×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Mikroflora jelitowa może mieć związek ze schizofrenią

Najnowsze badanie prowadzone przez naukowców z Chin sugeruje silni związek między schizofrenią a stanem mikrobioty jelitowej. Naukowcy podejrzewają, że w wyniku wspomnianej korelacji dochodzi do modyfikacji funkcji neurologicznych, a w konsekwencji spotęgowania symptomów schizofrenii. 

Wspomnianą tezę sformułowano na podstawie badania próbek kału od 63 pacjentów cierpiących na schizofrenię. Następnie wyniki ich analiz porównano z badaniem 69 próbek pobranych od osób zdrowych, co pokazało znaczące różnice w składzie bakteryjnym. 

Bakteryjne podłoże schizofrenii

U osób ze schizofrenią stwierdzono mniejsze zróżnicowanie mikrobioty oraz wyższe stężenia szczepów bakterii eillonellaceae, Prevotellaceae, Bacteroidaceae i Coriobacteriaceae. Z kolei szczepy Lachnospiraceae, Ruminococcaceae, Norank i Enterobacteriaceae występowały w stężeniu znacznie mniejszym, niż u osób zdrowych. 

Następnym krokiem było porównanie tych wyników z mikrobiotą osób z poważną formą depresji w celu ustalenia, czy różnice w składzie mikrobioty wiążą się ogólnie z dysfunkcjami psychicznymi, czy też wynikają z konkretnych schorzeń. Okazało się, że skład mikrobiomu osób ze schizofrenią tylko w niewielkim stopniu odpowiadał temu charakterystycznemu dla chorych na depresję. 

Badanie obejmowało również przeszczep ludzkiej mikrobioty do żołądków myszy, by sprawdzić, czy jej modyfikacja wpłynie na ich zachowania. W tym przypadku wyniki również porównano z w pełni zdrową grupą kontrolną. Jak się okazało, myszy, do których flory wprowadzono bakterie osób ze schizofrenią zaczęły wykazywać zachowania łączone z przejawami tej choroby, takie jak hiperaktywność i nerwowość. 

Badanie sugeruje więc przyczynowo-skutkowy związek między mikroflorą jelitową a schizofrenią, jednak podłoże tej korelacji nie jest znane.

Przy diagnozowaniu tak złożonego schorzenia trzeba uwzględnić wiele zmiennych, które również mogą mieć udział w modyfikacji kolonii bakteryjnych w jelitach. Z drugiej strony, badania prowadzone na myszach mogą dawać niewiarygodne efekty, biorąc pod uwagę, że schorzenia psychiczne, o których mowa, są charakterystyczne dla ludzi i wywoływane sztucznie u zwierząt stricte w celach naukowych. 

Flora jelitowa a depresja

Nie mniej istnieje wiele badań sugerujących związek mikrobioty jelitowej ze zdrowiem psychicznym. Wiele z nich łączy skład flory jelitowej ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na depresję. Jedno z najnowszych przeprowadzili badacze z Uniwersytetu w Leuven, którzy przeanalizowali dane pochodzące z badania Flemish Gut Flora Project w celu identyfikacji związku między mikrobiomem jelitowym a zdiagnozowaną depresją kliniczną. Efektem analizy było wyodrębnienie dwóch szczepów bakterii, Coprococcus i Dialister, które w mikrobiocie osób z depresją występowały w bardzo niskiej koncentracji, przy czym ich wysoki poziom jest łączony zachowaniem dobrej jakości życia. Naukowcy zauważyli również, że enetrotyp bakterii o nazwie Bacteroides2 występował u chorych na depresję w większej ilości, co jest o tyle ciekawe, że jego wysoka koncentracja jest charakterystyczna dla mikrobiomu osób z chorobą Leśniowskiego-Crohna, czyli poważną formą przewlekłego, nieswoistego zapalenia jelit. 

Alzheimer powstaje w jelitach?

Istnieją również badania sugerujące związek bakterii jelitowych z występowaniem choroby Alzheimera i PTSD, czyli Syndromu Stresu Pourazowego, charakterystycznego między innymi dla żołnierzy. Pod kątem Alzheimera tę kwestię badali naukowcy z University of Wisconsin School of Medicine, bazując na niewielkiej próbie 50 ochotników, spośród których połowę stanowili chorzy. 

W tym wypadku do porównania wykorzystano metodę sekwencjonowania DNA, która pokazała, że osoby dotknięte objawami demencji mają znacznie mniej zróżnicowany mikrobiom od tego charakterystycznego dla osób zdrowych. Podobnie jak w poprzednich badaniach, naukowcy wyróżnili także konkretne szczepy o wyjątkowo niskiej i podwyższonej koncentracji. 

Stres pourazowy a kondycja mikroflory

Na podobnie zasadzie zbadano mikroflorę pacjentów z PTSD, którą następnie porównano ze składem mikrobioty pacjentów, którzy przeszli traumę, jednak nie stwierdzono u nich symptomów stresu pourazowego. Dla osób z PTSD charakterystyczna okazała się niska obecność szczepów Actinobacteria, Lentisphaerae i Verrucomicrobia. To badanie mogłoby pomóc w rozwikłaniu biologicznej genezy powstawania syndromu stresu pourazowego, która wciąż pozostaje zagadką, jak również w opracowaniu skutecznych, dedykowanych sposobów leczenia tego stanu za pomocą prebiotyków i probiotyków

Ponad 100 nowych bakterii

Badania nad ludzkim mikrobiomem będą kontynuowane, zwłaszcza, że jego skład nadal pozostaje zagadką. Najnowsze badanie w tym kierunku wykonane przez naukowców z Wellcome Sanger Institute, Hudson Institute of Medical Research (Australia) oraz EMBL's European Bioinformatics Institute wykazało, że w ludzkich jelitach żyje ponad 100 gatunków bakterii, o których istnieniu wcześniej nie wiedziano. Wspomniane obserwacje zostały dokonane na podstawie badania próbek kału pochodzących od 20 obywateli Wielkiej Brytanii i Kanady. Na ich bazie wyhodowano i zsekwencjonowano DNA 237 szczepów bakteryjnych, spośród których 105 nie zostało wyizolowanych nigdy wcześniej. Dzięki temu obecnie nauka dysponuje największą i najbardziej kompletną bazą danych dotycząca ludzkich bakterii jelitowych, co daje szanse na odkrycie nowych sposobów leczenia chorób o tym podłożu. 

Bibliografia  zwiń/rozwiń

  1. Nicholas M. Vogt, Robert L. Kerby, Kimberly A. Dill-McFarland, Sandra J. Harding, Andrew P. Merluzzi, Sterling C. Johnson, Cynthia M. Carlsson, Sanjay Asthana, Henrik Zetterberg, Kaj Blennow, Barbara B. Bendlin & Federico E. Rey, Gut microbiome alterations in Alzheimer’s disease, Scientific Reportsvolume 7, Article number: 13537 (2017)
  2. Sian Hemmings; Stefanie Malan-Müller; Leigh van den Heuvel; Brittany Demmitt; Maggie Stanislawski;David Smith;Adam Bohr;Christopher Stamper;Embriette Hyde;James Morton;Clarisse Marotz;Philip Siebler;Maarten Braspenning;Wim Van Criekinge;Andrew Hoisington;Lisa Brenner;Teodor Postolache;Matthew McQueen;Kenneth Krauter;Rob Knight;Soraya Seedat;Christopher Lowry; The Microbiome in Posttraumatic Stress Disorder and Trauma-Exposed Controls: An Exploratory Study, Psychosomatic Medicine. 79(8):936–946, OCT 2017, DOI: 10.1097/PSY.0000000000000512 , PMID: 28700459, Issn Print: 0033-3174, Publication Date: 2017/10/01
  3. Peng Zheng1,2,3,*, Benhua Zeng4,*, Meiling Liu5, Jianjun Chen6, Junxi Pan2,3,7, Yu Han1,2,3, Yiyun Liu1,2,3, Ke Cheng1,2,3, Chanjuan Zhou2,3, Haiyang Wang1,2,3, Xinyu Zhou1,2,3, Siwen Gui1,2,3, Seth W. Perry8, Ma-Li Wong8, Julio Licinio8,†,‡, Hong Wei9,†,‡ and Peng Xie1,2,3,†,‡, The gut microbiome from patients with schizophrenia modulates the glutamate-glutamine-GABA cycle and schizophrenia-relevant behaviors in mice, Science Advances 06 Feb 2019: Vol. 5, no. 2, eaau8317 DOI: 10.1126/sciadv.aau8317
  4. Paweł Wernicki, Ponad 100 nowych bakterii odkrytych w ludzkim mikrobiomie, „nauka.pap.pl” [online:] 

Podziel się: