Test na albuminy
Natalia Bień

Hipoalbuminemia – czym jest?

Hipoalbuminemia to obniżone stężenie głównych białek osocza albumin we krwi. Głównie związana jest ze zmniejszoną produkcją albumin w wątrobie w przebiegu chorób wątroby, jak i zwiększoną utratą ich przez nerki, przewód pokarmowy czy oparzoną skórę w wyniku patologii w obrębie tych układów i narządów.

Co to są albuminy?

Aby dobrze zrozumieć patomechanizm hipoalbuminemii zacznijmy od odpowiedzi na pytania, co to są albuminy, za co odpowiada albumina oraz gdzie znajdują się albuminy. Albuminy to jedne z najważniejszych białek organizmu, produkowane są w wątrobie i odpowiadają za utrzymanie odpowiedniego ciśnienia onkotycznego we krwi. Stanowią one aż 5565% białek osocza, co czyni je głównymi białkami osocza w organizmie.

Główna funkcja albumin polega na przeciwdziałaniu „uciekaniu wody” z naczyń do tkanek, a co za tym idzie albuminy zapobiegają powstawaniu obrzęków, jak również warunkują prawidłowe ciśnienie krwi poprzez „zatrzymywanie wody” w naczyniach.

Ponadto pełnią one również funkcję buforu osoczowego, czyli zapobiegają wahaniom pH krwi dzięki zdolności do wiązania zarówno z substancjami o charakterze kwaśnym, jaki i zasadowym. Odpowiadają także za transport niektórych substancji słabo rozpuszczalnych w osoczu krwi, np. kwasów tłuszczowych, pewnych hormonów (trójjodotyroniny, tyroksyny), jonów metali i mikroelementów (wapnia, magnezu, potasu) oraz niektórych leków (antybiotyków, barbituranów).

Co to jest hipoalbuminemia?

Hipoalbuminemia to obniżone stężenie w osoczu krwi wyżej opisanych białek  albumin. Jaki jest prawidłowy poziom albuminy we krwi? Ich prawidłowe stężenie we krwi wynosi 3,5 – 5,5 g/dl u osób dorosłych, 3,7 – 5,6 g/dl u dzieci i młodzieży pomiędzy 7 a 19 rokiem życia i 4,6 – 7,4 g/dl u noworodków i dzieci do 7 roku życia. Wartości te uzależnione są od płci, wieku oraz metody oznaczenia (mogą się one różnić pomiędzy laboratoriami), dlatego każdy wynik powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Warto również wspomnieć o tym, że hipoalbuminemia nie jest chorobą samą w sobie, ale najczęściej objawem innych patologii obecnych w organizmie.

Powiązane produkty

Hipoalbuminemia – przyczyny

Co powoduje niski poziom albumin? Możliwych przyczyn jest bardzo wiele, dlatego każdy wynik wskazujący na hipoalbuminemię powinien być skonsultowany z lekarzem, który na podstawie dokładnego wywiadu oraz badań dodatkowych będzie mógł określić przyczynę tego stanu.

Albuminy są produkowane w wątrobie, a co za tym idzie jedną z głównych przyczyn ich niedoboru są schorzenia wątroby prowadzące do niewydolności narządu, takie jak:

Obniżone stężenie albumin może być również związane z ich nadmierną utratą z organizmu w przebiegu:

Hipoalbuminemii możemy również spodziewać się w przebiegu:

W rzadkich przypadkach może być uwarunkowana genetycznie (analbuminemia), wtedy wątroba w ogóle nie produkuje albumin. Warto również wspomnieć, że hipoalbuminemia w zapaleniu trzustki, po oparzeniach z sepsą i w urazach wielonarządowych jest niekorzystnym czynnikiem rokowniczym.

Hipoalbuminemia – objawy

Objawy hipoalbuminemii w większości są dość niecharakterystyczne. W hipoalbuminemii obrzęki zlokalizowane w szczególności w obrębie dłoni i stóp, ale również w różnych jamach ciała (otrzewna – powiększenie obwodu brzucha, opłucna – duszności, problemy z oddychaniem, uczucie ciężkości w klatce piersiowej) występują najczęściej. Mogą towarzyszyć im:

  • nudności, wymioty, utrata apetytu,
  • żółtaczka, powiększenie wątroby – gdy przyczyną są schorzenia wątroby,
  • osłabienie, zmęczenie,
  • zanik tkanki podskórnej,
  • suchość skóry.

Mogą również wystąpić symptomy choroby podstawowej będącej przyczyną obniżonego stężenia albumin we krwi.

Hipoalbuminemia – diagnostyka

Podstawową diagnostyką jest określenie stężenia albumin we krwi poprzez pobranie krwi żylnej na czczo (pacjent powinien spożyć ostatni posiłek co najmniej 8 godzin przed badaniem). Powinno się również wykonać badania dodatkowe, np. w postaci oznaczenia prób wątrobowych (AST, ALT) czy parametrów nerkowych w celu potwierdzenia lub wykluczenia potencjalnych przyczyn tego stanu.

Hipoalbuminemia – leczenie

Jak zwiększyć poziom albumin w przypadku wykrycia hipoalbuminemii? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. W hipoalbuminemii leki podawane są głównie w celu zwalczenia przyczyny powstałego stanu. Z tego powodu tak bardzo istotna jest odpowiednia diagnostyka wystąpienia obniżonego stężenia albumin, abyśmy mogli zadziałać przyczynowo.

W przypadku schorzeń wątroby należy wyeliminować czynniki hepatotoksyczne, takie jak alkohol czy niektóre leki, a w przypadku zapaleń wątroby wywołanych wirusami zgłosić się do lekarza chorób zakaźnych w celu rozpoczęcia leczenia.

Jeżeli przyczyną są choroby nerek należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem nefrologiem, który wdroży odpowiednie leczenie. Z kolei u osób niedożywionych możemy zastosować leczenie żywieniowe w postaci odpowiedniej diety uzupełniającej brakujące składniki, a w ciężkich przypadkach należy rozważyć możliwość żywienia pozajelitowego.

U chorych z ciężką postacią hipoalbuminemii prowadzącą do nasilonych objawów można rozważyć podanie ludzkich preparatów albumin. Jest to jednak tymczasowe działanie objawowe, które nie eliminuje problemu, a pozwala pomóc chorym w stanie zagrożenia życia (np. wstrząs septyczny czy rozległe oparzenia).

 
 

 

 

1. V. Gounden, R. Vashisht, I. Jialal, Hypoalbuminemia, [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK526080/ [dostęp: 07.11.2022].
2. R. Peralta, Hipoalbuminemia, [online] https://emedicine.medscape.com/article/166724-overview [dostęp: 07.11.2022] .

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl