Suplementy diety i leki bezpieczne dla kobiet ciężarnych
Joanna Naczyńska

Suplementy diety i leki bezpieczne dla kobiet ciężarnych

Czas ciąży to wyjątkowy okres w każdej kobiety. Z pewnością każda przyszła mama chciałaby, by jej ciąża przebiegała bez problemów i by mogła cieszyć się dobrym samopoczuciem każdego dnia. Jednak dziewięć miesięcy to długi czas, przypadający na różne pory roku. Dlatego wiele kobiet w czasie swojej ciąży musi zmagać się z przeziębieniem czy alergią, a często również z poważniejszymi dolegliwościami. Jakie leki może bezpiecznie zastosować kobieta w ciąży? Które suplementy są zalecane kobietom w ciąży? Warto zawsze na ten temat porozmawiać z lekarzem prowadzącym ciążę lub farmaceutą, zanim zastosujemy lek bądź suplement na własną rękę.

Suplementy w ciąży

Zróżnicowana dieta, bogata w witaminy i minerały może zapewnić pokrycie zapotrzebowania na te składniki w normalnych warunkach. Podczas ciąży wzrasta zapotrzebowanie na składniki odżywcze, a ilości dostarczane z pożywieniem mogą być niewystarczające. W przypadku stwierdzenia niedoboru można sięgnąć po suplementację, jednak w przypadku kobiet ciężarnych zawsze należy skonsultować to z lekarzem, a decyzja powinna być poparta wynikami przeprowadzonych badań. Warto również kierować się rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, zgodnie z którymi składnikami o korzystnym wpływie dla kobiet w ciąży są kwas foliowy, witamina D3, wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jod i żelazo.

Niezbędna suplementacja dla ciężarnej: kwas foliowy i kwasy omega-3

Eksperci rekomendują suplementację kwasem foliowym w dawce 0,4 mg na dobę u kobiet planujących ciążę oraz w ciąży aż do momentu zakończenia organogenezy. Dla prawidłowego rozwoju układu nerwowego dziecka ważne jest także dostarczenie odpowiedniej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku spożywania niewielkich ilości tłustych ryb i braku innych źródeł DHA (kwas dokozaheksaenowy należący do kwasów omega-3), kobiety w ciąży powinny przyjmować co najmniej 600 mg DHA codziennie.

Polecane dla Ciebie

Rola witaminy D3 i jodu w ciąży

W ciąży stwierdza się również wzrost zapotrzebowania na jod, który jest bardzo ważny dla prawidłowego rozwoju dziecka. Dla kobiet ciężarnych dobowa dawka jodu to 200 mikrogramów na dobę. Kobiety w ciąży narażone są na niedobór witaminy D3, z tego powodu przy ograniczonej syntezie skórnej oraz w przypadku diety niepokrywającej zapotrzebowania na witaminę D3 zaleca się suplementację w ilości 2000 j.m. na dobę.

Czy należy przyjmować żelazo w ciąży?

U kobiet w ciąży często stwierdza się niedokrwistość. Anemia wynikająca z niedoboru żelaza może zwiększać ryzyko wystąpienia m.in. porodu przedwczesnego. Na niedobór żelaza szczególnie narażone są kobiety będące na diecie wegańskiej lub wegetariańskiej oraz kobiety z zaburzeniami wchłaniania. Suplementacja może zatem być prowadzona u kobiet z niedokrwistością, planujących ciążę oraz u kobiet, u których przewiduje się wystąpienie niedokrwistości w ciąży. Ze względu na niekorzystne działanie wysokich dawek żelaza na zarodek, ponownie należy włączyć suplementację dopiero po ukończeniu 8 tygodnia ciąży w dawce ustalonej przez lekarza.

Leki w ciąży – bezpieczeństwo ich stosowania

Stosowanie leków w ciąży powinno być ograniczone do tych, które są konieczne. Zawsze decyzję o tym powinien podjąć lekarz prowadzący ciążę, oceniając stosunek korzyści do ryzyka. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) wprowadziła w 1979 r. podział leków pod względem bezpieczeństwa ich stosowania w ciąży i podczas karmienia piersią. Podział obejmuje 5 kategorii:

  • Kategoria A: preparaty, w przypadku których badania prowadzone na zwierzętach oraz obserwacje u ludzi nie wykazały zagrożenia dla rozwoju płodu.
  • Kategoria B: preparaty, w przypadku których w badaniach na zwierzętach nie obserwowano zagrożenia dla rozwoju płodu, ale nie przeprowadzono badań u ludzi lub badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały objawy niepożądane dla płodu, a obserwacje u ludzi nie potwierdziły zagrożenia dla płodu.
  • Kategoria C: preparaty, w przypadku których badania na zwierzętach wykazały działanie teratogenne, nie przeprowadzono badań u ludzi lub nie przeprowadzono badań u ludzi i zwierząt. Leki te można stosować wyłącznie wtedy, gdy w opinii lekarza spodziewana korzyść dla matki przewyższa potencjalne ryzyko dla płodu.
  • Kategoria D: preparaty, dla których ustalono – na podstawie dotychczas prowadzonych obserwacji – że stanowią zagrożenie dla płodu. Ich stosowanie jest dopuszczalne jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności ze względu na dobro matki, a podanie leku bezpiecznego jest niemożliwe lub nieskuteczne.
  • Kategoria X: preparaty, w przypadku których przeprowadzono badania na zwierzętach lub u ludzi i potwierdzono występowanie nieprawidłowości u płodu lub dostępne są dowody o niekorzystnym działaniu preparatu na ludzki płód i podczas stosowania preparatu ryzyko przewyższa korzyści.

Od roku 2009 FDA rekomenduje odstąpienie od ustalonego wiele lat wcześniej podziału na powyższe kategorie.

Podział ten nadal jest często uwzględniany, jednak najnowsza klasyfikacja leków dopuszczonych do stosowania w ciąży powinna być oparta na informacjach opisowych dostępnych m.in. w ulotkach leków i zawierać ocenę ryzyka stosowania danego leku w ciąży lub podczas karmienia piersią. Istnieją również specjalistyczne bazy informacji o lekach, pozwalające określić ryzyko stosowania leków w ciąży. Warto więc porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą, jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości na temat bezpieczeństwa stosowania zleconych leków.

Podsumowując, stosowanie leków w ciąży niekiedy jest konieczne. Przed zastosowaniem jakiegokolwiek leku w czasie ciąży pacjentka powinna skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Ponadto warto zadbać o to, by nasza dieta była urozmaicona i dostarczała wszystkich niezbędnych dla zdrowia składników. U kobiet w ciąży, gdy występuje zwiększone zapotrzebowanie, można rozważyć suplementację składników, uwzględniając aktualne zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

  1. Endokrynologia ciąży, pod red. B. Męczekalskiego, PZWL, Warszawa 2012, str.371-372
  2. Leki w ciąży i laktacji. Przewodnik dla lekarzy i farmaceutów, Red. wyd. I polskiego T.Fuchs, Wrocław 2010, s. 71-72.
  3. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących, „Ginekologia Polska”, nr 85/2014, s. 395-399.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij