Kobieta z atakiem paniki
Ewelina Sochacka

Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  1. Czym jest atak paniki? Jakie są przyczyny lęku napadowego?
  2. Atak paniki – objawy
  3. Co robić podczas ataku paniki? Jak sobie z nim poradzić?
  4. Ataki paniki – leczenie

Czym jest atak paniki? Jakie są przyczyny lęku napadowego?

Ataki paniki (lęk paniczny, zespół lęku napadowego) to rodzaj zaburzenia lękowego charakteryzującego się występowaniem epizodów gwałtownego, silnego lęku bądź strachu, któremu towarzyszą objawy somatyczne oraz poznawcze. Taki dyskomfort pojawia się nagle i szybko narasta, najczęściej trwa od kilku do kilkunastu minut (nie dłużej niż dwie godziny).

Lęk jest paraliżujący i uniemożliwia normalne funkcjonowanie, choć jest on nieuzasadniony. Oznacza to, że nie jest wywołany żadnym konkretnym, realnie niebezpiecznym dla pacjenta zdarzeniem czy bodźcem.

Osoby, które doświadczają ataków paniki, bardzo często są wyłączone z aktywnego życia społecznego czy zawodowego. Mogą unikać miejsc lub sytuacji, które uważają za potencjalnie wywołujące napady lęku – w rezultacie ataki paniki wpływają negatywnie na jakość życia.

Przyczyny lęku napadowego mogą być różne – mogą mieć podłoże genetyczne, środowiskowe i/lub biologiczne (ataki paniki łączy się m.in. z dysfunkcją w obrębie określonych neuroprzekaźników i neuromodulatorów w ośrodkowym układzie nerwowym). Wśród czynników predysponujących do wystąpienia takich zaburzeń znajdują się np. traumatyczne zdarzenia, których pacjent doświadczył w przeszłości, problemy życiowe, takie jak choroba lub śmierć bliskiej osoby czy doświadczenie przemocy, przewlekły stres, zażywanie środków psychoaktywnych.

Zapoznaj się z ofertą środków na lęk i stres na DOZ.pl

Atak paniki – objawy

Według DSM-IV, czyli klasyfikacji zaburzeń psychicznych Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, silnemu napadowemu lękowi towarzyszą co najmniej cztery objawy somatyczne lub poznawcze. Wśród nich wymienia się m.in.:

  • zawroty głowy, uczucie zbliżającego się omdlenia,
  • nudności,
  • duszności, ból w klatce piersiowej,
  • zlewne poty,
  • drżenie rąk i/lub nóg,
  • przyspieszoną akcję serca, kołatanie serca,
  • spłycony oddech,
  • suchość w ustach,
  • strach przed śmiercią,
  • poczucie zagrażającego niebezpieczeństwa,
  • chęć ucieczki.

Powiązane produkty

Co robić podczas ataku paniki? Jak sobie z nim poradzić?

Gdy czujesz, że zbliża się atak paniki, znajdź bezpieczne, spokojne miejsce, w którym będziesz mogła/mógł przetrwać napad i uspokoić swoje myśli oraz ciało – o ile to oczywiście możliwe. Usiądź lub połóż się. Jeśli przebywasz z zaufaną osobą, powiadom ją o swoim stanie i poproś o wsparcie. Możesz także wysłać wiadomość lub zadzwonić do kogoś bliskiego.

Ponadto w trakcie ataku paniki warto:

  • skupić się na swoim oddechu – wdychaj powietrze powoli przez nos, zatrzymuj oddech na chwilę, a następnie wydychaj spokojnie przez usta; powtarzaj ten proces, koncentrując się na równomiernym oddechu, postaraj się go kontrolować;
  • spróbować zidentyfikować czynniki, które spowodowały atak paniki (jaka myśl, uczucie, sytuacja) – postaraj się je zracjonalizować;
  • skoncentrować się na czynności, która odsunie negatywne myśli – możesz na przykład zacząć liczyć do 10 bądź nazywać kolory, które znajdują się dookoła;
  • unikać środków odurzających – w trakcie ani po ataku paniki nie sięgaj po alkohol czy inne używki, ponieważ mogą one spowodować nasilenie objawów.
Co robić, kiedy zbliża sie atak paniki?
Co robić, kiedy zbliża się atak paniki?

Ataki paniki – leczenie

W przypadku doświadczenia pierwszego w życiu ataku paniki warto skonsultować się z lekarzem (pierwszego kontaktu lub psychiatrą) bądź z psychologiem. Profesjonalne wsparcie może pomóc zrozumieć przyczyny napadów lęku i nauczyć się skutecznych strategii radzenia sobie z nimi.

W leczeniu ataków paniki najczęściej równocześnie stosuje się farmakoterapię oraz psychoterapię (za jedną z najskuteczniejszych metod psychoterapii dla osób zmagających się z zespołem lęku napadowego uznaje się terapię w nurcie poznawczo-behawioralnym). Do leków pierwszego wyboru należą leki przeciwdepresyjne z grupy SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny), a także trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne oraz środki przeciwlękowe. W stanach ostrych przeważnie zaleca się stosowanie benzodiazepin. Wymienione preparaty wydawane są wyłącznie na receptę i należy je zażywać pod ścisłą kontrolą specjalisty.

  1. A. Wojtas, K. Jakuszkowiak-Wojten, Terapia lęku panicznego w ujęciu poznawczo-behawioralnym, „Psychiatria” 2010, t. 7, nr 6, s. 227-233.
  2. K. Grzechnik, A. Pękacz, Tendencyjność uwagi w przetwarzaniu treści zagrażających u pacjentów z napadami paniki, „Psychiatria” 2008, t. 5, nr 2, s. 586-4.
  3. A. Dębicka, K. Sęk, Strach ma wielkie oczy – skuteczne metody leczenia lęku panicznego, czyli dlaczego warto zgłosić się po pomoc do specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego, „Medycyna Rodzinna” 2021, nr 1-2, s. 15-20.
  4. Panic disorder, nhs.uk [online] https://www.nhs.uk/mental-health/conditions/panic-disorder/ [dostęp:] 01.04.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl