Mania prześladowcza - kobeta boi się, że ktoś ją śledzi w ciemnym przejściu podziemnym
Weronika Babiec

Mania prześladowcza – objawy, przyczyny

Życie w poczuciu ciągłego zagrożenia i śledzenia przez innych to ogromny dyskomfort, który jest jednak codziennością osób z manią prześladowczą. Warto znać charakterystyczne objawy towarzyszące temu zaburzeniu, aby w porę rozpoznać je u siebie lub u osoby nam bliskiej i zareagować, wdrażając odpowiednie techniki lecznicze.

Mania prześladowcza, inaczej urojenia prześladowcze, to jeden z typów zaburzeń urojeniowych zaklasyfikowanych w ICD-10. Z definicji są to zaburzenia myślenia, które polegają na przekonaniu osoby chorej o istnieniu rzeczy, zjawisk i wydarzeń wokół niej, które w rzeczywistości nie istnieją. Co to jest mania prześladowcza? Jakie są jej przyczyny i jak wygląda leczenie?

Mania prześladowcza – jakie daje objawy?

Mania prześladowcza to często używane potoczne pojęcie odnoszące się do urojeń prześladowczych. Jest ona jednym z typów zaburzenia urojeniowego, do którego diagnozy konieczne jest zaobserwowanie charakterystycznych objawów manii przez co najmniej 1 miesiąc.

Jakie są objawy manii prześladowczej? Osoba chora uważa, że inni ludzie lub grupy osób chcą ją skrzywdzić lub spowodować jej cierpienie. Chory uważa, że jest prześladowany i obserwowany przez innych. Może być przekonany, że jest m.in. podsłuchiwany, podglądany czy filmowany. Ponadto osoba cierpiąca na urojenia prześladowcze może sądzić, że jest przedmiotem szczególnego zainteresowania innych osób (urojenia ksobne).

Osoby chore są nadmiernie podejrzliwe i nadinterpretują wydarzenia, nadając im szczególne znaczenie i odnosząc je do siebie. Mogą one szukać sprawiedliwości poprzez zgłaszanie podejrzanych w ich opinii zachowań innych osób. Pacjent jest przekonany o prawdziwości swoich urojeń. Uważa, że inni go nie rozumieją.

Osobom cierpiącym na manię prześladowczą może towarzyszyć wrogie nastawienie do bliskich osób, nagłe zrywanie kontaktów i izolowanie się od innych z obawy przed podglądaniem i inwigilacją. Ponadto pacjenci doświadczają nasilonych stanów lęku, zagrożenia i niepokoju. Osoby chore nie czują się bezpiecznie nawet w swoim domu.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że przeżywanie nasilonej mani prześladowczej może zagrażać zdrowiu i życiu pacjenta. Osoby przekonane o tym, że inni chcą wyrządzić im krzywdę, mogą być bardziej skłonne do lekkomyślnych i jednocześnie agresywnych zachowań względem zarówno siebie, jak i innych.

Czym jest paranoja indukowana? Dowiedz się na DOZ.pl

Mania prześladowcza – przyczyny

Urojenia prześladowcze nie są odrębną jednostką chorobową, a objawem, który występuje w przebiegu różnego rodzaju schorzeń i chorób psychicznych. Mania prześladowcza często obserwowana jest również u osób starszych, które są bardziej podatne na zachorowanie ze względu na swój wiek i starzenie się organizmu.

Przyczyną urojeń prześladowczych mogą być:

  • zespoły urojeniowe,
  • ostre zaburzenia psychotyczne,
  • schizofrenia,
  • reakcje będące skutkiem traumatycznego wydarzenia,
  • zaburzenia afektywne,
  • zaburzenia psychotyczne wywołane dysfunkcją lub uszkodzeniem mózgu,
  • zaburzenia endokrynologiczne,
  • stosowanie niektórych leków,

Możliwe jest również wystąpienie manii prześladowczej po narkotykach lub nadużywaniu innych substancji psychoaktywnych, np. alkoholu.

Powiązane produkty

Mania prześladowcza – leczenie

Jak pomóc osobie doświadczającej manii prześladowczej? Kluczowe będzie przede wszystkim właściwe rozpoznanie, które pomoże w przygotowaniu odpowiedniego i indywidualnego planu leczenia. Leczenie manii prześladowczej zależne będzie bowiem od tego, z jaką chorobą urojenia współwystępują.

Terapia ma zazwyczaj charakter kompleksowy i obejmuje zarówno psychoterapię, jak i farmakoterapię. Wprowadzenie psychoterapii zależne będzie natomiast od tego, czy możliwe jest stałe utrzymanie kontaktu z osobą chorą. Terapia w manii prześladowczej polega zaś na m.in. kontroli urojeń, nauce rozpoznawania rzeczywistości oraz nauce krytycznej postawy wobec zaburzeń.

Leki stosowane w manii prześladowczej z kolei mają za zadanie zmniejszyć nasilenie odczuwanych objawów. W większości przypadków stosowane są leki psychotyczne, ale w zależności od przyczyny urojeń prześladowczych specjalista może również wdrożyć farmakoterapię wykorzystywaną w leczeniu innych zaburzeń.

Czy mania prześladowcza jest wyleczalna?

To, czy mania prześladowcza będzie wyleczalna, zależne jest od tego, co wywołało wystąpienie objawów. Jeżeli urojenia prześladowcze współwystępują ze schizofrenią, warto wówczas wiedzieć, że schizofrenia jest chorobą przewlekłą, wymagająca stałego leczenia.

Jeżeli zaś mania prześladowcza występuje w depresji lub wywołana jest silnym stresem, wtedy po wdrożeniu odpowiedniego leczenia możliwe jest całkowite ustąpienie objawów.

  1. Bentall, R.P., Corcoran, R., Howard, R., Blackwood, N., Kinderman, P. (2001). Persecutory delusions: a review and theoretical integration. Clinical Psychology Review, 21, 1143-1192.
  2. Krzystanek, M. (2007). Schizofrenia, zaburzenia typu schizofrenii (schizotypowe) i urojeniowe. Psychiatria. Podręcznik dla studentów pielęgniarstwa. Katowice.
  3. Nieznański, M. (2003). Czynniki poznawcze w genezie przekonań urojeniowych. Studia Psychologica nr 4, 151-161.
  4. Slivinski, N. (2021). What Are Delusions of Persecution?, dostęp online: https://www.webmd.com/schizophrenia/delusions-persecution, dostęp: 19.11.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl