×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Dobierz obuwie do swojej dyscypliny

Przed przystąpieniem do ćwiczeń w siłowni lub klubie fitness, ważny jest dobór odpowiedniego obuwia. Gdy zdecydujesz się już na formę ćwiczeń, która najbardziej ci odpowiada, dopasuj buty tak, żeby gwarantowały komfort i bezpieczeństwo.

Buty przeznaczone do zajęć fitness powinny być lekkie i oczywiście wygodne. Ważne też, aby chroniły staw skokowy, szczególnie na zajęciach stepu. Warto sprawdzić przyczepność podeszwy. Dobrze, żeby buty nie ślizgały się po parkiecie w trakcie ćwiczeń. 

Do zajęć tanecznych lepsze będą buty dobrze dopasowane do stopy, wystarczająco miękkie, by poddawały się nawet najbardziej skomplikowanym ruchom przy wyszukanych układach choreograficznych. Tu dobra przyczepność nie jest już tak potrzebna z uwagi na możliwość pojawienia się obrotów i ruchów typu "slide" (ślizgów), gdzie pewien poślizg będzie konieczny. 

Gdy zamierzasz zająć się bieganiem - czy to w terenie, czy na bieżni - zadbaj o lekkie, oddychające obuwie, z podeszwą amortyzującą nierówności podłoża. Jeżeli zamierzasz biegać w terenie, upewnij się, że buty zabezpieczą kostkę przed ewentualnym skręceniem. 

Na spinning wybierz buty z grubą podeszwą, zapewniające stopie dobrą wentylację. Zapięcia - najlepiej na rzepy - powinny dobrze stabilizować stopę wewnątrz. Pamiętaj, że przód buta powinien zmieścić się w mocowaniach pedałów, zatem nie może być za szeroki. But ten nie powinien zakrywać kostki. 

Jogę lub Pilates możesz ćwiczyć boso. Coraz częściej jednak spotyka się specjalnie przeznaczone do tego typu dyscyplin buty - miękkie, lekkie i doskonale dopasowane do stopy (przypominają one grubą skarpetę). Ponadto zapewniają odpowiednią przyczepność, nie ograniczając swobody ruchów palców jak i całej stopy. 

Jeżeli masz wątpliwości co do wyboru obuwia odpowiedniego dla siebie, udaj się do profesjonalnego sklepu sportowego i poproś o pomoc sprzedawcę.


Podziel się: