Rezonans magnetyczny (MRI) stawu skokowego – badanie, wskazania, cena i skierowanie na prześwietlenie
Michalina Mendyka

Rezonans magnetyczny (MRI) stawu skokowego – badanie, wskazania, cena i skierowanie na prześwietlenie

Rezonans magnetyczny stawu skokowego jest metodą diagnostyczną, która pozwala na ocenę najgłębiej położonych elementów tego obszaru. Większość badań z wykorzystaniem tomografii rezonansu magnetycznego wykonywana jest z podaniem kontrastu. Dzięki MRI możliwe jest zobrazowanie zarówno uszkodzeń chrząstki stawowej, więzadeł, jak i zmian zwyrodnieniowych i nowotworowych. Czy do wykonania rezonansu magnetycznego stawu skokowego niezbędne jest posiadanie skierowania lekarskiego, ile kosztuje MR kostki, jakie badania krwi należy wykonać przed prześwietleniem stawu skokowego z wykorzystaniem kontrastu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Staw skokowy to jeden z najbardziej obciążonych stawów w ludzkim ciele. Dzięki niemu człowiek jest w stanie poruszać stopą w każdej płaszczyźnie, co z kolei umożliwia poruszanie się. Diagnozowanie schorzeń tej okolicy jest możliwe dzięki wykorzystaniu obrazowych metod diagnostycznych, w tym także rezonansu magnetycznego (MR, MRI). Najczęściej na prześwietlenie kierują pacjenta lekarze specjaliści – ortopeda lub chirurg. MRI wykonuje się w celu weryfikacji podejrzanych obrzęków lub dolegliwości bólowych, których nie udało się ocenić w innych badaniach obrazowych.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – co to jest i na czym polega badanie?

Rezonans magnetyczny (nazywany również tomografią rezonansu magnetycznego) stawu skokowego to jedno z bezpieczniejszych i częściej wykonywanych badań obrazowych. Powszechność MRI związana jest ze stosowaniem fal magnetycznych, które nie są szkodliwe dla organizmu. Wykonanie MR pozwala na zobrazowanie wszystkich struktur anatomicznych znajdujących się w danym obszarze. Postawienie dokładnej diagnozy może wymagać podania środka cieniującego w trakcie rezonansu. Podany dożylnie kontrast pozwala uwidocznić patologiczne zmiany m.in. w tkankach miękkich. Staw skokowy składa się ze stawu skokowego górnego (staw skokowo-goleniowy) oraz stawu skokowego dolnego (staw skowo-piętowo-łódkowy), który dodatkowo dzieli się na staw skokowy przedni (staw skokowo-piętowo-łódkowy) i staw skokowy tylny (staw skokowo-piętowy). Zbudowany jest również z licznych więzadeł, ścięgien, kości piszczelowej, strzałkowej i skokowej. MRI polega na uwidocznieniu tkanek oraz struktur położonych głębiej, niewidocznych w innych metodach obrazowych, m.in. RTG stawu skokowego, TK (tomografii komputerowej) stawu skokowego oraz USG tego obszaru. Rezonans powinien być tzw. badaniem z wyboru, niemniej zazwyczaj nie jest pierwszym, na które kierowany jest pacjent. Wynika to z dostępność poszczególnych metod obrazowania – na RTG lub USG czeka się krócej.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – wskazania do badania

Rezonans magnetyczny stawu skokowego wykonuje się przy podejrzeniu uszkodzenia chrząstki stawowej, uszkodzeniach więzadeł oraz zmian zwyrodnieniowych. MR umożliwia również rozpoznanie choroby nowotworowej (łagodnych oraz złośliwych guzów tego obszaru) oraz ocenę przed- i pooperacyjną stawu skokowego. Inne wskazania do MRI obejmują przewlekłe zapalenie ścięgna, częściowe i całkowite zerwanie ścięgna (np. ścięgna Achillesa) oraz kontuzje, takie jak np. pourazowe uszkodzenie elementów składowych stawu. Możliwe jest również wykonanie rezonansu podczas diagnostyki jałowej martwicy kości stępu i śródstopia, po zwichnięciu, skręceniu i w niestabilności stawu (kontroluje się stan struktur anatomicznych stawu). Wskazaniem może być również niewyjaśniony innymi metodami obrazowymi ból stawu skokowego.

Powiązane produkty

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – przeciwwskazania do badania

Przeciwwskazaniem bezwzględnym do wykonania rezonansu magnetycznego jest obecność metalowych elementów w ciele pacjenta. Jeśli osoba badana posiada endoprotezę wykonaną z metalu, wówczas na badanie należy przynieść zaświadczenie z informacją o materiale, z którego jest ona zbudowana (np. wypis z zabiegu). W przypadku założonych szyn oraz gipsu rezonans należy odłożyć i zaplanować po zdjęciu opatrunku. Badania ambulatoryjne (tzn. gdy pacjent po wykonaniu zabiegu opuszcza placówkę) nie są przeprowadzane u pacjentów z rozrusznikiem serca, elektrycznymi implantami czy pompą insulinową. Osoby będące po zabiegach chirurgicznych –  ze wszczepionymi klipsami naczyniowymi lub stentami – mogą mieć wykonane badanie rezonansu magnetycznego po upływie 6.– 8. tygodni od zabiegu. Osoba, która cierpi na klaustrofobię, może mieć wykonane badanie rezonansem magnetycznym po zażyciu środków uspokajających przepisanych przez lekarza kierującego/rodzinnego. Należy jednak pamiętać, że podczas badania stawu skokowego pacjent „wjeżdża” do aparatu od strony stóp, więc głowa znajduje się na zewnątrz/pograniczu aparatu. U kobiet w ciąży wykonuje się MR tylko w razie pilnej potrzeby i po konsultacji z ginekologiem-położnikiem. Nie zaleca się wykonywanie rezonansu u kobiet w I trymestrze ciąży. Jeśli w trakcie MR zajdzie potrzeba podania środka kontrastującego przeciwwskazaniem będzie zbyt wysoki poziom kreatyniny (badanie laboratoryjne, świadczące o tym w jakim stopniu nerki są w stanie wydalić kontrast po wykonanym MR).

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny bez podania środka kontrastowego nie wymaga specjalnego przygotowania. Natomiast na MR stawu skokowego z kontrastem pacjent powinien stawić się po 3-godzinnej przerwie od ostatniego posiłku i przyjęcia płynów. Po zgłoszeniu się do pracowni diagnostycznej pacjent zostanie zaproszony do przebieralni, gdzie pozostawia wszystkie metalowe przedmioty mogące oddziaływać z magnesem (np. pasek od spodni, zegarek, biżuterię, karty magnetyczne) oraz obuwie. Następnie zostanie poproszony o położenie się na stole. Elektroradiolog wykonujący badanie, umieści w obrębie jego kostki tzw. cewkę, czyli element służący do odbierania sygnału. Następnie założy pacjentowi na uszy słuchawki lub poda stopery, które wytłumią dźwięk. Pacjent otrzymuje także specjalny sygnalizator (gumowa gruszka służąca do informowania personelu o gorszym samopoczuciu). Badanie trwa od 25 do 60 minut, w zależności od wskazań umieszczonych na skierowaniu. W trakcie rezonansu pacjent musi leżeć nieruchomo, gdyż każdy jego ruch może spowodować konieczność powtórzenia któreś z wykonywanych sekwencji. Jeżeli pacjent posiada poprzednie wyniki badań dotyczące badanego obszaru, zobowiązany jest zabrać je ze sobą w celu porównania tych obrazów z teraźniejszym wynikiem.

Większość badań MRI stawu skokowego przeprowadza się z podaniem środka kontrastującego. Kontrast może być podany bezpośrednio do stawu (tzw. artrografia stawu skokowego) lub dożylnie. Przeciwwskazaniem do dożylnego podania środka kontrastowego jest zbyt wysoki poziom kreatyniny (średnio powyżej 1,3 mg/dl) lub zbyt niski poziom eGFR (<30 ml/min/m2) – parametry służące do oceny wydolności nerek. Kontrast w MRI jest niejodowy, tzn. nie wpływa na pracę tarczycy. Po badaniu z kontrastem wskazane jest wypicie dużej liczby płynów, aby wypłukać środek cieniujący z organizmu. Skutkami ubocznymi wynikającymi z podania kontrastu mogą być nudności, wysypka, uczucie ciepła, świąd skóry czy ból głowy.

Rezonans magnetyczny stawu skokowego – jak interpretować wyniki

Prawidłowa interpretacja wyniku badania rezonansu magnetycznego pozwala na dobranie odpowiedniego leczenia dla pacjenta. Opis MR zawiera informacje o zastosowanych sekwencjach oraz obrazach (np. T2-zależne). W zależności od stanu ogólnego, w opisie mogą pojawić się informacje związane z obrzękiem tkanek miękkich oraz zwiększoną ilością płynu w jamie stawowej (w odniesieniu do zmian pourazowych). Na obrazach może być widoczne zagęszczenie struktury kostnej oraz zapalenie w obrębie kości (osteitis). O zmianach pourazowych może także świadczyć podwyższony sygnał (wzmocnienie) jednego z wielu więzadeł – może być ono uszkodzone lub częściowo zerwane – całkowity brak sygnału świadczy o zerwaniu więzadła. Ból oraz obrzęk są objawami przerostu błony maziowej, która powoduje przewlekły stan zapalny w stawie skokowym. W rezonansie weryfikuje się diagnozę podstawioną w badaniu USG, np. podejrzenie torbieli, która jest widoczna jako ograniczony obszar wypełniony płynem, mogący mieć przegrody. Nadmiernie napięcie ścięgien np. ścięgna Achillesa może powodować obrzęk szpiku kostnego, o którym również może pojawić się wzmianka w opisie. Podejrzenie skręcenia stawu skokowego nie zawsze potwierdza się po wykonaniu RTG, co skłania lekarza kierującego do zlecenia rezonansu magnetycznego. Po stwierdzeniu uszkodzeń więzadeł zabezpiecza się staw ortezą lub stabilizatorem ograniczającym ruch w jego obrębie. Pozwala to na regenerację oraz przygotowanie stawu skokowego do rehabilitacji. Rehabilitacja, poprzez ćwiczenia oraz inne zabiegi, ma na celu wzmocnienie oraz zwiększenie ruchomości obolałej i sztywnej kostki. Niestety, nie zawsze istnieje możliwość powrotu pacjenta do zdrowia i pełnej sprawności stawu skokowego, wywołując  tzw. częściowy uszczerbek na zdrowiu (ból przy zmianie pogody, zmniejszona ruchomość stawu).

Rezonans magnetyczny stawu skokowego –  skierowanie, cena/refundacja badania

Skierowania na rezonans magnetyczny stawu skokowego wymagane jest zarówno gdy pacjent chce wykonać badanie w ramach refundacji kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), jak i prywatnie. Zlecenie na tomografię rezonansu magnetycznego  można zrealizować w szpitalach oraz prywatnych placówkach mających podpisaną umowę z NFZ. Koszt rezonansu zależy od miejsca wykonania oraz konieczności podania kontrastu. Cena badania wynosi od 350 do 590 zł. Podanie środka kontrastowego to dodatkowy koszt wynoszący od 170 do 210 zł.

  1. J. Sokołowska-Pituchowa, Anatomia człowieka, Warszawa 2011. 172–175.
  2. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, „RTG, TK, USG i MR i radioizotopy", Warszawa 2014. 347–393.
  3. M. Bilewicz i in., Skręcenie stawu skokowego i następstwa jego leczenia, przypadkimedyczne.pl,2012; 23:88–92.
  4. T. Gaździk i in., Szybka diagnoza w ortopedii, Warszawa 2011 283–344.
  5. K. Bohndorf i in., Diagnostyka obrazowa układu mięśniowo-szkieletowego, Warszawa 2020 204–226.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij