Rezonans magnetyczny (MRI) stawu skokowego – badanie, wskazania, cena i skierowanie na prześwietlenie
Michalina Mendyka

Rezonans magnetyczny (MRI) stawu skokowego – badanie, wskazania, cena i skierowanie na prześwietlenie

Rezonans magnetyczny stawu skokowego jest metodą diagnostyczną, która pozwala na ocenę najgłębiej położonych elementów tego obszaru. Większość badań z wykorzystaniem tomografii rezonansu magnetycznego wykonywana jest z podaniem kontrastu. Dzięki MRI możliwe jest zobrazowanie zarówno uszkodzeń chrząstki stawowej, więzadeł, jak i zmian zwyrodnieniowych i nowotworowych. Czy do wykonania rezonansu magnetycznego stawu skokowego niezbędne jest posiadanie skierowania lekarskiego, ile kosztuje MR kostki, jakie badania krwi należy wykonać przed prześwietleniem stawu skokowego z wykorzystaniem kontrastu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Staw skokowy to jeden z najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Dzięki niemu człowiek jest w stanie poruszać stopą w każdej płaszczyźnie, co z kolei umożliwia poruszanie się. Diagnozowanie schorzeń tej okolicy jest możliwe dzięki wykorzystaniu obrazowych metod diagnostycznych, w tym także rezonansu magnetycznego (MR, MRI). Najczęściej na prześwietlenie kierują pacjenta lekarze specjaliści – ortopeda lub chirurg. MRI wykonuje się w celu weryfikacji podejrzanych obrzęków lub dolegliwości bólowych, których nie udało się ocenić w innych badaniach obrazowych.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – co to jest i na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny (nazywany również tomografią rezonansu magnetycznego) stawu skokowego to jedno z bezpieczniejszych i częściej wykonywanych badań obrazowych. Powszechność MRI związana jest ze stosowaniem fal magnetycznych, które nie są szkodliwe dla organizmu. Wykonanie MR pozwala na zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych znajdujących się w danym obszarze. Postawienie dokładnej diagnozy może wymagać podania środka cieniującego w trakcie rezonansu. Podany dożylnie kontrast pozwala uwidocznić patologiczne zmiany m.in. w tkankach miękkich. Staw skokowy składa się ze stawu skokowego górnego (staw skokowo-goleniowy) oraz stawu skokowego dolnego (staw skowo-piętowo-łódkowy), który dodatkowo dzieli się na staw skokowy przedni (staw skokowo-piętowo-łódkowy) i staw skokowy tylny (staw skokowo-piętowy). Zbudowany jest również z licznych więzadeł, ścięgien, kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej. MRI polega na uwidocznieniu tkanek oraz struktur położonych głębiej, niewidocznych w innych metodach obrazowych, m.in. RTG stawu skokowego, TK (tomografii komputerowej) stawu skokowego oraz USG tego obszaru. Rezonans powinien być tzw. badaniem z wyboru, niemniej zazwyczaj nie jest pierwszym, na które kierowany jest pacjent. Wynika to z dostępność poszczególnych metod obrazowania – na RTG lub USG czeka się krócej.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – wskazania do badania

Rezonans magnetyczny stawu skokowego wykonuje się przy podejrzeniu uszkodzenia chrząstki stawowej, uszkodzeniach więzadeł oraz zmian zwyrodnieniowych. MR umożliwia również rozpoznanie choroby nowotworowej (łagodnych oraz złośliwych guzów tego obszaru) oraz ocenę przed- i pooperacyjną stawu skokowego. Inne wskazania do MRI obejmują przewlekłe zapalenie ścięgna, częściowe i całkowite zerwanie ścięgna (np. ścięgna Achillesa) oraz kontuzje, takie jak np. pourazowe uszkodzenie elementów składowych stawu. Możliwe jest również wykonanie rezonansu podczas diagnostyki jałowej martwicy kości stępu i śródstopia, po zwichnięciu, skręceniu i w niestabilności stawu (kontroluje się stan struktur anatomicznych stawu). Wskazaniem może być również niewyjaśniony innymi metodami obrazowymi ból stawu skokowego.

Polecane dla Ciebie

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania do badania

Przeciwwskazaniem bezwzględnym do wykonania rezonansu magnetycznego jest obecność metalowych elementów w ciele pacjenta. Jeśli osoba badana posiada endoprotezę wykonaną z metalu, wówczas na badanie należy przynieść zaświadczenie z informacją o materiale, z którego jest ona zbudowana (np. wypis z zabiegu). W przypadku założonych szyn oraz gipsu rezonans należy odłożyć i zaplanować po zdjęciu opatrunku. Badania ambulatoryjne (tzn. gdy pacjent po wykonaniu zabiegu opuszcza placówkę) nie są przeprowadzane u pacjentów z rozrusznikiem serca, elektrycznymi implantami czy pompą insulinową. Osoby będące po zabiegach chirurgicznych –  ze wszczepionymi klipsami naczyniowymi lub stentami – mogą mieć wykonane badanie rezonansu magnetycznego po upływie 6.– 8. tygodni od zabiegu. Osoba, która cierpi na klaustrofobię, może mieć wykonane badanie rezonansem magnetycznym po zażyciu środków uspokajających przepisanych przez lekarza kierującego/rodzinnego. Należy jednak pamiętać, że podczas badania stawu skokowego pacjent „wjeżdża” do aparatu od strony stóp, więc głowa znajduje się na zewnątrz/pograniczu aparatu. U kobiet w ciąży wykonuje się MR tylko w razie pilnej potrzeby i po konsultacji z ginekologiem-położnikiem. Nie zaleca się wykonywanie rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży. Jeśli w trakcie MR zajdzie potrzeba podania środka kontrastującego przeciwwskazaniem będzie zbyt wysoki poziom kreatyniny (badanie laboratoryjne, świadczące o tym w jakim stopniu nerki są w stanie wydalić kontrast po wykonanym MR).

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny bez podania środka kontrastowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Natomiast na MR stawu skokowego z kontrastem pacjent powinien stawić się po 3-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku i przyjęcia płynów. Po zgłoszeniu się do pracowni diagnostycznej pacjent zostanie zaproszony do przebieralni, gdzie pozostawia wszystkie metalowe przedmioty mogące oddziaływać z magnesem (np. pasek od spodni, zegarek, biżuterię, karty magnetyczne) oraz obuwie. Następnie zostanie poproszony o położenie się na stole. Elektroradiolog wykonujący badanie, umieści w obrębie jego kostki tzw. cewkę, czyli element służący do odbierania sygnału. Następnie założy pacjentowi na uszy słuchawki lub poda stopery, które wytłumią dźwięk. Pacjent otrzymuje także specjalny sygnalizator (gumowa gruszka służąca do informowania personelu o gorszym samopoczuciu). Badanie trwa od 25 do 60 minut, w zależności od wskazań umieszczonych na skierowaniu. W trakcie rezonansu pacjent musi leżeć nieruchomo, gdyż każdy jego ruch może spowodować konieczność powtórzenia któreś z wykonywanych sekwencji. Jeżeli pacjent posiada poprzednie wyniki badań dotyczące badanego obszaru, zobowiązany jest zabrać je ze sobą w celu porównania tych obrazów z teraźniejszym wynikiem.

Większość badań MRI stawu skokowego przeprowadza się z podaniem środka kontrastującego. Kontrast może być podany bezpośrednio do stawu (tzw. artrografia stawu skokowego) lub dożylnie. Przeciwwskazaniem do dożylnego podania środka kontrastowego jest zbyt wysoki poziom kreatyniny (średnio powyżej 1,3 mg/dl) lub zbyt niski poziom eGFR (<30 ml/min/m2) – parametry służące do oceny wydolności nerek. Kontrast w MRI jest niejodowy, tzn. nie wpływa na pracę tarczycy. Po badaniu z kontrastem wskazane jest wypicie dużej liczby płynów, aby wypłukać środek cieniujący z organizmu. Skutkami ubocznymi wynikającymi z podania kontrastu mogą być nudności, wysypka, uczucie ciepła, świąd skóry czy ból głowy.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak interpretować wyniki

Prawidłowa interpretacja wyniku badania rezonansu magnetycznego pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia dla pacjenta. Opis MR zawiera informacje o zastosowanych sekwencjach oraz obrazach (np. T2-zależne). W zależności od stanu ogólnego, w opisie mogą pojawić się informacje związane z obrzękiem tkanek miękkich oraz zwiększoną ilością płynu w jamie stawowej (w odniesieniu do zmian pourazowych). Na obrazach może być widoczne zagęszczenie struktury kostnej oraz zapalenie w obrębie kości (osteitis). O zmianach pourazowych może także świadczyć podwyższony sygnał (wzmocnienie) jednego z wielu więzadeł – może być ono uszkodzone lub częściowo zerwane – całkowity brak sygnału świadczy o zerwaniu więzadła. Ból oraz obrzęk są objawami przerostu błony maziowej, która powoduje przewlekły stan zapalny w stawie skokowym. W rezonansie weryfikuje się diagnozę podstawioną w badaniu USG, np. podejrzenie torbieli, która jest widoczna jako ograniczony obszar wypełniony płynem, mogący mieć przegrody. Nadmiernie napięcie ścięgien np. ścięgna Achillesa może powodować obrzęk szpiku kostnego, o którym również może pojawić się wzmianka w opisie. Podejrzenie skręcenia stawu skokowego nie zawsze potwierdza się po wykonaniu RTG, co skłania lekarza kierującego do zlecenia rezonansu magnetycznego. Po stwierdzeniu uszkodzeń więzadeł zabezpiecza się staw ortezą lub stabilizatorem ograniczającym ruch w jego obrębie. Pozwala to na regenerację oraz przygotowanie stawu skokowego do rehabilitacji. Rehabilitacja, poprzez ćwiczenia oraz inne zabiegi, ma na celu wzmocnienie oraz zwiększenie ruchomości obolałej i sztywnej kostki. Niestety, nie zawsze istnieje możliwość powrotu pacjenta do zdrowia i pełnej sprawności stawu skokowego, wywołując  tzw. częściowy uszczerbek na zdrowiu (ból przy zmianie pogody, zmniejszona ruchomość stawu).

Rezonans magnetyczny stawu skokowego –  skierowanie, cena/refundacja badania

Skierowania na rezonans magnetyczny stawu skokowego wymagane jest zarówno gdy pacjent chce wykonać badanie w ramach refundacji kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jak i prywatnie. Zlecenie na tomografię rezonansu magnetycznego  można zrealizować w szpitalach oraz prywatnych placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Koszt rezonansu zależy od miejsca wykonania oraz konieczności podania kontrastu. Cena badania wynosi od 350 do 590 zł. Podanie środka kontrastowego to dodatkowy koszt wynoszący od 170 do 210 zł.

  1. J. Sokołowska-Pituchowa, Anatomia człowieka, Warszawa 2011. 172–175.
  2. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, „RTG, TK, USG i MR i radioizotopy", Warszawa 2014. 347–393.
  3. M. Bilewicz i in., Skręcenie stawu skokowego i następstwa jego leczenia, przypadkimedyczne.pl,2012; 23:88–92.
  4. T. Gaździk i in., Szybka diagnoza w ortopedii, Warszawa 2011 283–344.
  5. K. Bohndorf i in., Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego, Warszawa 2020 204–226.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Przesiewowe badanie słuchu

    Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

  • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

    Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną poronień nawykowych i zakrzepicy?

    Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie człowieka. Mutacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te jednak bywają sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Kwestia niedoborów kwasu foliowego jest szczególnie istotna w planowaniu ciąży, diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

  • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

    Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

  • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

    W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

  • Badanie in vivo – co to jest?

    Badania in vitro i in vivo stanowią nieodłączny element rozwoju medycyny i nauk pokrewnych. Warto wiedzieć, czym się różnią, aby zrozumieć ich znaczenie dla procesu odkrywania nowych leków czy terapii.

  • Kolposkopia – jak wygląda badanie? Wskazanie, przebieg, interpretacja wyników

    Kolposkopia to łatwe i nieinwazyjne badanie, wykonywane przez lekarza ginekologa, które pozwala na ocenę szyjki macicy, pochwy oraz sromu pod kątem zmian przednowotworowych i nowotworowych, pobranie celowanego materiału oraz ułatwienie decyzji co do dalszego postępowania. Badanie to może być wykonywane zarówno na NFZ, jak i prywatnie. Jak wygląda kolposkopia? Czy kolposkopia boli?

  • Echokardiografia – jak wygląda to badanie, ile trwa?

    Rozwój ultrasonografii pozwolił na nieinwazyjne obrazowanie wielu przestrzeni ludzkiego ciała. Klasyczny aparat USG pozwala nie tylko na obrazowanie jamy brzusznej, ale również serca. Badanie to określa się mianem echokardiografii lub potocznie – echo serca.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij