Drgawki gorączkowe – przyczyny, rodzaje, postępowanie
Anna Posmykiewicz

Drgawki gorączkowe – przyczyny, rodzaje, postępowanie

Drgawki gorączkowe pojawiają się najczęściej u dzieci, są bowiem reakcją niedojrzałego jeszcze układu nerwowego na znacznie podwyższoną temperaturę ciała. Jak postępować w przypadku wystąpienia drgawek gorączkowych u dziecka? Czy drgawki gorączkowe mogą się powtarzać i czy świadczą o zwiększonym ryzyku pojawienia się padaczki?

Czym są drgawki gorączkowe?

Drgawki gorączkowe to napady drgawek z towarzyszącą im gorączką, które występują u dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia, u których wykluczono ostrą chorobę ośrodkowego układu nerwowego. Zdarza się, że epizody drgawek gorączkowych pojawiają się też u starszych dzieci, jednak najczęściej są one obecne w wymienionym powyżej przedziale wiekowym. Drgawki gorączkowe są częstsze u chłopców niż u dziewczynek.

Drgawki gorączkowe – przyczyny

Przede wszystkim wpływ na powstanie drgawek gorączkowych u dziecka ma stopień zwyżki temperatury ciała, jak również wiek dziecka – im dziecko młodsze, tym jego ośrodkowy układ nerwowy jest mniej dojrzały i tym samym ryzyko rozwoju u niego drgawek gorączkowych wzrasta. Ponadto wpływ na rozwój drgawek gorączkowych u dzieci mają także w dużej mierze predyspozycje genetyczne, w niektórych rodzinach, w których obecne były drgawki gorączkowe, stwierdzono sprzężenie cechy z markerami na chromosomach 8 i 9.

Powiązane produkty

Drgawki gorączkowe u dzieci – rodzaje 

Drgawki gorączkowe mogą przebiegać pod postacią napadów prostych i złożonych, które różnią się między sobą nie tylko obrazem klinicznym, ale również rokowaniem i postępowaniem klinicznym. Zdecydowana większość wszystkich napadów drgawek gorączkowych to napady proste. Mają one postać jednorazowych, krótkotrwałych drgawek uogólnionych, zwykle o charakterze toniczno-klonicznym. 

Jeśli zaś chodzi o napad drgawek złożonych, to przebiega on w zupełnie inny sposób. Przed wszystkim ma on charakter drgawek ogniskowych (nie drga wówczas całe ciało dziecka, a jedynie wybrany element, np. ręce czy nogi). Poza tym drgawki złożone trwają też zdecydowanie dłużej niż drgawki proste – czas ich trwania wynosi bowiem zawsze powyżej 15 min. Dodatkowo drgawki złożone mają też tendencję do nawrotów, zwykle kolejny ich napad będzie obecny w przeciągu 24 godzin. 

Jeśli u dziecka w czasie napadu drgawek gorączkowych wystąpi jeden z tych elementów, wtedy istnieje duże ryzyko, że dojdzie u dziecka w przyszłości do rozwoju padaczki. Poza tym większe ryzyko rozwoju padaczki niesie za sobą też sytuacja, w której drgawki gorączkowe pojawiają się u dziecka w temperaturze poniżej 38,5 st. C.

Ryzyko nawrotu drgawek gorączkowych jest tym większe, im młodsze jest dziecko w czasie wystąpienia pierwszego napadu drgawek gorączkowych.

Drgawki gorączkowe u dzieci – diagnostyka

Przede wszystkim dziecko, u którego obecne były drgawki gorączkowe, powinno zostać zbadane przez lekarza neurologa, aby dzięki temu można było wykluczyć inne przyczyny drgawek, przede wszystkim chodzi tu o wykluczenie zapalenia opon mózgowo–rdzeniowych. Poza tym dziecko powinno mieć pobraną krew do badań laboratoryjnych: morfologii krwi, elektrolitów oraz białka CRP i prokalcytoniny, czyli wskaźników stanu zapalnego, dzięki którym będzie można już z całą pewnością zdiagnozować infekcję i jej charakter – czy jest to infekcja wirusowa czy też bakteryjna. Po badaniu przez lekarza neurologa zapada też zazwyczaj decyzja o tym, czy nie ma konieczności wykonania tomografii komputerowej głowy, aby wykluczyć ewentualne inne przyczyny drgawek, przede wszystkim chodzi o ewentualną obecność guza. Zwykle natomiast neurolog nie zaleca wykonywania dziecku EEG – pojedyncze badanie bowiem, w czasie trwania infekcji, ma ograniczoną wartość diagnostyczną – wykonane wkrótce po incydencie drgawek zazwyczaj i tak wykazuje ono zmiany uogólnione będące wynikiem niedotlenienia spowodowanego przez same drgawki.

Drgawki gorączkowe a rozwój padaczki

W przypadku prostych drgawek gorączkowych rokowanie co do rozwoju u dziecka padaczki jest bardzo dobre i tak naprawdę nie różni się ono od tzw. ryzyka populacyjnego, czyli ryzyka, które jest obecne u dzieci, u których nigdy nie doszło do epizodu drgawek gorączkowych (zaledwie około 1 proc.) W przypadku natomiast drgawek złożonych ryzyko rozwoju epilepsji u dziecka jest wyższe i wynosi ono około 8 proc.

Drgawki gorączkowe u dzieci – leczenie

W przypadku drgawek gorączkowych powinno się działać zarówno doraźnie, jak i długofalowo.

Działanie doraźne w przypadku drgawek gorączkowych u dziecka obejmuje ich przerwanie oraz obniżenie temperatury ciała. Do przerwania drgawek gorączkowych służą doodbytnicze wlewki z diazepamu, w celu obniżenia gorączki stosuje się natomiast preparaty ibuprofenu lub też paracetamolu.

W przypadku zaś działania długofalowego u dzieci, u których w przeszłości stwierdzono napad drgawek gorączkowych, przede wszystkim należy przykładać wielką wagę do tego, aby nie dopuścić do wzrostu temperatury ciała powyżej 38 st. C. Dlatego też u maluchów, u których obecne był drgawki gorączkowe, kiedy tylko zaczyna pojawiać się infekcja, a temperatura ciała zaczyna narastać, rodzice od razu powinni włączać leki przeciwgorączkowe i ewentualnie schładzać dziecko po to, aby nie dopuścić do nadmiernego wzrostu gorączki. Poza tym rodzice w takiej sytuacji powinni już być zaopatrzeni we wlewki z diazepamu, które może przepisać pediatra w poradni POZ. Dzięki temu w sytuacji, kiedy pomimo obniżania temperatury ciała i tak dojdzie u dziecka do rozwoju drgawek gorączkowych, rodzice sami będą mogli przerwać ich napad bez konieczności wzywania pogotowia ratunkowego, które będzie można wezwać do dziecka już na spokojnie, po opanowaniu napadu.

  1. A. Dobrzańska, J. Ryżko, Pediatria do LEK i PES. Podręcznik do Lekarskiego Egzaminu Końcowego i Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2014.
  2. R. Michałowicz, S. Jóźwiak, Neurologia dziecięca, Wydawnictwo Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2000.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij