
Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji
Przeszczepy serca u dzieci
Każdy organ zakwalifikowany do przeszczepu jest cenny, jednak nie każdy pacjent może go otrzymać. W przypadku dzieci, których dotyczą bardzo wyśrubowane kryteria, wiele organów nie jest dopuszczanych do przeszczepu, ale mogą one zostać wykorzystane u innych, dorosłych pacjentów. Wynika to z faktu, że same narządy były uznawane za niosące za sobą wysokie ryzyko odrzucenia u dzieci.
Subiektywna ocena narządów
Wspomniane badanie skoncentrowało się na efektach przeszczepów serc u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, wykonanych między 2006 a 2015 r. Na potrzeby badania za dawców wysokiego ryzyka uznano tych, którzy przekroczyli określony z góry próg wiekowy, zmarli w wyniku udaru lub ci, którzy przed śmiercią byli reanimowani. Następnie sprawdzono, jak wyglądała przeżywalność po przeszczepie, w zależności od tego, czy dawca był z grupy wysokiego, czy niskiego ryzyka odrzucenia. Jak się okazało, statystyki były zbliżone w obu przypadkach.
Polecane dla Ciebie
Badania kontra doświadczenie
To ważne spostrzeżenie w obliczu braku jasnych kryteriów i systemu dopasowywania biorców do dawców. W różnych ośrodkach zasady kwalifikacji mogą być odmienne, często nie bazują one na najnowszych odkryciach w dziedzinie medycyny, ale przeszłej praktyce i doświadczeniach. Jest to więc system oparty na subiektywnie rozumianym ryzyku związanym z odrzuceniem przeszczepu. By jednak móc zwiększyć ten odsetek, trzeba koncentrować się na zdrowiu pacjentów i zwiększaniu ich szans na przyjęcie organu, zamiast limitować liczbę dostępnych narządów na bazie odgórnych i często nieobiektywnych kryteriów.
Algorytm do zadań specjalnych
W tym celu zespól badawczy chce stworzyć algorytm, który na bazie niezależnych kryteriów medycznych będzie w stanie jak najlepiej dopasować dawcę do biorcy, uwzględniając wszystkie zmienne zdrowotne po obu stronach. Ma to z jednej strony zwiększyć szanse na powodzenie przeszczepu, z drugiej natomiast ograniczyć liczbę niewykorzystanych organów. System ma dotyczyć nie tylko serc, ale także płuc. Elementem systemu ma być także analiza rozmiarów organów i dopasowywanie ich do biorców. Do tej pory trzymano się z góry ustalonych kryteriów, np. dotyczących ich wagi, co jednak było mało precyzyjne.
Zastosowanie nowoczesnych technologii i współczesnej wiedzy medycznej przy kwalifikacji narządów do dziecięcych przeszczepów może być ratunkiem dla wielu z tych, które na swoją szansę czekają bardzo długo. Żadna technologia wspomagająca pracę serca lub je zastępująca nie może równać się z przekazaniem pacjentowi nowego, działającego serca lub płuca.