Gdzie szukać informacji o składnikach leków?
Krzysztof Słomiak

Gdzie szukać informacji o składnikach leków?

Statystyczny Polak spędza w Internecie od 3 do 5 godzin dziennie. Większość tego czasu poświęca na oglądanie filmów i przeglądanie portali społecznościowych. W świecie on-line pełno jest rozpraszaczy, reklam czy błahych rozrywek. Internet stał się również skarbnicą informacji dotyczących naszego zdrowia. Problemem jest to, że w Internecie można natknąć się na strony, które z dobrymi praktykami i rzetelnymi informacjami mają mało wspólnego. Przeprowadziłem małą analizę i chciałbym przedstawić kilka źródeł opartych na faktach i publikacjach naukowych, które pokazują działanie, zastosowanie, ale również działania niepożądane leków.

Charakterystyka produktu leczniczego

Podstawowym dokumentem opisującym działanie leku jest charakterystyka produktu leczniczego. Karta charakterystyki jest rozwinięciem ulotki lekowej i pokazuje bardzo szczegółowo, z jakich substancji składa się lek, jak działa, jakie jest jego zastosowanie, w jakich jednostkach chorobowych się sprawdzi, a w jakich nie. Do tego wyszczególnione są działania niepożądane, substancje pomocnicze, sposób przechowywania, podmiot odpowiedzialny oraz data utworzenia dokumentu. Charakterystyka produktu leczniczego jest najbardziej aktualnym i skondensowanym kompendium wiedzy o danym leku, aktualizowanym na bieżąco przez wytwórców leków.

Zajrzyj do ulotki

Nieco mniejszym źródłem wiedzy jest ulotka leku. Uważam, że dla pacjenta jest to informacja na tyle kompletna, że pozwala w sposób wystarczający dowiedzieć się, jakie jest działanie i zastosowanie preparatu. Pacjenci często po przeczytaniu ulotki pytają czy ten lek jest wystarczająco bezpieczny, skoro posiada działania niepożądane (czasami jest ich całkiem sporo).

Producenci leków mają obowiązek informować w ulotce o wszystkich działaniach niepożądanych – nawet tych, które występują bardzo rzadko. W takich sytuacjach ulotka ma za zadanie nie tyle przerazić pacjenta, co poinformować go, że jakieś działanie niepożądane może wystąpić. Jest to informacja, która wykorzystana odpowiednio i przekazana specjaliście, np. lekarzowi lub farmaceucie, pozwoli zidentyfikować źródło problemu i poprawnie poprowadzić dalsze leczenie.

Sam lek też skrywa wiele informacji

Opakowanie leku zawiera – poza ulotką – informację o nazwie leku, głównej substancji czynnej, dawce leku, wielkości opakowania czy informacji o podmiocie odpowiedzialnym. Do tego znajdują się na nim informacje dotyczące serii, daty ważności oraz kod produktu, tzw. EAN lub GTIN.

Internetowe źródła wiedzy o lekach

Rzetelne źródła internetowe pozwalają wiele dowiedzieć się o przyjmowanych lekach.

  • DOZ.pl – nasza strona to kompendium wiedzy o lekach. Informacje o lekach pochodzą z kart charakterystyki i ulotek, bazują na najnowszych badaniach i informacjach. W sekcji Poradniki można poczytać artykuły dotyczące stosowania leków i jednostek chorobowych. Baza artykułów jest bardzo obszerna i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Portal zawiera porady medyczne, opisuje wiele chorób oraz podaje wskazówki z dziedziny opieki farmaceutycznej. Encyklopedia leków i ziół zbierają informacje o produktach leczniczych i ziołach. Strona DOZ.pl w tym momencie jest największym portalem mówiącym o produktach leczniczych i codziennie odwiedzają ją miliony Polaków.
    Warto zapoznać się również z aplikacją DOZ.pl, dzięki której można uzyskać poradę wprost od farmaceuty za pośrednictwem czatu, a także zweryfikować zawartość swojej domowej apteczki pod kątem możliwych interakcji między preparatami.
  • Strona internetowa Naczelnej Izby Aptekarskiej jest obowiązkową pozycją do odwiedzenia. Portal zawiera wykaz leków refundowanych, wykaz dopuszczonych produktów leczniczych czy kodeks etyki aptekarza. Izba wydaje także własny miesięcznik „Aptekarz Polski” dostępny do ściągnięcia w formacie PDF.
  • Internetowa strona Ministerstwa Zdrowia. Można na niej znaleźć wiele informacji dotyczących aktualnej polityki lekowej państwa. W zakładce Leki można znaleźć informacje na temat: braków leków, dane dotyczące leków refundowanych oraz aktualne i archiwalne obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych.
  • Strona Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Urząd Rejestracji zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych oraz produktów biobójczych. Odpowiada również za wprowadzanie do obrotu i do użytku wyrobów medycznych. Nadzoruje również badania kliniczne, w tym badania kliniczne weterynaryjne. W zakresie tych obowiązków, strona oferuje szeroką gamę informacyjną w wyżej wymienionym zakresie.
  • Strona Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Instytucja państwowa nadzorująca kontrolę nad wytwarzaniem, obrotem produktów leczniczych na terenie Polski dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Szczególnie interesująca jest zakładka Decyzje i komunikaty, mówiąca o komunikatach bezpieczeństwa, wstrzymaniach, wycofaniach i dopuszczeniach produktów leczniczych znajdujących się w obrocie.
  • Internetowy zbiór charakterystyk produktów leczniczych (pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl). Charakterystyki produktów leczniczych z najbardziej aktualnymi informacjami o bezpieczeństwie stosowania leku. Wykaz zawiera informacje o produktach leczniczych wpisanych do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz produkty lecznicze wpisane do Wspólnotowego Rejestru Produktów Leczniczych.

Przedstawione przykłady stanowią dobre źródła wiedzy o lekach. Internet jest niewyczerpaną skarbnicą wiedzy i istnieje wiele stron dla pacjentów. Każdy z nas ma swoje ulubione adresy, które mogłyby poszerzyć naszą listę. Ważne jest, aby korzystać z wiedzy sprawdzonej i przygotowywanej w oparciu o najlepsze praktyki i przez specjalistów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij