Nerwica u dzieci – rodzaje, przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z nerwicą?
Anna Posmykiewicz

Nerwica u dzieci – rodzaje, przyczyny i objawy. Jak pomóc dziecku z nerwicą?

Obecnie coraz więcej kilkulatków cierpi z powodu nerwicy. Dzieci stają się bardziej nerwowe, często płaczą, zaczynają bać się wielu rzeczy oraz miewają problemy w kontaktach z rówieśnikami. Jakie są przyczyny i objawy nerwicy dziecięcej? W jaki sposób można ją leczyć?

  1. Nerwica u dzieci: przyczyny
  2. Nerwica dziecięca: objawy
  3. Jakie rodzaje nerwicy spotyka się u dzieci?
  4. Leczenie nerwicy u dzieci – jak ją pokonać?

W dzisiejszych czasach dzieci mierzą się z różnymi problemami emocjonalnymi. Ma to związek przede wszystkim z tym, że obecnie mają one na głowie mnóstwo zajęć i tak samo, jak ludzie dorośli, żyją w ciągłym pośpiechu. W szkole spędzają wiele godzin, a po zajęciach szkolnych wracają do domu i muszą zacząć odrabiać lekcje, po których czekają na nie zajęcia dodatkowe. Na wszystko brakuje czasu, a rodzice, którzy chcą wszędzie zdążyć, zaczynają się denerwować - nie trudno wtedy o złość wyrażoną krzykiem. Nie jest to jednak jedyny czynnik sprzyjający rozwojowi nerwicy u dziecka. 

Nerwica u dzieci: przyczyny

Zaburzenia nerwicowe u dzieci mają podłoże wieloczynnikowe – mogą być związane m.in. z nagłą zmianą środowiska, brakiem wsparcia ze strony dorosłych bądź powodowane przeżyciem traumatycznych wydarzeń. Jakie są najczęstsze przyczyny nerwicy dziecięcej? 

  • lęk przed niespełnieniem wymagań – dzieci mogą cierpieć z powodu nerwicy na skutek zbyt dużej ilości obowiązków, które spoczywają na ich barkach. Obawiają się, że nie dadzą sobie rady, aby wszystkiemu sprostać: zajęciom lekcyjnym, dodatkowym czy też obowiązkom domowym. Boją się, że jeśli im się to nie uda, to rodzice będą z nich niezadowoleni lub będą na nie krzyczeć.  
  • nagła zmiana środowiska – do rozwoju nerwicy dziecięcej może także dojść poprzez zmianę szkoły czy przedszkola. Dzieci czują się obco w nowym środowisku, boją się tego, że nie zostaną zaakceptowane przez rówieśników oraz nauczycieli.  
  • brak wsparcia ze strony najbliższej rodziny – jeśli maluch w szkole nie radzi sobie za dobrze i nie otrzymuje stosownej pomocy ze strony rodziców, prędzej czy później u takiego dziecka może dojść do rozwoju nerwicy.
  • traumatyczne doświadczenia – nerwica dziecięca może rozwinąć się na skutek śmierci bliskiej mu osoby; czasami także śmierć ulubionego zwierzęcia może zacząć dawać jej objawy.
  • nasilone błędy wychowawcze – zarówno nadmierna opiekuńczość, jak i ciągłe krytykowanie dziecka mogą doprowadzić do tego, że stanie się ono nadmiernie nerwowe.

Nerwica dziecięca: objawy

Bardzo często u dzieci cierpiących z powodu nerwicy pojawia się ból brzucha. Obecny jest on zwykle w stresującej sytuacji bądź ją poprzedza – dziecko czeka i wie, że za chwilę się w niej znajdzie.

Zdarza się też, że na skutek sytuacji stresowej dziecko odczuwa „ściskanie” w brzuchu oraz zaczyna bardzo szybko oddychać, co może z kolei doprowadzić do hiperwentylacji.

Kolejnym z częstych objawów nerwicy u kilkulatków jest szybka czynność serca, nazywana przez starsze dzieci kołataniem. Wśród objawów występują także zmiany w zachowaniu: dziecko unika towarzystwa, często płacze lub jest nerwowe. Ponadto dzieci z nerwicą skarżą się na bóle głowy oraz problemy z zasypianiem. Ich sen bywa bardzo niespokojny. 

Powiązane produkty

Jakie rodzaje nerwicy spotyka się u dzieci?

Zdarza się, że u dzieci pojawiają się uogólnione zaburzenia lękowe. Kilkulatki boją się prawie wszystkiego przez cały czas. Taki lęk może dotyczyć zarówno wyjścia do szkoły, jak i pójścia z koleżanką do kina czy też udziału w konkursie. Czasami ten lęk jest tak silnie wyrażony, że mówi się wówczas o napadzie paniki – dziecko nie jest wtedy w stanie normalnie myśleć ani funkcjonować, zaczyna bardzo szybko oddychać, a czynność jego serca znacznie przyspiesza. 

Jednym z rodzajów nerwicy u dzieci jest także fobia społeczna. Na czym ona polega? Fobia społeczna sprawia, że dziecko boi się kontaktów ze swoimi rówieśnikami – nie chce chodzić do szkoły oraz spotykać się z innymi dziećmi po szkolnych zajęciach. Ma również problem z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, a nawet z kupieniem czegoś w sklepie.  

Inną formą dziecięcej nerwicy może być tzw. lęk separacyjny. Dziecko boi się pozostać gdziekolwiek samo bez swojego rodzica. Nie wyobraża sobie, aby móc spędzić noc poza domem, co stanowi poważny problem w przypadku wycieczek szkolnych oraz wyjazdów na kolonie czy ferie.  

Zdarza się także, że dzieci cierpią z powodu nerwicy natręctw, czyli inaczej zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych. Dziecko z nerwicą natręctw wielokrotnie powtarza jakąś czynność, np. przed zjedzeniem obiadu kilkanaście razy myje ręce, a kładąc się spać niejednokrotnie upewnia się, że na pewno ma dobrze ułożoną poduszkę.

Leczenie nerwicy u dzieci – jak ją pokonać?

Co robić, gdy dziecko ma nerwicę? Leczenie jej jest procesem długotrwałym i wymaga dużej cierpliwości zarówno ze strony rodzica, jak i terapeuty. Najważniejszą rolę odgrywają spotkania z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista najpierw musi znaleźć przyczynę, która doprowadziła do tak poważnego problemu. Często zachodzi potrzeba wspólnej terapii dziecka razem z rodzicami, jeśli podłożem nerwicy dziecięcej są kłopoty rodzinne lub też błędy wychowawcze popełniane przez rodziców. W leczeniu nerwicy u dzieci wykorzystuje się też m.in. treningi umiejętności społecznych oraz ćwiczenia relaksacyjne.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl