Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB
Justyna Piekara

Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB

Raport „Nastolatki 3.0” ujawnił, że opiekunowie często nie są świadomi, ile czasu spędzają w Internecie ich podopieczni. Według rodziców, dzieci korzystają z sieci średnio około 3,5 godziny. Jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, jakie są somatyczne symptomy związane są z długim przebywaniem w wirtualnym świecie?

„Nastolatki 3.0” – co to za badanie?

Od 2014 roku Państwowy Instytut Badawczy obserwuje zachowania polskich nastolatków w Internecie. Naukowcy wykorzystali do badania metodę CAWI (ang. computer-assisted web interview) – poprosili respondentów o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej. Odpowiedzi uzyskano od 1733 uczniów oraz 893 rodziców i opiekunów prawnych z 61 szkół we wszystkich 16 województwach w Polsce. Niedawno ukazały się wyniki najnowszej edycji projektu „Nastolatki 3.0”. 

„Nastolatki 3.0” – wyniki najnowszej edycji 

Liczba godzin spędzanych w sieci przez młodzież rośnie z roku na rok. Wyniki najnowszego raportu opracowanego przez NASK (Państwowy Instytut Badawczy) świadczą, że polski nastolatek w 2020 roku spędzał on-line około 12 godzin dziennie. Podczas pandemii COVID-19 wzrosła tzw. tolerancja nastolatków na bodziec. Oznacza to, że młodzież potrzebuje spędzić więcej czasu w Internecie, aby poczuć satysfakcję. Najbardziej podatne na uzależnienie od użytkowania Internetu, kazały się dziewczęta uczęszczające do szkół ponadpodstawowych.

Co szósty nastolatek korzysta z Internetu w godzinach nocnych, tj. po godzinie 22. Wielu młodych ludzi deklaruje, że aby móc poświęcić więcej czasu na korzystanie z Internetu, jest gotowych zrezygnować z wykonywania obowiązków domowych i czasu przeznaczonego na naukę. 

Według Wojciecha Pawlaka, dyrektora NASK, wyniki najnowszego raportu „mogą stać się dla rodziców i nauczycieli oraz instytucji edukacyjnych w Polsce cenną wskazówką do lepszego zrozumienia aspektów związanych z obecnością najmłodszych w Internecie”. Łatwo popaść w złe nawyki podczas korzystania z technologii, dlatego NASK zachęca rodziców i opiekunów do przemyślenia dotychczasowej strategii wychowawczej i kontroli rodzicielskiej w zakresie dostępu dziecka do Internetu.

Polecane dla Ciebie

Coraz młodsze dzieci samodzielnie korzystają z Internetu 

Dzieci wspomagane lub nadzorowane przez rodziców bądź starsze rodzeństwo korzystają z ograniczonego zakresu zasobów internetowych, aby z czasem zacząć samodzielnie poruszać w środowisku cyfrowym. Względem poprzedniej edycji badania „Nastolatki 3.0” nieznacznie zmienił się czas tzw. inicjacji internetowej. Obecnie dla szkół podstawowych średni wiek to 6 lat, dwa lata temu było to 6 lat i 8 miesięcy.

W raporcie przygotowanym przez UNICEF i London School of Economics and Political Science stwierdzono, że odpowiednio dostosowana forma rozrywki w sieci, np. granie w gry i oglądanie klipów wideo, może pomóc dzieciom rozwinąć zainteresowanie nowymi doświadczeniami i możliwościami edukacyjnymi, które oferuje Internet. 

„Nastolatki 3.0” – pozytywne obserwacje

Dr Rafał Lange, kierownik Zespołu Badań Rynku i Opinii NASK, udzielając wywiadu dla Państwowej Agencji Prasowej stwierdził, że Internet to dla dzisiejszych nastolatków po prostu łatwo dostępna i atrakcyjna społeczna przestrzeń, w której lubią przebywać. Ekspert poinformował, że pomimo wynikającej z trwania pandemii COVID-19 konieczności zdalnej nauki, nastolatkowie chętnie spędzali dodatkowe 4-5 godzin online. 

Za pozytywne zjawisko ocenił fakt, że młodzież miała okazję odkryć inne oblicze Internetu, które może posłużyć do efektywnej nauki, a nie pełnić jedynie rolę rozrywkową i towarzyską. Ponadto w porównaniu z 2018 rokiem spadła częstotliwość spotkań nastolatków z dorosłymi poznanymi w Internecie, a także oglądalność tzw. patostreamów. 

Fizyczne konsekwencje nadużywania Internetu

W kontekście negatywnych skutków użytkowania Internetu przez młodzież często porusza się temat towarzyszących mu zaburzeń psychicznych i behawioralnych, takich jak depresja, wycofanie społeczne czy wzrost agresywnych zachowań. Rzadziej wspomina się o fizycznych konsekwencjach cyfrowego nałogu.

Najczęstsze somatyczne dolegliwości związane z nadmiernym korzystaniem z Internetu to:

  1. A. Zbieg, Ból głowy i zaburzenia snu to coraz częstsze objawy nadużywania Internetu przez nastolatków, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89532%2Cbol–glowy–i–zaburzenia–snu–coraz–czestsze–objawy–naduzywania–internetu–przez, [dostęp:] 19.10.2021.
  2. Młodzież w Internecie – raport „Nastolatki 3.0”, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mlodziez–w–internecie–––raport–nastolatki–30, [dostęp:] 19.10.2021.
  3. E. Kvarnstrom, How internet addiction can effect your physical health, „altamirarecovery.com”, https://www.altamirarecovery.com/blog/somatic–symptoms–internet–addiction–damaging–physical–health/, [dostęp:] 19.10.2021.
  4. Done right, internet use among children can increase learning opportunities and build digital skills, „unicef.org” [online], https://www.unicef.org/press–releases/done–right–internet–use–among–children–can–increase–learning–opportunities–and–build, [dostęp:] 19.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Dlaczego wciąż nie ma tabletek antykoncepcyjnych dla mężczyzn?

    Doustne tabletki antykoncepcyjne dla kobiet są używane od lat 60. XX wieku, być może też z tego powodu wciąż pojawia się pytanie – dlaczego nadal nie ma doustnych środków antykoncepcyjnych dla mężczyzn? Pomimo wielu lat obiecujących badań i wyników prób laboratoryjnych wydaje się, że świat nauki nie zbliżył się w sposób znaczący do osiągnięcia tego celu. Dlaczego?

  • Suplementy, które mogą zmniejszyć uczucie lęku – glicynian magnezu, szafran, witamina D (część 1.)

    Suplementy nie zastąpią kompleksowego leczenia zaburzeń lękowych, niemniej istnieją takie, którymi dobrze jest wspierać swój organizm podczas terapii – niezależnie od tego, jaką wybierzemy. Jeśli obserwujemy u siebie poważne objawy lęku, warto skonsultować się z lekarzem, psychologiem lub innym specjalistą, który pomoże opracować indywidualny plan leczenia, w tym ewentualne stosowanie suplementacji. Które suplementy mogą wesprzeć pacjenta w walce z zaburzeniami lękowymi?

  • Karmienie piersią – weganizm nie zmniejsza ilości niektórych składników odżywczych

    Naukowcy twierdzą, że mleko matki będącej na diecie wegańskiej zawiera wystarczającą ilość witaminy B2 i karnityny. Badania przeciwstawiają się wcześniejszym wynikom eksperymentów, które wykazały, że mleko mam weganek nie zawiera niektórych niezbędnych składników odżywczych. Eksperci uważają jednak, że matki na diecie wegańskiej nadal muszą się upewniać, że spożywają odpowiednią ilość kalorii, składników odżywczych oraz witamin i minerałów, które są niezbędne dla zdrowia niemowlęcia i ich samych.

  • Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

    Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

  • Niedobór witaminy D związany ze zwiększonym ryzykiem rozwoju długiego COVID-19

    Wyniki najnowszego badania jasno wskazują, że osoby z niskim poziomem witaminy D, będące po hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem, są bardziej narażone na długi COVID-19 w porównaniu do pacjentów bez niedoboru tej witaminy. Eksperyment został zaplanowany w taki sposób, aby usunąć jak najwięcej nieznanych zmiennych, które mogłyby wpłynąć na efekt końcowy. Dzięki temu wyniki analiz są dużo bardziej wiarygodne niż poprzednie badania prowadzone w tym zakresie. Niekontrolowane zmienne w badaniach nad witaminą D i długotrwałym COVID-19 są trudne do wyjaśnienia.

  • Jakie są alternatywy dla picia kawy?

    Kawa jest dla wielu ludzi pierwszym napojem, po który sięgają zaraz po przebudzeniu. Zdarza się, że kofeina zawarta w kawie wywołuje nerwowość i nadmierne pobudzenie, kłopoty z trawieniem lub bóle głowy, a to tylko początek często wymienianych minusów związanych z piciem tego popularnego napoju. Dla tych osób, które chciałyby spróbować zamienić kawę na coś innego, przygotowaliśmy zestawienie zdrowszych alternatyw.

  • Makroelementy – jaką rolę odgrywają w organizmie człowieka?

    Makroelementy to termin odnoszący się do składników odżywczych, których organizm potrzebuje w większych ilościach, aby funkcjonować prawidłowo. Należą do nich na przykład węglowodany, białka i tłuszcze. Są kluczowymi składnikami diety i pełnią istotne role. Inne ważne dla człowieka makroelementy to: magnez, potas czy wapń.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij