Kłopoty z karmieniem piersią. Jak sobie pomóc?
Krzysztof Słomiak

Kłopoty z karmieniem piersią. Jak sobie pomóc?

Z rozważań nad karmieniem piersią wynika, że ma ono więcej zalet niż wad. Wady jednak są – i to dość kłopotliwe dla młodej mamy. Warto jednak wiedzieć, że karmienie piersią jest najlepszą formą dostarczania odpowiednich składników odżywczych dzieciom. Mleko jest zawsze w dobrej temperaturze, zawiera odpowiedni skład i – przede wszystkim – jest zawsze „pod ręką”. No, może prawie zawsze. Kiedy przyjdą trudne chwile, warto pomyśleć o wszystkich zaletach, i starać się je przezwyciężyć, dla zdrowia i lepszej przyszłości naszego malucha.

Słowa na wiatr

Wiele matek przed rozpoczęciem karmienia deklaruje bardzo zasadniczo, że one na pewno będą karmić piersią. „Będę karmić piersią tak długo, jak długo będzie tego chciało moje dziecko”, „nigdy nie dam dziecku smoczka” – w większości przypadków są to rzeczywiście ambitne postanowienia, ale nieskonfrontowane z szarą, zwykłą rzeczywistością. Trzeba sobie uświadomić, że karmienie piersią jest trudne, a wobec każdych trudności łatwo jest się zniechęcić. Tak samo jak przy postanowieniach noworocznych, w tym, jak i w wielu innych przypadkach to trening czyni mistrza. 

Nie słuchaj leniwych położnych

Dobra położna to skarb. To ona, jeśli ma chęci i poświęci Ci więcej czasu, rozwiąże w ten sposób wiele twoich problemów. Wiele jest jednak historii pokazujących, że w przypadku jakichkolwiek trudności położna doradzi odstawić dziecko od piersi i zaproponuje karmienie butelką. Takich rad nie powinno się słuchać; warto dać sobie i dziecku czas, żeby nauczyć się tej trudnej sztuki.

Ból i niewygody to pierwsze problemy, jakie można napotkać przy karmieniu piersią, jest ich jednak trochę więcej i warto pamiętać, że nie należy się poddawać.

Brak pokarmu

Sprawa nie jest jednakowa u każdej kobiety. U jednych kobiet pokarm pojawia się jeszcze w ciąży, u innych nie ma go wcale. Warto jednak spróbować wysilić się, bo mleko matki zawiera wiele cennych składników odżywczych – dobrze przyswajalne białko zgodne antygenowo, witaminy oraz przeciwciała odpornościowe.

Jeśli jest problem z brakiem mleka, dziecko trzeba przystawiać do piersi jak najczęściej. Po każdym karmieniu można również próbować odciągnąć na czarną godzinę mleko, które jeszcze pozostało, a którego przy następnym karmieniu może być zbyt mało. Służą do tego laktatory, ale można to zrobić również ręcznie.

Czas karmienia

Początkowo dziecko też musi nauczyć się ssać. Pierwsze karmienia mogą trwać długo. Dziecko potrzebuje wprawy, ale z czasem nauczy się pobierać pokarm szybciej i efektywniej. Wytrwałość to podstawa. Na początku dziecko potrzebuje minimum 15 minut aktywnego ssania na 1 karmienie. Karmienie powinno odbywać się regularnie, a rodzice powinni pilnować godzin karmienia. Dziecko czasami jest zbyt senne i zmęczone, aby samemu się upomnieć o jedzenie.

Za dużo pokarmu

Jedne matki mają problem z brakiem mleka, inne mają go za dużo… Chichot losu. Co jest ważne – nie wolno przystawiać dziecka i karmić go na siłę. Nadmiar mleka można odciągnąć po karmieniu i zostawić do następnego posiłku dziecka. Jeśli kobieta zbyt często karmi i odciąga pokarm laktatorem zbyt długo, nawet przy nadmiarze pokarmu może zdarzyć się tak, że organizm będzie produkował go jeszcze więcej. Potrzeby wywołują reakcję organizmu.

Ubieraj się wygodnie

Ważne jest też noszenie dobrze dopasowanego biustonosza. Nie może on uciskać piersi, bo wtedy zrobią się zatory i zastoje, które zwykle prowadzą do zapaleń, wylewu mleka, problemów z karmieniem.

Odżywiaj się świadomie

Warto wiedzieć, które produkty wzmagają, a które hamują laktację. Do tych pierwszych należą koper włoski, anyż, kminek, ziele rutwicy, czarnuszka. Hamująco zaś działają szałwia, mięta, nikotyna, kawa i herbata w nadmiernej ilości oraz stres. W zależności od potrzeb można unikać lub świadomie dodawać odpowiednich składników do swojego jadłospisu.

Płaskie brodawki lub małe piersi

Małe i płaskie brodawki mogą być przeszkodą w udanym karmieniu, bo dziecku trudno jest je uchwycić. Nie znaczy to jednak, że małe piersi są gorsze przy karmieniu i zawierają mniej mleka. To nie zawsze tak wygląda. Dziecko potrzebuje czasu, aby nauczyć się, jak pierś uchwycić. Aby ułatwić dziecku dostęp do brodawki, można przed karmieniem użyć laktatora, aby ją uwypuklić i przez to poprawić dostęp niej.

Rany i ból

Czasem zdarza się, że dziecko zbyt płytko chwyta pierś i rani brodawki. Takie pęknięcia są zwykle dość bolesne. Aby złagodzić te podrażnienia, można posmarować brodawki swoim mlekiem albo maścią ochronną. Można zastosować w tym przypadku miękkie i delikatne osłonki na brodawki, które służą ochronie brodawek sutkowych przed otarciami. Dopasowują się one do ciała i nie zmieniają smaku oraz zapachu mleka. Są przeznaczone w szczególności dla kobiet z obolałymi i popękanymi brodawkami, umożliwiając im bezbolesne karmienie. Dostępne nakładki nie zasłaniają matczynej piersi, umożliwiając z nią dziecku bezpośredni kontakt. Ważne jest, żeby były one idealnie dopasowane.

Wkładki laktacyjne

Przy karmieniu piersią problemem jest to, że pokarm może być wszędzie. Mokry potrafi być nie tylko biustonosz, ale i całe ubranie. Koszula czy bluzka nie stanowią żadnego zabezpieczenia. W takim przypadku nawet wkładki czasami nie dają rady. Te gorszej jakości potrafią nie podołać obfitemu wypływowi mleka z piesi. Do wyboru są wkładki jednorazowe lub wielorazowe. Każde z nich mają swoje wady i zalety. Te jednorazowe są wygodniejsze w użyciu i nie trzeba ich prać. Zwykle są też tańsze, ale starczają na krócej. Te wielorazowe są droższe, ale będą służyły dłużej i koszt może się rozłożyć w czasie.

Karmienie piersią jest dużym poświęceniem. To dar matki dla swojego dziecka.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, masz z tym problemy, jest to kłopotliwe, to czasami lepiej będzie po prostu tego nie robić. Nie zrobisz w ten sposób niczego złego. Należy tylko zadbać o to, aby dziecko otrzymywało odpowiednie składniki pokarmowe z innego źródła. Najważniejsze jest dobro Twojego dziecka, ale nie wolno też zapominać o swoim zdrowiu i samopoczuciu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

  Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, najczęściej wirusa Coxsackie A16. Dotyka głównie dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawami są wykwity skórne (bolesne, nieswędzące pęcherzyki) występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić oraz jak leczy się chorobę bostońską.

 • Katar u niemowlaka – przyczyny i domowe sposoby

  Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny, najczęstszą z nich są niegroźne infekcje wirusowe. Duża ilość zalegającej wydzieliny powoduje trudności z oddychaniem, a to z kolei wywołuje rozdrażnienie dziecka, uniemożliwia spokojny sen, utrudnia karmienie. Wśród sposobów walki z katarem u niemowlęcia znajdują się m.in. stosowanie wody morskiej do nosa, kropli do nosa, plastrów do aromaterapii czy inhalacje. 

 • Zaburzenia łaknienia u dzieci – co robić, gdy dziecko jest niejadkiem?

  Zaburzenia łaknienia u dzieci, objawiające się obniżonym apetytem lub wybiórczością pokarmową, mogą mieć rozmaite przyczyny. Mogą być stanem fizjologicznym, niewymagającym leczenia (często dotyczy to dzieci w wieku od 1 do 5 lat), lecz mogą również być objawem choroby (np. schorzeń układu pokarmowego, oddechowego, nerwowego). Problemy z apetytem nierzadko towarzyszą dzieciom z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, mogą mieć także podłoże emocjonalne. Zaburzenia łaknienia często wymagają wielospecjalistycznego podejścia – współpracy pediatry, lekarzy specjalistów, logopedy, psychologa.

 • Dysplazja stawu biodrowego – przyczyny i objawy. Leczenie wady wrodzonej stawu biodrowego

  Dysplazja stawu biodrowego to najczęściej występująca wada wrodzona wykrywana u noworodków, która pogłębia się wraz z rozwojem dziecka. Częściej dotyczy dziewczynek niż chłopców, może być jednostronna lub dwustronna, a nieleczona może prowadzić do poważnych zmian zwyrodnieniowych oraz do przewlekłego bólu i problemów z poruszaniem się. Dysplazja biodra, jeśli jest wcześnie wykryta, rokuje całkowity powrót do zdrowia.  Jak rozpoznać dysplazję stawów biodrowych?

 • Wizyta patronażowa pediatry – czym jest i jak przebiega?

  Wizyta patronażowa pediatry ma miejsce między 1. a. 4 tygodniem życia dziecka. W trakcie wizyty lekarz bada najważniejsze parametry noworodka, które służą do oceny, czy dziecko prawidłowo adaptuje się do życia pozałonowego. Co warto wiedzieć o wizycie patronażowej pediatry? 

 • USG bioderek – na czym polega i kiedy wykonać USG stawów biodrowych u niemowląt? Jaka jest jego cena?

  Badanie stawów biodrowych u niemowląt (badanie preluksacyjne) jest nieinwazyjną, bezbolesną, łatwo dostępną i szybką metodą obrazowej oceny jamy stawu biodrowego i okolicznych tkanek miękkich za pomocą ultradźwięków. Ma ono za zadanie wykrycie ewentualnego występowania dysplazji stawów biodrowych. Najczęściej zaleca jego wykonanie w okolicach 6. tygodniu życia dziecka (nie później niż po ukończeniu 12 tygodni). Dowiedz się, jak przebiega badanie USG bioderek u niemowląt.

 • Przeciwciała anty SARS-CoV-2 są przekazywane dziecku wraz z mlekiem matki

  Od dawna wiadomo, że mleko matki zawiera przeciwciała chroniące niemowlę przed licznymi infekcjami. Wyniki najnowszych badań dowiodły, że nie tylko kobiety, które przeszły infekcję COVID-19, ale także te, które zaszczepiły się przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, przekazują przeciwciała swoim dzieciom podczas karmienia ich piersią.

 • Szczepionka przeciwko COVID-19 dla dzieci w wieku od 5 do 11 lat

  Szczepionka Pfizer/BioNTech jest obecnie zatwierdzona dla dzieci, które ukończyły 12. rok życia i starszych. Producent wydał oświadczenie, że produkt jest bezpieczny i generuje silną odpowiedź immunologiczną także u dzieci w wieku od 5 do 11 lat, o czym świadczą wyniki najnowszych badań klinicznych. Kiedy ruszą szczepienia dla kolejnej grupy wiekowej?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij