×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Zmniejszenie żołądka – jakie są wskazania do operacji zmniejszenia żołądka i na czym polega chirurgiczne leczenie otyłości?

Obecnie nadwaga i otyłość to poważny społeczny problem, który dotyka coraz większą grupę ludzi w każdym wieku. Temu zjawisku sprzyja siedzący tryb życia, nieregularne posiłki oraz brak ruchu. Operacja zmniejszenia żołądka pozwala na szybką utratę wagi, jest to jednak rozwiązanie ostateczne, które powinno być poprzedzone stosowaniem diety oraz farmakoterapii. Istnieje kilka rodzajów zabiegów bariatrycznych. Dla kogo chirurgiczne leczenie skrajnej otyłości jest wskazane? Czy zabieg jest refundowany przez NFZ?

Operacja zmniejszenia żołądka – wskazania

Chirurgicznemu leczeniu otyłości poddawane są osoby, u których wskaźnik BMI przekracza 40. Czasami do operacji zmniejszenia żołądka są również kwalifikowaniu pacjenci, u których wskaźnik BMI przekracza 35, ale przeszli już leczenie zachowawcze, które przyniosło dobry efekt, jednak po raz kolejny nastąpił wzrost masy ciała na skutek spożywania nadmiernej ilości pokarmów. Ponadto operacja bariatryczna jest wskazana w przypadku pacjentów, u których, poza otyłością, stwierdzono także choroby jej towarzyszące, czyli składniki zespołu metabolicznego, takie jak: cukrzyca, zaburzenia gospodarki lipidowej czy nadciśnienie tętnicze krwi.

Zmniejszeniu żołądka mogą być poddane osoby pomiędzy 18. a 60. rokiem życia, u młodszych i starszych pacjentów nie zaleca się wykonywania zabiegu. Niejednokrotnie u osób skrajnie otyłych wskazaniem do zabiegu są też problemy psychologiczne i socjalne związane z nadmierną masą ciała.

Operacja zmniejszenia żołądka – rodzaje zabiegów bariatrycznych

Bariatria to dziedzina medycyny, która zajmuje się definiowaniem przyczyn, diagnozowaniem oraz leczeniem nadwagi i otyłości. Istnieje kilka rodzajów zabiegów bariatrycznych, o wyborze danej metody zmniejszenia żołądka decyduje lekarz. Przed operacją zawsze przeprowadzane są konsultacje, m. in. z chirurgiem i psychologiem oraz szereg badań, np. gastroskopia. 

Balon żołądkowy

Pierwszym z nich jest zabieg polegający na wprowadzaniu do żołądka pacjenta specjalnego balona, który częściowo zostaje wypełniony solą fizjologiczną, tzw. balonikowanie żołądka. Balon żołądkowy powoduje, że pacjent odczuwa uczucie pełności w jamie brzusznej i sytości po zjedzeniu znacznie mniejszej porcji posiłku niż było do tej pory. Jak przebiega zabieg wprowadzania takiego balonu do żołądka? Zabieg taki wykonywany jest w tzw. krótkim znieczuleniu dożylnym, za pomocą gastrofiberoskopu. Do żołądka wprowadzany jest najpierw pusty balon, który następnie wypełniany jest przez lekarza solą fizjologiczną. Bezpośrednio po zabiegu pacjentowi może towarzyszyć uczucie nudności oraz wzdęcia.

Czy z jakichś powodów pacjent może nie zostać poddany takiemu zabiegowi? Tak. Przeciwwskazaniem do założenia balona do żołądka mogą być różnego rodzaju procesy zapalne toczące się w całym przewodzie pokarmowym oraz owrzodzenie żołądka i dwunastnicy. Ponadto balonikowania nie można wykonać u pacjenta, u którego stwierdzono obecność dużej przepukliny rozworu przełykowego oraz krwawienie z przewodu pokarmowego. Także różnego rodzaju anomalie w budowie przewodu pokarmowego są dyskwalifikujące.

Opaska na żołądek

Drugim rodzajem operacji stosowanej do chirurgicznego leczenia otyłości jest zakładanie pacjentowi na górną część żołądka specjalnej opaski. Powyżej tej opaski tworzy się zbiornik utrudniający przechodzenie pokarmu do dalszej części żołądka, dzięki czemu pacjent przyjmuje zdecydowanie mniejsze porcje posiłków. Zabieg zakładania opaski na żołądek jest zazwyczaj wykonywany metodą laparoskopową. Czy pacjent musi się jakoś specjalnie przygotować do takiego zabiegu? Przed zabiegiem założenia opaski na żołądek niezbędne jest wykonanie badan laboratoryjnych krwi, przede wszystkim jest to morfologia krwi oraz poziom elektrolitów i parametrów nerkowych. Ważne jest też oznaczenie grupy krwi oraz wykonanie badania EKG.

Mankietowa (rękawowa) resekcja żołądka 

Kolejnym rodzajem zabiegu stosowanym przy chirurgicznym leczeniu otyłości jest resekcja fragmentu żołądka. W czasie operacji, która wykonywana jest zwykle metodą laparoskopową pacjent ma usuwany fragment żołądka, co znacznie zmniejsza jego objętość i umożliwia znaczne zmniejszenie ilości i objętości spożywanych posiłków. Częściowa resekcja jest zdecydowanie bardziej inwazyjną metodą leczenia, pacjent musi też po zabiegu dłużej pozostać w szpitalu.

By-pass żołądkowy

Jeszcze jednym rodzajem zabiegu, który stosowany jest do chirurgicznego leczenia otyłości jest założenie na żołądek by–passu. Zabieg ten polega na przecięciu żołądka tak, aby utworzyć z niego mały zbiornik, który następnie jest zszywany za pomocą pętli z jelita cienkiego. Dzięki takiemu postępowaniu żołądek jest zmniejszony i przez to pacjent przyjmuje mniejsze porcje posiłków. Ponadto spożywany pokarm przemieszcza się od razu do dalszej części jelita cienkiego, z pominięciem dwunastnicy, dzięki czemu czas trawienia i wchłaniania jest krótszy i do organizmu pacjenta dostarczana jest mniejsza ilość kalorii.

Operacja zmniejszenia żołądka – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do chirurgicznego leczenia otyłości są: 

  • zaburzenia psychiczne, np. psychoza, ciężka depresja,
  • zaburzenia endokrynologiczne, np. choroby tarczycy,
  • stany zapalne przewodu pokarmowego,
  • choroby nowotworowe,
  • uzależnienia, np. od narkotyków.

Jeśli istnieją wskazania, zmniejszenie żołądka może być refundowana przez NFZ, decyduje o tym lekarz. Prywatnie cena zabiegu bariatrycznego, w zależności od metody i lokalizacji ośrodka, w którym zostanie on przeprowadzony, waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych.


Podziel się: