Mężczyzna z syndromem Piotrusia Pana
Weronika Grzywna

Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Czym jest syndrom Piotrusia Pana?

Syndrom Piotrusia Pana nawiązuje do bohatera powieści pt. Piotruś Pan autorstwa J.M. Barriego. Tytułowy Piotruś Pan jest bowiem mężczyzną, który nie chce nigdy dorosnąć. Dlatego udaje się do fantastycznej krainy Nibylandii, w której prowadzi radosne i pełne przygód życie.

Stąd właśnie wzięła się nazwa syndromu Piotrusia Pana, która odnosi się do mężczyzny nazywanego potocznie wiecznym dzieckiem. Warto jednak wiedzieć, że określenie to nie jest nazewnictwem psychologicznym. Syndrom Piotrusia Pana nie jest bowiem zaklasyfikowany w żadnych klasyfikacjach statystycznych – ani w ICD-10, ani w DSM-5. Jest to jedynie zjawisko, które opisuje pewien zbiór charakterystycznych cech.

Syndrom Piotrusia Pana – cechy

Głównym symptomem syndromu Piotrusia Pana jest to, że dorosły mężczyzna zachowuje się niemal jak dziecko. Jakie są pozostałe objawy syndromu Piotrusia Pana? Między innymi:

 • brak odpowiedzialności,
 • brak myślenia o przyszłości,
 • życie chwilą,
 • nieumiejętność przyznania się do błędu,
 • nadmierna troska o swój wygląd, narcyzm,
 • życie w świecie fantazji,
 • brak przejmowania się problemami innych osób,
 • nieumiejętność tolerowania krytyki,
 • brak samodzielności,
 • przekonanie o byciu poza prawem i poza normami społecznymi,
 • egocentryczna postawa,
 • zachowania nieadekwatne do wieku,
 • trudności w utrzymaniu stabilnego związku,
 • lekkomyślne zachowanie,
 • niedojrzałość emocjonalna.
Czym jest syndrom oszusta? Dowiedz się na DOZ.pl

Powiązane produkty

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny

Wśród przyczyn syndromu Piotrusia Pana można wymienić przede wszystkim dzieciństwo oraz błędy wychowawcze rodziców. Na rozwój syndromu bardziej narażeni są mężczyźni, którzy nie mieli w dzieciństwie prawidłowych wzorców do naśladowania. Syndrom Piotrusia Pana najczęściej dotyczy jedynaków rozpieszczanych przez rodziców. Rodzice takich dzieci wybaczali im wszelkie wybryki i nie stawiali żadnych granic. W rezultacie dzieci nie zostały nauczone dyscypliny, odpowiedzialności ani samodzielności.

Często również matki nie pozwalają dorosnąć najmłodszemu dziecku z obawy przed samotnością i opuszczeniem. Wszystko to może mieć wpływ na rozwój syndromu Piotrusia Pana w dorosłości.

Jak żyć w związku z Piotrusiem Panem? Czy Piotruś Pan umie kochać?

Związek z Piotrusiem Panem nie jest łatwy, mimo że na początku może wydawać się fascynujący. Takiego mężczyznę interesują wyłącznie jego własne problemy i realizacja własnych celów. Piotruś Pan nie zwraca uwagi na potrzeby partnerki, nie wspiera jej ani nie troszczy się o nią. Całą uwagę skupia wyłącznie na sobie.

Piotruś Pan nie szuka partnerki, która podobnie jak on będzie prowadzić powierzchowne życie. Wręcz przeciwnie – szuka kobiety na wzór matki, na którą będzie mógł przerzucić wszelką odpowiedzialność. Piotruś Pan często zapomina o prostych sprawach, nie wykonuje domowych obowiązków, którymi obarcza swoją partnerkę. W rzeczywistości Piotruś Pan nie jest zdolny do zbudowania długotrwałej relacji, ponieważ nie potrzeba mu stabilizacji.

Jeżeli w związku pojawi się potomstwo, Piotruś Pan początkowo może pozornie wykazywać zainteresowanie dzieckiem. Niemniej jednak nie będzie pomagał przy dziecku, a jedynie będzie towarzyszył mu w trakcie zabawy. Wszelkie obowiązki rodzicielskie spadną wówczas na partnerkę Piotrusia Pana.

Syndrom Piotrusia Pana – leczenie. Jak walczyć z syndromem Piotrusia Pana?

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć syndrom Piotrusia Pana. Skuteczna w tym przypadku jest psychoterapia, która opiera się przede wszystkim na znalezieniu przyczyn syndromu oraz na pracy nad własnym zachowaniem. Terapia syndromu Piotrusia Pana to również praca nad zmianą sposobu myślenia i zamianą niedojrzałych wzorców postępowania na adekwatne do wieku oraz sytuacji.

Duże znaczenie ma także wsparcie bliskich osób, które muszą nauczyć się, jak stawiać granice mężczyźnie. Wówczas należy postępować z Piotrusiem Panem jak z dzieckiem, tłumacząc mu, dlaczego jego zachowania nie są akceptowane społecznie. Piotruś Pan musi także nauczyć się samodzielności oraz odpowiedzialności.

Czy Piotruś Pan może się zmienić?

Osoba cierpiąca na syndrom Piotrusia Pana może jak najbardziej się zmienić. Piotruś Pan jest bardzo często nieświadomy tego, że jego zachowanie jest nieadekwatne do jego wieku i niezgodne z normami społecznymi. Z tego powodu pierwszym krokiem do zmiany jest uświadomienie sobie, że postępowanie Piotrusia Pana stanowi problem. Zmiana będzie również wymagać motywacji oraz wsparcia bliskich osób. Kluczowe znaczenie ma bowiem to, jak Piotruś Pan będzie traktowany przez najbliższe osoby.

 1. Bzymek, A. (2009). Syndrom Piotrusia Pana: niedojrzałość w kulturze konsumpcji. W: Mendel, M. (red.) Obraz. Przestrzeń. Popkultura. Wydawnictwo Adam Marszałek. Toruń.
 2. Wrzesień, W. (2010). Czy ulegając nastolatyzacji zachowamy młodość? Roczniki Socjologii Rodziny, tom 20, 37-54.
 3. Kiley, D. (1983). The Peter Pan Syndrome-Men Who Have Never Grown Up. Dodd Mead.
 4. Skorupa, A. (2010). Wieczni chłopcy i wieczne dziewczynki – refleksje o syndromie Piotrusia Pana u alpinistów. W: Kulik, R., Skorupa, A. (red.). Człowiek wobec gór – perspektywa psychologiczna, filozoficzna i kulturoznawcza. Wrocław.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Dyskryminacja w pracy ze względu na zdrowie, w tym zdrowie psychiczne

  Dyskryminacja w miejscu pracy jest problemem, który dotyka wiele osób w całej Polsce. Jedną z indywidualnych cech każdego człowieka, na podstawie której można spotkać się z dyskryminacją, jest zdrowie, w tym zdrowie psychiczne.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij