×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Ostroga piętowa - co robić?

Ostroga piętowa jest zmianą zwyrodnieniową, która powstaje na powierzchni guza piętowego i występuje w postaci narośli kostnej. W jej wyniku dochodzi do zapalenia rozcięgna powierzchniowego znajdującego się na dolnej powierzchni stopy. W konsekwencji odczuwalny jest przede wszystkim silny ból podczas obciążania chorej kończyny w czasie chodu.

Ostroga może powstać jako konsekwencja wcześniejszych urazów pięty (jej złamań pęknięć), występowania pięt koślawych (nierównomierne obciążanie powierzchni stopy), bądź naderwania ścięgna Achillesa. Nie bez znaczenia jest również wiek, ewentualna nadwaga oraz nieprawidłowo
dobrane obuwie.

Najefektywniejszymi zabiegami w przypadku tego schorzenia wydają się być zabiegi ultradźwiękami (szczególnie, jeśli narośl występuje we wczesnym stadium rozwoju). Efekty ich działania widoczne są jednak jedynie w wypadku zastosowania pełnej serii zabiegów, która trwa około dwóch tygodni.

Niekiedy stosuje się również laser, jonoforezę oraz krioterapię, ale zabiegi te przynoszą słabsze efekty terapeutyczne.

Jeśli chodzi natomiast o ćwiczenia, to zwykle zalecany jest tutaj tzw.stretching (rozciąganie) ścięgna Achillesa oraz mięśnia trójgłowego łydki. Nie wolno jednak przesadzać! Zbyt silne rozciąganie może spowodować naderwanie ścięgna lub jego oderwanie od powierzchni guza piętowego. Możesz skorzystać również z masażu podeszwy stopy. Wpłynie on rozluźniająco na znajdujące się tam mięśnie, a co za tym idzie, ból będzie Ci mniej doskwierał.

I rzecz najważniejsza - obuwie. Powinno być ono miękkie i wygodne. Można również korzystać z tak zwanej podpiętki ortopedycznej, której zadaniem jest amortyzacja stopy oraz pięty w czasie chodu.


Podziel się: