Gdzie szukać informacji o składnikach leków?
Krzysztof Słomiak

Gdzie szukać informacji o składnikach leków?

Statystyczny Polak spędza w Internecie od 3 do 5 godzin dziennie. Większość tego czasu poświęca na oglądanie filmów i przeglądanie portali społecznościowych. W świecie on-line pełno jest rozpraszaczy, reklam czy błahych rozrywek. Internet stał się również skarbnicą informacji dotyczących naszego zdrowia. Problemem jest to, że w Internecie można natknąć się na strony, które z dobrymi praktykami i rzetelnymi informacjami mają mało wspólnego. Przeprowadziłem małą analizę i chciałbym przedstawić kilka źródeł opartych na faktach i publikacjach naukowych, które pokazują działanie, zastosowanie, ale również działania niepożądane leków.

Charakterystyka produktu leczniczego

Podstawowym dokumentem opisującym działanie leku jest charakterystyka produktu leczniczego. Karta charakterystyki jest rozwinięciem ulotki lekowej i pokazuje bardzo szczegółowo, z jakich substancji składa się lek, jak działa, jakie jest jego zastosowanie, w jakich jednostkach chorobowych się sprawdzi, a w jakich nie. Do tego wyszczególnione są działania niepożądane, substancje pomocnicze, sposób przechowywania, podmiot odpowiedzialny oraz data utworzenia dokumentu. Charakterystyka produktu leczniczego jest najbardziej aktualnym i skondensowanym kompendium wiedzy o danym leku, aktualizowanym na bieżąco przez wytwórców leków.

Zajrzyj do ulotki

Nieco mniejszym źródłem wiedzy jest ulotka leku. Uważam, że dla pacjenta jest to informacja na tyle kompletna, że pozwala w sposób wystarczający dowiedzieć się, jakie jest działanie i zastosowanie preparatu. Pacjenci często po przeczytaniu ulotki pytają czy ten lek jest wystarczająco bezpieczny, skoro posiada działania niepożądane (czasami jest ich całkiem sporo).

Producenci leków mają obowiązek informować w ulotce o wszystkich działaniach niepożądanych – nawet tych, które występują bardzo rzadko. W takich sytuacjach ulotka ma za zadanie nie tyle przerazić pacjenta, co poinformować go, że jakieś działanie niepożądane może wystąpić. Jest to informacja, która wykorzystana odpowiednio i przekazana specjaliście, np. lekarzowi lub farmaceucie, pozwoli zidentyfikować źródło problemu i poprawnie poprowadzić dalsze leczenie.

Powiązane produkty

Sam lek też skrywa wiele informacji

Opakowanie leku zawiera – poza ulotką – informację o nazwie leku, głównej substancji czynnej, dawce leku, wielkości opakowania czy informacji o podmiocie odpowiedzialnym. Do tego znajdują się na nim informacje dotyczące serii, daty ważności oraz kod produktu, tzw. EAN lub GTIN.

Internetowe źródła wiedzy o lekach

Rzetelne źródła internetowe pozwalają wiele dowiedzieć się o przyjmowanych lekach.

  • DOZ.pl – nasza strona to kompendium wiedzy o lekach. Informacje o lekach pochodzą z kart charakterystyki i ulotek, bazują na najnowszych badaniach i informacjach. W sekcji Poradniki można poczytać artykuły dotyczące stosowania leków i jednostek chorobowych. Baza artykułów jest bardzo obszerna i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Portal zawiera porady medyczne, opisuje wiele chorób oraz podaje wskazówki z dziedziny opieki farmaceutycznej. Encyklopedia leków i ziół zbierają informacje o produktach leczniczych i ziołach. Strona DOZ.pl w tym momencie jest największym portalem mówiącym o produktach leczniczych i codziennie odwiedzają ją miliony Polaków.
    Warto zapoznać się również z aplikacją DOZ.pl, dzięki której można uzyskać poradę wprost od farmaceuty za pośrednictwem czatu, a także zweryfikować zawartość swojej domowej apteczki pod kątem możliwych interakcji między preparatami.
  • Strona internetowa Naczelnej Izby Aptekarskiej jest obowiązkową pozycją do odwiedzenia. Portal zawiera wykaz leków refundowanych, wykaz dopuszczonych produktów leczniczych czy kodeks etyki aptekarza. Izba wydaje także własny miesięcznik „Aptekarz Polski” dostępny do ściągnięcia w formacie PDF.
  • Internetowa strona Ministerstwa Zdrowia. Można na niej znaleźć wiele informacji dotyczących aktualnej polityki lekowej państwa. W zakładce Leki można znaleźć informacje na temat: braków leków, dane dotyczące leków refundowanych oraz aktualne i archiwalne obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych.
  • Strona Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Urząd Rejestracji zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych oraz produktów biobójczych. Odpowiada również za wprowadzanie do obrotu i do użytku wyrobów medycznych. Nadzoruje również badania kliniczne, w tym badania kliniczne weterynaryjne. W zakresie tych obowiązków, strona oferuje szeroką gamę informacyjną w wyżej wymienionym zakresie.
  • Strona Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Instytucja państwowa nadzorująca kontrolę nad wytwarzaniem, obrotem produktów leczniczych na terenie Polski dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Szczególnie interesująca jest zakładka Decyzje i komunikaty, mówiąca o komunikatach bezpieczeństwa, wstrzymaniach, wycofaniach i dopuszczeniach produktów leczniczych znajdujących się w obrocie.
  • Internetowy zbiór charakterystyk produktów leczniczych (pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl). Charakterystyki produktów leczniczych z najbardziej aktualnymi informacjami o bezpieczeństwie stosowania leku. Wykaz zawiera informacje o produktach leczniczych wpisanych do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz produkty lecznicze wpisane do Wspólnotowego Rejestru Produktów Leczniczych.

Przedstawione przykłady stanowią dobre źródła wiedzy o lekach. Internet jest niewyczerpaną skarbnicą wiedzy i istnieje wiele stron dla pacjentów. Każdy z nas ma swoje ulubione adresy, które mogłyby poszerzyć naszą listę. Ważne jest, aby korzystać z wiedzy sprawdzonej i przygotowywanej w oparciu o najlepsze praktyki i przez specjalistów.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Zdrowe Mikołajki. Pomysły na prezent

    6 grudnia – ten dzień oznacza przede wszystkim prezenty, które wszyscy uwielbiają. Jedni lubią dawać, inny dostawać, ale najważniejsza jest w tym dniu radość obu stron. W końcu serotonina, która wydziela się w chwilach szczęścia, jest również wspaniałym prezentem. Postanowiliśmy z tej okazji zrobić przegląd asortymentu aptecznego. Co wybrać, żeby połączyć zdrowie z radością dawania i dostawania prezentów?

  • Świąteczne przejedzenie. Jak radzić sobie ze wzdęciami?

    W Święta Bożego Narodzenia jemy dużo – to fakt. Faktem jest też to, że przejedzeniu towarzyszą nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból brzucha, uczucie pełności w jamie brzusznej, gazy. Czym tak naprawdę są wzdęcia i jak radzić sobie z przejedzeniem?

  • ABC biegania. Od czego zacząć przygodę z bieganiem?

    Bieganie wyszczupla sylwetkę, wzmacnia mięśnie, pozwala na trening w zasadzie w każdych warunkach i okolicznościach. Można biegać zarówno na siłowni (na bieżni), jak i pod gołym niebem. Na początku bieganie wymaga chwili przygotowania i dostosowania swojego organizmu do nowych warunków, jednak w miarę zdobywania doświadczenia i wiedzy staje się codziennym nawykiem. Od czego zacząć, aby nie zrobić sobie krzywdy?

  • Dlaczego warto biegać? Korzyści wynikające z treningów biegowych

    Do zalet biegania, poprawiających nasze zdrowie i możliwości fizyczne, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Regularnie wykonywana aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy parametrów krwi, obniżenia odkładającego się w naczyniach cholesterolu, uregulowania glikemii i uwrażliwienia tkanek na insulinę. Zapobiega to rozwijaniu się chorób, takich jak cukrzyca, miażdżyca tętnic, choroby serca i układu krążenia. Jeśli należysz do osób, które bardziej niż zasadę „lepiej zapobiegać niż leczyć” cenią efektywność w pracy – tutaj również bieganie może okazać się czynnikiem wpływającym na Twoje lepsze wyniki. Dlaczego warto uwzględnić biegową terapię antystresową w naszym planie dnia?

  • Przeziębienie, grypa, alergia czy COVID-19? Jak je od siebie odróżnić?

    Swędzenie w gardle, gorączka, katar – w dobie pandemii koronawirusa i COVID-19 te symptomy wzbudzają niepokój. Czy słusznie? Jak odróżnić objawy alergii, przeziębienia i grypy od choroby koronawirusowej? Dowiedz się z poniższego artykułu.

  • Drapanie w gardle – co oznacza? Przyczyny i domowe sposoby

    Drapanie, swędzenie lub gryzienie w gardle – to zwykle objawy infekcji górnych dróg oddechowych. Te nieprzyjemne odczucia, które towarzyszą chorobom zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, można złagodzić za pomocą preparatów na gardło dostępnych w aptece, a także dzięki domowym sposobom. W jaki sposób? Podpowiadamy.

  • Szczepionki na grypę 2022/2023 – co warto o nich wiedzieć?

    W sezonie 2022/2023 będą dostępne cztery szczepionki przeciw grypie. Badanie kwalifikujące pacjenta do szczepienia prowadzi lekarz, niemniej sam zastrzyk może zrobić także inny przedstawiciel środowiska medycznego, np. farmaceuta czy diagnosta laboratoryjny. Od momentu wybuchu pandemii COVID-19 powstało wiele dodatkowych pytań związanych ze szczepieniem na koronawirusa w połączeniu ze szczepionką przeciwko grypie. Kto powinien się zaszczepić? Ile będzie kosztować szczepionka? Kto będzie mógł zaszczepić się bezpłatnie? Gdzie kupić szczepionkę przeciw grypie i jak ją przechowywać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij