Obowiązek zakrywania nosa i ust – jak prawidłowo korzystać z maski ochronnej?
Katarzyna Szulik

Obowiązek zakrywania nosa i ust – jak prawidłowo korzystać z maski ochronnej?

Naukowcy z Wielkiej Brytanii porównali skuteczność masek materiałowych i chirurgicznych w blokowaniu dostępu wirusa na przykładzie zwykłej grypy. Z ich obserwacji wynika, że oba rodzaje masek blokują transmisję mikroorganizmów, ale maski chirurgiczne robią to z trzykrotnie wyższą skutecznością. Jak poprawnie zakładać i korzystać z maseczki?

Maska lepsza niż nic?

Od 16 kwietnia obowiązuje w Polsce nakaz zasłaniania ust oraz nosa w przestrzeni publicznej. Oznacza to, że trzeba nosić maseczkę ochronną (bądź zasłaniać usta i nos chustą czy szalikiem) poza miejscem zamieszkania lub stałego pobytu, a więc na ulicy, w sklepie, w transporcie publicznym, a nawet w samochodzie – jeżeli jadą z nami osoby, z którymi nie dzielimy gospodarstwa domowego. 

Z nakazu zwolnione są dzieci do lat 4 oraz osoby niepełnosprawne, które nie są w stanie same zasłonić sobie ust oraz nosa. Nie musimy natomiast zasłaniać ust i nosa w pracy, pod warunkiem, że odstęp pomiędzy pracownikami wynosi co najmniej dwa metry, a pracodawca zapewnia środki do dezynfekcji rąk i powierzchni. O zdjęcie maseczki czy szalika mogą nas natomiast poprosić organy uprawnione do weryfikacji naszej tożsamości

Światowa Organizacja Zdrowia nadal bezwzględnie zaleca noszenie masek ochronnych wyłącznie osobom chorym na Covid-19, wykazującym objawy zakażenia SARS-CoV-2, będącym w stałym kontakcie z osobami chorymi, na przykład jako ich opiekunowie, oraz pracownikom służby zdrowia. W innych wypadkach noszenie maski pozostaje indywidualną decyzją, ponieważ nie ma jednoznacznych dowodów na ich skuteczność w zmniejszaniu ryzyka zakażenia.

W Polsce nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej jest przygotowaniem do "odmrażania gospodarki", a więc stopniowej likwidacji rystrykcji wprowadzonych w związku z pandemią.

Maski nie chronią przed transmisją wirusa, ale stanowią kolejna barierę, która musi on pokonać, by dotrzeć do dróg oddechowych. Istnieją badania świadczące o tym, że maseczka zmniejsza ryzyko przeniesienia wirusa, przy czym nie ma zgody co do tego, jak dużą stanowią ochronę. 

Naukowcy z Wielkiej Brytanii porównali skuteczność masek materiałowych i chirurgicznych w blokowaniu dostępu wirusa na przykładzie zwykłej grypy. Z ich obserwacji wynika, że oba rodzaje masek blokują transmisję mikroorganizmów, ale maski chirurgiczne robią to z trzykrotnie wyższą skutecznością. Mimo to, cytując konkluzję badania, noszenie maski jest lepsze niż rezygnacja z jakiejkolwiek ochrony twarzy. 

Amerykanie zalecają noszenie masek

Noszenie masek od 3 kwietnia zaleca amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Mowa o maskach bawełnianych lub, opcjonalnie, wychodzeniu z domu z twarzą zakrytą chustą, by w ten sposób osoby nieświadome zakażenia nie rozprzestrzeniały go na innych. W praktyce jest to więc zalecenie skierowane do wszystkich z nas, ponieważ w teorii każdy może być bezobjawowym nosicielem wirusa SARS-CoV-2.

CDC początkowo prezentowało stanowisko tożsame z tym, które przyjęło WHO, a mianowicie, że maski powinny nosić osoby chore oraz pracownicy służby zdrowia, którzy ze względu na charakter pracy są najbardziej narażeni na kontakt z wirusem. Do zmiany stanowiska organizację skłoniły między innymi wyniki badań, które dowodzą, że wirus przenosi się nie tylko poprzez kaszel czy kichnięcie, ale również poprzez mowę czy oddech, co utrudnia odróżnienie osób, które zarażają od osób zdrowych. 

Powiązane produkty

Kropelki kontra bioaerozol

Początkowo sądzono, że koronawirus przenosi się wyłącznie drogą kropelkową, a więc poprzez kaszel czy kichanie. Z czasem okazało się jednak, że nosicielami wirusa mogą być nie tylko osoby wykazujące wspomniane objawy, ale także te, które przechodzą zakażenie bez jakichkolwiek symptomów. Badania pokazały, że osoby z tej grupy zarażają inne osoby oddechem, w formie tak zwanego bioaerozolu, czyli drobnych cząsteczek, które wydobywają się z organizmu podczas mówienia czy oddychania

Standardowe maski, czy to bawełniane, czy chirurgiczne, nie są w stanie zapobiec zakażeniu, ale mają zdolność do rozbijania cząsteczek roznoszących wirusa, utrudniając mu przeniknięcie do organizmu. Wirus jest także w stanie utrzymywać się w powietrzu wokół nosiciela, co może grozić na przykład osobom znajdującym się z nimi w pomieszczeniach zamkniętych. Ważne jest więc, by nosić maski zwłaszcza tam, gdzie możemy spotkać większą liczbę osób, co bez wątpienia dotyczy sklepów. 

Zasady prawidłowego noszenia maseczek ochronnych

Jeśli chcemy nosić maskę, musimy stosować się do określonych zasad: 

  1. Noszenie maseczki nie ochroni nas, jeśli nie będziemy zachowywać środków ostrożności związanych z myciem rąk. Gdy nie przestrzegamy zasad higieny, maski nie spełniają swojej roli. 
  2. Przed każdym nałożeniem maski należy zdezynfekować lub umyć ręce.
  3. Maseczka powinna w miarę możliwości ściśle przylegać do twarzy, zwłaszcza w okolicy nosa i ust.
  4. Nosząc maskę, unikajmy dotykania jej, a jeśli tak się zdarzy, powinniśmy natychmiast umyć ręce.
  5. Maska powinna zostać zdjęta i zastąpiona inną w chwili, gdy stanie się wilgotna, co zwiększa prawdopodobieństwo przyciągnięcia szkodliwych drobnoustrojów. 
  6. Maskę zdejmuj za uchwyty i nie dotykaj części przylegającej do twarzy. Maseczki jednorazowe tuż po użyciu powinno się wyrzucić do zamkniętego pojemnika na śmieci, natomiast wielorazowe zabezpieczyć i przed kolejnym założeniem wyprać w temperaturze 60 stopni. Po zdjęciu maski ponownie umyj ręce. 
  1. World Health Organisation, Coronavirus disease (COVID-19) advice for the public: when and how to use masks, "who.int" [online], https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks, [dostęp:] 06.04.2020 r.
  2. H. Devlin, Can a face mask protect me from coronavirus? Covid-19 myths busted, "theguardian.com" [online], https://www.theguardian.com/world/2020/apr/05/face-mask-protect-coronavirus-covid-19-myths-busted, [dostęp:] 06.04.2020 r.
  3. A. Davies, K. A. Thompson, K. Giri, Testing the efficacy of homemade masks: would they protect in an influenza pandemic?, Disaster Medicine and Public Health Preparedness” 2013; 7(4):413–418. doi:10.1017/dmp.2013.43, [dostęp:] 06.04.2020 r.
  4. C. Stieg, What you ned to know if you're considering a face mask, according to experts, "cnbc.com" [online], https://www.cnbc.com/2020/04/02/should-you-wear-a-face-mask-to-prevent-covid-19-doctors-weigh-in.html, [dostęp:] 06.04.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Zatrucie pokarmowe – jak sobie pomóc? Co jeść i pić?

    Zatrucie pokarmowe i wynikające z niego objawy potrafią być bardzo uciążliwe i mogą przysporzyć wielu niedogodności. Z tego względu warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. Ile trwa zatrucie pokarmowe oraz jak mu zapobiegać?

  • Kaszel palacza – objawy, co na niego stosować?

    Kaszel palacza powstaje w wyniku podrażnienia górnych dróg oddechowych przez substancje zawarte w dymie tytoniowym. Nikotynizm prowadzi do szeregu zmian zachodzących w drzewie oskrzelowym, które są reakcją na przewlekłą ekspozycję układu oddechowego na substancje toksyczne. Samo palenie jest również czynnikiem ryzyka rozwoju innych chorób takich jak nowotwory układu oddechowego czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

  • Wszawica łonowa – jak z nią walczyć?

    Wszawicą (łac. Pediculosis) nazywamy zmiany skórne wywołane przez stawonogi – wszy ludzkie. Wyróżniamy wszawicę głowową, odzieżową i łonową. O ile głowowa dotyczy przede wszystkim dzieci (zarażenie ma miejsce w szkole i innych placówkach edukacyjnych), o tyle odmiana łonowa spotykana jest wśród dorosłych i występuje w okolicach intymnych. Charakteryzuje ją uporczywy świąd skóry, który występuje między innymi w okolicach wzgórka łonowego.

  • Choroby tropikalne – objawy, diagnostyka, szczepienia

    Choroby tropikalne pochodzą z rejonów charakteryzujących się klimatem sprzyjającym rozwojowi drobnych organizmów, czyli ciepłym i wilgotnym. W takich warunkach łatwo namnażają się zarówno chorobotwórcze bakterie, jak i wirusy. Szerzenie się chorób tropikalnych jest szczególnie łatwe w krajach o niskim poziomie higieny i słabych warunkach socjoekonomicznych. Przed wyjazdem warto sprawdzić, jakie choroby występują w rejonie świata, do którego się wybieramy.

  • Narkolepsja – czym jest? Objawy, przyczyny

    Narkolepsja dotyka głównie ludzi młodych w wieku 15-20 oraz 30-35 lat, a napady snu w ciągu dnia z reguły występują pod wpływem silnych emocji: radości, lęku czy stresu. Leczeniem zajmują się psychiatrzy lub neurolodzy i polega ono głównie na łagodzeniu objawów. Wielu specjalistów twierdzi, że narkolepsja często jest błędnie diagnozowana przez fakt, że w obecnych czasach duża część zdrowego społeczeństwa skarży się na nadmierną senność w ciągu dnia – stąd wielkie znaczenie ma dogłębna diagnostyka i uświadamianie społeczeństwa na temat tego, czym jest narkolepsja.

  • Częste oddawanie moczu (częstomocz) – przyczyny, leczenie

    Częstomocz jest przykrym schorzeniem dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety najczęściej w podeszłym wieku, ale zdarzają się także przypadki dzieci i młodych dorosłych borykających się z tą dolegliwością. Częstomocz może się pojawić m.in. przy chorobach ginekologicznych, urologicznych, nefrologicznych, psychicznych czy nawet onkologicznych. Przez to, że wiąże się z przymusem patologicznie częstego oddawania moczu, może stać się udręką dla pacjentów i mieć negatywny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego w społeczeństwie. Mimo że nie zawsze jest oznaką poważnej choroby, to warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem.

  • Zespoły mielodysplastyczne (MDS) – objawy, przyczyny, leczenie

    DNA organizmów żywych – choć wspaniale zaprojektowane – jest bardzo podatne na działanie mutagennych czynników zewnętrznych. Narażenie na różnorodne substancje chemiczne (np. benzen), metale ciężkie, nawozy sztuczne, dym tytoniowy, promieniowanie jonizujące i fale X używane w radioterapii znacząco zwiększa ryzyko uszkodzenia materiału genetycznego i zachorowania na nowotwór. W obecnych czasach unikanie czynników mutagennych jest praktycznie niemożliwe, toteż odsetek chorych na zespoły mielodysplastyczne i inne choroby nowotworowe będzie niestety coraz większy.

  • Pacjenci z migreną przewlekłą skorzystają z nowoczesnej terapii

    Dzięki staraniom, które poczyniło Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, pacjenci uzyskali dostęp do nowoczesnej terapii migreny przewlekłej z wykorzystaniem m.in. botoxu (toksyny botulinowej) i dwóch przeciwciał monoklonalnych (erenumab i fremanezumab). Leczenie tymi preparatami będzie refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Co trzeba zrobić i jakie warunki spełnić, aby wziąć udział w programie?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij