Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji
Katarzyna Szulik

Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji

Statystyki są bezlitosne – każdego roku liczba oczekujących na przeszczep serca kilkukrotnie przewyższa dostępność organów zakwalifikowanych do przeszczepu. W przypadku dzieci problem jest szczególny, ponieważ wymagają one bardzo specyficznych organów. Najnowsze badania dowodzą, że jest szansa na zwiększenie ich liczby przez transplantację serc, które wcześniej były uważane za narządy wysokiego ryzyka. 

Przeszczepy serca u dzieci

Każdy organ zakwalifikowany do przeszczepu jest cenny, jednak nie każdy pacjent może go otrzymać. W przypadku dzieci, których dotyczą bardzo wyśrubowane kryteria, wiele organów nie jest dopuszczanych do przeszczepu, ale mogą one zostać wykorzystane u innych, dorosłych pacjentów. Wynika to z faktu, że same narządy były uznawane za niosące za sobą wysokie ryzyko odrzucenia u dzieci.

Obecnie jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że to nie jakość organu, ale predyspozycje zdrowotne biorcy w największym stopniu decydują o powodzeniu przeszczepu. Biorąc to pod uwagę, powinno się stosować mniej restrykcyjne kryteria kwalifikacji narządów, zwłaszcza w obliczu ciągłych niedoborów na tym polu.

Subiektywna ocena narządów 

Wspomniane badanie skoncentrowało się na efektach przeszczepów serc u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, wykonanych między 2006 a 2015 r. Na potrzeby badania za dawców wysokiego ryzyka uznano tych, którzy przekroczyli określony z góry próg wiekowy, zmarli w wyniku udaru lub ci, którzy przed śmiercią byli reanimowani. Następnie sprawdzono, jak wyglądała przeżywalność po przeszczepie, w zależności od tego, czy dawca był z grupy wysokiego, czy niskiego ryzyka odrzucenia. Jak się okazało, statystyki były zbliżone w obu przypadkach. 

Polecane dla Ciebie

Badania kontra doświadczenie

To ważne spostrzeżenie w obliczu braku jasnych kryteriów i systemu dopasowywania biorców do dawców. W różnych ośrodkach zasady kwalifikacji mogą być odmienne, często nie bazują one na najnowszych odkryciach w dziedzinie medycyny, ale przeszłej praktyce i doświadczeniach. Jest to więc system oparty na subiektywnie rozumianym ryzyku związanym z odrzuceniem przeszczepu. By jednak móc zwiększyć ten odsetek, trzeba koncentrować się na zdrowiu pacjentów i zwiększaniu ich szans na przyjęcie organu, zamiast limitować liczbę dostępnych narządów na bazie odgórnych i często nieobiektywnych kryteriów. 

Algorytm do zadań specjalnych

W tym celu zespól badawczy chce stworzyć algorytm, który na bazie niezależnych kryteriów medycznych będzie w stanie jak najlepiej dopasować dawcę do biorcy, uwzględniając wszystkie zmienne zdrowotne po obu stronach. Ma to z jednej strony zwiększyć szanse na powodzenie przeszczepu, z drugiej natomiast ograniczyć liczbę niewykorzystanych organów. System ma dotyczyć nie tylko serc, ale także płuc. Elementem systemu ma być także analiza rozmiarów organów i dopasowywanie ich do biorców. Do tej pory trzymano się z góry ustalonych kryteriów, np. dotyczących ich wagi, co jednak było mało precyzyjne.

Program ma wykorzystywać między innymi modelowanie 3D do dokładnego określania, czy organ może zmieścić się w klatce piersiowej, nawet jeśli jego wygląd temu przeczy.

Zastosowanie nowoczesnych technologii i współczesnej wiedzy medycznej przy kwalifikacji narządów do dziecięcych przeszczepów może być ratunkiem dla wielu z tych, które na swoją szansę czekają bardzo długo. Żadna technologia wspomagająca pracę serca lub je zastępująca nie może równać się z przekazaniem pacjentowi nowego, działającego serca lub płuca. 

  1. K. W. Riggs, B. J. Kroslowitz, C. Chin i in., Pondering higher-risk pediatric heart donors: can we use more?, “Annals of Thoracic Surgery” 2020, doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.athoracsur.2019.09.069, [dostęp:] 09.01.2020.
  2. Cincinnati Children's Hospital Medical Center, New research may lead to increased use of available hearts for transplant "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/cchm-nrm010620.php, [dostęp:] 09.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij