Mężczyzna w ciasnym przejściu
Weronika Grzywna

Klaustrofobia – jak sobie radzić z tym lękiem?

Klaustrofobia to jedna z najczęściej diagnozowanych fobii. Szacuje się, że na klaustrofobię cierpieć może nawet 7 proc. populacji ogólnej. Lęk przed zamkniętymi, małymi i ciasnymi pomieszczeniami może przyjmować różne nasilenie, a w skrajnych przypadkach będzie wyraźnie utrudniał codzienne funkcjonowanie. Jakie są objawy klaustrofobii? Jak zrobić rezonans z klaustrofobią i jak wygląda jej leczenie?

  1. Co to jest klaustrofobia? Jakie są objawy klaustrofobii?
  2. Czy klaustrofobia to choroba?
  3. Czy klaustrofobia jest uleczalna?
  4. Klaustrofobia – leczenie. Jak poradzić sobie z klaustrofobią?
  5. Czy osoba, która ma klaustrofobię, może poddać się rezonansowi magnetycznemu i tomografii komputerowej?
  6. Klaustrofobia – test. Rozpoznanie klaustrofobii
  7. Klaustrofobia – przyczyny

Co to jest klaustrofobia? Jakie są objawy klaustrofobii?

Klaustrofobia to fobia związana z tym, że osoba chora odczuwa silny lęk przed ciasnymi, małymi oraz zamkniętymi pomieszczeniami. Lęk ten jest irracjonalny i chory doskonale zdaje sobie z tego sprawę, niemniej jednak nadal nie jest w stanie samodzielnie sobie z nim poradzić.

Objawy klaustrofobii mogą pojawiać się w różnych miejscach: w tłumie, w samochodzie, w toalecie, w samolocie czy nawet w kolejce. Wobec tego osoba cierpiąca na klaustrofobię stara się unikać ciasnych, zamkniętych i małych pomieszczeń. Jeżeli jednak chory znajdzie się w małym, ciasnym lub zamkniętym miejscu, wówczas pojawiają się objawy, takie jak:

  • przyspieszona akcja serca,
  • przyspieszony oddech,
  • zawroty głowy,
  • drżenie rąk,
  • uderzenia gorąca,
  • niepokój,
  • zimne poty,
  • uczucie ciężkości w klatce piersiowej,
  • stres,
  • strach przed śmiercią.

W skrajnych sytuacjach klaustrofobia może również doprowadzić do ataku paniki.

Czy klaustrofobia to choroba?

Klaustrofobia w Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) zaklasyfikowana jest do kategorii fobii specyficznych, należących do zaburzeń lękowych. W związku z tym klaustrofobia jest diagnozowana jako zaburzenie psychiczne, które w niektórych przypadkach wymaga leczenia.

Powiązane produkty

Czy klaustrofobia jest uleczalna?

Wyleczenie klaustrofobii jest jak najbardziej możliwe, dlatego jeżeli jej objawy są na tyle dokuczliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto wówczas zgłosić się do psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry, który dokona rozpoznania i zaproponuje dalszą ścieżkę postępowania.

Sprawdź preparaty na uspokojenie na DOZ.pl

Klaustrofobia – leczenie. Jak poradzić sobie z klaustrofobią?

Leczenie klaustrofobii w większości przypadków opiera się na psychoterapii poznawczo-behawioralnej, a w szczególności na terapii ekspozycyjnej. Terapia ta polega na stopniowym wystawianiu osoby chorej na czynniki wywołujące lęk. Jest to w pełni kontrolowana i bezpieczna sytuacja pod opieką specjalisty, którą osoba cierpiąca na klaustrofobię może w dowolnym momencie przerwać. Terapia ekspozycyjna ma zaś na celu niejako oduczyć pacjenta doświadczania lęku w sytuacjach, gdy znajdzie się on w małych, ciasnych lub zamkniętych pomieszczeniach.

Jeżeli objawy klaustrofobii są tak silne, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, wtedy konieczne może okazać się leczenie farmakologiczne. Leki na klaustrofobię to głównie leki przeciwdepresyjne i przeciwlękowe, które są przepisywane przez psychiatrę.

Czy osoba, która ma klaustrofobię, może poddać się rezonansowi magnetycznemu i tomografii komputerowej?

Osoby, które cierpią na klaustrofobię, w obliczu konieczności wykonania rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej bardzo często niemal bez zastanowienia rezygnują z poddania się badaniu. Warto wiedzieć, że niektóre pracownie dysponują specjalnym sprzętem przeznaczonym właśnie dla osób z klaustrofobią. Wówczas rezonans magnetyczny przeprowadzany jest z użyciem skanera otwartego, w którego przypadku pacjent leży na stole i nie wjeżdża do tunelu.

W niektórych przypadkach rezonans osób z klaustrofobią wykonywany jest również pod narkozą lub po podaniu leków uspokajających.

Klaustrofobia – test. Rozpoznanie klaustrofobii

Rozpoznaniem klaustrofobii każdorazowo zajmuje się psycholog lub psychiatra, do którego warto się zgłosić, gdy objawy lęku przed małymi pomieszczeniami wyraźnie dezorganizują codzienne życie. W celu sprawdzenia, czy Twoje objawy mają podłoże klaustrofobiczne, możesz także odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  1. Czy czujesz się źle w zamkniętych pomieszczeniach?
  2. Czy czujesz niepokój w małych pomieszczeniach?
  3. Czy nie lubisz jeździć windą?
  4. Czy czujesz się niekomfortowo w małych przejściach?
  5. Czy nie zamykasz się w łazience, ponieważ boisz się, że zamek się zatrzaśnie, a Ty utkniesz?

Jeżeli na większość pytań udzieliłaś/eś odpowiedzi twierdzącej, to znak, że możesz cierpieć na klaustrofobię. Jednak ostateczne rozpoznanie zawsze pozostaje po stronie psychologa lub psychiatry.

Klaustrofobia – przyczyny

Przyczyny klaustrofobii do dziś nie zostały do końca sprecyzowane. Część naukowców jest zdania, że klaustrofobia może mieć swoje podłoże m.in. w traumach z dzieciństwa, np. wynikać będzie z zamknięcia w szafie lub innym ciasnym pomieszczeniu. Przyczyną klaustrofobii może być także trauma związana np. z wypadkiem samochodowym i utknięciem w ciasnym wnętrzu auta.

Wśród przyczyn lęku przed zamkniętymi pomieszczeniami wymienia się także czynniki biologiczne takie jak zaburzenie pracy ciała migdałowatego. Co więcej, klaustrofobia może także pojawić się na skutek modelowania, czyli uczenia się od innych, a tym samym kojarzenia pewnych sytuacji (np. z dzieciństwa) z niebezpieczeństwem.

Na zupełnie inne czynniki uwagę zwraca z kolei podejście psychoanalityczne. Według tej teorii klaustrofobia występuje u każdego z nas, ale z różnym nasileniem.

  1. Jarema, M. (2011). Psychiatria. Warszawa: Wydawnictwo PZWL.
  2. Barrada, A., Bemis, J. (2015). Pokonać lęki i fobie. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
  3. Adamczyk, K. i in. (2018). Rzadkie fobie specyficzne – rodzaje i leczenie. Psychiatria, 15(3), 148-154.
  4. Rachman, S., Taylor, S. (1993). Analyses of claustrophobia. Journal of Anxiety Disorders, 7(4), 281-291.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

    Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

  • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

    Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

  • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

    Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

  • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

    Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

  • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

    Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

  • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

    Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

  • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

    Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

  • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

    Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij