Socjopata
Weronika Grzywna

Socjopata – kim jest, po czym go poznać?

Z socjopatami spotykamy się na co dzień, często nie zdając sobie z tego sprawy. Socjopaci nie potrafią utrzymywać relacji społecznych, manipulują innymi i dążą do postawionych sobie celów, nie zważając na innych. Socjopatia często bywa również mylona z psychopatią, ale w rzeczywistości używanie obu tych pojęć jako synonimów jest błędne. Kim jest socjopata?

Kto to jest socjopata? Jak zachowuje się socjopata?

Socjopata, jak sama nazwa wskazuje, to osoba, która „cierpi” na socjopatię. Socjopatia to zaburzenie osobowości zaklasyfikowane w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych w kategorii osobowości o cechach dyssocjalnych. W DSM-5 z kolei socjopatia zaliczona została do antyspołecznych zaburzeń osobowości, które charakteryzują się zachowaniem odbiegającym od oczekiwań oraz kultury.

Główne objawy charakteryzujące socjopatę to m.in. traktowanie innych osób w sposób przedmiotowy, nieumiejętność dostosowania się do odgórnie obowiązujących norm oraz wykorzystywanie innych osób do osiągnięcia swoich celów. Jakie są cechy socjopaty? To m.in.:

 • brak empatii i współczucia,
 • brak umiejętności dostrzegania potrzeb i uczuć innych osób,
 • brak brania odpowiedzialności za własne zachowania,
 • brak wyrzutów sumienia w sytuacji, gdy popełni błąd i/lub wyrządzi innej osobie krzywdę,
 • manipulowanie innymi ludźmi.
Socjopaci są również nieuczciwi i nielojalni. Aby osiągnąć własne cele, często kłamią, wykorzystują innych oraz wyraźnie lekceważą obowiązujące normy społeczne.

Czy socjopata ma uczucia? Czy socjopata może kochać?

Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy socjopata potrafi kochać. Socjopaci charakteryzują się nieprzewidywalną zmianą zachowań, dlatego w jednej chwili mogą kochać, a w drugiej nienawidzić. Wobec tego związek z socjopatą jest pozbawiony uczuć i troski o partnera.

Początkowo socjopaci mogą wydawać się interesujący, ponieważ podczas pierwszej fazy znajomości próbują oczarować partnera. W późniejszym czasie jednak pokazują swoje prawdziwe oblicze.

Socjopaci nie zwracają uwagi na potrzeby innych, nie przejmują się uczuciami partnera i nie odczuwają wyrzutów sumienia nawet wtedy, gdy sprawiają komuś przykrość i krzywdzą drugą osobą. Często wykorzystują szantaż emocjonalny do osiągnięcia swoich celów. Socjopata może udawać, że kocha drugą osobę, jednak kiedy partner przestanie mu być potrzeby, wówczas będzie dążył do szybkiego zakończenia związku.

Związek z socjopatą jest trudną relacją. Socjopata może ranić partnera, nie zdając sobie sprawy z tego, że to, co robi, jest złe. Szczera rozmowa z socjopatą może natomiast przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Ze względu na to, że socjopata jest porywczy, próba rozmowy na temat jego zachowania może zakończyć się wybuchem złości.

Polecane dla Ciebie

Jak żyć z socjopatą?

Socjopata w życiu codziennym jest osobą nieprzewidywalną, której lepiej nie prowokować. Socjopaci są wrogo nastawieni do otaczającego ich świata, cechuje ich tendencja do nagłej zmiany zachowania. Są niecierpliwi i mają trudności z przyjmowaniem krytyki ze strony innych. Socjopaci bardzo szybko wybuchają, a w sytuacjach konfliktowych mogą uciec się nawet do przemocy fizycznej.

Jak postępować z socjopatą? Najlepiej nie zwracać na siebie niepotrzebnie uwagi. Z socjopatą lepiej nie wchodzić w bezpośredni kontakt. Jeżeli już mamy kontakt z socjopatą, warto zachowywać się tak jak zwykle. W szczególności nie powinniśmy okazywać strachu, ponieważ socjopata może wykorzystać nasz strach przeciwko nam samym.

Socjopatia – przyczyny

Przyczyn socjopatii można doszukiwać się we wczesnym dzieciństwie oraz w stylu wychowania. Na rozwój socjopatii wpływ mogą mieć takie zachowania rodziców, jak: zbyt wysokie wymagania stawiane dzieciom, brak okazywania miłości, ciągła krytyka dziecka, chłód emocjonalny, stosowanie przemocy, brak wsparcia.

Według naukowców przyczyną rozwoju socjopatii w dorosłości jest również nieprawidłowy proces socjalizacji, a więc niewłaściwe wzorce wyniesione z domu rodzinnego.

Sprawdź preparaty na stres na DOZ.pl

Socjopatia – leczenie. Czy socjopatię da się wyleczyć? Czy socjopata może się zmienić?

Socjopaci niechętnie korzystają z jakiejkolwiek pomocy, ponieważ nie zdają sobie sprawy z tego, że ich zachowanie wymaga leczenia. W leczeniu socjopatii wykorzystywana jest głównie psychoterapia oraz trening umiejętności społecznych, który ma za zadanie nauczyć socjopatę przestrzegania obowiązujących norm społecznych oraz funkcjonowania w społeczeństwie.

Niemniej jednak w terapii kluczową rolę odgrywa zaangażowanie pacjenta w cały proces. Największym problemem w terapii socjopaty będzie więc brak akceptacji swojego stanu i jednocześnie brak zaangażowania w proces terapeutyczny. Wobec tego socjopatia jest ciężka do wyleczenia i wiąże się z długotrwałą terapią, jednak należy wiedzieć, że wyleczenie jej jest możliwe.

Socjopata a psychopata – różnice

Socjopata czy psychopata? To pytanie, które zadaje sobie większość osób mających do czynienia z osobą, która zachowuje się w sposób odbiegający od społecznych norm. Psychopatia i socjopatia to dwa pojęcia, które bardzo często wykorzystywane są jako synonimy. Niemniej jednak największą różnicą między tymi dwoma zjawiskami jest ich podłoże.

Psychopatia ma podłoże genetyczne oraz biologiczne. Socjopatia z kolei należy do grupy zaburzeń osobowości, które mogą zostać nabyte. Związana jest ona z nieprawidłowym procesem socjalizacji oraz doświadczeniami z okresu dzieciństwa.

Socjopata w porównaniu do psychopaty jest w stanie bardziej zapanować nad swoim zachowaniem. Dodatkowo psychopaci nie odczuwają praktycznie żadnego poczucia winy, w związku z czym notorycznie krzywdzą inne osoby.
 1. Jakubik A., Diagnostyka osobowości dyssocjalnej, „Studia Psychologica” 2006, 6: 237-247.
 2. Małecki M., Zyzik R., Poczytalność i wina psychopaty w świetle ewolucyjnych koncepcji genezy psychopatii, „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny” 2014, 76(3).
 3. Pemment J., Psychopathy versus sociopathy: Why the distinction has become crucial, „Agression and Violent Behavior” 2013, 18(5): 458-461.
 4. Mayer Robinson K., Sociopath v. Psychopath: What’s the Difference? [online] https://www.webmd.com/mental-health/features/sociopath-psychopath-difference [dostęp: 14.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

  Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij