Kłopoty z karmieniem piersią. Jak sobie pomóc?
Krzysztof Słomiak

Kłopoty z karmieniem piersią. Jak sobie pomóc?

Z rozważań nad karmieniem piersią wynika, że ma ono więcej zalet niż wad. Wady jednak są – i to dość kłopotliwe dla młodej mamy. Warto jednak wiedzieć, że karmienie piersią jest najlepszą formą dostarczania odpowiednich składników odżywczych dzieciom. Mleko jest zawsze w dobrej temperaturze, zawiera odpowiedni skład i – przede wszystkim – jest zawsze „pod ręką”. No, może prawie zawsze. Kiedy przyjdą trudne chwile, warto pomyśleć o wszystkich zaletach, i starać się je przezwyciężyć, dla zdrowia i lepszej przyszłości naszego malucha.

Słowa na wiatr

Wiele matek przed rozpoczęciem karmienia deklaruje bardzo zasadniczo, że one na pewno będą karmić piersią. „Będę karmić piersią tak długo, jak długo będzie tego chciało moje dziecko”, „nigdy nie dam dziecku smoczka” – w większości przypadków są to rzeczywiście ambitne postanowienia, ale nieskonfrontowane z szarą, zwykłą rzeczywistością. Trzeba sobie uświadomić, że karmienie piersią jest trudne, a wobec każdych trudności łatwo jest się zniechęcić. Tak samo jak przy postanowieniach noworocznych, w tym, jak i w wielu innych przypadkach to trening czyni mistrza. 

Nie słuchaj leniwych położnych

Dobra położna to skarb. To ona, jeśli ma chęci i poświęci Ci więcej czasu, rozwiąże w ten sposób wiele twoich problemów. Wiele jest jednak historii pokazujących, że w przypadku jakichkolwiek trudności położna doradzi odstawić dziecko od piersi i zaproponuje karmienie butelką. Takich rad nie powinno się słuchać; warto dać sobie i dziecku czas, żeby nauczyć się tej trudnej sztuki.

Ból i niewygody to pierwsze problemy, jakie można napotkać przy karmieniu piersią, jest ich jednak trochę więcej i warto pamiętać, że nie należy się poddawać.

Powiązane produkty

Brak pokarmu

Sprawa nie jest jednakowa u każdej kobiety. U jednych kobiet pokarm pojawia się jeszcze w ciąży, u innych nie ma go wcale. Warto jednak spróbować wysilić się, bo mleko matki zawiera wiele cennych składników odżywczych – dobrze przyswajalne białko zgodne antygenowo, witaminy oraz przeciwciała odpornościowe.

Jeśli jest problem z brakiem mleka, dziecko trzeba przystawiać do piersi jak najczęściej. Po każdym karmieniu można również próbować odciągnąć na czarną godzinę mleko, które jeszcze pozostało, a którego przy następnym karmieniu może być zbyt mało. Służą do tego laktatory, ale można to zrobić również ręcznie.

Czas karmienia

Początkowo dziecko też musi nauczyć się ssać. Pierwsze karmienia mogą trwać długo. Dziecko potrzebuje wprawy, ale z czasem nauczy się pobierać pokarm szybciej i efektywniej. Wytrwałość to podstawa. Na początku dziecko potrzebuje minimum 15 minut aktywnego ssania na 1 karmienie. Karmienie powinno odbywać się regularnie, a rodzice powinni pilnować godzin karmienia. Dziecko czasami jest zbyt senne i zmęczone, aby samemu się upomnieć o jedzenie.

Za dużo pokarmu

Jedne matki mają problem z brakiem mleka, inne mają go za dużo… Chichot losu. Co jest ważne – nie wolno przystawiać dziecka i karmić go na siłę. Nadmiar mleka można odciągnąć po karmieniu i zostawić do następnego posiłku dziecka. Jeśli kobieta zbyt często karmi i odciąga pokarm laktatorem zbyt długo, nawet przy nadmiarze pokarmu może zdarzyć się tak, że organizm będzie produkował go jeszcze więcej. Potrzeby wywołują reakcję organizmu.

Ubieraj się wygodnie

Ważne jest też noszenie dobrze dopasowanego biustonosza. Nie może on uciskać piersi, bo wtedy zrobią się zatory i zastoje, które zwykle prowadzą do zapaleń, wylewu mleka, problemów z karmieniem.

Odżywiaj się świadomie

Warto wiedzieć, które produkty wzmagają, a które hamują laktację. Do tych pierwszych należą koper włoski, anyż, kminek, ziele rutwicy, czarnuszka. Hamująco zaś działają szałwia, mięta, nikotyna, kawa i herbata w nadmiernej ilości oraz stres. W zależności od potrzeb można unikać lub świadomie dodawać odpowiednich składników do swojego jadłospisu.

Płaskie brodawki lub małe piersi

Małe i płaskie brodawki mogą być przeszkodą w udanym karmieniu, bo dziecku trudno jest je uchwycić. Nie znaczy to jednak, że małe piersi są gorsze przy karmieniu i zawierają mniej mleka. To nie zawsze tak wygląda. Dziecko potrzebuje czasu, aby nauczyć się, jak pierś uchwycić. Aby ułatwić dziecku dostęp do brodawki, można przed karmieniem użyć laktatora, aby ją uwypuklić i przez to poprawić dostęp niej.

Rany i ból

Czasem zdarza się, że dziecko zbyt płytko chwyta pierś i rani brodawki. Takie pęknięcia są zwykle dość bolesne. Aby złagodzić te podrażnienia, można posmarować brodawki swoim mlekiem albo maścią ochronną. Można zastosować w tym przypadku miękkie i delikatne osłonki na brodawki, które służą ochronie brodawek sutkowych przed otarciami. Dopasowują się one do ciała i nie zmieniają smaku oraz zapachu mleka. Są przeznaczone w szczególności dla kobiet z obolałymi i popękanymi brodawkami, umożliwiając im bezbolesne karmienie. Dostępne nakładki nie zasłaniają matczynej piersi, umożliwiając z nią dziecku bezpośredni kontakt. Ważne jest, żeby były one idealnie dopasowane.

Wkładki laktacyjne

Przy karmieniu piersią problemem jest to, że pokarm może być wszędzie. Mokry potrafi być nie tylko biustonosz, ale i całe ubranie. Koszula czy bluzka nie stanowią żadnego zabezpieczenia. W takim przypadku nawet wkładki czasami nie dają rady. Te gorszej jakości potrafią nie podołać obfitemu wypływowi mleka z piesi. Do wyboru są wkładki jednorazowe lub wielorazowe. Każde z nich mają swoje wady i zalety. Te jednorazowe są wygodniejsze w użyciu i nie trzeba ich prać. Zwykle są też tańsze, ale starczają na krócej. Te wielorazowe są droższe, ale będą służyły dłużej i koszt może się rozłożyć w czasie.

Karmienie piersią jest dużym poświęceniem. To dar matki dla swojego dziecka.

Jeśli nie możesz lub nie chcesz karmić piersią, masz z tym problemy, jest to kłopotliwe, to czasami lepiej będzie po prostu tego nie robić. Nie zrobisz w ten sposób niczego złego. Należy tylko zadbać o to, aby dziecko otrzymywało odpowiednie składniki pokarmowe z innego źródła. Najważniejsze jest dobro Twojego dziecka, ale nie wolno też zapominać o swoim zdrowiu i samopoczuciu.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

    Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

  • Rumień zakaźny – przyczyny, objawy i leczenie

    Rumień zakaźny to zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy najczęściej dzieci w wieku od 2. do 12. roku życia. Może więc wystąpić zarówno u niemowląt, jak i starszych dzieci. Nie należy jednak do niebezpiecznych chorób, a jej objawy w większości przypadków ustępują samoistnie.

  • Ból gardła u dziecka – co go powoduje? Co stosować na bolące gardło u dzieci?

    Ból gardła u dziecka może pojawić się kilka razy do roku. Jego przyczyną są zazwyczaj wirusy, a wśród objawów towarzyszących najczęściej wymienia się katar, chrypkę, gorączkę oraz kaszel. Jak złagodzić ból gardła u dziecka? Kiedy infekcja gardła u dzieci wymaga niezwłocznej wizyty u lekarza?

  • Łuszczyca u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie. Jak dbać o skórę łuszczycową u dziecka?

    Łuszczyca u niemowląt i dzieci to przewlekła choroba zapalna skóry, która nastręcza wielu trudności małym pacjentom. Na skórze dziecka pojawiają się zmiany (grudki) pokryte tzw. blaszką łuszczycową przypominającą łuskę. Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale duży wpływ na jej pojawienie się mają czynniki genetyczne. W jaki sposób się ją leczy? Jak wygląda profilaktyka łuszczycy u dzieci?

  • Bostonka – przyczyny, objawy, leczenie choroby bostońskiej

    Bostonka to choroba zakaźna wywoływana przez enterowirusy, głównie wirusa Coxsackie A16. Najczęściej chorują dzieci do 5. roku życia, choć mogą na nią zachorować także dorośli. Nazywana jest chorobą dłoni, stóp i jamy ustnej (HFMD), ponieważ jej najbardziej charakterystycznym objawem jest wysypka – wykwity skórne – bolesne, nieswędzące pęcherzyki występujące na podeszwach stóp, dłoniach oraz na błonie śluzowej jamy ustnej. Sprawdź, jak można się zarazić – czy konieczny jest bezpośredni kontakt? Jak leczy się chorobę bostońską?

  • Masaż Shantala – na czym polega? Jakie korzyści przynosi masowanie niemowląt?

    Masaż Shantala to technika masowania niemowląt i małych dzieci, która swoje korzenia ma w starożytnych Indiach, a do Europy trafiła za sprawą francuskiego położnika Frederique’a Leboyera. Ma ona pozytywny wpływ na rozwój psychoruchowy malucha, wycisza i relaksuje, poprawia jakość snu, reguluje trawienie. Masaż Shantala umożliwia nawiązanie bliskiej relacji z dzieckiem, zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Mogą go wykonywać zarówno rodzice, jak i terapeuci.

  • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

    Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

  • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

    Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij