Kobieta z atakiem paniki
Ewelina Sochacka

Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  1. Czym jest atak paniki? Jakie są przyczyny lęku napadowego?
  2. Atak paniki – objawy
  3. Co robić podczas ataku paniki? Jak sobie z nim poradzić?
  4. Ataki paniki – leczenie

Czym jest atak paniki? Jakie są przyczyny lęku napadowego?

Ataki paniki (lęk paniczny, zespół lęku napadowego) to rodzaj zaburzenia lękowego charakteryzującego się występowaniem epizodów gwałtownego, silnego lęku bądź strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne oraz poznawcze. Taki dyskomfort pojawia się nagle i szybko narasta, najczęściej trwa od kilku do kilkunastu minut (nie dłużej niż dwie godziny).

Lęk jest paraliżujący i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, choć jest on nieuzasadniony. Oznacza to, że nie jest wywołany żadnym konkretnym, realnie niebezpiecznym dla pacjenta zdarzeniem czy bodźcem.

Osoby, które doświadczają ataków paniki, bardzo często są wyłączone z aktywnego życia społecznego czy zawodowego. Mogą unikać miejsc lub sytuacji, które uważają za potencjalnie wywołujące napady lęku – w rezultacie ataki paniki wpływają negatywnie na jakość życia.

Przyczyny lęku napadowego mogą być różne – mogą mieć podłoże genetyczne, środowiskowe i/lub biologiczne (ataki paniki łączy się m.in. z dysfunkcją w obrębie określonych neuroprzekaźników i neuromodulatorów w ośrodkowym układzie nerwowym). Wśród czynników predysponujących do wystąpienia takich zaburzeń znajdują się np. traumatyczne zdarzenia, których pacjent doświadczył w przeszłości, problemy życiowe, takie jak choroba lub śmierć bliskiej osoby czy doświadczenie przemocy, przewlekły stres, zażywanie środków psychoaktywnych.

Zapoznaj się z ofertą środków na lęk i stres na DOZ.pl

Atak paniki – objawy

Według DSM-IV, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, silnemu napadowemu lękowi towarzyszą co najmniej cztery objawy somatyczne lub poznawcze. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • zawroty głowy, uczucie zbliżającego się omdlenia,
  • nudności,
  • duszności, ból w klatce piersiowej,
  • zlewne poty,
  • drżenie rąk i/lub nóg,
  • przyspieszoną akcję serca, kołatanie serca,
  • spłycony oddech,
  • suchość w ustach,
  • strach przed śmiercią,
  • poczucie zagrażającego niebezpieczeństwa,
  • chęć ucieczki.

Powiązane produkty

Co robić podczas ataku paniki? Jak sobie z nim poradzić?

Gdy czujesz, że zbliża się atak paniki, znajdź bezpieczne, spokojne miejsce, w którym będziesz mogła/mógł przetrwać napad i uspokoić swoje myśli oraz ciało – o ile to oczywiście możliwe. Usiądź lub połóż się. Jeśli przebywasz z zaufaną osobą, powiadom ją o swoim stanie i poproś o wsparcie. Możesz także wysłać wiadomość lub zadzwonić do kogoś bliskiego.

Ponadto w trakcie ataku paniki warto:

  • skupić się na swoim oddechu – wdychaj powietrze powoli przez nos, zatrzymuj oddech na chwilę, a następnie wydychaj spokojnie przez usta; powtarzaj ten proces, koncentrując się na równomiernym oddechu, postaraj się go kontrolować;
  • spróbować zidentyfikować czynniki, które spowodowały atak paniki (jaka myśl, uczucie, sytuacja) – postaraj się je zracjonalizować;
  • skoncentrować się na czynności, która odsunie negatywne myśli – możesz na przykład zacząć liczyć do 10 bądź nazywać kolory, które znajdują się dookoła;
  • unikać środków odurzających – w trakcie ani po ataku paniki nie sięgaj po alkohol czy inne używki, ponieważ mogą one spowodować nasilenie objawów.
Co robić, kiedy zbliża sie atak paniki?
Co robić, kiedy zbliża się atak paniki?

Ataki paniki – leczenie

W przypadku doświadczenia pierwszego w życiu ataku paniki warto skonsultować się z lekarzem (pierwszego kontaktu lub psychiatrą) bądź z psychologiem. Profesjonalne wsparcie może pomóc zrozumieć przyczyny napadów lęku i nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z nimi.

W leczeniu ataków paniki najczęściej równocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię (za jedną z najskuteczniejszych metod psychoterapii dla osób zmagających się z zespołem lęku napadowego uznaje się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym). Do leków pierwszego wyboru należą leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), a także trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz środki przeciwlękowe. W stanach ostrych przeważnie zaleca się stosowanie benzodiazepin. Wymienione preparaty wydawane są wyłącznie na receptę i należy je zażywać pod ścisłą kontrolą specjalisty.

 
 

 

 

  1. A. Wojtas, K. Jakuszkowiak-Wojten, Terapia lęku panicznego w ujęciu poznawczo-behawioralnym, „Psychiatria” 2010, t. 7, nr 6, s. 227-233.
  2. K. Grzechnik, A. Pękacz, Tendencyjność uwagi w przetwarzaniu treści zagrażających u pacjentów z napadami paniki, „Psychiatria” 2008, t. 5, nr 2, s. 586-4.
  3. A. Dębicka, K. Sęk, Strach ma wielkie oczy – skuteczne metody leczenia lęku panicznego, czyli dlaczego warto zgłosić się po pomoc do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, „Medycyna Rodzinna” 2021, nr 1-2, s. 15-20.
  4. Panic disorder, nhs.uk [online] https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/panic-disorder/ [dostęp:] 01.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

    Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

    Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij