Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii
Justyna Piekara

Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii

Międzynarodowe podróże mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia nowymi wariantami koronawirusa, dlatego nadal podejmowane są środki ostrożności, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać Unijny Certyfikat COVID. 

Czym jest Unijny Certyfikat COVID? 

Unijny Certyfikat COVID (ang. EU Digital COVID Certificate, EUDCC), który wcześniej nazywany był cyfrowym zielonym certyfikatem (ang. Digital Green Certificate), powstał, aby zniwelować różnice w zakresie obostrzeń i ograniczeń dla przemieszczania się oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice państw Unii Europejskiej. Co ważne, nie zastępuje on  paszportu czy dowodu osobistego. 

Certyfikat został sformalizowany rozporządzeniem UE, co jest wiążące dla wszystkich państw bloku. Oprócz tego uznawany będzie także w Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Rozwiązanie zostanie wprowadzone od 1 lipca. 

Unijny Certyfikat COVID zaświadcza, że dana osoba:

 • przebyła chorobę COVID-19
 • lub posiada negatywny wynik testu COVID-19
 • lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Certyfikat jest nieodpłatny, może mieć format cyfrowy lub papierowy. Składa się z kodu QR i unikalnego identyfikatora, zawiera dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat wykonanego testu lub statusu szczepienia. Zaświadczenia wydawane są także ozdrowieńcom. W Polsce Unijny Certyfikat COVID ważny jest przez rok od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia, a w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu i do 48 godzin, gdy jego wynik okaże się negatywny. 

Wszystkie szczepionki COVID-19 autoryzowane przez Europejską Agencję Leków zostaną uznane. Obecnie dopuszczenie do obrotu są preparaty opracowane przez firmy: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Niektóre państwa UE wymagają pełnego zaszczepienia, podczas gdy inne uznają, że wystarczy przyjęcie pierwszej z dawek szczepionki dwudawkowej. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie. 

Zgodnie z arkuszem informacyjnym wydawanym przez Komisję Europejską, osoby niezaszczepione nie zostaną pozbawione prawa do swobodnego przemieszczania się, ale w związku z przekraczaniem granicy może pojawić się konieczność posiadania negatywnego testu na COVID-19 lub poddania się kwarantannie. 

Jak uzyskać Unijny Certyfikat COVID? 

Unijny Certyfikat COVID zostanie automatycznie wygenerowany, można go znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

Po zalogowaniu się, można pobrać certyfikat w postaci pliku PDF, zapisać go na swoim urządzeniu, wydrukować lub zeskanować kod QR. Wydruk zaświadczenia można uzyskać także u swojego lekarza lub pielęgniarki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej albo w punkcie szczepień.

Planowanie wyjazdu – o czym trzeba pamiętać?

W związku ze spadkiem wskaźników infekcji SARS-CoV-2 podróżowanie wydaje się o wiele bezpieczniejsze niż w zeszłym roku, ale nadal wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Przed podróżą warto sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, który jest jej celem, ponieważ ograniczenia mogą się szybko zmieniać w zależności od lokalnych warunków.

Warto zastanowić się nad swoim statusem szczepień, sytuacją zdrowotną i ocenić potencjalne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Chociaż przełomowe infekcje są rzadkie i zazwyczaj łagodne, to istnieje niewielka szansa infekcji COVID-19, nawet jeśli zostałeś w pełni zaszczepiony. Wskaźnik poziomu rozprzestrzeniania się wirusa można znaleźć na stronach internetowych lokalnych wydziałów zdrowia publicznego lub pod adresami:

 • https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews,
 • https://coronavirus.jhu.edu/map.html,
 • https://globalepidemics.org/key-metrics-for-covid-suppression.

Dr n. med. Celine Gounder, epidemiolog pracująca m.in. na oddziale chorób zakaźnych w University of Nebraska Medical Center, powiedziała, że „najbezpieczniejszą opcją podróży jest niepodróżowanie. Jeśli się przemieszczasz, podróż samochodem jest najbezpieczniejsza, ponieważ nie dzielisz z kimś miejsca tak, jak w autobusie, pociągu, na lotnisku lub w samolocie”.

Stosowane na co dzień strategie ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 mają zastosowanie podczas podróży. Dbanie o higienę rąk, dystans społeczny i używanie maseczek ochronnych są kluczowe, podobnie jak unikanie zatłoczonych przestrzeni w zamkniętych pomieszczeniach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Płukanie zatok – jakie są wskazania do irygacji zatok przynosowych oraz w jaki sposób zrobić to w domu?

  Płukanie zatok posiada wiele zalet – może być bezpiecznie stosowane przez dzieci (od 4. roku życia), kobiety w ciąży i karmiące piersią. Stanowi niefarmakologiczną metodę walki z katarem oraz zapaleniem zatok – pomaga zachować drożność przewodów nosowych i zatok oraz oczyścić z zakaźnej wydzieliny i innych zanieczyszczeń (patogenów czy alergenów). 

 • Mięśniaki macicy – przyczyny, objawy, leczenie, operacja niezłośliwego nowotworu macicy

  Mięśniaki macicy są najczęstszymi niezłośliwymi nowotworami kobiecych narządów rodnych, mogą one dotyczyć nawet co czwartej kobiety w wieku rozrodczym. Mięśniaki w macicy pomimo łagodnego charakteru mogą być przyczyną niepokojących i uciążliwych objawów, które, w dużej mierze, zależą od rodzaju i wielkości, jaką osiągną. Ich rozpowszechnienie w populacji oraz konsekwencje zdrowotne sprawiają, iż są jedną z częstszych przypadłości spotykanych w praktyce ginekologicznej. Jakie są przyczyny powstawania mięśniaków? Jak wygląda diagnostyka oraz leczenie?

 • Woda morska do nosa – jak działa? Kiedy warto stosować sól morską w sprayu?

  Preparaty wody morskiej do nosa przeznaczone są zarówno do codziennej higieny nosa, jak i w przypadku wystąpienia schorzeń układu oddechowego. Przeznaczone są dla dzieci (nawet od pierwszych dni życia), osób dorosłych, starszych oraz kobiet w ciąży i karmiących. Dostępne są w postaci roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Mają działanie nawilżające oraz oczyszczające.  

 • Angina – przyczyny, objawy, leczenie anginy u dzieci i u dorosłych

  Angina to ostre zapalenie gardła i migdałków wywołane najczęściej przez paciorkowce z grupy A (Streptococcus pyogenes). Anginę rozpoznaje się na podstawie występowania charakterystycznych objawów, takich jak silny ból gardła utrudniający przełykanie, wysoka gorączka, powiększenie szyjnych węzłów chłonnych oraz na podstawie stwierdzenia w badaniu przedmiotowym zaczerwienienia błony śluzowej gardła, rozpulchnienia migdałków oraz białego nalotu.

 • POChP – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc

  Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to nieuleczalna, postępująca choroba układu oddechowego, której przyczyną jest palenie tytoniu (w 80-90% przypadków) lub narażenie na czynniki drażniące, np. pyły, chemikalia. W przebiegu POChP dochodzi do zwężenia oskrzeli (obturacji) i tym samym ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe. Objawy, które się wówczas pojawiają to duszności, mokry kaszel, świszczący oddech. W terapii przewlekłej obturacyjnej oskrzeli płuc stosuje się przede wszystkim leki rozszerzające oskrzela.

 • Heparyna – popularny lek antyzakrzepowy może pomóc przeciwdziałać COVID-19

  Według ustaleń badaczy pochodzących z Wielkiej Brytanii heparyna blokuje białko spike koronawirusa SARS-CoV-2, które po połączeniu się z odpowiednim receptorem na powierzchni komórki gospodarza, umożliwia jej zakażenie. Czy heparyna znajdzie zastosowanie w leczeniu COVID-19?

 • Uczulenie na słońce – przyczyny. Jak złagodzić objawy wysypki od słońca?

  Promienie słoneczne wykorzystywane są do produkowania witaminy D, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju kości oraz wzmacniania układu odpornościowego. Niestety zbyt długa bądź zbyt intensywna ekspozycja na słońce może powodować występowanie alergii. Uczulenie na słońce może dotknąć każdego z nas, dlatego też warto wiedzieć jak postępować, gdy na ciele pojawi się wysypka od słońca. 

 • Statyny – poprawiają efektywność leczenia pacjentek z najbardziej agresywnymi postaciami raka piersi

  Statyny to leki na obniżające poziom cholesterolu we krwi. Pomagają zapobiegać zawałom serca i udarom mózgu. Zespół badaczy z University of Texas MD Anderson Cancer Center w Houston oraz Baylor College of Medicine przeanalizował ich działanie na agresywne podtypy raka piersi. Naukowcy zaobserwowali istotną poprawę przeżywalności pacjentek z potrójnie ujemnym rakiem sutka, które poddały się terapii statynami.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij