Przeszczep bakterii jelitowych jako terapia przeciwdepresyjna
Katarzyna Szulik

Przeszczep bakterii jelitowych jako terapia przeciwdepresyjna

Naukowcy związani ze Szpitalem Dziecięcym w Filadelfii przeprowadzili eksperyment na modelu zwierzęcym sugerujący, że skład mikrobioty może mieć znaczący wpływ na kondycję psychiczną. Gdy dokonali przeszczepu bakterii z jelit zwierzęcia z dużą skłonnością stresu innemu, które ich nie wykazywało, biorca również stał się wrażliwszy na stres.

Badacze dzięki eksperymentowi byli w stanie zaobserwować biologiczne interakcje zachodzące między mózgiem a jelitami. W przyszłości mogłoby to doprowadzić do opracowania terapii probiotycznych stosowanych w przypadku ludzkich schorzeń na tle psychicznym, z depresją na czele.

Mikrobiota jelitowa pod wpływem stresu ulega zmianie

Badanie zostało wykonane na szczurach i wykazało, że pod wpływem stresu mikrobiota jelitowa zwierząt ulega zmianie, zaś u wrażliwszych gryzoni zwiększa się również stan zapalny w mózgu. Co więcej, pojawia się – po transplantacji bakterii jelitowych – w mózgach zwierząt mniej podatnych na stres.

Wcześniejsze eksperymenty z tego zakresu zwracały uwagę na różnicę w mikrobiomie jelitowym między osobami borykającymi się z psychicznymi problemami a tymi, które ich nie doświadczyły. Badania na modelu zwierzęcym potwierdziły wysnute wnioski. W mikrobiomie szczurów podatnych na stres stwierdzono wyższą zawartość bakterii ze szczepu Clostridia.

Zmiany w mikrobiomie osiągnięto na drodze przeszczepu kału do organizmów szczurów nigdy wcześniej nie wystawianych na stres. Po transplantacji stwierdzono u nich – widoczne przez zmianę zachowania – symptomy wskazujące na depresję.

Bakterie jelitowe a depresja

Podobnie jak zwierzęta, ludzie nie reagują na stres w sposób identyczny. Część jest bardziej podatna na rozwój schorzeń psychicznych niż inni. U gryzoni głównym źródłem negatywnych emocji są hierarchie społeczne oraz terytorialność. W warunkach laboratoryjnych indukuje się go inaczej, na przykład na drodze testu wymuszonego pływania pozwalającego ocenić reakcję zwierzęcia. Na tej podstawie gryzonie wykorzystane w badaniu podzielono na grupę mniej i bardziej podatną na stres.

Następnie zespół naukowców przeanalizował mikrobiom szczurów wrażliwych na stres, niewrażliwych w tym zakresie oraz materiał pochodzący od zwierząt z grupy kontrolnej, która nie doświadczyła negatywnych emocji i tej przyjmującej placebo. To doprowadziło do rozróżnienia składu mikrobioty poszczególnych gryzoni.

Kolejnym krokiem było przeprowadzenie przeszczepów kału od trzech grup dawców – podatnych na stres, odpornych oraz zwierząt niepoddanych stresowi – do organizmów szczurów, które nigdy wcześniej stresu nie doświadczyły. Jakiekolwiek zmiany w zachowaniu zaobserwowano jedynie w przypadku transplantacji kału od gryzoni podatnych na stres – dwa kolejne nie miały żadnego wpływu na zwierzęta. Schematy stanu zapalnego w mózgach biorców przeszczepu także odpowiadały tym charakterystycznym dla szczurów podatnych na stres, co sugeruje, że mogą być efektem modulacji immunologicznych wywołanych przez bakterie.

Powiązane produkty

Modyfikacja mikrobiomu jelitowego lekiem na depresję

Naukowcy podkreślają, że przeszczep mikrobiomu doprowadził u gryzoni do wykształcenia objawów charakterystycznych dla depresji, nie zaś standardowego niepokoju przejawiającego się w łagodniejszy sposób. To sugeruje, iż zmiany w mikrobiocie w sposób istotny wpływają na czynniki powiązane z depresją.

Badacze sugerują, że wspomniane obserwacje w przyszłości mogą przyczynić się do opracowania leków przeciwdepresyjnych modyfikujących mikrobiom w sposób pozytywny. Ich bazą stałyby się probiotyki, czyli bakterie o dobroczynnym wpływie na zdrowie. Już dziś dostrzegamy wzrost popularności preparatów tego typu sprzedawanych bez recepty. Opracowanie medykamentu o potwierdzonych efektach klinicznych oznaczałoby rewolucję w podejściu do leczenia depresji.

Badacze z Filadelfii nie są pierwszymi, którzy dostrzegają związek między składem mikroflory jelitowej a depresją. Podobne wnioski na początku tego roku przedstawili naukowcy z McMaster University analizujący czy doustne przyjmowanie probiotyków złagodzi objawy depresji u osób chorujących na zespół jelita drażliwego. Jak się okazało, wspomniane efekty osiągnięto u 64 proc. uczestników grupy eksperymentalnej. Z kolei badacze z uniwersytetu w Aarhus twierdzą, iż działanie przeciwdepresyjne wykazują zwłaszcza bakterie mlekowe. Przyjmowane regularnie mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia tej psychicznej dolegliwości.

  1. J. Pearson-Leary, C. Zhao, K. Bittinger et al., The gut microbiome regulates the increases in depressive-type behaviors and in inflammatory processes in the ventral hippocampus of stress vulnerable rats, „Molecular Psychiatry”, March 4, 2019; https://doi.org/10.1038/s41380-019-0380-x.
  2. C. J. Wallace, J. A. Foster, C. N. Soares et al., The Effects of Probiotics on Symptoms of Depression: Protocol for a Double-Blind Randomized Placebo-Controlled Trial, „Neuropsychobiology”, 2019 Feb, 13, 1-9; doi: 10.1159/000496406.
  3. S. Tillmann, A. Abildgaard, G. Winther et al., Altered fecal microbiota composition in the Flinders sensitive line rat model of depression, „Psychopharmacology”, 2018 Nov. 23; doi: 10.1007/s00213-018-5094-2.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. Które ryby na święta będą nie tylko najsmaczniejsze, ale i najlepsze dla zdrowia?

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij