
Laserowy mikroskop nowej generacji wykona operację
System opracowany przez naukowców umożliwia szybką analizę tkanek, a w razie zauważenia podejrzanej lub nietypowej struktury komórek, przeprowadzenie ultraprecyzyjnej operacji selektywnie targetującej zmiany chorobowe. Wszystko to może się odbyć bez naruszania skóry, wyłącznie za pomocą specjalistycznej wiązki laserowej.
Ultraprecyzyjna operacja dzięki laserowemu mikroskopowi
Stosowany do leczenia schorzeń skóry mikroskop umożliwia profesjonalistom z zakresu medycyny wskazanie dokładnej lokalizacji nieprawidłowości, zdiagnozowanie ich oraz natychmiastowe wyleczenie. Tę metodę można zastosować wobec wielu struktur ciała, do których dociera wiązka lasera i wymagających bardzo precyzyjnej terapii. Mowa między innymi o nerwach oraz naczyniach krwionośnych w skórze, oczach, mózgu, a także innych strukturach witalnych. Ta technologia pozwala na zmianę ścieżki naczyń krwionośnych bez wpływania na otaczające ją naczynia czy tkanki, co z punktu widzenia diagnostyki i skanowania chorób, takich jak rak skóry mogłoby być potencjalnie rewolucyjne.
Laserowy mikroskop nowej generacji — pionierska i interdyscyplinarna technologia
Badacze chcieli, żeby technologia mikroskopu multifotonowego stała się bardziej wszechstronna, a zarazem precyzyjna. Pragnęli, aby możliwa była identyfikacja tego, co dzieje się pod skórą z wielu perspektyw. Pozwoliłoby to na odtworzenie wyglądu wielu miejsc na ciele. Zaczęli zastanawiać się czy udałoby się przekształcić narzędzie diagnostyczne w kliniczne poprzez zwiększenie siły lasera. Efekty okazały się ogromnie ekscytujące. Zespół z British Columbia był pierwszym, który zdołał osiągnąć efekt szybkiego wideoobrazowania umożliwiającego aplikację kliniczną, a także jedynym na świecie, jaki opracował tę technologię do zastosowań terapeutycznych.
Naukowcy współpracowali z szeregiem wydziałów swojej uczelni, w tym z inżynierią mechaniczną i elektryczną oraz okulistyką, żeby przygotować różne wersje technologii. Badania w tym kierunku obejmują wynalezienie miniaturowej wersji urządzenia, które mogłoby zostać użyte do przeprowadzania analiz mikroskopowych i leczenia podczas endoskopii. Jest to nieinwazyjna procedura stosowana do badania przewodu pokarmowego przy pomocy elastycznej rurki wyposażonej w lampkę oraz kamerę.
Polecane dla Ciebie
Laserowy mikroskop sprawdzi brzmienie komórek
Wiosną tego roku naukowcy dokonali także innego odkrycia powiązanego z metodą laserową. Badacze z California Institute of Technology wykorzystali technologię mikroskopu fotoakustycznego do analizy właściwości metabolicznych komórek nowotworowych, używając wiązki lasera i ultradźwiękowej detekcji wysokiej częstotliwości.
Naukowcy z Kalifornii postanowili zastosować mikroskop fotoakustyczny, którego działanie polega na wprawianiu badanych próbek w stan drżenia (wibracje), co umożliwia obrazowanie komórek, naczyń krwionośnych oraz tkanek. Jego użyteczność została poszerzona o pomiar zużycia tlenu. Daje to możliwość bardziej precyzyjnego badania komórek nowotworowych. Zostają one umieszczane w wypełnionych krwią pojemnikach, a mierzenie wykorzystania tlenu pozwala stwierdzić, które z nich mają wyższy metabolizm. Metoda opracowana przez badaczy sprawia, że dochodzi do dokładnego sprawdzenia ilości spożytkowania tlenu poprzez wykorzystanie wiązki laserowej wprawiającej hemoglobinę we krwi w ruch — komórki zaczynają wydawać dźwięki.