystyczny jest ból po wewnętrznej stronie łokcia, ból ręki w zgięciu od wewnątrz.

Ból łokcia – diagnostyka

Tak, jak w każdym postępowaniu diagnostycznym bardzo ważny jest wywiad, który pomaga ustalić wstępną przyczynę dolegliwości, ich charakter oraz ukierunkowuje dalszą diagnostykę. Istotne jest badanie fizykalne, gdyż pomaga dokładnie zlokalizować objawy (palpacja dołu łokciowego, mięśnia łokciowego, wyrostka rylcowatego kości łokciowej). Kolejnym istotnym elementem tej części diagnostycznej jest ocena zakresu ruchomości (często obserwuje się przeprost łokcia) oraz testy kliniczne ujawniające bardzo ważne symptomy (ból łokcia przy zaciskaniu pięści, kłucie w łokciu, ból łokcia przy dotyku). 

W przypadku konieczności poszerzenia diagnostyki stosuje się badania obrazowe w postaci USG łokcia, RTG stawu łokciowego, tomografii komputerowej, rezonansu magnetycznego oraz niekiedy badań laboratoryjnych.

Ból łokcia – leczenie bólu w łokciu

Leczenie bólu łokci często polega na kilkudniowym odpoczynku i stosowaniu się do zaleceń specjalistów. Jednakże czasem nawet w przypadku niewielkich problemów z tkankami miękkimi i ograniczeniu aktywności fizycznej, nie obserwuje się radykalnej poprawy. Wskazuje to na zdecydowanie bardziej złożony i uporczywy problem wymagający zastosowania zaawanasowanych procedur terapeutycznych.

Ból łokcia – leczenie farmakologiczne

Leczenie objawów w postaci bólu ręki w łokciu z użyciem środków farmakologicznych sprowadza się zazwyczaj do podawania tabletek o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Stosowane są także iniekcje i ostrzykiwania z niesteroidowych środków przeciwzapalnych. Dobrym rezultatem cieszy się podawania bogatopłytkowego osocza oraz dostawowo kwasu hialuronowego. Bez recepty można również zastosować maść na ból łokcia.

Ból łokcia – fizjoterapia

Postępowanie usprawniające w przypadku bólu w łokciach jest skupione na łagodzeniu objawów ewentualnego stanu zapalnego, zwiększaniu siły mięśniowej, zakresu ruchomości, sprawności funkcjonalnej oraz zapobieganiu nawrotom dolegliwości. 

Szeroka gama procedur z zakresu fizykoterapii wpływa na przyspieszenie regeneracji i odbudowy. Można tu wymienić miejscowe schładzanie za pomocą par ciekłego azotu, magnetoterapię, laseroterapię, zabiegi fali uderzeniowej, fonoforezę oraz oddziaływania z zakresu elektroterapii. Metody kinezyterapeutyczne umożliwiające redukowanie objawów w postaci bolących łokci, pozwalające na leczenie chorób łokci, to przede wszystkim procedury manualne. Suche igłowanie, pinoterapia, techniki osteopatyczne, flossing, rozluźnianie mięśniowo–powięziowe, masaż poprzeczny, terapia FDM, metoda Fascial Manipulation odznaczają się wyjątkową skutecznością w leczeniu tego typu dolegliwości.

Domowe sposoby na ból łokcia

Wśród domowych sposobów na objawy, takie jak ból kolan i łokci czy ból w stawie łokciowym można wyróżnić kilka skutecznych sposobów, np.: miejscowe schładzanie za pomocą zimnych kompresów, zestawu cryo/cuff z mankietem na przedramię. Dobry rezultat przynosi traktowanie łokcia strumieniem zimnej wody pod ciśnieniem, co ma rozluźnić nadmiernie napięte tkanki oraz złagodzić objawy stanu zapalnego. Symptomy zapalenia łagodzą także kąpiele w wodzie z dodatkiem soli Epsom. Podobnie mogą zadziałać kąpiele wzbogacone o borowinę oraz siarkę. 

Leczenie domowe bólu łokcia to także wykorzystywanie okładów z liści kapusty, żywokostu lekarskiego, masaż kostką lodu. Pomocne mogą być też okłady z roztworu octu i wody.

Ból łokcia – ćwiczenia na bolący łokieć

Przykładowe ćwiczenia na ból łokcia to:

  1. Pozycja: siad na krześle, przedramię oparte na blacie w supinacji, ręka poza nim. W ręce trzymamy lekki hantelek. Ruch polega na powolnym unoszeniu i opuszczaniu nadgarstka wraz z ciężarkiem. Takie ćwiczenie ekscentryczne powtarzamy w 3 seriach po 10 powtórzeń.
  2. Pozycja podobna, jak w poprzednim ćwiczeniu z tym, że ręka jest ustawiona w pronacji. Ruch wygląda dokładnie tak samo. Ćwiczenie powtarzamy w 3 seriach po 10 powtórzeń.
  3. Stosując pozycję, jak w pierwszym ćwiczeniu, ale bez hantla, chwytamy ręką zdrową za palce przeciwnej. Następnie próbujemy rozciągnąć mięśnie przedramienia, próbując w miarę możliwości wykonać jak największe, fizjologiczne zgięcie dłoniowe nadgarstka z wyprostowanym łokciem. Potem robimy to samo tyle, że wykonujemy zgięcie grzbietowe. Ćwiczenie powtarzamy w 3 seriach, utrzymując za każdym razem rękę w rozciągnięciu przez 30 sekund. Wykonujemy w obu kierunkach w takim samym wymiarze.

Ból łokcia – jaki lekarz? Z tego typu dolegliwościami najlepiej udać się do ortopedy lub neurologa. Poprzez odpowiednią diagnostykę będzie w stanie określić schorzenie oraz dobierze sposób postępowania leczniczego.

  1. Ahmad Z. A., Siddiqui N., Malik S. S. i in., Lateral epicondylitis: a review of pathology and management, „Bone Joint J.” 2013, nr 95, s. 1158–1164.
  2. Murtaugh B., Ihm J. M., Eccentric training for the treatment of tendinopathies, „Curr Sports Med Rep.” 2013, nr 12, s. 175–182.
  3. Papatheodorou L. K., Baratz M. E., Sotereanos D. G., Elbow arthritis: current concepts, „J Hand Surg Am.” 2013, nr 38, s. 605–613.
  4. Nazar M., Lipscombe S., Morapudi S. i in., Percutaneous tennis elbow release under local anaesthesia, „Open Orthop J” 2012, nr 6, s. 129–132.
  5. Naam N. H., Nemani S., Radial tunnel syndrome, „Orthop Clin North Am” 2012, nr 43, s. 529–536.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij