Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji
Katarzyna Szulik

Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji

Statystyki są bezlitosne – każdego roku liczba oczekujących na przeszczep serca kilkukrotnie przewyższa dostępność organów zakwalifikowanych do przeszczepu. W przypadku dzieci problem jest szczególny, ponieważ wymagają one bardzo specyficznych organów. Najnowsze badania dowodzą, że jest szansa na zwiększenie ich liczby przez transplantację serc, które wcześniej były uważane za narządy wysokiego ryzyka. 

Przeszczepy serca u dzieci

Każdy organ zakwalifikowany do przeszczepu jest cenny, jednak nie każdy pacjent może go otrzymać. W przypadku dzieci, których dotyczą bardzo wyśrubowane kryteria, wiele organów nie jest dopuszczanych do przeszczepu, ale mogą one zostać wykorzystane u innych, dorosłych pacjentów. Wynika to z faktu, że same narządy były uznawane za niosące za sobą wysokie ryzyko odrzucenia u dzieci.

Obecnie jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że to nie jakość organu, ale predyspozycje zdrowotne biorcy w największym stopniu decydują o powodzeniu przeszczepu. Biorąc to pod uwagę, powinno się stosować mniej restrykcyjne kryteria kwalifikacji narządów, zwłaszcza w obliczu ciągłych niedoborów na tym polu.

Subiektywna ocena narządów 

Wspomniane badanie skoncentrowało się na efektach przeszczepów serc u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, wykonanych między 2006 a 2015 r. Na potrzeby badania za dawców wysokiego ryzyka uznano tych, którzy przekroczyli określony z góry próg wiekowy, zmarli w wyniku udaru lub ci, którzy przed śmiercią byli reanimowani. Następnie sprawdzono, jak wyglądała przeżywalność po przeszczepie, w zależności od tego, czy dawca był z grupy wysokiego, czy niskiego ryzyka odrzucenia. Jak się okazało, statystyki były zbliżone w obu przypadkach. 

Badania kontra doświadczenie

To ważne spostrzeżenie w obliczu braku jasnych kryteriów i systemu dopasowywania biorców do dawców. W różnych ośrodkach zasady kwalifikacji mogą być odmienne, często nie bazują one na najnowszych odkryciach w dziedzinie medycyny, ale przeszłej praktyce i doświadczeniach. Jest to więc system oparty na subiektywnie rozumianym ryzyku związanym z odrzuceniem przeszczepu. By jednak móc zwiększyć ten odsetek, trzeba koncentrować się na zdrowiu pacjentów i zwiększaniu ich szans na przyjęcie organu, zamiast limitować liczbę dostępnych narządów na bazie odgórnych i często nieobiektywnych kryteriów. 

Algorytm do zadań specjalnych

W tym celu zespól badawczy chce stworzyć algorytm, który na bazie niezależnych kryteriów medycznych będzie w stanie jak najlepiej dopasować dawcę do biorcy, uwzględniając wszystkie zmienne zdrowotne po obu stronach. Ma to z jednej strony zwiększyć szanse na powodzenie przeszczepu, z drugiej natomiast ograniczyć liczbę niewykorzystanych organów. System ma dotyczyć nie tylko serc, ale także płuc. Elementem systemu ma być także analiza rozmiarów organów i dopasowywanie ich do biorców. Do tej pory trzymano się z góry ustalonych kryteriów, np. dotyczących ich wagi, co jednak było mało precyzyjne.

Program ma wykorzystywać między innymi modelowanie 3D do dokładnego określania, czy organ może zmieścić się w klatce piersiowej, nawet jeśli jego wygląd temu przeczy.

Zastosowanie nowoczesnych technologii i współczesnej wiedzy medycznej przy kwalifikacji narządów do dziecięcych przeszczepów może być ratunkiem dla wielu z tych, które na swoją szansę czekają bardzo długo. Żadna technologia wspomagająca pracę serca lub je zastępująca nie może równać się z przekazaniem pacjentowi nowego, działającego serca lub płuca. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Autyzm dziecięcy – objawy, przyczyny, terapia przy zaburzeniach autystycznych

  Autyzm dziecięcy (łac. autismus infantum) jest złożonym zaburzeniem rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, które charakteryzuje się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji międzyosobowych. Typowe dla autyzmu dziecięcego jest też zubożenie i stereotypowość zachowań oraz trudności z integracją wrażeń zmysłowych.

 • Zapalenie piersi - przyczyny, objawy i leczenie

  Każda kobieta po urodzeniu dziecka stara się karmić je piersią. Mleko matki zawiera m.in. cenne przeciwciała, aminokwasy, enzymy i czynniki wzrostu. Zwykle w czasie karmienia nie pojawiają się żadne problemy zdrowotne, jednak raz na jakiś czas dochodzi do sytuacji, w której rozwija się zapalenie piersi. Jest to stan często połączony z zakażeniem, który objawia się najczęściej w pierwszych sześciu tygodniach od dnia porodu. Przyczyną jest najczęściej nieefektywne i niepełne opróżnianie piersi z mleka, co doprowadza do jego zastoju. Jak leczyć i zapobiegać zapaleniu piersi? Odpowiedź znajduje się w niniejszym artykule.

 • 5 pomysłów na prezent, które ucieszą Twoje dziecko

  Jak wybrać prezent, by ucieszył obdarowaną osobę? Wybór nie jest łatwy, trudno przecież trafić w czyjś gust. Tym bardziej, jeśli obdarowaną osobą ma być dziecko. W tym przypadku możemy być pewni, że otrzymamy szczerą informacje zwrotną o tym, czy prezent spodobał się, czy okazał się nie trafiony.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Wyprawka dla noworodka - lista najpotrzebniejszych rzeczy do domu i szpitala

  Oczekiwanie na narodziny dziecka są dla obojga rodziców ogromnym przeżyciem. Czekają oni, kiedy w końcu będą mogli wziąć na ręce i przytulić maluszka, planują, jakie imię otrzyma maleństwo, jak również zastanawiają się, co będzie im potrzebne, kiedy dziecko już się urodzi. Wyprawka dla noworodka jest bowiem bardzo istotną sprawą, w jej skład powinny bowiem wchodzić przedmioty, które będą pomagały nowo upieczonym rodzicom w zajmowaniu się maleństwem i w jego codziennej pielęgnacji.

 • Odwodnienie u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i zasady postępowania

  Odwodnienie u dzieci może pojawić się na skutek tzw. jelitówki, przewlekłych wymiotów, gorączki lub upałów przy niedostatecznej podaży płynów. Odwodnione dziecko odczuwa wzmożone pragnienie, jest apatyczne, senne, płacze bez łez, a także oddaje zmniejszoną ilość moczu. Co robić w przypadku wystąpienia odwodnienia u dziecka? W jaki sposób nawadniać dziecko?

 • Ochrona dziecka przed upałem – o czym warto pamiętać?

  Odwodnienie, potówki, poparzenia słoneczne czy udar cieplny – to konsekwencje złej ochrony dziecka w czasie upału. Co robić, aby do nich nie dopuścić? Dowiedz się więcej, jak możesz skutecznie ochronić dziecko przed upałem. 

 • Pediatra – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy lekarz dziecięcy POZ?

  Lekarz pediatra jest specjalistą w zakresie chorób wieku dziecięcego. Pediatra diagnozuje i leczy dzieci w wieku od 2. miesiąca życia do 18. roku życia. Rolą lekarza pediatry jest także profilaktyka, monitorowanie prawidłowego rozwoju i wzrostu oraz kwalifikacja do szczepień ochronnych. Lekarz pediatra przeprowadza także wizytę patronażową u dziecka po urodzeniu.  

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij