Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji
Katarzyna Szulik

Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji

Statystyki są bezlitosne – każdego roku liczba oczekujących na przeszczep serca kilkukrotnie przewyższa dostępność organów zakwalifikowanych do przeszczepu. W przypadku dzieci problem jest szczególny, ponieważ wymagają one bardzo specyficznych organów. Najnowsze badania dowodzą, że jest szansa na zwiększenie ich liczby przez transplantację serc, które wcześniej były uważane za narządy wysokiego ryzyka. 

Przeszczepy serca u dzieci

Każdy organ zakwalifikowany do przeszczepu jest cenny, jednak nie każdy pacjent może go otrzymać. W przypadku dzieci, których dotyczą bardzo wyśrubowane kryteria, wiele organów nie jest dopuszczanych do przeszczepu, ale mogą one zostać wykorzystane u innych, dorosłych pacjentów. Wynika to z faktu, że same narządy były uznawane za niosące za sobą wysokie ryzyko odrzucenia u dzieci.

Obecnie jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że to nie jakość organu, ale predyspozycje zdrowotne biorcy w największym stopniu decydują o powodzeniu przeszczepu. Biorąc to pod uwagę, powinno się stosować mniej restrykcyjne kryteria kwalifikacji narządów, zwłaszcza w obliczu ciągłych niedoborów na tym polu.

Subiektywna ocena narządów 

Wspomniane badanie skoncentrowało się na efektach przeszczepów serc u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, wykonanych między 2006 a 2015 r. Na potrzeby badania za dawców wysokiego ryzyka uznano tych, którzy przekroczyli określony z góry próg wiekowy, zmarli w wyniku udaru lub ci, którzy przed śmiercią byli reanimowani. Następnie sprawdzono, jak wyglądała przeżywalność po przeszczepie, w zależności od tego, czy dawca był z grupy wysokiego, czy niskiego ryzyka odrzucenia. Jak się okazało, statystyki były zbliżone w obu przypadkach. 

Polecane dla Ciebie

Badania kontra doświadczenie

To ważne spostrzeżenie w obliczu braku jasnych kryteriów i systemu dopasowywania biorców do dawców. W różnych ośrodkach zasady kwalifikacji mogą być odmienne, często nie bazują one na najnowszych odkryciach w dziedzinie medycyny, ale przeszłej praktyce i doświadczeniach. Jest to więc system oparty na subiektywnie rozumianym ryzyku związanym z odrzuceniem przeszczepu. By jednak móc zwiększyć ten odsetek, trzeba koncentrować się na zdrowiu pacjentów i zwiększaniu ich szans na przyjęcie organu, zamiast limitować liczbę dostępnych narządów na bazie odgórnych i często nieobiektywnych kryteriów. 

Algorytm do zadań specjalnych

W tym celu zespól badawczy chce stworzyć algorytm, który na bazie niezależnych kryteriów medycznych będzie w stanie jak najlepiej dopasować dawcę do biorcy, uwzględniając wszystkie zmienne zdrowotne po obu stronach. Ma to z jednej strony zwiększyć szanse na powodzenie przeszczepu, z drugiej natomiast ograniczyć liczbę niewykorzystanych organów. System ma dotyczyć nie tylko serc, ale także płuc. Elementem systemu ma być także analiza rozmiarów organów i dopasowywanie ich do biorców. Do tej pory trzymano się z góry ustalonych kryteriów, np. dotyczących ich wagi, co jednak było mało precyzyjne.

Program ma wykorzystywać między innymi modelowanie 3D do dokładnego określania, czy organ może zmieścić się w klatce piersiowej, nawet jeśli jego wygląd temu przeczy.

Zastosowanie nowoczesnych technologii i współczesnej wiedzy medycznej przy kwalifikacji narządów do dziecięcych przeszczepów może być ratunkiem dla wielu z tych, które na swoją szansę czekają bardzo długo. Żadna technologia wspomagająca pracę serca lub je zastępująca nie może równać się z przekazaniem pacjentowi nowego, działającego serca lub płuca. 

  1. K. W. Riggs, B. J. Kroslowitz, C. Chin i in., Pondering higher-risk pediatric heart donors: can we use more?, “Annals of Thoracic Surgery” 2020, doi: http://dx.doi.org/10.1016/j.athoracsur.2019.09.069, [dostęp:] 09.01.2020.
  2. Cincinnati Children's Hospital Medical Center, New research may lead to increased use of available hearts for transplant "eurekalert.org" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-01/cchm-nrm010620.php, [dostęp:] 09.01.2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij