Laserowy mikroskop nowej generacji wykona operację - portal DOZ.pl
Laserowy mikroskop nowej generacji wykona operację
Katarzyna Szulik

Laserowy mikroskop nowej generacji wykona operację

Badacze z University of British Columbia opracowali nowatorski model specjalistycznego mikroskopu, który jest w stanie nie tylko diagnozować schorzenia, ale także wykonywać niezwykle precyzyjne zabiegi bez naruszania skóry. Ta technologia mogłaby być przydatna między innymi w terapii czerniaka.

Ultraprecyzyjna operacja dzięki laserowemu mikroskopowi

Stosowany do leczenia schorzeń skóry mikroskop umożliwia profesjonalistom z zakresu medycyny wskazanie dokładnej lokalizacji nieprawidłowości, zdiagnozowanie ich oraz natychmiastowe wyleczenie. Tę metodę można zastosować wobec wielu struktur ciała, do których dociera wiązka lasera i wymagających bardzo precyzyjnej terapii. Mowa między innymi o nerwach oraz naczyniach krwionośnych w skórze, oczach, mózgu, a także innych strukturach witalnych. Ta technologia pozwala na zmianę ścieżki naczyń krwionośnych bez wpływania na otaczające ją naczynia czy tkanki, co z punktu widzenia diagnostyki i skanowania chorób, takich jak rak skóry mogłoby być potencjalnie rewolucyjne. 

Laserowy mikroskop nowej generacji — pionierska i interdyscyplinarna technologia

Badacze chcieli, żeby technologia mikroskopu multifotonowego stała się bardziej wszechstronna, a zarazem precyzyjna. Pragnęli, aby możliwa była identyfikacja tego, co dzieje się pod skórą z wielu perspektyw. Pozwoliłoby to na odtworzenie wyglądu wielu miejsc na ciele. Zaczęli zastanawiać się czy udałoby się przekształcić narzędzie diagnostyczne w kliniczne poprzez zwiększenie siły lasera. Efekty okazały się ogromnie ekscytujące. Zespół z British Columbia był pierwszym, który zdołał osiągnąć efekt szybkiego wideoobrazowania umożliwiającego aplikację kliniczną, a także jedynym na świecie, jaki opracował tę technologię do zastosowań terapeutycznych. 

Naukowcy współpracowali z szeregiem wydziałów swojej uczelni, w tym z inżynierią mechaniczną i elektryczną oraz okulistyką, żeby przygotować różne wersje technologii. Badania w tym kierunku obejmują wynalezienie miniaturowej wersji urządzenia, które mogłoby zostać użyte do przeprowadzania analiz mikroskopowych i leczenia podczas endoskopii. Jest to nieinwazyjna procedura stosowana do badania przewodu pokarmowego przy pomocy elastycznej rurki wyposażonej w lampkę oraz kamerę. 

Polecane dla Ciebie

Laserowy mikroskop sprawdzi brzmienie komórek

Wiosną tego roku naukowcy dokonali także innego odkrycia powiązanego z metodą laserową. Badacze z California Institute of Technology wykorzystali technologię mikroskopu fotoakustycznego do analizy właściwości metabolicznych komórek nowotworowych, używając wiązki lasera i ultradźwiękowej detekcji wysokiej częstotliwości.

Wspomniana technologia pozwoli zmierzyć się z jedną z największych bolączek dotyczących terapii antynowotworowej, czyli z brakiem spójności wśród komórek rakowych. Mogą one różnić się pod względem genetyki, zachowania oraz podatności na chemioterapię nawet w ramach jednego guza. W tym sensie wykonanie analizy metabolicznej komórek jest bardzo trudne, a stosowane dotąd metody nie przynosiły satysfakcjonujących rezultatów. 

Naukowcy z Kalifornii postanowili zastosować mikroskop fotoakustyczny, którego działanie polega na wprawianiu badanych próbek w stan drżenia (wibracje), co umożliwia obrazowanie komórek, naczyń krwionośnych oraz tkanek. Jego użyteczność została poszerzona o pomiar zużycia tlenu. Daje to możliwość bardziej precyzyjnego badania komórek nowotworowych. Zostają one umieszczane w wypełnionych krwią pojemnikach, a mierzenie wykorzystania tlenu pozwala stwierdzić, które z nich mają wyższy metabolizm. Metoda opracowana przez badaczy sprawia, że dochodzi do dokładnego sprawdzenia ilości spożytkowania tlenu poprzez wykorzystanie wiązki laserowej wprawiającej hemoglobinę we krwi w ruch — komórki zaczynają wydawać dźwięki.

 1. H. Lui, J. Zhao, Z. Wu i in., Precise closure of single blood vessels via multiphoton absorption-based photothermolysis, „Science Advances”, nr 5 (5) 2019.
 2. University of British Columbia, A new way of diagnosing and treating disease without cutting skin: Researchers develop new laser microscope that could be „revolutionary” for treatment of diseases such as skin cancer, „ScienceDaily” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190515144020.htm, [dostęp: 20.05.2019].
 3. P. Hai, S. Xu, T. Imai i in., High-throughput, label-free, single-cell photoacoustic microscopy of intratumoral metabolic heterogeneity, „Nature Biomedical Engineering” [online], DOI: 10.1038/s41551-019-0376-5, [dostęp: 20.05.2019].

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Które ryby warto przyrządzić na święta?

  Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

  Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

 • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

  Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

 • Dziecko w samochodzie w upał

  Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

 • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

  Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

 • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

  W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

 • Domowa opieka nad chorym na Covid-19 – podstawowe zasady

  Zgodnie z danymi pochodzącymi z Chin, około 80 proc. osób, u których wynik testu na obecność SARS-CoV-2 okaże się pozytywny, doświadczy wyłącznie łagodnych objawów, niewykraczających poza dyskomfort związany ze zwykłą grypą lub przeziębieniem. W związku z tym, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych pacjentów, większość chorych będzie odsyłana do domów, by w ich zaciszu leczyć chorobę zgodnie ze wskazaniami lekarza. Ta sytuacja może dotknąć większość z nas, dlatego warto znać zasady postępowania i przygotować się na tę ewentualność. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij