×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak odróżnić przeziębienie od alergii? Alergia czy przeziębienie?

Często kichasz, swędzi Cię nos, łzawią oczy, mimo, że nie jesteś przeziębiony? Najprawdopodobniej cierpisz na sezonowy alergiczny nieżyt nosa, nazywany też katarem siennym lub pyłkowicą. Oznacza to, że jesteś uczulony na pyłki roślin.

Skąd się bierze uczulenie?

Wszystkie rośliny, choć każda w innym czasie, wytwarzają ziarenka pyłkowe. U nas najwcześniej zaczynają pylić drzewa (od końca stycznia do lipca), następnie trawy i zboża (od marca do września), a najpóźniej krzewy i chwasty (od lipca do października).

U niektórych osób układ immunologiczny traktuje niegroźne dla większości ludzi pyłki tak samo jak chorobotwórcze drobnoustroje – w momencie kiedy wykryje pyłki na błonach śluzowych nosa czy oczu, zaczyna wytwarzać przeciwciała - immunoglobuliny IgE, których zadaniem jest zwalczanie obcych ciał zagrażających zdrowiu. 

Jak rozpoznać alergię?

Rozwijającej się w błonie śluzowej dróg oddechowych i oczu alergii towarzyszą różne uciążliwe dolegliwości, które stopniowo narastają:

  • Na początku przeważnie pojawia się uczucie pieczenia, kłucia w wewnętrznych kącikach oczu, swędzenie podniebienia, nosa i gardła.
  • Niedługo potem zaczynają się napady gwałtownego kichania. Mogą one trwać kilka minut bez przerwy lub występować w seriach po kilka kichnięć. Najdłuższe serie kichnięć zdarzają się rano, wtedy bowiem jest największe stężenie pyłków w powietrzu.
  • Po jakimś czasie zaczyna się wodnisty wyciek z nosa, a potem dochodzi do zatkania przewodów nosowych. Zmusza to do oddychania przez usta, co dodatkowo podrażnia błonę śluzową podniebienia, gardła i krtani, powodując męczący suchy kaszel. 
  • U większości chorych dolegliwości pojawiają się zawsze o tej samej porze roku, zależnie od tego, na które pyłki są uczuleni, i trwają przeważnie 5-8 tygodni.
  • Zwykle towarzyszy im złe samopoczucie, osłabienie, utrata apetytu, rozdrażnienie, nieraz także bezsenność.

Jak odróżnić przeziębienie od alergii?

Kichanie, obfita wydzielina z nosa, trudności w oddychaniu, kaszel występują zarówno przy wirusowym, jak i alergicznym nieżycie dróg oddechowych. Są jednak pewne cechy, które je różnią. 

  • Zwykły katar rozwija się stopniowo i trwa krócej, często towarzyszy mu podwyższona temperatura. Katar sienny pojawia się nagle, jest bardziej uporczywy i przebiega bez gorączki.
  • Katar sienny powtarza się zawsze o tej samej porze roku, kiedy w powietrzu unoszą się wywołujące go pyłki. W przypadku zwykłego kataru nie ma takiej prawidłowości.
  • Przy katarze siennym wyciek z nosa zwykle jest wodnisty i klarowny. Przy katarze z przeziębienia – gęściejszy i nieprzejrzysty.
  • Przy pyłkowicy oczy zawsze są zaczerwienione i łzawią. Przy zwykłym katarze zdarza się to raczej rzadko.
  • Objawy kataru siennego ustępują podczas deszczu, bowiem oczyszcza on powietrze z pyłków.

Podziel się: