Antyoksydanty i filtry UV w kosmetykach
Joanna Orzeł

Antyoksydanty i filtry UV w kosmetykach

Kiedy w naszej głowie pojawia się hasło pielęgnacja twarzy, jednym z pierwszych produktów przychodzących na myśl jest krem, najczęściej nawilżający. Odpowiednio dobrany kosmetyk powinien wykazywać funkcjonalność również w kwestii ochrony przed promieniowaniem słonecznym oraz wolnymi rodnikami. Co więcej, według zaleceń specjalistów powinniśmy stosować osobne preparaty przeznaczone do nawilżania, antyoksydacji i ochrony przed słońcem.

Powszechnie wiadomo, że przenikające do atmosfery promieniowanie słoneczne negatywnie wpływa na skórę. Często dochodzi do silnych poparzeń czy chorób wywoływanych przez brak odpowiedniej ochrony. Według badań naukowych promieniowanie UV to tylko jedna ze składowych promieniowania docierającego do atmosfery, stanowi zaledwie 7% całego „pakietu”. Inną istotną składową jest promieniowanie podczerwone, mogące między innymi powodować przedwczesne starzenie się skóry.

Promieniowanie słoneczne – UVA, UVB i co jeszcze?

Promieniowanie UV należy podzielić na trzy zakresy: UVA, UVB oraz UVC. UVC to najbardziej szkodliwe promieniowanie, szczęśliwie w 100% zatrzymuje je warstwa ozonowa.

Promieniowanie UVA i UVB dociera do atmosfery i wchodzi w interakcję z organizmem. Promieniowanie UVB penetruje wierzchnią warstwę skóry, przyczyniając się do powstawania zaczerwienienia oraz opuchlizny, natomiast UVA oddziałuje na głębsze warstwy naskórka. Obydwa zakresy powodują występowanie poparzeń słonecznych, chorób skóry oraz przedwczesnego starzenia.

Promieniowanie implikuje wytwarzanie wolnych rodników, czyli niezwykle reaktywnych cząsteczek, które niszczą wszystko co stanie na ich drodze. Wywołują zmiany w DNA na poziomie komórkowym i tkankowym, a także doprowadzają do destrukcji włókien kolagenowych oraz elastyny.

Organizm nie pozostaje bierny w walce ze szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego na skórę. Naturalną obroną jest opalenizna. Znajdujące się w skórze komórki nazywane melanocytami w wyniku interakcji z promieniowaniem słonecznym zwiększają produkcję melaniny.

Melanina to barwnik nadający skórze „opalony” kolor, równocześnie niweluje destruktywny wpływ promieniowania słonecznego. Niestety ma ograniczone działanie, dlatego, wybierając kosmetyki do codziennej pielęgnacji, powinnyśmy zwrócić szczególną uwagę na zawartość składników wspomagających ochronę przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania słonecznego.  

Na niekorzystną aktywność promieniowania słonecznego najbardziej narażona jest skóra twarzy. To na niej najszybciej obserwujemy negatywne efekty w postaci przebarwień oraz zmarszczek. Warto zatem zapewnić cerze kompleksowy zestaw ochronny.  

Jak chronić skórę przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego?

Podstawowym elementem ochrony są tzw. filtry przeciwsłoneczne. Nałożone na skórę częściowo blokują dostęp do jej powierzchni. Filtry dzielimy na: filtry fizyczne oraz chemiczne. Do fizycznych zaliczamy filtry mineralne (tlenki cynku i tytanu), powodujące rozproszenie się promieniowania docierającego do skóry. Filtry chemiczne to substancje organiczne działające podobnie, jak nasz naturalny filtr – melanina. Absorbują promieniowanie, a w wyniku reakcji chemicznej przyczyniają się do jego konwersji do mniej inwazyjnej formy, najczęściej energii cieplnej.

W Unii Europejskiej dozwolonych jest 30 substancji (lista dopuszczalnych roztworów znajduje się na stronie EU Open Data Portal) zaliczanych do filtrów przeciwsłonecznych. Stężenia w gotowym produkcie mogą wahać się w granicach 4–25%. Jednakże żadna kombinacja tych 30 składników nie da nam 100% ochrony przed całym zakresem promieniowania słonecznego. Do tej pory nie opracowano formuły substancji, która naniesiona na skórę umożliwiłaby całkowitą blokadę promieniowania podczerwonego.   

Powiązane produkty

SPF, PPD, IPD, czyli jak czytać etykiety preparatów, chroniących przed promieniowaniem słonecznym?  

SPF to najpopularniejszy skrót znany z etykiet kosmetyków przeciwsłonecznych. Pochodzi on od angielskiego Sun Protective Factor i oznacza współczynnik ochrony przed promieniowaniem UVB. Wartość współczynnika wyznacza czas, jaki po użyciu produktu możemy spędzić w promieniach słonecznych bez ryzyka oparzenia. Przykładowo, stosując preparat z SPF 10 oparzenie słoneczne wystąpi po czasie 10 razy dłuższym niż w przypadku całkowitego braku ochrony.   

PPD i IPD to współczynniki informujące o ochronie przed promieniowaniem UVA. Są akronimami angielskich wyrażeń: Peristent Pigment Darkening oraz Immediate Pigment Parkening. PPD informuje o tym ile razy zmniejszy się dawka promieniowania UVA, zaabsorbowanego przez skórę po użyciu filtra. IPD odnosi się natomiast do skutków oddziaływania promieni UVA na skórę po upływie 1 minuty. Niestety ze względu na to, iż PPD i IPD to współczynniki stosunkowo nowe nie zostały jeszcze wystandaryzowane. Co oznacza, że taka sama wartość jednego ze współczynników na dwóch różnych produktach odnosi się do innego poziomu ochrony przeciw promieniowaniu UVA.   

Stosowanie preparatów o szerokim spektrum ochrony, zapewniających ochronę skóry przed działaniem promieniowania UVA i UVB, to konieczność w walce z jej przedwczesnym starzeniem oraz wszelkimi chorobami. Należy pamiętać, iż żaden z dostępnych preparatów nie zapewnia 100% ochrony przez promieniowaniem UV.

 Co więc z niezablokowaną dawką oraz promieniowaniem z zakresu podczerwieni? Niestety przyczyniają się one do produkcji wolnych rodników, dlatego kolejnym niezbędnym elementem ochrony naszej skóry są antyoksydanty.

Antyoksydanty, składniki nieodzowne w ochronie skóry

Bez wątpienia antyoksydanty (przeciwutleniacze) od lat święcą triumfy w wielu dziedzinach naszego życia. Zdolność do neutralizacji tworzenia się wolnych rodników powoduje, że możemy znaleźć je w wielu produktach. Odpowiednia kompozycja składników w preparatach służących pielęgnacji cery przyczyni się do wzmocnienia ochrony skóry przed zgubnymi efektami promieniowania słonecznego czy zanieczyszczeń środowiska (np. smogu). Witaminy E oraz C, kwas liponowy, koenzym Q, resweratrol, glukonolakton lub kwas azelainowy to przykładowe antyoksydanty. Każdy z nich ma swoje spektrum działania, dlatego dobór kosmetyku zawierającego te cenne składniki powinien być podyktowany potrzebami cery.

Popularna witamina C powoduje napięcie oraz rozświetlenie skóry twarzy. Koenzym Q chroni elastynę i kolagen przed degradacją. Resweratrol pozytywnie wpływa na koloryt skóry, przyczyniając się do regulacji procesu syntezy kolagenu.   

Odpowiednie nawilżanie cery

Dobrze nawilżona skóra wygląda młodziej, zdrowiej i jest gładsza, dlatego warto zadbać o jej właściwe nawilżenie oraz zabezpieczenie przed dodatkową utratą wody. Codziennie należy odpowiednio nawadniać organizm oraz używać preparatu nawilżającego, dobranego do potrzeb cery. Podczas wyboru powinno się zwrócić uwagę na zawartość substancji zaliczanych do grup humektantów, mających zdolność wiązania wody (np. kwas hialuronowy, gliceryna, sorbitol, mocznik) i emolientów, uszczelniających przestrzenie międzykomórkowe, co zabezpiecza skórę przed utratą wilgoci (np. ceramidy, lecytyna, lanolina, wazelina).  

Idealna kombinacja, czyli pielęgnacja i ochrona skóry

Filtry słoneczne, antyoksydanty oraz nieodzowne substancje nawilżające to podstawowa kombinacja zapewniająca cerze najlepszą pielęgnację i ochronę. Czy jeden preparat zawierający wszystkie te elementy jest dobrym rozwiązaniem? Jeżeli nie mamy wyjścia i dysponujemy tylko takim specyfikiem, możemy zastosować się do idei wash and go. Ostatecznie lepsza taka ochrona niż żadna. Jednak, idąc za radami specjalistów, należy zaopatrzyć się w oddzielne preparaty hamujące dostęp promieniowania słonecznego – muszą zawierać filtry przeciwdziałające interakcji ze skórą, antyoksydacyjne oraz nawilżające.

Kolejność aplikacji nie powinna być przypadkowa. Ważne, aby serum antyoksydacyjne zostało nałożone jako pierwsze na oczyszczoną i zneutralizowaną cerę. Dzięki temu jego składniki będą działały najefektywniej. Następnie krem pielęgnacyjny, obok nawilżenia zabezpieczy składniki serum, co wydłuży czas działania. Ostatnim etapem jest zastosowanie filtru zabezpieczającego przed promieniowaniem. Kompleksową ochronę może zapewnić nie tylko specjalny krem, ale i podkład i/lub puder, który często w swoim składzie zawiera odpowiednie substancje chemiczne. Pamiętajmy, nie tylko w letnie słoneczne dni nasza cera wymaga ochrony przed działaniem promieniowania słonecznego. Wspomniany trójetapowy rytuał powinien nam towarzyszyć przez cały rok. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Dlaczego wypadają rzęsy i brwi? Jak sobie z tym radzić?

    Wypadanie włosów na głowie jest szeroko omawianym problemem medycznym, rzadko jednak mówi się o wypadaniu brwi i rzęs. Tymczasem okazuje się, że problem z nadmierną utratą włosków w tych rejonach ciała może stanowić symptom wielu schorzeń. Dlatego dolegliwości tej nie należy bagatelizować.

  • Jak właściwie aplikować kwas hialuronowy?

    Kwas hialuronowy występuje naturalnie w różnych częściach organizmu, a jego największe ilości znajdują się w skórze, tkance łącznej i płynach maziowych w stawach. Dzięki zdolności do wiązania i utrzymywania dużej ilości wody kwas hialuronowy działa jak naturalny nawilżacz, pomagając skórze zachować odpowiednie nawodnienie. Niewiele osób wie jednak, co niszczy kwas hialuronowy i jak temu zapobiec, a także jak właściwie wprowadzić go do pielęgnacji, aby cieszyć się zdrową i jędrną skórą.

  • Co dają kąpiele w mące ziemniaczanej?

    Kąpiele w mące ziemniaczanej, znane także jako kąpiele w skrobi ziemniaczanej lub kąpiele w krochmalu, są stosowane jako domowy sposób na podrażnienia skóry (np. wysypki, otarcia, odparzenia) lub po prostu naturalny kosmetyk do pielęgnacji skóry. Czy ich stosowanie ma sens? Jak przygotować kąpiel w krochmalu?

  • Masaż kobido – jak wygląda japoński lifting twarzy bez skalpela?

    Masaż kobido, japoński lifting twarzy, tzw. lifting bez skalpela lub po prostu kobido to tradycyjny masaż twarzy. Nazwa „kobido” dosłownie oznacza „droga do piękna”. Jest to technika masażu, która ma na celu poprawę kondycji skóry twarzy, stymulację mięśni, poprawę ukrwienia i ogólną poprawę wyglądu skóry.

  • Stosowanie tego popularnego leku widać na twarzy. Czy zauważyłeś u siebie obwisłą skórę po semaglutydzie?

    Ozempikowa twarz to termin określający częste skutki uboczne przyjmowania semaglutydu, czyli leku na cukrzycę typu 2 (Ozempic). Ostatnio preparat jest bardzo chętnie stosowany nie tylko przez diabetyków, ale także przez osoby, które zażywają go, żeby schudnąć, a nie są cukrzykami. Jak wygląda twarz po Ozempicu i czy można cofnąć skutki uboczne stosowania leku?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Kolagen na włosy. Jaki wybrać? Efekty stosowania kolagenu na kondycję włosów

    Z wiekiem i ekspozycją na szkodliwe czynniki środowiskowe włosy tracą swoją elastyczność i siłę. Wspieranie produkcji kolagenu w organizmie może jednak przyczynić się do tego, że odzyskają młodzieńczą witalność i blask. Suplementy z kolagenem mogą mieć pozytywny wpływ na włosy pod wieloma względami. Wzmocnią je i zwiększą ich objętość. Mogą także pomóc zredukować łupież, a nawet spowolnić procesy starzenia się włosów.

  • Kiedy pić kolagen – rano czy wieczorem?

    Nie ma jednoznacznych wskazań co do picia kolagenu o danej porze dnia, rano lub wieczorem. Picie kolagenu należy dostosować do własnego harmonogramu dnia, aby możliwe było systematyczne przyjmowanie odpowiednich dawek. Dla uzyskania optymalnych efektów kluczowe jest regularne stosowanie produktu zgodnie z zaleceniami producenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij