Pampersy wielorazowe ekologiczne – czy warto w nie inwestować?
Wioleta Szulejewska

Pampersy wielorazowe ekologiczne – czy warto w nie inwestować?

Pieluchy wielokrotnego użytku dawno zostały wyparte przez „pampersy” – proste w użyciu jednorazowe pieluszki, które po zabrudzeniu lądują w koszu. „A potem na śmietniku, gdzie rozkładają się kilkaset lat” – dodają ekomamy, które zamiast kupować zwykłe pieluchy, inwestują w pampersy wielorazowe. Czy ta inwestycja się opłaca?

Rodzaje pieluch wielorazowych

 • Kieszonka/pieluszka z kieszenią/pocket

Kieszonka składa się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna uszyta jest z mikropolaru – materiału, który odprowadza wilgoć do wkładki – a warstwa zewnętrzna z oddychającego materiału, który nie przepuszcza wilgoci i chroni ubranie dziecka przed zabrudzeniem. Pomiędzy te dwie warstwy, do kieszonki (stąd nazwa) wsuwamy wkład – wkładkę chłonną. Wkładka może być uszyta z mikrowłókna, bawełny, bambusa, konopi, opcjonalnie w kieszonkę można włożyć kawałek tetry, a nawet mały ręcznik. Takie pampersy wielorazowe występują w różnych rozmiarach, ale można kupić też kieszonkę one size (od urodzenia do końca okresu pieluszkowania). Kieszonki to bardzo popularne wielorazowe pieluchy, są łatwe w użyciu, a dzięki temu, że osobno pierze się pieluszkę, a osobno wkładkę, bardzo szybko schną.

 • Pielucha wielorazowa AIO (all in one)

AIO wygląda tak samo jak kieszonka, ale ma wkładkę wszytą na stałe. W sposobie użytkowania (poza oczywiście koniecznością prania) praktycznie niczym nie różni się od jednorazowego pampersa. Nie trzeba wsuwać w nią wkładów. Schnie dłużej niż pielucha wielorazowa z kieszonką.

 • Pielucha wielorazowa formowana/formowanka/fitte

Ta pielucha wielorazowa również wyglądem przypomina pampersa. Formowanki mają tę zaletę, że ich kształt dostosowuje się do ciała dziecka, mogą być zapinane na rzep, napy, wiązane na troczki. Wykonane mogą być z bawełny, bambusa, konopi, mikrowłókna i innych mieszanek. Wymagają użycia otulacza.

 • Pielucha wielorazowa składana

Najbardziej tradycyjna pielucha wielorazowa, może być tetrowa, flanelowa, muślinowa, bawełniana czy bambusowa. Może być używana samodzielnie, można założyć na nią otulacz, może też służyć jako wkład do kieszonki.

Pampersy wielorazowe – wady i zalety

Wadą pieluch wielorazowych jest na pewno konieczność ich prania. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba też liczyć się z tym, że nieco trudniej może być przewijać dziecko poza domem – zabrudzonej pieluchy nie wyrzucimy tak po prostu do kosza. Jeszcze bardziej kłopotliwe są dłuższe wyjazdy, np. wakacyjne – w hotelu często nie ma przecież dostępu do pralki. Bywa też, że trudności pojawiają się, kiedy opiekę nad dzieckiem musi przejąć ktoś poza rodzicami – nie wszystkie żłobki godzą się na ubieranie dziecka w pampersy wielorazowe. Mimo wszystko ekologiczne pampersy mają coraz większą liczbę zwolenników.

Rodzice, którzy stosują pieluszki wielorazowe podkreślają, że wybierają ten rodzaj pieluch, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce – przepuszczające powietrze materiały, dzięki którym skóra malucha oddycha. „Ekologiczne pieluchy nie powodują podrażnień, używam ich od urodzenia, synek nigdy nie miał odparzonej pupy” – mówi Marzena, mama Antka. „Są dobre dla dziecka i dla środowiska” – dodaje.

Większość rodziców stosujących pieluchy wielorazowe podaje właśnie taką argumentację, ważne jest dla nich po pierwsze zdrowie dziecka, a po drugie dbałość o środowisko. Trzecim argumentem jest ekonomia.

Ile kosztują pampersy wielorazowe?

Noworodek zużywa 10-15 jednorazowych pampersów na dobę, roczne dziecko zużywa 6-8 pieluch. Decydując się na naturalne pieluchowanie, musimy kupić pampersy wielorazowe przynajmniej w takiej ilości, jakiej potrzebuje dziecko w ciągu jednego dnia, jeśli zakładamy, że będziemy je prać codziennie. Jeśli pranie chcemy robić co dwa-trzy dni, liczbę pieluch należy przemnożyć przez liczbę dni. Uśrednijmy, że rodzic, który decyduje się na pampersy wielorazowe, kupi ich 20. Średni koszt jednej pieluchy dobrej jakości to kilkadziesiąt złotych – załóżmy, że 50 zł, co po przemnożeniu daje 1000 zł za komplet wielorazowych pampersów.

Średni koszt pieluszki jednorazowej to 0,5 zł, przyjmując średnie zużycie pieluszek jednorazowych w ilości osiem na dobę, daje to 4 zł dziennie i prawie 3 tys. zł przez dwa lata używania pieluch. Nawet doliczając koszty prania w wysokości kilkuset złotych (przyjmijmy 1 zł za jedno pranie i załóżmy, że pieluchy prane są co drugi dzień, co daje niecałe 400 zł przez dwa lata), zakup pieluch wielorazowych nadal okazuje się korzystny finansowo. Używanie pieluch jednorazowych jest więc około dwóch razy droższe.

Czy korzystanie z pieluch wielorazowych jest trudne?

Pielucha wielorazowa kojarzy nam się z tetrą – praniem, wygotowywaniem w wysokich temperaturach, prasowaniem i suszeniem, czyli ogromem pracy. Zwolennicy wielorazówek zaznaczają, że dzisiejsze pieluchy wielorazowe różnią się od tych, które znamy z opowieści mam i babć. Przede wszystkim są uszyte z innych materiałów, które są dużo bardziej chłonne, i nie trzeba ich tak często zmieniać. Pieluszki dostosowują się do kształtu ciała dziecka, nie przeciekają i chronią ubrania przed zabrudzeniem. To wszystko sprawia, że prania jest mniej i jest ono łatwiejsze. Kieszonki, otulacze i wkłady wystarczy prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza i nie trzeba ich prasować, a w dodatku szybko schną. Korzystanie z pieluch wielorazowych dodatkowo ułatwiają akcesoria, np. jednorazowe bibułki/papierki do pieluszek, które „wyłapują” kupę.

Pampersy wielorazowe – czy to się opłaca?

Kalkulacja kosztów związanych z pieluchowaniem pokazuje, że pampersy wielorazowe są ekonomiczne. Koszt ich użytkowania jest o połowę niższy niż koszt używania jednorazówek. Do tego dochodzą argumenty związane ze zdrowiem dziecka, które przecież nie ma ceny i argumenty związane z ochroną środowiska. Jednocześnie korzystanie z pampersów wielorazowych wiąże się z dodatkowym nakładem pracy i koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na czynności związane z przewijaniem malucha. Czy to się opłaca? To kwestia bardzo indywidualna. Jedni cenią ekologiczne rozwiązania i oszczędności w domowym budżecie, inni wygodę. Niemniej jednak pampersy wielorazowe to opcja pieluchowania warta przemyślenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Zaburzenia SI – czym są zaburzenia integracji sensorycznej? Jak je rozpoznać i jak wygląda terapia SI?

  Zaburzenia SI pojawiają się w momencie, w którym układ nerwowy w sposób nieprawidłowy organizuje bodźce zmysłowe. Dysfunkcje w przetwarzaniu bodźców sensorycznych mogą obejmować systemy: czuciowy (dotyk oraz czucie głębokie), słuchowy, wzrokowy, węchowy, smakowy oraz zmysł równowagi. Zaburzenia integracji sensorycznej mogą objawiać się w rozmaity sposób, np. wzmożoną lub obniżoną wrażliwością na bodźce czy zmniejszonym bądź zwiększonym poziomem aktywności ruchowej. Jakie są przyczyny zaburzeń SI? Jak wygląda terapia SI?

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • PIMS-TS – groźny dziecięcy zespół "pocovidowy". Jakie daje objawy?

  Przeważnie, jeżeli dochodzi zakażenia SARS-CoV-2 u dzieci, to infekcja ma bezobjawowy lub łagodny przebieg. Jednak u niektórych pacjentów po przebyciu zakażenia kronawirusem (także skąpoobjawowo), obserwuje się poważny stan i  liczne powikłania – jest to wieloukładowy zespół zapalny PIM-TS, nazywany "dziecięcym zespołem pocovidowym".

 • Jąkanie u dzieci – jakie są jego przyczyny? Jak pomóc dziecku, które się jąka?

  Jąkanie u dzieci jest zaburzeniem płynności mowy, które może być wywołane przez czynniki logopedyczne, psychologiczne, genetyczne lub społeczne. Objawi się ono m.in. powtarzaniem głosek, słów lub części zdań, co nieco utrudnia komunikację dziecka z otoczeniem. Na czym polega terapia jąkania u dzieci? O czym powinni pamiętać rodzice dzieci, które się jąkają? Podpowiadamy. 

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij