Niebieskie światło emitowane przez telefon
Weronika Grzywna

Czy niebieskie światło utrudnia zasypianie?

Niebieskie światło to prawdziwy symbol obecnych czasów i jeden ze znaków rozpoznawczych epoki, w której przyszło nam żyć. Wszechobecne monitory i ekrany emitują specjalny typ światła, który niestety nie pozostaje bez wpływu na kondycję naszego wzroku.

Z niebieskim światłem mamy styczność niemal cały czas. Nieustannie korzystamy z urządzeń elektronicznych je emitujących – nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorami, np. przeglądając media społecznościowe tuż przed pójściem spać. Niestety bardzo często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak światło niebieskie, emitowane przez smartfony, może wpływać na jakość naszego snu.

Wpływ niebieskiego światła na sen

Wieczorem, gdy zapada wzrok, nasz mózg zaczyna produkować melatoninę, hormon, który powoduje senność. Wówczas do naszej siatkówki dociera coraz mniejsza ilość światła, a tym samym stajemy się bardziej senni. Ekrany urządzeń cyfrowych, z których korzystamy, nie tylko telefonów, ale i tabletów, laptopów, emitują natomiast światło niebieskie, które zakłóca naturalny cykl naszego snu.

Niebieskie światło stymuluje bowiem te części mózgu, które odpowiadają za nasze pobudzenie, podniesienie temperatury ciała i tętna. Wobec tego ekspozycja na światło niebieskie poprawia naszą wydajność i uwagę, niemniej jednak nie taki efekt chcemy uzyskać zaraz przed snem. Amerykańskie Towarzystwo Naukowe potwierdziło, że niebieskie światło hamuje uwalnianie melatoniny z organizmu, co następnie przyczynia się do problemów z zaśnięciem. Niewystarczająca ilość i jakość snu będzie nieść za sobą wiele innych konsekwencji zdrowotnych: podwyższone ryzyko cukrzycy, otyłości, chorób serca, nowotworów lub innych problemów o podłożu psychicznym.

Krótko mówiąc, praca do późnego wieczora przed ekranem komputera czy też wieczorne scrollowanie Instagrama, Facebooka lub innych portali społecznościowych wyraźnie zakłóca nasz rytm dobowy i może stać się przyczyną problemów ze snem.

Czy można spać przy niebieskim świetle?

Wiele osób zastanawia się, jaki kolor światła pomaga zasnąć. Odpowiadając na pytanie, przy jakim świetle najlepiej spać, warto najpierw pomyśleć, czy w ogóle powinniśmy spać przy zaświeconym świetle. Badania naukowców z Harvard Medical School wykazały zależność między poziomem oświetlenia w nocy a podatnością na zachorowanie na raka piersi. Ponadto wyniki badań naukowców pokazały, że ekspozycja na światło w nocy gwałtownie zmniejsza odporność na insulinę, może sprzyjać otyłości oraz depresji. Aby więc wypocząć i zregenerować organizm, należy zadbać o prawidłowe zaciemnienie w sypialni. Nie istnieje odpowiedni kolor światła do snu. Nie zaleca się spać przy zaświeconym świetle, a już na pewno nie przy świetle niebieskim.

Powiązane produkty

Czy niebieskie światło jest szkodliwe?

Niebieskie światło to światło widzialne, będące zjawiskiem naturalnym, ponieważ jest ono emitowane nie tylko przez urządzenia elektroniczne, ale i przez Słońce. Właściwa ekspozycja na naturalne niebieskie światło nie jest więc szkodliwa. Z pewnością jednak szkodliwa będzie długotrwała ekspozycja na sztuczne niebieskie światło, które oprócz problemów ze snem, może przyczyniać się do problemów ze wzrokiem.

Objawy dłuższej pracy przy komputerze czy innym urządzeniu emitującym niebieskie światło to m.in. suchość, zaczerwienienie, zmęczenie i podrażnienie oczu. Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Toledo wykazały, że niebieskie światło ma niekorzystny wpływ na procesy metaboliczne zachodzące w siatkówce oka, co może skutkować zwyrodnieniem plamki żółtej. Ponadto nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może również przyczynić się do problemów ze wzrokiem oraz wystąpieniem lub pogłębieniem się wady krótkowzroczności.

Ostatnie badania donoszą również, że wysokoenergetyczne światło niebieskie dociera do najgłębszych warstw skóry, głębszych niż promienie UV. Można więc stwierdzić, że światło niebieskie będzie nieść za sobą takie same negatywne konsekwencje, co promieniowanie UVA i UVB. Przyczyni się do nadmiernego powstania wolnych rodników, do zmniejszenia elastyczności skóry i przyspieszenia procesu starzenia.

Na co pomaga niebieskie światło? Co ciekawe, w niektórych przypadkach zastosowanie niebieskiego światła może mieć korzystne działanie. Mowa tu o fototerapii LED światłem niebieskim, która jest stosowana u osób zmagających się z łuszczycą, trądzikiem lub innymi problemami skórnymi. Badania dowodzą bowiem, że niebieskie światło hamuje procesy biorące udział w powstawaniu zmian łuszczycowych, działa antybakteryjnie oraz przeciwzapalnie.

Jak uchronić się przed niebieskim światłem? Filtr światła niebieskiego

Co pomaga w zasypianiu? Przede wszystkim powinniśmy samodzielnie postarać się ograniczyć korzystanie z urządzeń emitujących światło niebieskie, w szczególności zaraz przed snem. Warto mieć świadomość, ile czasu spędzamy na przeglądaniu Internetu i tym samym ograniczyć ten czas do absolutnego minimum. Na ile godzin przed snem nie powinniśmy być narażeni na światło niebieskie? Osoby, które mają trudności z zasypianiem, nie powinny korzystać z urządzeń elektronicznych na ok. 23 godziny przed snem.

Odpowiadając na pytanie, czy można używać telefonu przed snem, śmiało można powiedzieć, że nie powinniśmy tego robić. Ile czasu przed snem nie używać telefonu? Zaleca się, by nie korzystać z telefonu co najmniej 1 godzinę przed pójściem spać. Oczywiście lepiej będzie dla higieny naszego snu, jeżeli zrezygnujemy ze scrollowania Internetu na 2–3 godziny przed snem.

Co chroni przed światłem niebieskim? Jeżeli późnym wieczorem korzystamy z urządzeń elektronicznych, wówczas warto zainwestować w filtry światła niebieskiego, które zazwyczaj dostępne są pod postacią nakładek na monitor. Ekrany komputerów zabezpieczone specjalnymi filtrami będą skutecznie blokować światło niebieskie.

Osoby, które są narażone na światło w późnych godzinach, mogą również zainwestować w okulary blokujące światło niebieskie. Takie okulary najczęściej posiadają pomarańczowe szkła, które do 99 proc. są w stanie zablokować szkodliwe światło. Powłoka neutralizująca światło niebieskie dodatkowo chroni oczy przed zmęczeniem podczas długotrwałej pracy przy komputerze. Warto jednak pamiętać o tym, że okularów z filtrem światła niebieskiego nie należy nosić codziennie, ponieważ może to doprowadzić do zaburzenia zegara biologicznego. Powinniśmy nosić je po zmroku, kilka godzin przed tym, kiedy zamierzamy pójść spać.

 1. Janosik, E., Marzec, S. (2017). Właściwości światła niebieskiego. Polish Journal for Sustainable Development. 21(2).
 2. Newsom, R. (2022). How Blue Light Affects Sleep. Dostęp online: https://www.sleepfoundation.org/bedroom-environment/blue-light, dostęp: 23.11.2022.
 3. Orzeł-Gryglewska, J. (2017). Zaburzenia snu związane z nadmierną ekspozycją na światło. Polish Journal for Sustainable Development. 21(2).
 4. Outdoor light at night linked with increased breast cancer risk in women. Dostęp online: https://www.hsph.harvard.edu/news/press-releases/outdoor-light-night-breast-cancer/, dostęp: 23.11.2022.
 5. Park, Y.M., White, A.J., Jackson, C.L., Weinberg, C.R., Sandler, DP. (2019). Association of Exposure to Artificial Light at Night While Sleeping With Risk of Obesity in Women. JAMA Intern Med. 179(8):1061–1071.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Zdrowe żywienie ucznia, czyli dieta pomocna w nauce

  Wrzesień jest miesiącem, kiedy dla ucznia wszystko zaczyna się od nowa. Nowe podręczniki, obowiązki, czasami nowe przedmioty i nauczyciele, zajęcia dodatkowe. Czy pamiętamy o wszystkich jego potrzebach, w tym żywieniowych? Dowiedz się więcej!

 • Peskatarianizm – na czym polega?

  Obecnie coraz więcej osób postanawia zmienić swój sposób żywienia, decydując się na przejście na wegetarianizm i wykluczenie mięsa z diety. Modelem żywieniowym bazującym na diecie wegetariańskiej jest peskatarianizm, który zakłada wykluczenie mięsa czerwonego i białego, ale pozostawienie w menu ryb oraz owoców morza. Jakie są zasady diety peskatariańskiej i dla kogo będzie ona dobrym wyborem?

 • Co zabrać ze sobą na wakacje?

  Wakacje to wyjątkowy czas, na który czekamy przez cały rok. Aby jednak nasz urlop przebiegł tak, jak sobie wymarzyliśmy, konieczne jest podjęcie odpowiednich przygotowań. Sprawdź filmowy poradnik DOZ.pl dotyczący najpotrzebniejszych rzeczy, które należy zabrać ze sobą w podróż, aby wypoczynek upłynął nam bezpiecznie i spokojnie.

 • Dieta kapuściana (prezydencka) – na czym polega? Czy działa?

  Stale rosnąca liczba osób z nadwagą i otyłością sprawia, że diety odchudzające cieszą się nadal dużym zainteresowaniem wśród społeczeństwa. Jednym ze skutecznych sposobów na szybką utratę masy ciała jest dieta kapuściana, zwana również dietą prezydencką. Pomimo że przynosi szybkie efekty, to nie jest zalecana przez wykwalifikowanych dietetyków i lekarzy.

 • Skurczowe bóle menstruacyjne: czym są i jak sobie z nimi radzić?

  Bóle menstruacyjne, czyli skurczowe bóle w trakcie okresu (miesiączki), to dolegliwość, której doświadczyła większość kobiet1. Bóle menstruacyjne mogą pojawić się już przed miesiączką i mogą mieć duże natężenie. Zazwyczaj występują w podbrzuszu, ale mogą też rozprzestrzeniać się na górną część ud, nogi i plecy2,3. Mogą im również towarzyszyć nudności, wymioty, wzdęcia i biegunka3. Wszystko to, w połączeniu z utratą krwi i bólem, może powodować naprawdę kiepskie samopoczucie.

 • Maślanka – właściwości zdrowotne i przeciwwskazania. Czy maślanka jest zdrowa?

  Mleko oraz przetwory mleczne to ważna grupa produktów w żywieniu zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Produkty te zawierają duże ilości dobrze przyswajalnego wapnia, pełnowartościowe białko, witaminy oraz składniki mineralne. Jednym z najważniejszych wyrobów przemysłu mleczarskiego jest maślanka. Na co jest dobra maślanka? Jakie ma właściwości oraz kto powinien unikać jej spożywania?

 • Czy proteinowa dieta Dukana działa? Fazy diety i skutki uboczne

  Dieta Dukana jest znana inaczej jako dieta proteinowa, białkowa oraz Protal (z jęz. fr. protéines alternatives). Pomysłodawcą tej słynnej diety jest były francuski dietetyk Pierre Dukan, który w 2013 roku otrzymał zakaz wykonywania zawodu lekarza na terenie Francji. Mimo to dieta Dukana zyskała w ostatnich latach miano jednej z najpopularniejszych diet odchudzających na całym świecie i stanowi model żywienia dla wielu osób.

 • Kiwi – właściwości odżywcze, wartości

  Kiwi jest niezwykle popularnym owocem, który nazywany bywa również chińskim agrestem. Owoce kiwi są jagodami, a ich miąższ jest soczysty, galaretowaty i zasobny w brązowe lub czarne nasiona. Kiwi zawiera wiele różnych składników bioaktywnych (m.in. witamin, składników mineralnych, karotenoidów i polifenoli), dzięki czemu wywiera pozytywny wpływ na organizm człowieka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij