Laserowy mikroskop nowej generacji wykona operację
Katarzyna Szulik

Laserowy mikroskop nowej generacji wykona operację

Badacze z University of British Columbia opracowali nowatorski model specjalistycznego mikroskopu, który jest w stanie nie tylko diagnozować schorzenia, ale także wykonywać niezwykle precyzyjne zabiegi bez naruszania skóry. Ta technologia mogłaby być przydatna między innymi w terapii czerniaka.

System opracowany przez naukowców umożliwia szybką analizę tkanek, a w razie zauważenia podejrzanej lub nietypowej struktury komórek, przeprowadzenie ultraprecyzyjnej operacji selektywnie targetującej zmiany chorobowe. Wszystko to może się odbyć bez naruszania skóry, wyłącznie za pomocą specjalistycznej wiązki laserowej. 

Specjalistyczna odmiana mikroskopu wielofotonowego umożliwia obserwację żywej tkanki do jednego milimetra głębokości przy zastosowaniu ultraszybkiej wiązki lasera na podczerwień. Tym, co odróżnia tę technologię od wcześniejszych jest możliwość skanowania tkanki metodą cyfrową, ale również leczenie zmian chorobowych poprzez intensyfikację ciepła wytwarzanego przez laser. 

Ultraprecyzyjna operacja dzięki laserowemu mikroskopowi

Stosowany do leczenia schorzeń skóry mikroskop umożliwia profesjonalistom z zakresu medycyny wskazanie dokładnej lokalizacji nieprawidłowości, zdiagnozowanie ich oraz natychmiastowe wyleczenie. Tę metodę można zastosować wobec wielu struktur ciała, do których dociera wiązka lasera i wymagających bardzo precyzyjnej terapii. Mowa między innymi o nerwach oraz naczyniach krwionośnych w skórze, oczach, mózgu, a także innych strukturach witalnych. Ta technologia pozwala na zmianę ścieżki naczyń krwionośnych bez wpływania na otaczające ją naczynia czy tkanki, co z punktu widzenia diagnostyki i skanowania chorób, takich jak rak skóry mogłoby być potencjalnie rewolucyjne. 

Laserowy mikroskop nowej generacji — pionierska i interdyscyplinarna technologia

Badacze chcieli, żeby technologia mikroskopu multifotonowego stała się bardziej wszechstronna, a zarazem precyzyjna. Pragnęli, aby możliwa była identyfikacja tego, co dzieje się pod skórą z wielu perspektyw. Pozwoliłoby to na odtworzenie wyglądu wielu miejsc na ciele. Zaczęli zastanawiać się czy udałoby się przekształcić narzędzie diagnostyczne w kliniczne poprzez zwiększenie siły lasera. Efekty okazały się ogromnie ekscytujące. Zespół z British Columbia był pierwszym, który zdołał osiągnąć efekt szybkiego wideoobrazowania umożliwiającego aplikację kliniczną, a także jedynym na świecie, jaki opracował tę technologię do zastosowań terapeutycznych. 

Naukowcy współpracowali z szeregiem wydziałów swojej uczelni, w tym z inżynierią mechaniczną i elektryczną oraz okulistyką, żeby przygotować różne wersje technologii. Badania w tym kierunku obejmują wynalezienie miniaturowej wersji urządzenia, które mogłoby zostać użyte do przeprowadzania analiz mikroskopowych i leczenia podczas endoskopii. Jest to nieinwazyjna procedura stosowana do badania przewodu pokarmowego przy pomocy elastycznej rurki wyposażonej w lampkę oraz kamerę. 

Laserowy mikroskop sprawdzi brzmienie komórek

Wiosną tego roku naukowcy dokonali także innego odkrycia powiązanego z metodą laserową. Badacze z California Institute of Technology wykorzystali technologię mikroskopu fotoakustycznego do analizy właściwości metabolicznych komórek nowotworowych, używając wiązki lasera i ultradźwiękowej detekcji wysokiej częstotliwości.

Wspomniana technologia pozwoli zmierzyć się z jedną z największych bolączek dotyczących terapii antynowotworowej, czyli z brakiem spójności wśród komórek rakowych. Mogą one różnić się pod względem genetyki, zachowania oraz podatności na chemioterapię nawet w ramach jednego guza. W tym sensie wykonanie analizy metabolicznej komórek jest bardzo trudne, a stosowane dotąd metody nie przynosiły satysfakcjonujących rezultatów. 

Naukowcy z Kalifornii postanowili zastosować mikroskop fotoakustyczny, którego działanie polega na wprawianiu badanych próbek w stan drżenia (wibracje), co umożliwia obrazowanie komórek, naczyń krwionośnych oraz tkanek. Jego użyteczność została poszerzona o pomiar zużycia tlenu. Daje to możliwość bardziej precyzyjnego badania komórek nowotworowych. Zostają one umieszczane w wypełnionych krwią pojemnikach, a mierzenie wykorzystania tlenu pozwala stwierdzić, które z nich mają wyższy metabolizm. Metoda opracowana przez badaczy sprawia, że dochodzi do dokładnego sprawdzenia ilości spożytkowania tlenu poprzez wykorzystanie wiązki laserowej wprawiającej hemoglobinę we krwi w ruch — komórki zaczynają wydawać dźwięki.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Pachnące święta - przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Jak chronić się przed koronawirusem? Oficjalne zalecenia WHO i Ministerstwa Zdrowia

  Koronawirus zaatakował już ponad 100 tys. ludzi w ponad 100 krajach na całym świecie. WHO mówi o pandemii, jednak zaleca spokój, ostrożność i postępowanie, które zminimalizuje ryzyko zakażenia.  Jak zadbać o zdrowie swoje i bliskich w czasie podwyższonego zagrożenia?

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

 • Koronawirus u dzieci – czy naprawdę większość przechodzi go bezobjawowo?

  Pandemia koronawirusa uderzyła przede wszystkim w seniorów, natomiast wśród najmłodszych odnotowano stosunkowo niewiele zakażeń i ofiar COVID-19. Większość dzieci przechodzi infekcję łagodnie lub nawet bezobjawowo, co jednak nie oznacza, że choroba im nie zagraża – ostrzegają badacze z Rutgers University. Zgodnie z ich badaniem, dzieci i nastolatki również są narażone na ciężki przebieg choroby, zwłaszcza gdy posiadają choroby towarzyszące.

 • Jak w okresie izolacji spowodowanej koronawirusem zachować równowagę psychiczną?

  Ostatnie miesiące drastycznie ograniczyły nasze możliwości w zakresie opuszczania domów i utrzymywania standardowych kontaktów towarzyskich. Dla wielu były one więc czasem intensywnego nadrabiania zaległości serialowych, książkowych czy filmowych. Jak się okazuje, taka forma spędzania czasu jest nie tylko przyjemna i skuteczna w przyspieszaniu jego upływu – w tym trudnym czasie pozwala utrzymać równowagę psychiczną. Naukowcy nazywają to zjawisko nietradycyjną socjalizacją.

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij