Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii
Justyna Piekara

Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii

Międzynarodowe podróże mogą wiązać się z ryzykiem zakażenia nowymi wariantami koronawirusa, dlatego nadal podejmowane są środki ostrożności, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się COVID-19. Dowiedz się, w jaki sposób uzyskać Unijny Certyfikat COVID. 

Czym jest Unijny Certyfikat COVID? 

Unijny Certyfikat COVID (ang. EU Digital COVID Certificate, EUDCC), który wcześniej nazywany był cyfrowym zielonym certyfikatem (ang. Digital Green Certificate), powstał, aby zniwelować różnice w zakresie obostrzeń i ograniczeń dla przemieszczania się oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice państw Unii Europejskiej. Co ważne, nie zastępuje on  paszportu czy dowodu osobistego. 

Certyfikat został sformalizowany rozporządzeniem UE, co jest wiążące dla wszystkich państw bloku. Oprócz tego uznawany będzie także w Islandii, w Norwegii i Liechtensteinie. Rozwiązanie zostanie wprowadzone od 1 lipca. 

Unijny Certyfikat COVID zaświadcza, że dana osoba:

 • przebyła chorobę COVID-19
 • lub posiada negatywny wynik testu COVID-19
 • lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.

Certyfikat jest nieodpłatny, może mieć format cyfrowy lub papierowy. Składa się z kodu QR i unikalnego identyfikatora, zawiera dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat wykonanego testu lub statusu szczepienia. Zaświadczenia wydawane są także ozdrowieńcom. W Polsce Unijny Certyfikat COVID ważny jest przez rok od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia, a w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu i do 48 godzin, gdy jego wynik okaże się negatywny. 

Wszystkie szczepionki COVID-19 autoryzowane przez Europejską Agencję Leków zostaną uznane. Obecnie dopuszczenie do obrotu są preparaty opracowane przez firmy: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Niektóre państwa UE wymagają pełnego zaszczepienia, podczas gdy inne uznają, że wystarczy przyjęcie pierwszej z dawek szczepionki dwudawkowej. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie. 

Zgodnie z arkuszem informacyjnym wydawanym przez Komisję Europejską, osoby niezaszczepione nie zostaną pozbawione prawa do swobodnego przemieszczania się, ale w związku z przekraczaniem granicy może pojawić się konieczność posiadania negatywnego testu na COVID-19 lub poddania się kwarantannie. 

Jak uzyskać Unijny Certyfikat COVID? 

Unijny Certyfikat COVID zostanie automatycznie wygenerowany, można go znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel.

Po zalogowaniu się, można pobrać certyfikat w postaci pliku PDF, zapisać go na swoim urządzeniu, wydrukować lub zeskanować kod QR. Wydruk zaświadczenia można uzyskać także u swojego lekarza lub pielęgniarki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej albo w punkcie szczepień.

Planowanie wyjazdu – o czym trzeba pamiętać?

W związku ze spadkiem wskaźników infekcji SARS-CoV-2 podróżowanie wydaje się o wiele bezpieczniejsze niż w zeszłym roku, ale nadal wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Przed podróżą warto sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, który jest jej celem, ponieważ ograniczenia mogą się szybko zmieniać w zależności od lokalnych warunków.

Warto zastanowić się nad swoim statusem szczepień, sytuacją zdrowotną i ocenić potencjalne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Chociaż przełomowe infekcje są rzadkie i zazwyczaj łagodne, to istnieje niewielka szansa infekcji COVID-19, nawet jeśli zostałeś w pełni zaszczepiony. Wskaźnik poziomu rozprzestrzeniania się wirusa można znaleźć na stronach internetowych lokalnych wydziałów zdrowia publicznego lub pod adresami:

 • https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews,
 • https://coronavirus.jhu.edu/map.html,
 • https://globalepidemics.org/key-metrics-for-covid-suppression.

Dr n. med. Celine Gounder, epidemiolog pracująca m.in. na oddziale chorób zakaźnych w University of Nebraska Medical Center, powiedziała, że „najbezpieczniejszą opcją podróży jest niepodróżowanie. Jeśli się przemieszczasz, podróż samochodem jest najbezpieczniejsza, ponieważ nie dzielisz z kimś miejsca tak, jak w autobusie, pociągu, na lotnisku lub w samolocie”.

Stosowane na co dzień strategie ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 mają zastosowanie podczas podróży. Dbanie o higienę rąk, dystans społeczny i używanie maseczek ochronnych są kluczowe, podobnie jak unikanie zatłoczonych przestrzeni w zamkniętych pomieszczeniach.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Cholestaza ciążowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

  Cholestaza zwykle pojawia się w III trymestrze ciąży, a jej pierwszym objawem jest świąd skóry. Czym jest cholestaza ciążowa i jaki ma wpływ na mamę oraz dziecko? W jaki sposób ją rozpoznać i leczyć? Jak powinna wyglądać dieta ciężarnej, u której doszło do zastoju żółci? 

 • Pieczenie, upławy i swędzenie kobiecych okolic intymnych? – to może być infekcja pochwy. Jak zabiegać i leczyć stany zapalne?

  Upławy, pieczenie i swędzenie okolic intymnych to nie tylko uporczywe i często nawracające przypadłości, ale także objawy infekcji, która jeśli jest zaniedbana, może doprowadzić do niepłodności. Infekcje okolic intymnych mogą przydarzyć się kobiecie w każdym wieku, przed porodem, w trakcie ciąży i w połogu. Czy istnieje jedna uniwersalna odpowiedź na pytanie – jak skutecznie wyleczyć i zapobiegać zakażeniom pochwy? Otóż nie, nie istnieje. Można jednak postępować zgodnie z pewnymi wskazówkami, dzięki którym nawet w oparciu o domowe sposoby na infekcje intymne możliwe jest złagodzenie tych najbardziej dokuczliwych objawów. Więcej infmacji na ten temat znajduje się w niniejszym artykule.

 • Szczepionka przeciw grypie oparta na technologii mRNA. Rozpoczęły się badania kliniczne nad nowymi preparatami

  Obecnie szczepionki przeciw grypie zmniejszają ryzyko zachorowania o 40–60%. Moderna postawiła sobie za cel stworzenie preparatu o lepszej skuteczności i z początkiem lipca rozpoczęła badania kliniczne nad nowym produktem, preparatem przeciw grypie sezonowej, która wykorzystuje technologię mRNA. Według prognoz ma on być bardziej skuteczny niż dotychczasowe szczepionki.

 • Suche utonięcia – czym są? W jaki sposób objawia się zespół post-immersyjny?

  Z pozoru niegroźne zachłyśnięcie się płynem, może być niezwykle niebezpieczne, czego potwierdzeniem mogą być dane statystyczne, które wskazują, że około 15% wszystkich utonięć stanowią tzw. suche utonięcia, do których wystarczy naprawdę niewielka ilość wody. Dry drowning definiowane jest jako problem z oddychaniem, występujący po dostaniu się wody do dróg oddechowych. Jak chronić dziecko przed groźnym obrzękiem płuc oraz co robić, kiedy po zabawie w wodzie zauważymy, że nasze dziecko jest wyjątkowo apatyczne i osłabione? Odpowiedzi znajdują się w poniższym artykule.

 • Sparaliżowany po udarze mężczyzna „przemówił” dzięki nowatorskiej neuroprotezie mowy

  Problemy z mową i komunikacją po udarze występują często w przypadku tego urazu mózgu. Anartria, czyli zespół zaburzeń oddechowo-fonacyjno-artykulacyjnych występujący właśnie w tym przypadku jest wywołany uszkodzeniami ośrodków i/lub dróg unerwiających aparat mowy. Przez wiele lat problem ten był nierozwiązywalny, a metody komunikacji osoby chorej opierały się jedynie na literowaniu. Obecne rozwiązanie polega na generowaniu płynnych komunikatów, które pozwalają na tworzenie całych zdań w oparciu o 50 słów. Na czym polega nowatorska metoda  z wykorzystaniem neuroprotezy? Odpowiedź znajduje się w artykule.

 • Czym jest zespół Ushera? Badanie niemieckich naukowców daje nowe spojrzenie na patologię choroby

  Zespół Ushera to choroba dziedziczona genetycznie od obojga rodziców. Oznacza to, że zarówno matka, jak i ojciec przekazują dziecku po jednej kopii wadliwego genu, co tylko w takiej konfiguracji będzie skutkowało wystąpieniem tzw. głuchoto-ślepoty. Obecny stan wiedzy nie pozwala na doraźne leczenie tej choroby z użyciem środków farmakologicznych, a jedynie kompensacje wady słuchu z użyciem implantu ślimakowego. Najnowsze wyniki badań naukowych pozwalają jednak dostrzec światełko w tunelu, ponieważ jak donoszą niemieccy naukowcy, właśnie odkryto patologiczny mechanizm molekularny, prowadzący do rozwoju choroby, a to w przyszłości może pozwolić na opracowanie skutecznej metody leczenia zespołu Ushera, z wykorzystaniem np. terapii genowej.

 • Jakie choroby mogą wywołać bakterie Salmonella? W jaki sposób dochodzi do zakażenia?

  Salmonella to rodzaj bakterii gram-ujemnych, należących do rodziny Enterobacteriaceae, które żyją w jelitach ludzi i zwierząt. Są najczęstszą przyczyną biegunek, ale też wielu innych dotkliwych dolegliwości. Głównym źródłem infekcji jest skażona wydalinami żywność i woda, ale można zarazić się nimi też przez bezpośredni kontakt z nosicielem. Dowiedz się, jakie są objawy salmonellozy. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Jak można temu zapobiec?

 • Liszajec zakaźny – przyczyny, objawy, leczenie. Jak można zapobiec zarażeniu?

  Liszajec zakaźny jest bakteryjną chorobą skóry wywoływaną przez zakażenie paciorkowcami lub gronkowcami. Cechuje się wysoką zakaźnością dla otoczenia. Charakterystycznym objawem liszajca zakaźnego jest obecność pęcherzyków oraz żółtawych, miodowych strupów. Jak się go leczy? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij