Szansa na zwiększenie liczby przeszczepów serca
Katarzyna Szulik

Szansa na zwiększenie liczby przeszczepów serca

Niedobór dawców serca to problem, z którym zmagają się lekarze i pacjenci na całym świecie. Zapotrzebowanie kilkakrotnie przewyższa liczbę dostępnych organów. Wiele schorzeń dyskwalifikuje użytek serc do transplantacji, jednak jedną z nich, zdaniem lekarzy ze Szwecji, można skreślić z tej listy, zwiększając liczbę dostępnych organów aż o jedną czwartą.

Syndrom złamanego serca

Mowa o sytuacji, w której organ doświadcza tzw. syndromu złamanego serca, czyli kardiomiopatii wywołanej stresem. Dochodzi do niej w wyniku śmierci mózgu, co powoduje masowy wzrost stężenia hormonów stresu. W efekcie praca części serca zostaje zaburzona, jednak reszta funkcjonuje normalnie. Do tej pory to zdarzenie uznawano za przeciwwskazanie do wykorzystania organu do transplantacji, jednak doświadczenia naukowców z Uniwersytetu w Gothenburgu w Szwecji przeczą temu przekonaniu. W tamtejszym Szpitalu Uniwersyteckim przeprowadzono analizę powodzenia przeszczepów serca wykonywanych w latach 2006–2016, biorąc pod uwagę również stan, w jakim znajdował się organ w chwili przeprowadzania operacji.

W 42 przypadkach transplantacji dokonano z wykorzystaniem serca po przebytej kardiomiopatii, których efekty w niczym nie różniły się od tych, wykonywanych na zdrowych organach. Identyczna była między innymi dziesięcioletnia, przewidywana śmiertelność pacjentów, która w oby wypadkach wyniosła 20 proc. 

Nawet 30 proc. więcej dawców

Naukowcy postanowili podjąć taką próbę, ponieważ powszechnie wiadomo, że kardiomiopatia jest procesem odwracalnym. Serce jest w stanie odzyskać pełną sprawność nawet po kilku godzinach (maksymalnie proces ten trwa kilka dni). To dowodzi, że przyczyna zaburzeń jest niegroźna, a jej skutki są odwracalne, co oznacza, że organ jak najbardziej nadaje się do transplantacji. Zgodnie z szacunkami lekarzy, dzięki wykluczeniu tego przeciwwskazania, liczba dostępnych organów mogłaby wzrosnąć nawet o 30 proc., co oznacza znaczne zwiększenie szans wielu pacjentów na przeżycie. Co ważniejsze, wspomniana dolegliwość dotyka najczęściej osób młodych, których serca nie są obciążone innymi schorzeniami i jako takie najlepiej nadają się do transplantacji. 

Powiązane produkty

Porozmawiaj o dawstwie z rodziną

Tymczasem, jak informuje The Telegraph, zapotrzebowanie na serca do przeszczepu jest rekordowo wysokie. Zgodnie z treścią artykułu, liczba transplantacji jest nieadekwatna do ogromnych potrzeb, które zwiększa również fakt, że postęp medycyny umożliwia dłuższe utrzymywanie potrzebujących na liście. Tekst odnosi się przede wszystkim do sytuacji w Wielkiej Brytanii, gdzie w przyszłym roku ma nastąpić zmiana prawa w dziedzinie donacji organów, mająca zwiększyć ich liczbę.

Nowa ustawa stanowi, że od chwili wejścia jej w życie, zgoda na pobranie narządów do transplantacji będzie domniemana, więc ci, którzy nie chcą dzielić się organami po śmierci, powinni zgłosić swój sprzeciw jeszcze za życia. Ta decyzja została wymuszona alarmującymi danymi, z których wynika, że od 2010 r. lista oczekujących na przeszczep wydłużyła się ponad dwukrotnie. Obecnie średni czas oczekiwania na operację wynosi trzy lata. Brytyjskie władze apelują do obywateli, by podejmowali temat donacji organów w swoich domach, ponieważ to, czy organ zostanie przekazany do przeszczepu, jest również decyzją rodziny. Jeśli jej członkowie nie wyrażą zgody na operację, nie może być ona przeprowadzona, mimo jasno wyrażonej woli zmarłego. Sprzeciw bliskich powoduje wstrzymanie nawet 10 proc. transplantacji. 

Zgodnie z polskimi danymi, ogólna liczba transplantacji spada, choć 2018 r. był rekordowy pod względem liczby przeszczepów serca – wykonano ich aż 147. Głównym przeciwwskazaniem do pobrania organu jest choroba miażdżycowa. Problem stanowi nie tylko niedobór organów, ale też postawa samych lekarzy, którzy bywają opieszali w kwalifikowaniu  potencjalnych dawców.

  1. J. Oras, R. Doueh, E. Norberg, Left ventricular dysfunction in potential heart donors and its influence on recipient outcomes, "The Journal of Thoracic and Cardiovascular Surgery", Published July 11, 2019, DOI: https://doi.org/10.1016/j.jtcvs.2019.06.070.
  2. University of Gothenburg, New findings enable more heart donations "eurekalert.com" [online], https://www.eurekalert.org/pub_releases/2019-09/uog-nfe092619.php, [dostęp:] 27.09.2019 r.
  3. L. Donnelly, Heart transplant waiting lists reach record high, with doubling in number waiting "telegraph.co.uk" [online], https://www.telegraph.co.uk/news/2019/09/23/heart-transplant-waiting-lists-reach-record-high-doubling-number/, [dostęp:] 27.09.2019 r.
  4. J. Watoła, 1390 przeszczepień narządów przeprowadzono w Polsce w 2018 r. "wyborcza.pl" [online], http://wyborcza.pl/TylkoZdrowie/7,137474,24413631,1390-przeszczepien-narzadow-przeprowadzono-w-polsce-w-2018-r.html, [dostęp:] 27.09.2019 r.
  5. PAP/Rynek Zdrowia, Dawstwo narządów wymaga promocji. Rusza nowa kampania "rynekzdrowia.pl" [online], http://www.rynekzdrowia.pl/Uslugi-medyczne/Dawstwo-narzadow-wymaga-promocji-Rusza-nowa-kampania,187566,8,1.html, [dostęp:] 27.09.2019 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij