Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii
Justyna Piekara

Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii

Międzynarodowe podróże mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia nowymi wariantami koronawirusa, dlatego nadal podejmowane są środki ostrożności, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać Unijny Certyfikat COVID. 

Czym jest Unijny Certyfikat COVID? 

Unijny Certyfikat COVID (ang. EU Digital COVID Certificate, EUDCC), który wcześniej nazywany był cyfrowym zielonym certyfikatem (ang. Digital Green Certificate), powstał, aby zniwelować różnice w zakresie obostrzeń i ograniczeń dla przemieszczania się oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice państw Unii Europejskiej. Co ważne, nie zastępuje on  paszportu czy dowodu osobistego. 

Certyfikat został sformalizowany rozporządzeniem UE, co jest wiążące dla wszystkich państw bloku. Oprócz tego uznawany będzie także w Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Rozwiązanie zostanie wprowadzone od 1 lipca. 

Unijny Certyfikat COVID zaświadcza, że dana osoba:

  • przebyła chorobę COVID-19
  • lub posiada negatywny wynik testu COVID-19
  • lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Certyfikat jest nieodpłatny, może mieć format cyfrowy lub papierowy. Składa się z kodu QR i unikalnego identyfikatora, zawiera dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat wykonanego testu lub statusu szczepienia. Zaświadczenia wydawane są także ozdrowieńcom. W Polsce Unijny Certyfikat COVID ważny jest przez rok od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia, a w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu i do 48 godzin, gdy jego wynik okaże się negatywny. 

Wszystkie szczepionki COVID-19 autoryzowane przez Europejską Agencję Leków zostaną uznane. Obecnie dopuszczenie do obrotu są preparaty opracowane przez firmy: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Niektóre państwa UE wymagają pełnego zaszczepienia, podczas gdy inne uznają, że wystarczy przyjęcie pierwszej z dawek szczepionki dwudawkowej. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie. 

Zgodnie z arkuszem informacyjnym wydawanym przez Komisję Europejską, osoby niezaszczepione nie zostaną pozbawione prawa do swobodnego przemieszczania się, ale w związku z przekraczaniem granicy może pojawić się konieczność posiadania negatywnego testu na COVID-19 lub poddania się kwarantannie. 

Jak uzyskać Unijny Certyfikat COVID? 

Unijny Certyfikat COVID zostanie automatycznie wygenerowany, można go znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

Po zalogowaniu się, można pobrać certyfikat w postaci pliku PDF, zapisać go na swoim urządzeniu, wydrukować lub zeskanować kod QR. Wydruk zaświadczenia można uzyskać także u swojego lekarza lub pielęgniarki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej albo w punkcie szczepień.

Polecane dla Ciebie

Planowanie wyjazdu – o czym trzeba pamiętać?

W związku ze spadkiem wskaźników infekcji SARS-CoV-2 podróżowanie wydaje się o wiele bezpieczniejsze niż w zeszłym roku, ale nadal wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Przed podróżą warto sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, który jest jej celem, ponieważ ograniczenia mogą się szybko zmieniać w zależności od lokalnych warunków.

Warto zastanowić się nad swoim statusem szczepień, sytuacją zdrowotną i ocenić potencjalne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Chociaż przełomowe infekcje są rzadkie i zazwyczaj łagodne, to istnieje niewielka szansa infekcji COVID-19, nawet jeśli zostałeś w pełni zaszczepiony. Wskaźnik poziomu rozprzestrzeniania się wirusa można znaleźć na stronach internetowych lokalnych wydziałów zdrowia publicznego lub pod adresami:

  • https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews,
  • https://coronavirus.jhu.edu/map.html,
  • https://globalepidemics.org/key-metrics-for-covid-suppression.

Dr n. med. Celine Gounder, epidemiolog pracująca m.in. na oddziale chorób zakaźnych w University of Nebraska Medical Center, powiedziała, że „najbezpieczniejszą opcją podróży jest niepodróżowanie. Jeśli się przemieszczasz, podróż samochodem jest najbezpieczniejsza, ponieważ nie dzielisz z kimś miejsca tak, jak w autobusie, pociągu, na lotnisku lub w samolocie”.

Stosowane na co dzień strategie ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 mają zastosowanie podczas podróży. Dbanie o higienę rąk, dystans społeczny i używanie maseczek ochronnych są kluczowe, podobnie jak unikanie zatłoczonych przestrzeni w zamkniętych pomieszczeniach.

  1. Unijny Certyfikat Covid, „gov.pl” [online], https://www.gov.pl/web/certyfikat/o-certyfikacie-informacje, [dostęp:] 14.06.2021.
  2. Podróżuj po Europie z Unijnym Certyfikatem COVID, „pacjent.gov.pl” [online], https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/podrozuj-po-europie-z-unijnym-certyfikatem-covid, [dostęp:] 14.06.2021.
  3. Everything you have to know about EU COVID travel certificate, „novinite.com” [online], https://www.novinite.com/articles/209676/Everything+You+Have+to+Know+about+EU+COVID+Travel+Certificate, [dostęp:] 14.06.2021.
  4. M. Hunter, Coronavirus and travel: Everything you need to know, „cnn.com” [online], https://edition.cnn.com/travel/article/coronavirus-travel-advice-2021/index.html, [dostęp:] 14.06.2021.
  5. C. Stinchcombe, How risky is it to take a road trip, train trip, or flight right now?, „self.com” [online], https://www.self.com/story/coronavirus-travel-safety, [dostęp:] 14.06.2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Leczenie endometriozy zastrzykiem raz w miesiącu – co wiemy o tej metodzie?

    Endometrioza dotyka na całym świecie około 10% kobiet w wieku rozrodczym. Patogeneza tej choroby polega na tym, że tkanka podobna do endometrium lub wyściółki macicy rośnie poza macicą, powodując silny ból miesiączkowy i obfite krwawienie, a u niektórych bezpłodność. Dostępne terapie mogą pomóc złagodzić objawy, jednak obecnie nie ma lekarstwa na endometriozę. Nowe badania wykazały, że comiesięczne zastrzyki przeciwciał zmniejszają zmiany chorobowe, tkankę bliznowatą i zrosty narządów u małp z endometriozą.

  • Badania przesiewowe raka piersi – mammografia 3D lepsza niż skan 2D. Przegląd najnowszych doniesień

    W dużym badaniu obejmującym ponad milion kobiet naukowcy porównali skuteczność mammografii 2D i mammografii z tomosyntezą 3D w wykrywaniu raka piersi. Odkryli, że mammografia 3D była znacznie skuteczniejsza niż mammografia 2D. Czy standard profilaktyki raka piersi właśnie uległ zmianie?

  • Spożycie soli może mieć inny wpływ na mężczyzn i kobiety

    Nadciśnienie krwi dotyka około 1,28 miliarda dorosłych na całym świecie. Jeśli ciśnienie krwi nie jest prawidłowo kontrolowane, może zwiększać ryzyko chorób serca, mózgu i nerek. Jedną z powszechnych, ale mniej znanych przyczyn nadciśnienia tętniczego jest nadwrażliwość na sól, czyli sytuacja, w której organizm nie wydala jej nadmiaru. Ostatni przegląd badań nad tym tematem wykazał, że kobiety w każdym wieku są bardziej wrażliwe kardiologicznie na spożycie soli niż mężczyźni. Zjawisko to może mieć wpływ na kontrolę ciśnienia krwi.

  • 5 sposobów na puszące się włosy

    Puszące się włosy to zmora wielu kobiet. U części z nich odstające, trudne do ujarzmienia kosmyki są wynikiem specyficznej budowy włosa. W większości przypadków szorstkie, matowe, przesuszone włosy to jednak wynik niewłaściwej pielęgnacji i częstego stosowania prostownicy lub wykonywania zabiegów fryzjerskich, np. rozjaśniania. Podpowiadamy, jak wygładzić puszące się włosy – poznaj 5 skutecznych sposobów.

  • „Zawał ucha” – co to jest? Jak się objawia?

    Terminem „zawał ucha” określa się objawy towarzyszące niedokrwieniu w obrębie naczyń krwionośnych ucha wewnętrznego. Pojawiają się wówczas nagłe, zazwyczaj jednostronne, dolegliwości – upośledzenie słuchu, uczucie pełności w uchu, szumy, zawroty głowy.

  • Jak radzić sobie z suchą skórą? Porady dermatologów

    Stosowanie tej samej rutyny pielęgnacyjnej przez cały rok może nie działać tak dobrze, gdy na przykład spada wilgotność. Bez przemyślanej zmiany w sposobie pielęgnacji skóry suche powietrze może sprawić, że np. drobne linie czy zmarszczki będą bardziej widoczne. Sucha, swędząca skóra może się łuszczyć, pękać, a nawet krwawić. Jak sobie z nią radzić i właściwie pielęgnować?

  • Co stan paznokci mówi o stanie zdrowia? Zwróć uwagę na te objawy

    Czy kiedykolwiek spojrzeliście na wyszczerbiony, połamany lub pokryty białymi kropkami paznokieć i zastanawialiście się, dlaczego tak wygląda? Cóż, okazuje się, że zdrowie paznokci jest ściśle związane z tym, jak dobrze organizm funkcjonuje w innych obszarach, na co wpływ ma przede wszystkim nasza dieta i styl życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij