
Ucieczka od zimy, czyli ferie w ciepłych krajach
Rozsądne pakowanie walizki
Przed wyjazdem w ciepłe kraje warto zastanowić się, co trzeba ze sobą zabrać. Dotyczy to zarówno kosmetyczki, jak i podróżnej apteczki, które powinny towarzyszyć nam w czasie każdego wyjazdu. Do kosmetyczki zawsze należy spakować kosmetyki w tzw. wersji mini. Po co bowiem zabierać ze sobą duże butelki szamponów czy mydła – to tylko niepotrzebnie obciąży nam bagaż i zabierze sporo cennego miejsca w naszej walizce.
Wśród kosmetyków w wersji mini powinna obowiązkowo – poza oczywiście mydłem i szamponem – znaleźć się odżywka do włosów. W ciepłych krajach, kiedy słońce mocno praży, a woda w morzu czy oceanie jest bardzo słona, nasze włosy szybko się niszczą. Dlatego warto mieć ze sobą produkt, który stosowany codziennie pozwoli włosom zachować dobrą formę.
Do apteczki podróżnej musimy natomiast włożyć leki przeciwgorączkowe – zarówno ibuprofen, jak i paracetamol – które nie tylko będą obniżać gorączkę, ale mogą też być używane w przypadku różnego rodzaju ewentualnych dolegliwości bólowych.
Ponadto obowiązkowo musimy zabrać ze sobą probiotyk, jak również leki przeciwbiegunkowe oraz doustne płyny nawadniające, które pomogą nam pokonać ewentualną biegunkę – niestety tego typu dolegliwości dość łatwo można nabawić się w czasie urlopu w ciepłych krajach.
Warto też zawsze mieć ze sobą plastry, bandaż oraz środek odkażający – dzięki nim samodzielnie będziemy mogli opatrzyć otarcia, niewielkie skaleczenia czy rany.
Szczepienia przed wyjazdem w tropiki
Jadąc do ciepłych krajów, zawsze też musimy zapoznać się z zalecaną i obowiązkową listą szczepień ochronnych, które trzeba wykonać przed wyjazdem. Do większości krajów europejskich nie ma konieczności wykonywania dodatkowych szczepień spoza obowiązkowego kalendarza – a tymi byliśmy przecież wszyscy szczepieni. Trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy decydujemy się na wyjazd w bardziej tropikalne miejsca.
Przy wjeździe do Arabii Saudyjskiej wymagane jest też szczepienie przeciwko zakażeniem meningokokowym. Jeśli chodzi o szczepienia zalecane, to mówi się tu o szczepieniu przeciwko żółtaczce zakaźnej typu A i B, przeciwko durowi brzusznemu, krztuścowi, polio, tężcowi czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Przed wyjazdem do niektórych krajów afrykańskich oraz Ameryki Południowej i Środkowej trzeba też pamiętać o profilaktyce przeciwmalarycznej, polegającej do doustnym przyjmowaniu właściwych preparatów.
Przed podróżą do krajów tropikalnych najlepiej skontaktować się z Instytutem Medycyny Podróży (takie ośrodki mieszczą się głównie w większych miastach), gdzie każdy z nas uzyska bardzo szczegółowe informacje dotyczące konkretnego kraju i obowiązującej w nim profilaktyki.
Powiązane produkty
Przetrwaj zmiany czasu i pogody
Kiedy wybieramy się do ciepłych krajów, musimy też pamiętać o tym, że przy gwałtownej zmianie klimatu możemy łatwo się rozchorować i spędzić urlop na kichaniu i kasłaniu. Dlatego powinniśmy pamiętać, aby lądując w ciepłym klimacie nie przesadzić od początku z klimatyzacją. Wiadomo, że będzie nam bardzo gorąco; że będziemy chcieli się schłodzić – jednak róbmy to z głową. Nasz organizm nie będzie bowiem przygotowany na tak duże wahania temperatury, co szybko może skończyć się spadkiem odporności oraz infekcją. Dlatego warto początkowo korzystać z klimatyzacji z umiarem, nie nastawiać jej na bardzo silne chłodzenie. Kiedy po 2-3 dniach nasz organizm oswoi się z nowym otoczeniem, wtedy będzie można już schładzać się bardziej.
Kolejna rzecz, o której powinniśmy pamiętać przy wyjeździe do ciepłych krajów to zmiana stref czasowych i znany wszystkim jet-lag. Jak sobie z nim poradzić, żeby przewlekłe zmęczenie nie zepsuło nam urlopu? Jet-lagowi możemy zapobiegać już przed wyjazdem.
Jeśli nasza podróż obejmuje kraje położne na wschód, próbujmy przed wyjazdem zasypiać trochę wcześniej niż zwykle. Jeśli zaś lecimy na zachód, przed wylotem kładźmy się do łóżka trochę później.
Już na miejscu nie ucinajmy sobie drzemek w ciągu dnia, bo to, zamiast nam pomagać, będzie wywoływać w nas coraz większe rozbicie. Ponadto walka z jet-lagiem powinna również obejmować zdrowy styl życia. Przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania – jedzmy dużo warzyw i owoców oraz potraw lekkostrawnych, pijmy dużą ilość wody. Warto też zadbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu nasz organizm będzie w lepszej formie i znacznie łatwiej poradzi sobie ze zmianą stref czasowych. Jeśli jednak takie sposoby nam nie pomogą, możemy wspomóc się melatoniną, która wyreguluje nam nowy rytm dnia i nocy.