Kłopoty z karmieniem piersią. Jak sobie pomóc?
Krzysztof Słomiak

Kłopoty z karmieniem piersią. Jak sobie pomóc?

Z rozważań nad karmieniem piersią wynika, że ma ono więcej zalet niż wad. Wady jednak są – i to dość kłopotliwe dla młodej mamy. Warto jednak wiedzieć, że karmienie piersią jest najlepszą formą dostarczania odpowiednich składników odżywczych dzieciom. Mleko jest zawsze w dobrej temperaturze, zawiera odpowiedni skład i – przede wszystkim – jest zawsze „pod ręką”. No, może prawie zawsze. Kiedy przyjdą trudne chwile, warto pomyśleć o wszystkich zaletach, i starać się je przezwyciężyć, dla zdrowia i lepszej przyszłości naszego malucha.

Słowa na wiatr

Wiele matek przed rozpoczęciem karmienia deklaruje bardzo zasadniczo, że one na pewno będą karmić piersią. „Będę karmić piersią tak długo, jak długo będzie tego chciało moje dziecko”, „nigdy nie dam dziecku smoczka” – w większości przypadków są to rzeczywiście ambitne postanowienia, ale nieskonfrontowane z szarą, zwykłą rzeczywistością. Trzeba sobie uświadomić, że karmienie piersią jest trudne, a wobec każdych trudności łatwo jest się zniechęcić. Tak samo jak przy postanowieniach noworocznych, w tym, jak i w wielu innych przypadkach to trening czyni mistrza. 

Nie słuchaj leniwych położnych

Dobra położna to skarb. To ona, jeśli ma chęci i poświęci Ci więcej czasu, rozwiąże w ten sposób wiele twoich problemów. Wiele jest jednak historii pokazujących, że w przypadku jakichkolwiek trudności położna doradzi odstawić dziecko od piersi i zaproponuje karmienie butelką. Takich rad nie powinno się słuchać; warto dać sobie i dziecku czas, żeby nauczyć się tej trudnej sztuki.

Ból i niewygody to pierwsze problemy, jakie można napotkać przy karmieniu piersią, jest ich jednak trochę więcej i warto pamiętać, że nie należy się poddawać.

Polecane dla Ciebie

Brak pokarmu

Sprawa nie jest jednakowa u każdej kobiety. U jednych kobiet pokarm pojawia się jeszcze w ciąży, u innych nie ma go wcale. Warto jednak spróbować wysilić się, bo mleko matki zawiera wiele cennych składników odżywczych – dobrze przyswajalne białko zgodne antygenowo, witaminy oraz przeciwciała odpornościowe.

Jeśli jest problem z brakiem mleka, dziecko trzeba przystawiać do piersi jak najczęściej. Po każdym karmieniu można również próbować odciągnąć na czarną godzinę mleko, które jeszcze pozostało, a którego przy następnym karmieniu może być zbyt mało. Służą do tego laktatory, ale można to zrobić również ręcznie.

Czas karmienia

Początkowo dziecko też musi nauczyć się ssać. Pierwsze karmienia mogą trwać długo. Dziecko potrzebuje wprawy, ale z czasem nauczy się pobierać pokarm szybciej i efektywniej. Wytrwałość to podstawa. Na początku dziecko potrzebuje minimum 15 minut aktywnego ssania na 1 karmienie. Karmienie powinno odbywać się regularnie, a rodzice powinni pilnować godzin karmienia. Dziecko czasami jest zbyt senne i zmęczone, aby samemu się upomnieć o jedzenie.

Za dużo pokarmu

Jedne matki mają problem z brakiem mleka, inne mają go za dużo… Chichot losu. Co jest ważne – nie wolno przystawiać dziecka i karmić go na siłę. Nadmiar mleka można odciągnąć po karmieniu i zostawić do następnego posiłku dziecka. Jeśli kobieta zbyt często karmi i odciąga pokarm laktatorem zbyt długo, nawet przy nadmiarze pokarmu może zdarzyć się tak, że organizm będzie produkował go jeszcze więcej. Potrzeby wywołują reakcję organizmu.

Ubieraj się wygodnie

Ważne jest też noszenie dobrze dopasowanego biustonosza. Nie może on uciskać piersi, bo wtedy zrobią się zatory i zastoje, które zwykle prowadzą do zapaleń, wylewu mleka, problemów z karmieniem.

Odżywiaj się świadomie

Warto wiedzieć, które produkty wzmagają, a które hamują laktację. Do tych pierwszych należą koper włoski, anyż, kminek, ziele rutwicy, czarnuszka. Hamująco zaś działają szałwia, mięta, nikotyna, kawa i herbata w nadmiernej ilości oraz stres. W zależności od potrzeb można unikać lub świadomie dodawać odpowiednich składników do swojego jadłospisu.

Płaskie brodawki lub małe piersi

Małe i płaskie brodawki mogą być przeszkodą w udanym karmieniu, bo dziecku trudno jest je uchwycić. Nie znaczy to jednak, że małe piersi są gorsze przy karmieniu i zawierają mniej mleka. To nie zawsze tak wygląda. Dziecko potrzebuje czasu, aby nauczyć się, jak pierś uchwycić. Aby ułatwić dziecku dostęp do brodawki, można przed karmieniem użyć laktatora, aby ją uwypuklić i przez to poprawić dostęp niej.

Rany i ból

Czasem zdarza się, że dziecko zbyt płytko chwyta pierś i rani brodawki. Takie pęknięcia są zwykle dość bolesne. Aby złagodzić te podrażnienia, można posmarować brodawki swoim mlekiem albo maścią ochronną. Można zastosować w tym przypadku miękkie i delikatne osłonki na brodawki, które służą ochronie brodawek sutkowych przed otarciami. Dopasowują się one do ciała i nie zmieniają smaku oraz zapachu mleka. Są przeznaczone w szczególności dla kobiet z obolałymi i popękanymi brodawkami, umożliwiając im bezbolesne karmienie. Dostępne nakładki nie zasłaniają matczynej piersi, umożliwiając z nią dziecku bezpośredni kontakt. Ważne jest, żeby były one idealnie dopasowane.

Wkładki laktacyjne

Przy karmieniu piersią problemem jest to, że pokarm może być wszędzie. Mokry potrafi być nie tylko biustonosz, ale i całe ubranie. Koszula czy bluzka nie stanowią żadnego zabezpieczenia. W takim przypadku nawet wkładki czasami nie dają rady. Te gorszej jakości potrafią nie podołać obfitemu wypływowi mleka z piesi. Do wyboru są wkładki jednorazowe lub wielorazowe. Każde z nich mają swoje wady i zalety. Te jednorazowe są wygodniejsze w użyciu i nie trzeba ich prać. Zwykle są też tańsze, ale starczają na krócej. Te wielorazowe są droższe, ale będą służyły dłużej i koszt może się rozłożyć w czasie.

Karmienie piersią jest dużym poświęceniem. To dar matki dla swojego dziecka.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, masz z tym problemy, jest to kłopotliwe, to czasami lepiej będzie po prostu tego nie robić. Nie zrobisz w ten sposób niczego złego. Należy tylko zadbać o to, aby dziecko otrzymywało odpowiednie składniki pokarmowe z innego źródła. Najważniejsze jest dobro Twojego dziecka, ale nie wolno też zapominać o swoim zdrowiu i samopoczuciu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

  • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

    Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij