Mężczyzna z syndromem Piotrusia Pana
Weronika Grzywna

Syndrom Piotrusia Pana – na czym polega? Jak żyć z Piotrusiem Panem?

Syndrom Piotrusia Pana to pojęcie określające mężczyznę, który pomimo swojego dorosłego wieku nie potrafi zachowywać się jak dorosła, dojrzała osoba. Piotruś Pan nie bierze odpowiedzialności za swoje czyny i prowadzi powierzchowne życie. Jak wygląda leczenie syndromu Piotrusia Pana i jak najskuteczniej z nim walczyć?

Czym jest syndrom Piotrusia Pana?

Syndrom Piotrusia Pana nawiązuje do bohatera powieści pt. Piotruś Pan autorstwa J.M. Barriego. Tytułowy Piotruś Pan jest bowiem mężczyzną, który nie chce nigdy dorosnąć. Dlatego udaje się do fantastycznej krainy Nibylandii, w której prowadzi radosne i pełne przygód życie.

Stąd właśnie wzięła się nazwa syndromu Piotrusia Pana, która odnosi się do mężczyzny nazywanego potocznie wiecznym dzieckiem. Warto jednak wiedzieć, że określenie to nie jest nazewnictwem psychologicznym. Syndrom Piotrusia Pana nie jest bowiem zaklasyfikowany w żadnych klasyfikacjach statystycznych – ani w ICD-10, ani w DSM-5. Jest to jedynie zjawisko, które opisuje pewien zbiór charakterystycznych cech.

Syndrom Piotrusia Pana – cechy

Głównym symptomem syndromu Piotrusia Pana jest to, że dorosły mężczyzna zachowuje się niemal jak dziecko. Jakie są pozostałe objawy syndromu Piotrusia Pana? Między innymi:

 • brak odpowiedzialności,
 • brak myślenia o przyszłości,
 • życie chwilą,
 • nieumiejętność przyznania się do błędu,
 • nadmierna troska o swój wygląd, narcyzm,
 • życie w świecie fantazji,
 • brak przejmowania się problemami innych osób,
 • nieumiejętność tolerowania krytyki,
 • brak samodzielności,
 • przekonanie o byciu poza prawem i poza normami społecznymi,
 • egocentryczna postawa,
 • zachowania nieadekwatne do wieku,
 • trudności w utrzymaniu stabilnego związku,
 • lekkomyślne zachowanie,
 • niedojrzałość emocjonalna.
Czym jest syndrom oszusta? Dowiedz się na DOZ.pl

Polecane dla Ciebie

Syndrom Piotrusia Pana – przyczyny

Wśród przyczyn syndromu Piotrusia Pana można wymienić przede wszystkim dzieciństwo oraz błędy wychowawcze rodziców. Na rozwój syndromu bardziej narażeni są mężczyźni, którzy nie mieli w dzieciństwie prawidłowych wzorców do naśladowania. Syndrom Piotrusia Pana najczęściej dotyczy jedynaków rozpieszczanych przez rodziców. Rodzice takich dzieci wybaczali im wszelkie wybryki i nie stawiali żadnych granic. W rezultacie dzieci nie zostały nauczone dyscypliny, odpowiedzialności ani samodzielności.

Często również matki nie pozwalają dorosnąć najmłodszemu dziecku z obawy przed samotnością i opuszczeniem. Wszystko to może mieć wpływ na rozwój syndromu Piotrusia Pana w dorosłości.

Jak żyć w związku z Piotrusiem Panem? Czy Piotruś Pan umie kochać?

Związek z Piotrusiem Panem nie jest łatwy, mimo że na początku może wydawać się fascynujący. Takiego mężczyznę interesują wyłącznie jego własne problemy i realizacja własnych celów. Piotruś Pan nie zwraca uwagi na potrzeby partnerki, nie wspiera jej ani nie troszczy się o nią. Całą uwagę skupia wyłącznie na sobie.

Piotruś Pan nie szuka partnerki, która podobnie jak on będzie prowadzić powierzchowne życie. Wręcz przeciwnie – szuka kobiety na wzór matki, na którą będzie mógł przerzucić wszelką odpowiedzialność. Piotruś Pan często zapomina o prostych sprawach, nie wykonuje domowych obowiązków, którymi obarcza swoją partnerkę. W rzeczywistości Piotruś Pan nie jest zdolny do zbudowania długotrwałej relacji, ponieważ nie potrzeba mu stabilizacji.

Jeżeli w związku pojawi się potomstwo, Piotruś Pan początkowo może pozornie wykazywać zainteresowanie dzieckiem. Niemniej jednak nie będzie pomagał przy dziecku, a jedynie będzie towarzyszył mu w trakcie zabawy. Wszelkie obowiązki rodzicielskie spadną wówczas na partnerkę Piotrusia Pana.

Syndrom Piotrusia Pana – leczenie. Jak walczyć z syndromem Piotrusia Pana?

Wiele osób zastanawia się, jak leczyć syndrom Piotrusia Pana. Skuteczna w tym przypadku jest psychoterapia, która opiera się przede wszystkim na znalezieniu przyczyn syndromu oraz na pracy nad własnym zachowaniem. Terapia syndromu Piotrusia Pana to również praca nad zmianą sposobu myślenia i zamianą niedojrzałych wzorców postępowania na adekwatne do wieku oraz sytuacji.

Duże znaczenie ma także wsparcie bliskich osób, które muszą nauczyć się, jak stawiać granice mężczyźnie. Wówczas należy postępować z Piotrusiem Panem jak z dzieckiem, tłumacząc mu, dlaczego jego zachowania nie są akceptowane społecznie. Piotruś Pan musi także nauczyć się samodzielności oraz odpowiedzialności.

Czy Piotruś Pan może się zmienić?

Osoba cierpiąca na syndrom Piotrusia Pana może jak najbardziej się zmienić. Piotruś Pan jest bardzo często nieświadomy tego, że jego zachowanie jest nieadekwatne do jego wieku i niezgodne z normami społecznymi. Z tego powodu pierwszym krokiem do zmiany jest uświadomienie sobie, że postępowanie Piotrusia Pana stanowi problem. Zmiana będzie również wymagać motywacji oraz wsparcia bliskich osób. Kluczowe znaczenie ma bowiem to, jak Piotruś Pan będzie traktowany przez najbliższe osoby.

 1. Bzymek, A. (2009). Syndrom Piotrusia Pana: niedojrzałość w kulturze konsumpcji. W: Mendel, M. (red.) Obraz. Przestrzeń. Popkultura. Wydawnictwo Adam Marszałek. Toruń.
 2. Wrzesień, W. (2010). Czy ulegając nastolatyzacji zachowamy młodość? Roczniki Socjologii Rodziny, tom 20, 37-54.
 3. Kiley, D. (1983). The Peter Pan Syndrome-Men Who Have Never Grown Up. Dodd Mead.
 4. Skorupa, A. (2010). Wieczni chłopcy i wieczne dziewczynki – refleksje o syndromie Piotrusia Pana u alpinistów. W: Kulik, R., Skorupa, A. (red.). Człowiek wobec gór – perspektywa psychologiczna, filozoficzna i kulturoznawcza. Wrocław.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Lunatykowanie, sennowłóctwo – czy somnambulizm można wyleczyć?

  Lunatykowanie, inaczej somnambulizm lub sennowłóctwo, to zaburzenie snu występujące u osób dorosłych, ale jednak przede wszystkim u małych dzieci. Doświadcza go od kilku do kilkunastu procent najmłodszych. Czym jest ta przypadłość? Co wiadomo na jej temat?

 • Abulia – czym jest? Objawy, przyczyny, leczenie

  Abulia to stan, który charakteryzuje się brakiem motywacji oraz woli do podejmowania jakichkolwiek aktywności. Skutkuje spadkiem zainteresowania, trudnościami z podejmowaniem decyzji i zubożeniem emocjonalnym. Abulia bardzo często współwystępuje z różnego rodzaju zaburzeniami o podłożu psychicznym. Jak wyleczyć abulię?  

 • Astenia – objawy, przyczyny, leczenie

  Astenia, czyli przewlekłe zmęczenie, to stan, w którym czujemy się nieustannie osłabieni, znużeni i towarzyszy nam brak motywacji. Astenia nie jest jednak zwykłym zmęczeniem, może być bowiem zarówno przyczyną, jak i objawem poważnych schorzeń oraz zaburzeń. Co to jest astenia? Jakie są jej objawy i jak wygląda leczenie?

 • Kompleks Elektry – na czym polega?

  Większość z nas – przede wszystkim za sprawą szkolnego nauczania i lekcji języka polskiego – słyszało o kompleksie Edypa i mniej więcej wie, na czym polega. Czym jest jednak kompleks Elektry i na czym polega?

 • Stres informacyjny – czym jest? Jak rozpoznać?

  Żyjemy w świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani informacjami. Słuchamy radia, oglądamy telewizję, czy przeglądamy Internet w poszukiwaniu coraz to nowszych informacji. Jak się jednak okazuje, przeciążenie informacjami może przerodzić się w stres informacyjny. Jak go pokonać?

 • Syndrom oszusta – na czym polega?

  Masz wrażenie, że sukcesy, jakie osiągasz, są czystym przypadkiem? Czujesz, że nie zasługujesz na swoje osiągnięcia? Być może cierpisz na syndrom oszusta, który związany jest z brakiem wiary we własne możliwości. Według badań syndromu oszusta doświadcza w jakimś aspekcie swojego życia aż 70 proc. populacji. Jakie są jego przyczyny i jak go pokonać?

 • Jakie są etapy żałoby?

  Strata bliskiej osoby to zawsze trudne i bolesne doświadczenie. Zmagamy się wtedy z wieloma negatywnymi emocjami, które utrudniają nasze codzienne funkcjonowanie. Po śmierci bliskiej osoby doświadczamy żałoby, która pozwoli nam pogodzić się ze stratą i nauczyć się żyć „na nowo”. Na czym polega żałoba i jakie są jej etapy? Jak poradzić sobie z żałobą?

 • Jak sobie radzić po śmierci bliskiej osoby?

  Pogodzenie się ze śmiercią kogoś bliskiego jest bardzo trudnym zadaniem. W obliczu śmierci bliskiej osoby odczuwamy bowiem szereg różnych emocji. Czujemy rozpacz, mamy wrażenie, że jesteśmy bezradni, że to, co się wydarzyło, jest niesprawiedliwe. Strata ukochanej osoby zawsze wywołuje ból, jednak w pewnym momencie będziemy musieli nauczyć się żyć na nowo. Jak to zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij