Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB
Justyna Piekara

Ile czasu spędza w sieci polski nastolatek? Wyniki najnowszego badania NASK-PIB

Raport „Nastolatki 3.0” ujawnił, że opiekunowie często nie są świadomi, ile czasu spędzają w Internecie ich podopieczni. Według rodziców, dzieci korzystają z sieci średnio około 3,5 godziny. Jak jest w rzeczywistości? Dowiedz się, jakie są somatyczne symptomy związane są z długim przebywaniem w wirtualnym świecie?

„Nastolatki 3.0” – co to za badanie?

Od 2014 roku Państwowy Instytut Badawczy obserwuje zachowania polskich nastolatków w Internecie. Naukowcy wykorzystali do badania metodę CAWI (ang. computer-assisted web interview) – poprosili respondentów o wypełnienie ankiety w formie elektronicznej. Odpowiedzi uzyskano od 1733 uczniów oraz 893 rodziców i opiekunów prawnych z 61 szkół we wszystkich 16 województwach w Polsce. Niedawno ukazały się wyniki najnowszej edycji projektu „Nastolatki 3.0”. 

„Nastolatki 3.0” – wyniki najnowszej edycji 

Liczba godzin spędzanych w sieci przez młodzież rośnie z roku na rok. Wyniki najnowszego raportu opracowanego przez NASK (Państwowy Instytut Badawczy) świadczą, że polski nastolatek w 2020 roku spędzał on-line około 12 godzin dziennie. Podczas pandemii COVID-19 wzrosła tzw. tolerancja nastolatków na bodziec. Oznacza to, że młodzież potrzebuje spędzić więcej czasu w Internecie, aby poczuć satysfakcję. Najbardziej podatne na uzależnienie od użytkowania Internetu, kazały się dziewczęta uczęszczające do szkół ponadpodstawowych.

Co szósty nastolatek korzysta z Internetu w godzinach nocnych, tj. po godzinie 22. Wielu młodych ludzi deklaruje, że aby móc poświęcić więcej czasu na korzystanie z Internetu, jest gotowych zrezygnować z wykonywania obowiązków domowych i czasu przeznaczonego na naukę. 

Według Wojciecha Pawlaka, dyrektora NASK, wyniki najnowszego raportu „mogą stać się dla rodziców i nauczycieli oraz instytucji edukacyjnych w Polsce cenną wskazówką do lepszego zrozumienia aspektów związanych z obecnością najmłodszych w Internecie”. Łatwo popaść w złe nawyki podczas korzystania z technologii, dlatego NASK zachęca rodziców i opiekunów do przemyślenia dotychczasowej strategii wychowawczej i kontroli rodzicielskiej w zakresie dostępu dziecka do Internetu.

Polecane dla Ciebie

Coraz młodsze dzieci samodzielnie korzystają z Internetu 

Dzieci wspomagane lub nadzorowane przez rodziców bądź starsze rodzeństwo korzystają z ograniczonego zakresu zasobów internetowych, aby z czasem zacząć samodzielnie poruszać w środowisku cyfrowym. Względem poprzedniej edycji badania „Nastolatki 3.0” nieznacznie zmienił się czas tzw. inicjacji internetowej. Obecnie dla szkół podstawowych średni wiek to 6 lat, dwa lata temu było to 6 lat i 8 miesięcy.

W raporcie przygotowanym przez UNICEF i London School of Economics and Political Science stwierdzono, że odpowiednio dostosowana forma rozrywki w sieci, np. granie w gry i oglądanie klipów wideo, może pomóc dzieciom rozwinąć zainteresowanie nowymi doświadczeniami i możliwościami edukacyjnymi, które oferuje Internet. 

„Nastolatki 3.0” – pozytywne obserwacje

Dr Rafał Lange, kierownik Zespołu Badań Rynku i Opinii NASK, udzielając wywiadu dla Państwowej Agencji Prasowej stwierdził, że Internet to dla dzisiejszych nastolatków po prostu łatwo dostępna i atrakcyjna społeczna przestrzeń, w której lubią przebywać. Ekspert poinformował, że pomimo wynikającej z trwania pandemii COVID-19 konieczności zdalnej nauki, nastolatkowie chętnie spędzali dodatkowe 4-5 godzin online. 

Za pozytywne zjawisko ocenił fakt, że młodzież miała okazję odkryć inne oblicze Internetu, które może posłużyć do efektywnej nauki, a nie pełnić jedynie rolę rozrywkową i towarzyską. Ponadto w porównaniu z 2018 rokiem spadła częstotliwość spotkań nastolatków z dorosłymi poznanymi w Internecie, a także oglądalność tzw. patostreamów. 

Fizyczne konsekwencje nadużywania Internetu

W kontekście negatywnych skutków użytkowania Internetu przez młodzież często porusza się temat towarzyszących mu zaburzeń psychicznych i behawioralnych, takich jak depresja, wycofanie społeczne czy wzrost agresywnych zachowań. Rzadziej wspomina się o fizycznych konsekwencjach cyfrowego nałogu.

Najczęstsze somatyczne dolegliwości związane z nadmiernym korzystaniem z Internetu to:

  1. A. Zbieg, Ból głowy i zaburzenia snu to coraz częstsze objawy nadużywania Internetu przez nastolatków, „naukawpolsce.pap.pl” [online], https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C89532%2Cbol–glowy–i–zaburzenia–snu–coraz–czestsze–objawy–naduzywania–internetu–przez, [dostęp:] 19.10.2021.
  2. Młodzież w Internecie – raport „Nastolatki 3.0”, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/mlodziez–w–internecie–––raport–nastolatki–30, [dostęp:] 19.10.2021.
  3. E. Kvarnstrom, How internet addiction can effect your physical health, „altamirarecovery.com”, https://www.altamirarecovery.com/blog/somatic–symptoms–internet–addiction–damaging–physical–health/, [dostęp:] 19.10.2021.
  4. Done right, internet use among children can increase learning opportunities and build digital skills, „unicef.org” [online], https://www.unicef.org/press–releases/done–right–internet–use–among–children–can–increase–learning–opportunities–and–build, [dostęp:] 19.10.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij