Rak w młodości stanowi zagrożenie dla zdrowia przez całe życie
Katarzyna Szulik

Rak w młodości stanowi zagrożenie dla zdrowia przez całe życie

Zdecydowana większość przypadków nowotworu dotyczy osób dorosłych, zazwyczaj po 50. roku życia, na drugim końcu spektrum znajdują się dzieci i nowotwory charakterystyczne dla nich. Stosukowo najrzadszą grupą osób chorujących na nowotwory są nastolatki oraz osoby około 20. roku życia. Jak się okazuje, zachorowanie na nowotwór właśnie w tym wieku może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia w perspektywie całego życia, między innymi, zwiększa ryzyko śmierci z tytułu innych poważnych schorzeń. 

Długoterminowe konsekwencje nowotworów

Takie wnioski przyniosło badanie przeprowadzone na grupie młodych pacjentów nowotworowych z niemal 30 szpitali akademickich w USA i Kanadzie. Dotyczyło ono osób, u których nowotwory były diagnozowane od początku lat 70. do końca lat 90., więc postępy medyczne, które nastąpiły od tej pory, mogły polepszać zdrowotne prognozy dla pacjentów z tej grupy. Nie zmienia to jednak faktu, że właśnie „młodzi dorośli” po diagnozie nowotworowej powinni zwracać szczególną uwagę na swoje zdrowie przez resztę życia. 

Do tej pory przedmiotem badań były przede wszystkim długoterminowe konsekwencje nowotworów dla dzieci i dorosłych. Dowiedziono między innymi, że przebyty w przeszłości rak zwiększa ryzyko występowania chorób serca i schorzeń dotyczących zaburzeń krążenia. Badanie naukowców z kanady i USA jest pierwszym skupiającym się na prognozach stanu zdrowia osób, które przeszły nowotwory właśnie na tym etapie życia. 

Jak rak w młodości wpływa na dalsze życie?

W tym celu naukowcy poddali długoletniej analizie grupę niemal 6 tys. osób, u których wykryto raka między 15 a 21 rokiem życia, oraz w ramach porównania dwie inne równie liczebne grupy pacjentów. W jednej znalazły się osoby, które przeszły nowotwór w dzieciństwie, a w drugiej osoby w wieku podobnym do badanych z grupy pierwszej, jednak bez diagnozy nowotworowej. Naukowcy przyglądali się danym o zdrowiu badanych, przyglądając się bliżej najczęstszym powodom śmierci w danej grupie, występowaniu poważnych chorób związanych z sercem, płucami czy układem neuroszkieletowym, jak również ewentualnym problemom neurologicznym czy metabolicznym kojarzonym z przyjmowaniem chemioterapii. 

Badanie wykazało, że prawdopodobieństwo rozwinięcia się poważnej choroby u osoby, która między 15 a 21 rokiem życia zachorowała na nowotwór, wynosi 39 proc., przy czym mowa o okresie do 45 roku życia. W przypadku osób, które chorowały w dzieciństwie, a więc przed 15 rokiem życia, ryzyko to wynosi aż 56 proc. Z kolei w grupie osób nie obciążonych chorobą, ale związanych chorymi genetycznie (rodzeństwo), to samo prawdopodobieństwo wyniosło jedynie 12 proc. 

Polecane dla Ciebie

Badanie istotne, choć nie reprezentacyjne

Naukowcy przyjrzeli się także temu, w jaki sposób choroba w młodym wieku przekłada się na ryzyko śmierci z innych przyczyn w wieku dorosłym. Jak się okazało, mowa o 5–6-krotnym zwiększeniu ryzyka w porównaniu z osobami tego samego wieku lub płci w populacji. Wzrost ryzyka odnotowano zarówno w grupie chorujących miedzy 15 a 21 rokiem życia, jak i przed ukończeniem 15 roku życia. „Młodzi dorośli” ze zdiagnozowanym rakiem byli jednakże bardziej narażeni w wyniku nawrotu lub progresji nowotworu w porównaniu z chorującymi na raka we wczesnym dzieciństwie. Trzeba jednak dodać, że w grupie badanych zabrakło osób chorujących na nowotwory najczęstsze wśród „młodych dorosłych”, takie jak czerniak, rak tarczycy czy narządów rodnych – jąder  i jajników, odpowiadające za około 40 proc. przypadków zachorowań w tej grupie. 

Jak zauważyli naukowcy, największe różnice w stanie zdrowia obu typów pacjentów zauważono 20 lat po postawieniu diagnozy. Oznacza to, że skutki choroby są odroczone w czasie, dlatego konieczne jest długotrwałe monitorowanie ich stanu zdrowia już po wyleczeniu, nie tylko pod kątem nawrotu samego nowotworu, ale także innych poważnych schorzeń.

Dziś wiadomo, że długoterminowa kontrola stanu zdrowia osób po przebytym nowotworze szwankuje, a pacjenci przekonani, że zagrożenie minęło, przestają stawiać się na badania. Rolą zarówno rodziny, jak i lekarzy pierwszego kontaktu powinno być przypominanie chorym o tej konieczności, by w porę wyłapać ewentualne problemy. 
  1. E. Suh, Late mortality and chronic health conditions in long-term survivors of early-adolescent and young adult cancers: a retrospective cohort analysis from the Childhood Cancer Survivor Study, “The Lancet Oncology 2020”, DOI: 10.1016/S1470-2045(19)30800-9, [dostęp:] 17.02.2020.
  2. The Lancet Oncology, Young cancer survivors face higher risk of severe health problems in later life than the general population, "medicalxpress.com" [online], https://medicalxpress.com/news/2020-02-young-cancer-survivors-higher-severe.html, [dostęp:] 17.02.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

    Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij