
Unijny Certyfikat COVID pomoże swobodniej się przemieszczać – podróże w czasach pandemii
Czym jest Unijny Certyfikat COVID?
Unijny Certyfikat COVID (ang. EU Digital COVID Certificate, EUDCC), który wcześniej nazywany był cyfrowym zielonym certyfikatem (ang. Digital Green Certificate), powstał, aby zniwelować różnice w zakresie obostrzeń i ograniczeń dla przemieszczania się oraz wzorów dokumentów potwierdzających status osoby przekraczającej granice państw Unii Europejskiej. Co ważne, nie zastępuje on paszportu czy dowodu osobistego.
Unijny Certyfikat COVID zaświadcza, że dana osoba:
- przebyła chorobę COVID-19
- lub posiada negatywny wynik testu COVID-19
- lub została zaszczepiona przeciwko COVID-19.
Certyfikat jest nieodpłatny, może mieć format cyfrowy lub papierowy. Składa się z kodu QR i unikalnego identyfikatora, zawiera dane osobowe oraz szczegółowe informacje na temat wykonanego testu lub statusu szczepienia. Zaświadczenia wydawane są także ozdrowieńcom. W Polsce Unijny Certyfikat COVID ważny jest przez rok od momentu przyjęcia pełnej dawki szczepienia, a w przypadku ozdrowieńców do 180 dni od uzyskania pozytywnego wyniku testu i do 48 godzin, gdy jego wynik okaże się negatywny.
Wszystkie szczepionki COVID-19 autoryzowane przez Europejską Agencję Leków zostaną uznane. Obecnie dopuszczenie do obrotu są preparaty opracowane przez firmy: BioNTech/Pfizer, Moderna, AstraZeneca i Johnson & Johnson. Niektóre państwa UE wymagają pełnego zaszczepienia, podczas gdy inne uznają, że wystarczy przyjęcie pierwszej z dawek szczepionki dwudawkowej. W Polsce wymagane będzie pełne szczepienie.
Zgodnie z arkuszem informacyjnym wydawanym przez Komisję Europejską, osoby niezaszczepione nie zostaną pozbawione prawa do swobodnego przemieszczania się, ale w związku z przekraczaniem granicy może pojawić się konieczność posiadania negatywnego testu na COVID-19 lub poddania się kwarantannie.
Jak uzyskać Unijny Certyfikat COVID?
Po zalogowaniu się, można pobrać certyfikat w postaci pliku PDF, zapisać go na swoim urządzeniu, wydrukować lub zeskanować kod QR. Wydruk zaświadczenia można uzyskać także u swojego lekarza lub pielęgniarki w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej albo w punkcie szczepień.
Polecane dla Ciebie
Planowanie wyjazdu – o czym trzeba pamiętać?
W związku ze spadkiem wskaźników infekcji SARS-CoV-2 podróżowanie wydaje się o wiele bezpieczniejsze niż w zeszłym roku, ale nadal wymaga zachowania pewnych środków ostrożności. Przed podróżą warto sprawdzić obowiązujące regulacje w kraju, który jest jej celem, ponieważ ograniczenia mogą się szybko zmieniać w zależności od lokalnych warunków.
Warto zastanowić się nad swoim statusem szczepień, sytuacją zdrowotną i ocenić potencjalne ryzyko zakażenia SARS-CoV-2. Chociaż przełomowe infekcje są rzadkie i zazwyczaj łagodne, to istnieje niewielka szansa infekcji COVID-19, nawet jeśli zostałeś w pełni zaszczepiony. Wskaźnik poziomu rozprzestrzeniania się wirusa można znaleźć na stronach internetowych lokalnych wydziałów zdrowia publicznego lub pod adresami:
- https://www.ecdc.europa.eu/en/covid-19/country-overviews,
- https://coronavirus.jhu.edu/map.html,
- https://globalepidemics.org/key-metrics-for-covid-suppression.
Dr n. med. Celine Gounder, epidemiolog pracująca m.in. na oddziale chorób zakaźnych w University of Nebraska Medical Center, powiedziała, że „najbezpieczniejszą opcją podróży jest niepodróżowanie. Jeśli się przemieszczasz, podróż samochodem jest najbezpieczniejsza, ponieważ nie dzielisz z kimś miejsca tak, jak w autobusie, pociągu, na lotnisku lub w samolocie”.
Stosowane na co dzień strategie ochrony przed zakażeniem SARS-CoV-2 mają zastosowanie podczas podróży. Dbanie o higienę rąk, dystans społeczny i używanie maseczek ochronnych są kluczowe, podobnie jak unikanie zatłoczonych przestrzeni w zamkniętych pomieszczeniach.