Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji
Katarzyna Szulik

Przeszczepy serca u dzieci – szansa na zwiększenie liczby dziecięcych serc do transplantacji

Statystyki są bezlitosne – każdego roku liczba oczekujących na przeszczep serca kilkukrotnie przewyższa dostępność organów zakwalifikowanych do przeszczepu. W przypadku dzieci problem jest szczególny, ponieważ wymagają one bardzo specyficznych organów. Najnowsze badania dowodzą, że jest szansa na zwiększenie ich liczby przez transplantację serc, które wcześniej były uważane za narządy wysokiego ryzyka. 

Przeszczepy serca u dzieci

Każdy organ zakwalifikowany do przeszczepu jest cenny, jednak nie każdy pacjent może go otrzymać. W przypadku dzieci, których dotyczą bardzo wyśrubowane kryteria, wiele organów nie jest dopuszczanych do przeszczepu, ale mogą one zostać wykorzystane u innych, dorosłych pacjentów. Wynika to z faktu, że same narządy były uznawane za niosące za sobą wysokie ryzyko odrzucenia u dzieci.

Obecnie jednak coraz więcej dowodów wskazuje na to, że to nie jakość organu, ale predyspozycje zdrowotne biorcy w największym stopniu decydują o powodzeniu przeszczepu. Biorąc to pod uwagę, powinno się stosować mniej restrykcyjne kryteria kwalifikacji narządów, zwłaszcza w obliczu ciągłych niedoborów na tym polu.

Subiektywna ocena narządów 

Wspomniane badanie skoncentrowało się na efektach przeszczepów serc u dzieci i młodzieży do 18. roku życia, wykonanych między 2006 a 2015 r. Na potrzeby badania za dawców wysokiego ryzyka uznano tych, którzy przekroczyli określony z góry próg wiekowy, zmarli w wyniku udaru lub ci, którzy przed śmiercią byli reanimowani. Następnie sprawdzono, jak wyglądała przeżywalność po przeszczepie, w zależności od tego, czy dawca był z grupy wysokiego, czy niskiego ryzyka odrzucenia. Jak się okazało, statystyki były zbliżone w obu przypadkach. 

Badania kontra doświadczenie

To ważne spostrzeżenie w obliczu braku jasnych kryteriów i systemu dopasowywania biorców do dawców. W różnych ośrodkach zasady kwalifikacji mogą być odmienne, często nie bazują one na najnowszych odkryciach w dziedzinie medycyny, ale przeszłej praktyce i doświadczeniach. Jest to więc system oparty na subiektywnie rozumianym ryzyku związanym z odrzuceniem przeszczepu. By jednak móc zwiększyć ten odsetek, trzeba koncentrować się na zdrowiu pacjentów i zwiększaniu ich szans na przyjęcie organu, zamiast limitować liczbę dostępnych narządów na bazie odgórnych i często nieobiektywnych kryteriów. 

Algorytm do zadań specjalnych

W tym celu zespól badawczy chce stworzyć algorytm, który na bazie niezależnych kryteriów medycznych będzie w stanie jak najlepiej dopasować dawcę do biorcy, uwzględniając wszystkie zmienne zdrowotne po obu stronach. Ma to z jednej strony zwiększyć szanse na powodzenie przeszczepu, z drugiej natomiast ograniczyć liczbę niewykorzystanych organów. System ma dotyczyć nie tylko serc, ale także płuc. Elementem systemu ma być także analiza rozmiarów organów i dopasowywanie ich do biorców. Do tej pory trzymano się z góry ustalonych kryteriów, np. dotyczących ich wagi, co jednak było mało precyzyjne.

Program ma wykorzystywać między innymi modelowanie 3D do dokładnego określania, czy organ może zmieścić się w klatce piersiowej, nawet jeśli jego wygląd temu przeczy.

Zastosowanie nowoczesnych technologii i współczesnej wiedzy medycznej przy kwalifikacji narządów do dziecięcych przeszczepów może być ratunkiem dla wielu z tych, które na swoją szansę czekają bardzo długo. Żadna technologia wspomagająca pracę serca lub je zastępująca nie może równać się z przekazaniem pacjentowi nowego, działającego serca lub płuca. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Refluks u niemowlaka – przyczyny, objawy, leczenie choroby refluksowej przełyku u dzieci

  Refluks u noworodka czy niemowlaka często bywa przez rodziców mylony z ulewaniem. Jednak regurgitacje to zjawisko fizjologiczne i jeśli nie towarzyszą mu dodatkowe objawy, nie wymaga interwencji lekarskiej. Jeżeli natomiast cofaniu się treści żołądkowej do jamy ustnej dziecka towarzyszą wymioty, nawracające infekcje dróg oddechowych, problemy z karmieniem, snem czy przybieraniem na wadze przez malucha, należy podejrzewać refluks żołądkowo-przełykowy. Należy także pamiętać, że refluksowi może w ogóle nie towarzyszyć ulewanie, a jedynymi symptomami schorzenia są płacz czy prężenie się i odginanie głowy podczas karmienia (zespół Sandifera).

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij