
Gdzie szukać informacji o składnikach leków?
Charakterystyka produktu leczniczego
Podstawowym dokumentem opisującym działanie leku jest charakterystyka produktu leczniczego. Karta charakterystyki jest rozwinięciem ulotki lekowej i pokazuje bardzo szczegółowo, z jakich substancji składa się lek, jak działa, jakie jest jego zastosowanie, w jakich jednostkach chorobowych się sprawdzi, a w jakich nie. Do tego wyszczególnione są działania niepożądane, substancje pomocnicze, sposób przechowywania, podmiot odpowiedzialny oraz data utworzenia dokumentu. Charakterystyka produktu leczniczego jest najbardziej aktualnym i skondensowanym kompendium wiedzy o danym leku, aktualizowanym na bieżąco przez wytwórców leków.
Zajrzyj do ulotki
Nieco mniejszym źródłem wiedzy jest ulotka leku. Uważam, że dla pacjenta jest to informacja na tyle kompletna, że pozwala w sposób wystarczający dowiedzieć się, jakie jest działanie i zastosowanie preparatu. Pacjenci często po przeczytaniu ulotki pytają czy ten lek jest wystarczająco bezpieczny, skoro posiada działania niepożądane (czasami jest ich całkiem sporo).
Powiązane produkty
Sam lek też skrywa wiele informacji
Opakowanie leku zawiera – poza ulotką – informację o nazwie leku, głównej substancji czynnej, dawce leku, wielkości opakowania czy informacji o podmiocie odpowiedzialnym. Do tego znajdują się na nim informacje dotyczące serii, daty ważności oraz kod produktu, tzw. EAN lub GTIN.
Internetowe źródła wiedzy o lekach
Rzetelne źródła internetowe pozwalają wiele dowiedzieć się o przyjmowanych lekach.
- DOZ.pl – nasza strona to kompendium wiedzy o lekach. Informacje o lekach pochodzą z kart charakterystyki i ulotek, bazują na najnowszych badaniach i informacjach. W sekcji Poradniki można poczytać artykuły dotyczące stosowania leków i jednostek chorobowych. Baza artykułów jest bardzo obszerna i każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Portal zawiera porady medyczne, opisuje wiele chorób oraz podaje wskazówki z dziedziny opieki farmaceutycznej. Encyklopedia leków i ziół zbierają informacje o produktach leczniczych i ziołach. Strona DOZ.pl w tym momencie jest największym portalem mówiącym o produktach leczniczych i codziennie odwiedzają ją miliony Polaków.
Warto zapoznać się również z aplikacją DOZ.pl, dzięki której można uzyskać poradę wprost od farmaceuty za pośrednictwem czatu, a także zweryfikować zawartość swojej domowej apteczki pod kątem możliwych interakcji między preparatami. - Strona internetowa Naczelnej Izby Aptekarskiej jest obowiązkową pozycją do odwiedzenia. Portal zawiera wykaz leków refundowanych, wykaz dopuszczonych produktów leczniczych czy kodeks etyki aptekarza. Izba wydaje także własny miesięcznik „Aptekarz Polski” dostępny do ściągnięcia w formacie PDF.
- Internetowa strona Ministerstwa Zdrowia. Można na niej znaleźć wiele informacji dotyczących aktualnej polityki lekowej państwa. W zakładce Leki można znaleźć informacje na temat: braków leków, dane dotyczące leków refundowanych oraz aktualne i archiwalne obwieszczenia Ministra Zdrowia w sprawie listy leków refundowanych.
- Strona Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Urząd Rejestracji zajmuje się dopuszczaniem do obrotu produktów leczniczych oraz produktów biobójczych. Odpowiada również za wprowadzanie do obrotu i do użytku wyrobów medycznych. Nadzoruje również badania kliniczne, w tym badania kliniczne weterynaryjne. W zakresie tych obowiązków, strona oferuje szeroką gamę informacyjną w wyżej wymienionym zakresie.
- Strona Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Instytucja państwowa nadzorująca kontrolę nad wytwarzaniem, obrotem produktów leczniczych na terenie Polski dla zapewnienia bezpieczeństwa pacjentom. Szczególnie interesująca jest zakładka Decyzje i komunikaty, mówiąca o komunikatach bezpieczeństwa, wstrzymaniach, wycofaniach i dopuszczeniach produktów leczniczych znajdujących się w obrocie.
- Internetowy zbiór charakterystyk produktów leczniczych (pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl). Charakterystyki produktów leczniczych z najbardziej aktualnymi informacjami o bezpieczeństwie stosowania leku. Wykaz zawiera informacje o produktach leczniczych wpisanych do Rejestru Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz produkty lecznicze wpisane do Wspólnotowego Rejestru Produktów Leczniczych.
Przedstawione przykłady stanowią dobre źródła wiedzy o lekach. Internet jest niewyczerpaną skarbnicą wiedzy i istnieje wiele stron dla pacjentów. Każdy z nas ma swoje ulubione adresy, które mogłyby poszerzyć naszą listę. Ważne jest, aby korzystać z wiedzy sprawdzonej i przygotowywanej w oparciu o najlepsze praktyki i przez specjalistów.