Ucieczka od zimy, czyli ferie w ciepłych krajach
Anna Posmykiewicz

Ucieczka od zimy, czyli ferie w ciepłych krajach

Mróz, śnieg, krótkie i ciemne dni – każdy z nas chciałby, aby ten okres w roku skończył się jak najszybciej. Marzymy już o słońcu, cieple, wiośnie i o wypoczynku na świeżym powietrzu. Zdarza się, że czasami naprawdę mamy już dosyć jesienno-zimowej pluchy i szarugi za oknem, więc decydujemy się na wyjazd do ciepłych krajów właśnie w tym okresie. Coraz popularniejsze są wyjazdy do krajów tropikalnych w okresie sylwestra lub podczas ferii zimowych. Kiedy po takim urlopie wracamy do szarej, zimnej rzeczywistości, czujemy się naładowani pozytywną słoneczną energią – dzięki temu łatwiej nam będzie dotrwać do wiosny. Ale jak zadbać o swoje zdrowie podczas takiego wyjazdu?

Rozsądne pakowanie walizki

Przed wyjazdem w ciepłe kraje warto zastanowić się, co trzeba ze sobą zabrać. Dotyczy to zarówno kosmetyczki, jak i podróżnej apteczki, które powinny towarzyszyć nam w czasie każdego wyjazdu. Do kosmetyczki zawsze należy spakować kosmetyki w tzw. wersji mini. Po co bowiem zabierać ze sobą duże butelki szamponów czy mydła – to tylko niepotrzebnie obciąży nam bagaż i zabierze sporo cennego miejsca w naszej walizce.

Wśród kosmetyków w wersji mini powinna obowiązkowo – poza oczywiście mydłem i szamponem – znaleźć się odżywka do włosów. W ciepłych krajach, kiedy słońce mocno praży, a woda w morzu czy oceanie jest bardzo słona, nasze włosy szybko się niszczą. Dlatego warto mieć ze sobą produkt, który stosowany codziennie pozwoli włosom zachować dobrą formę.

Koniecznie też trzeba zabrać ze sobą – i to nie w wersji mini, a w dużym opakowaniu – krem z filtrem co najmniej 20 SPF, aby chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Po opalaniu z kolei powinniśmy codziennie stosować balsam mocno nawilżający skórę, który też obowiązkowo musi znaleźć się w podróżnej kosmetyczce.

Do apteczki podróżnej musimy natomiast włożyć leki przeciwgorączkowe – zarówno ibuprofen, jak i paracetamol – które nie tylko będą obniżać gorączkę, ale mogą też być używane w przypadku różnego rodzaju ewentualnych dolegliwości bólowych.

Ponadto obowiązkowo musimy zabrać ze sobą probiotyk, jak również leki przeciwbiegunkowe oraz doustne płyny nawadniające, które pomogą nam pokonać ewentualną biegunkę – niestety tego typu dolegliwości dość łatwo można nabawić się w czasie urlopu w ciepłych krajach.

Warto też zawsze mieć ze sobą plastry, bandaż oraz środek odkażający – dzięki nim samodzielnie będziemy mogli opatrzyć otarcia, niewielkie skaleczenia czy rany.

Szczepienia przed wyjazdem w tropiki

Jadąc do ciepłych krajów, zawsze też musimy zapoznać się z zalecaną i obowiązkową listą szczepień ochronnych, które trzeba wykonać przed wyjazdem. Do większości krajów europejskich nie ma konieczności wykonywania dodatkowych szczepień spoza obowiązkowego kalendarza – a tymi byliśmy przecież wszyscy szczepieni. Trochę inaczej wygląda sytuacja, kiedy decydujemy się na wyjazd w bardziej tropikalne miejsca.

Przed wyjazdem do większości krajów afrykańskich, ale też do niektórych krajów azjatyckich czy też krajów Ameryki Południowej i Środkowej, należy obowiązkowo wykonać szczepienia przeciwko żółtej febrze – w chwili obecnej jest to jedyne szczepienie obowiązkowe. Dowodem szczepienia jest wpis do tzw. „żółtej książeczki”, czyli Międzynarodowej Książeczki Szczepień.

Przy wjeździe do Arabii Saudyjskiej wymagane jest też szczepienie przeciwko zakażeniem meningokokowym. Jeśli chodzi o szczepienia zalecane, to mówi się tu o szczepieniu przeciwko żółtaczce zakaźnej typu A i B, przeciwko durowi brzusznemu, krztuścowi, polio, tężcowi czy też kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Przed wyjazdem do niektórych krajów afrykańskich oraz Ameryki Południowej i Środkowej trzeba też pamiętać o profilaktyce przeciwmalarycznej, polegającej do doustnym przyjmowaniu właściwych preparatów.

Przed podróżą do krajów tropikalnych najlepiej skontaktować się z Instytutem Medycyny Podróży (takie ośrodki mieszczą się głównie w większych miastach), gdzie każdy z nas uzyska bardzo szczegółowe informacje dotyczące konkretnego kraju i obowiązującej w nim profilaktyki.

Powiązane produkty

Przetrwaj zmiany czasu i pogody

Kiedy wybieramy się do ciepłych krajów, musimy też pamiętać o tym, że przy gwałtownej zmianie klimatu możemy łatwo się rozchorować i spędzić urlop na kichaniu i kasłaniu. Dlatego powinniśmy pamiętać, aby lądując w ciepłym klimacie nie przesadzić od początku z klimatyzacją. Wiadomo, że będzie nam bardzo gorąco; że będziemy chcieli się schłodzić – jednak róbmy to z głową. Nasz organizm nie będzie bowiem przygotowany na tak duże wahania temperatury, co szybko może skończyć się spadkiem odporności oraz infekcją. Dlatego warto początkowo korzystać z klimatyzacji z umiarem, nie nastawiać jej na bardzo silne chłodzenie. Kiedy po 2-3 dniach nasz organizm oswoi się z nowym otoczeniem, wtedy będzie można już schładzać się bardziej.

Kolejna rzecz, o której powinniśmy pamiętać przy wyjeździe do ciepłych krajów to zmiana stref czasowych i znany wszystkim jet-lag. Jak sobie z nim poradzić, żeby przewlekłe zmęczenie nie zepsuło nam urlopu? Jet-lagowi możemy zapobiegać już przed wyjazdem.

Jeśli nasza podróż obejmuje kraje położne na wschód, próbujmy przed wyjazdem zasypiać trochę wcześniej niż zwykle. Jeśli zaś lecimy na zachód, przed wylotem kładźmy się do łóżka trochę później.

Kiedy już wsiądziemy do samolotu, od razu powinniśmy przestawić zegarek na czas obowiązujący w danym kraju. Jeśli w czasie podróży będziemy senni, ale w kraju, do którego lecimy, nie będzie to pora na sen, postarajmy się nie zasnąć. I odwrotnie – jeśli nawet nie czujemy zmęczenia, a w „nowym czasie” powinniśmy już spać, spróbujmy zasnąć choć na chwilę – dużym ułatwieniem będzie zabranie ze sobą do samolotu maski na oczy.

Już na miejscu nie ucinajmy sobie drzemek w ciągu dnia, bo to, zamiast nam pomagać, będzie wywoływać w nas coraz większe rozbicie. Ponadto walka z jet-lagiem powinna również obejmować zdrowy styl życia. Przed wyjazdem należy zwrócić uwagę na sposób odżywiania – jedzmy dużo warzyw i owoców oraz potraw lekkostrawnych, pijmy dużą ilość wody. Warto też zadbać o kondycję fizyczną. Dzięki temu nasz organizm będzie w lepszej formie i znacznie łatwiej poradzi sobie ze zmianą stref czasowych. Jeśli jednak takie sposoby nam nie pomogą, możemy wspomóc się melatoniną, która wyreguluje nam nowy rytm dnia i nocy.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Zespół Touretta – objawy, przyczyny, leczenie

    Zespół Touretta to obciążająca społecznie przypadłość, która polega na niekontrolowanych tikach nerwowych, ale także werbalnych, jakie wykazuje dotknięty nią pacjent. Nieprzewidywalność tej choroby, a także nietypowość zachowań, które składają się na tiki, powoduje, że osoby z zespołem Touretta – pomimo, iż nie są upośledzone intelektualnie i mogą normalnie funkcjonować - mają problemy z adaptacją w społeczeństwie.   

  • Zabiegi kosmetyczne na jesień i zimę – które wybrać?

    Okres jesienno-zimowy to znakomity czas na to, aby wykonać niektóre zabiegi na twarz i ciało, ponieważ części zabiegów kosmetycznych nie powinno się wykonywać wiosną i latem – nie jest wskazana ekspozycja na silne promienie słoneczne po ich wykonaniu, co jak wiadomo wiosną i latem byłoby to nieuniknione. Poza tym część zabiegów kosmetycznych lepiej jest wykonywać jesienią i zimą – w znakomity sposób przygotują one naszą twarz i ciało do nowego letniego sezonu, w którym dzięki nim od razu będziemy mogły zabłysnąć.

  • RSV — objawy, przebieg, leczenie zakażenia wirusem RS

    Wirus RSV (ang. Respiratory Syncytial Virus) to wirus nabłonka oddechowego, który należy do rodziny paramyksowirusów (łac. Paramyxoviridae). Jest głównym czynnikiem etiologicznym odpowiedzialnym za rozwój ostrego zapalenia oskrzelików u najmłodszych dzieci.

  • TSH – o czym świadczy podwyższone i obniżone TSH? Wskazania do badania, normy, cena

    TSH (hormon tyreotropowy) jest produkowany przez przysadkę mózgową i stymuluje tarczycę do wydzielania hormonów (trójjodotyroniny – T3 oraz tyroksyny – T4). Oznaczenie poziomu TSH we krwi jest podstawowym badaniem, dzięki któremu można sprawdzić, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Co oznacza podwyższone TSH lub obniżony poziom tyreotropiny?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

  • Wycięcie migdałków (tonsillektomia) – kiedy należy usunąć migdałki?

    Wycięcie migdałków podniebiennych bądź wycięcie trzeciego migdała to proste zabiegi, które mogą znacząco poprawić jakość życia oraz uchronić przed groźnymi powikłaniami, zarówno dzieci, jak i dorosłych, którzy cierpią z powodu nawracających angin. Choć decyzja o usunięciu migdałków należy do lekarza, warto sprawdzić, jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu i jak wygląda rekonwalescencja.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij