Wyobrażenie snu swiadomego
Weronika Grzywna

Sen świadomy (LD) – co to jest? Jak to działa?

Świadomy sen to sen, w którym osoba śniąca doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że śni. Stan taki przydarza się wielu osobom, niezależnie od ich wieku oraz płci. Szacuje się, że 55 proc. osób miało przynajmniej jeden świadomy sen w swoim życiu.

Co to jest świadomy sen? Jak osiągnąć świadomy sen i jakie niesie za sobą konsekwencje? Czy sen świadomy jest bezpieczny dla zdrowia psychicznego i fizycznego?

Sen świadomy – czym jest? Czy można śnić świadomie?

Świadomy sen (ang. lucid dream, LD) to termin, którego twórcą jest holenderski psychiatra Frederik van Eeden. Naukowe potwierdzenie świadomego snu uzyskano zaś w latach 70. XX wieku. Współcześnie śmiało można powiedzieć, że świadomy sen jest realnym zjawiskiem doświadczanym przez dużą grupę osób.

Świadomy sen (LD), jak sama nazwa wskazuje, ma miejsce wtedy, gdy jesteśmy świadomi tego, że śnimy. Pojawia się on najczęściej podczas fazy snu z szybkimi ruchami gałek ocznych (REM). Faza ta zajmuje łącznie około 25 proc. całego snu. Osoba śniąca zdaje sobie wówczas sprawę z tego, że to, co się dzieje, jest tylko snem.

Wobec tego doświadczanie świadomego snu pozwala nam podejmować decyzje w trakcie snu i niejako kierować tym, co się w nim wydarzy.

Dowiedz się, jak radzić sobie z wybudzaniem się w środku nocy – wejdź na DOZ.pl

Wyróżniane są dwa rodzaje snu świadomego:

 1. Wild (ang. Wake Induced Lucid Dream) – sen indukowany jawą, wchodzi się w niego bez utraty świadomości lub z jej krótką utratą;
 2. Dild (ang. Dream Induced Lucid Dream) – w tym rodzaju snu najpierw zasypiamy, śnimy nieświadomie i dopiero później uświadamiamy sobie, że wszystko, co się dzieje, jest snem.
Skąd bierze się świadomy sen? Kluczową rolę w pojawieniu się świadomego snu odgrywa płat czołowy, który odpowiada za logiczne myślenie. Podczas normalnego snu pozostaje on „wyłączony”. W śnie świadomym zaś ma miejsce aktywacja płata czołowego, który zwiększa naszą świadomość.

Jak wejść w świadomy sen? Techniki snu świadomego

Wiele osób zastanawia się, jak wywołać świadomy sen i czy istnieją jakieś skuteczne sposoby na świadomy sen. Świadomy sen zazwyczaj pojawia się spontanicznie, niemniej jednak dzięki licznym badaniom naukowym możliwe jest wywołanie go za pomocą opracowanych technik. Najłatwiejszy sposób na świadomy sen to m.in. technika WBTB (ang. Wake Back to Bed), która polega na celowym wybudzaniu się co kilka godzin. Po przebudzeniu należy przypomnieć sobie sen, a następnie położyć się z intencją jego kontynuacji.

Szukając odpowiedzi na pytanie, jak mieć świadomy sen za pierwszym razem, można spróbować drzemek. Podczas krótkiego cyklu spania zwiększa się bowiem prawdopodobieństwo wprowadzenia się w świadomy sen.

Jak sobie radzić z płytkim snem? Dowiedz się na DOZ.pl

Naukowcy wskazują również na inne techniki. Świadomy sen wywołamy za pomocą:

 • Metody rąk polega na dokładnej obserwacji swoich rąk tuż przed zaśnięciem po to, by wywołać świadomość we śnie.
 • Technika MILD – metoda ta polega na zapamiętywaniu niektórych przedmiotów na jawie po to, aby rozpoznać je we śnie. Zakłada ona również wykorzystanie autosugestii polegającej na przypominaniu sobie podczas snu, że śpimy. Technika ta wymaga treningu umysłowego na jawie.
 • Technika WILD  sposób ten przeznaczony jest dla zaawansowanych osób. Polega na wejściu w stan głębokiego relaksu przed snem w celu utrzymania świadomości. Jej celem jest wejście do fazy REM bez utraty świadomości. Jest jedną z najskuteczniejszych i jednocześnie najtrudniejszych technik.
 • Autosugestia przed snem – polega na sugerowaniu sobie, że gdy zaśniemy, będziemy kontrolować nasz sen.
 • Zapamiętywanie snów  technika ta opiera się na prowadzeniu dziennika snów, w którym zaraz po przebudzeniu zapisujemy każdy sen ze szczegółami.
 • Techniki relaksacyjne – np. medytacja.
 • Techniki szamańskie  polegające na spożywaniu przed snem naparów albo palonego suszu z roślin „ziela snu” lub „afrykańskiego korzenia snów”.
Do wywoływania świadomego snu wykorzystywane są także specjalistyczne narzędzia, takie jak Dream Light lub REM-Dreamer, które służą do indukowania snów.

Powiązane produkty

Jak długo trwa świadomy sen?

Świadomy sen najczęściej występuje w fazie snu REM. Faza ta zaś trwa około 15 minut i występuje zwykle 4-5 razy w ciągu nocy, co oznacza, że właśnie tyle razy mniej więcej w ciągu nocy śnimy. Może wydawać się, że świadomy sen trwa niemal całą noc, jednak w rzeczywistości trwa on od 10 minut do godziny.

Czy świadomy sen jest bezpieczny?

Jakie są konsekwencje świadomego śnienia? Przeciwnicy zjawiska świadomego snu wskazują na to, że może on stanowić zagrożenie dla zdrowia. Przede wszystkim krytyce poddawana jest próba kontrolowania i wywoływania świadomego snu, która jest nienaturalna, a tym samym może skutkować zmęczeniem, niewyspaniem się i niewystarczającą ilością snu. Wszystko to może następnie prowadzić do zaburzeń snu i wynikających z tego negatywnych konsekwencji dla naszego zdrowia.

Świadome śnienie może również silnie uzależniać. Osoby, które regularnie wywołują świadomy sen, mogą traktować go jako ucieczkę od rzeczywistości i codziennych obowiązków, jako sposób na radzenie sobie z problemami. Wywołując świadomy sen, należy więc uważać, by nie stał się on ważniejszy i bardziej pożądany od rzeczywistości. Świadomy sen może być także przyczyną paraliżu sennego.

Do tej pory jednak badania naukowe nie potwierdziły negatywnego wpływu świadomego snu na zdrowie psychiczne ani fizyczne. Ponadto część naukowców mówi o tym, że świadomy sen może nieść za sobą korzyści. Według ich opinii pozwala on lepiej poznać samego siebie i własne zachowania. Doświadczanie świadomych snów może również rozwijać kreatywność. Kontrola nad własnym snem może być także wykorzystywana w celu zwalczania koszmarów sennych.

Zaleca się jednak, by świadomy sen nie był praktykowany przez osoby z chorobami układu krążenia z powodu sztucznego wybudzania się oraz przez osoby cierpiące na schizofrenię, które mogą stracić orientację między jawą a snem.

 1. S. Chokroverty (ed.), Sleep Disorders Medicine, Oxford 1994.
 2. M. Skalski, Bezsenność – patogeneza i leczenie, „Kosmos” 2014, t. 63, nr 2, s. 233–243.
 3. J. Jędrzejczyk, Pierwsze kroki w świadomy sen, Studio Astropsychologii, Białystok 2004.
 4. K. Harary, P. Weintraub, Panować nad snem – jak nauczyć się śnić świadomie, Limbus, Bydgoszcz 1995.
 5. How Long Do Dreams Last? 7 Mind-bending Facts About Dreams!, [online] https://www.nolahmattress.com/blogs/blog/how-long-do-dreams-last-facts-about-dreams [dostęp: 10.02.2023].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przyczyny i objawy nerwicy – jakie są rodzaje i jak objawiają się zaburzenia nerwicowe?

  Nerwica to niepsychotyczne zaburzenie psychiczne, którego przyczyn upatruje się najczęściej w czynnikach środowiskowych oraz genetycznych. Objawy nerwicy nie obejmują wyłącznie sfery psychicznej (lęk, natrętne myśli), mogą także pochodzić ze strony układu oddechowego (np. trudności z oddychaniem), układu krążenia (np. przyspieszone tempo pracy serca), układu nerwowego (np. dezorientacja) czy układu pokarmowego (np. nudności i wymioty). W jaki jeszcze sposób mogą objawiać się zaburzenia nerwicowe?

 • Typy osobowości – jakie są? Charakterystyka

  Ludzie różnią się między sobą wyglądem, ale również – a może przede wszystkim – osobowością i charakterem. Warto poznać, w jaki sposób nauka odnosi się do tych kwestii i jakie typy osobowości wyodrębniali poszczególni badacze i myśliciele. W ten sposób możemy się również dowiedzieć, który typ osobowości sami posiadamy.

 • Jak rozpoznać "męską" depresję? Kto ma wiedzieć?

  Depresja to choroba, która może dotyczyć każdej płci, jednak niektóre cechy męskiej kultury i społeczeństwa mogą wpływać na to, w jaki sposób mężczyźni doświadczają i wyrażają objawy depresji.    

 • Wyzwania dla zdrowia psychicznego po pandemii COVID-19

  Jeszcze nigdy wcześniej nie żyliśmy w tak kosmopolitycznych warunkach. Świat trzymamy w telefonie, a na telekonferencjach łączymy się transnarodowo, międzykulturowo, interkontynentalnie. Podobnie szukamy konsultacji wirtualnych i teleporad ze specjalistami zdrowia i jedyne, co może stanowić barierę, to strefa czasowa i koszty.

 • Choroby psychiczne i związki. Jak żyć z osobą chorą psychicznie?

  Według badań przeprowadzonych przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie nawet 25% Polaków może doświadczać w swoim życiu trudności z zakresu zdrowia psychicznego. Oznacza to, że ok. 9 milionów osób boryka się z problemami wymagającym terapii lub przynajmniej konsultacji ze specjalistą z zakresu zdrowia psychicznego. Oczywiście liczby te nie dają pełnego obrazu sytuacji i nie uwzględniają osób w przejściowych kryzysach psychicznych na skutek trudnych lub traumatycznych wydarzeń z życia. Problem ten może dotyczyć nawet połowy wszystkich dorosłych – oczywistym jest więc, że duża część z tych osób może tworzyć w tym czasie związki.

 • Zdrowie psychiczne: gdzie zwrócić się o pomoc?

  Coraz więcej słyszymy o konieczności dbania o swoje zdrowie psychiczne. Informacje o tym, jak to zrobić, obiegają internet, powstają kolejne poradniki, w których zawarte są sposoby, na czym owa dbałość ma się opierać.

 • Anhedonia – czym jest? Jak odzyskać radość z życia?

  Czujesz, że nic nie sprawia Ci przyjemności? Rzeczy, które kiedyś Cię cieszyły, teraz nie mają żadnego znaczenia? Być może doświadczasz anhedonii, która niesie za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Anhedonia jest nie tylko jednym z objawów depresji, ale również współwystępuje z innymi trudnościami o podłożu psychicznym.

 • E-book "Dieta na relaks". Porady i jadłospis - jak złagodzić stres dietą

  Pod wpływem chronicznego stresu organizm wykorzystuje zgromadzone zapasy ustrojowe witamin z grupy B oraz znacząco zwiększa zapotrzebowanie na pełnowartościowe białko, nienasycone kwasy tłuszczowe (szczególnie kwas DHA), witaminy, składniki mineralne oraz bioaktywne związki o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym . Istnieją jednak produkty, które pozytywnie wpływają na samopoczucie i funkcje poznawcze/

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij