Pampersy wielorazowe ekologiczne – czy warto w nie inwestować?
Wioleta Szulejewska

Pampersy wielorazowe ekologiczne – czy warto w nie inwestować?

Pieluchy wielokrotnego użytku dawno zostały wyparte przez „pampersy” – proste w użyciu jednorazowe pieluszki, które po zabrudzeniu lądują w koszu. „A potem na śmietniku, gdzie rozkładają się kilkaset lat” – dodają ekomamy, które zamiast kupować zwykłe pieluchy, inwestują w pampersy wielorazowe. Czy ta inwestycja się opłaca?

Rodzaje pieluch wielorazowych

 • Kieszonka/pieluszka z kieszenią/pocket

Kieszonka składa się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna uszyta jest z mikropolaru – materiału, który odprowadza wilgoć do wkładki – a warstwa zewnętrzna z oddychającego materiału, który nie przepuszcza wilgoci i chroni ubranie dziecka przed zabrudzeniem. Pomiędzy te dwie warstwy, do kieszonki (stąd nazwa) wsuwamy wkład – wkładkę chłonną. Wkładka może być uszyta z mikrowłókna, bawełny, bambusa, konopi, opcjonalnie w kieszonkę można włożyć kawałek tetry, a nawet mały ręcznik. Takie pampersy wielorazowe występują w różnych rozmiarach, ale można kupić też kieszonkę one size (od urodzenia do końca okresu pieluszkowania). Kieszonki to bardzo popularne wielorazowe pieluchy, są łatwe w użyciu, a dzięki temu, że osobno pierze się pieluszkę, a osobno wkładkę, bardzo szybko schną.

 • Pielucha wielorazowa AIO (all in one)

AIO wygląda tak samo jak kieszonka, ale ma wkładkę wszytą na stałe. W sposobie użytkowania (poza oczywiście koniecznością prania) praktycznie niczym nie różni się od jednorazowego pampersa. Nie trzeba wsuwać w nią wkładów. Schnie dłużej niż pielucha wielorazowa z kieszonką.

 • Pielucha wielorazowa formowana/formowanka/fitte

Ta pielucha wielorazowa również wyglądem przypomina pampersa. Formowanki mają tę zaletę, że ich kształt dostosowuje się do ciała dziecka, mogą być zapinane na rzep, napy, wiązane na troczki. Wykonane mogą być z bawełny, bambusa, konopi, mikrowłókna i innych mieszanek. Wymagają użycia otulacza.

 • Pielucha wielorazowa składana

Najbardziej tradycyjna pielucha wielorazowa, może być tetrowa, flanelowa, muślinowa, bawełniana czy bambusowa. Może być używana samodzielnie, można założyć na nią otulacz, może też służyć jako wkład do kieszonki.

Pampersy wielorazowe – wady i zalety

Wadą pieluch wielorazowych jest na pewno konieczność ich prania. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba też liczyć się z tym, że nieco trudniej może być przewijać dziecko poza domem – zabrudzonej pieluchy nie wyrzucimy tak po prostu do kosza. Jeszcze bardziej kłopotliwe są dłuższe wyjazdy, np. wakacyjne – w hotelu często nie ma przecież dostępu do pralki. Bywa też, że trudności pojawiają się, kiedy opiekę nad dzieckiem musi przejąć ktoś poza rodzicami – nie wszystkie żłobki godzą się na ubieranie dziecka w pampersy wielorazowe. Mimo wszystko ekologiczne pampersy mają coraz większą liczbę zwolenników.

Rodzice, którzy stosują pieluszki wielorazowe podkreślają, że wybierają ten rodzaj pieluch, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce – przepuszczające powietrze materiały, dzięki którym skóra malucha oddycha. „Ekologiczne pieluchy nie powodują podrażnień, używam ich od urodzenia, synek nigdy nie miał odparzonej pupy” – mówi Marzena, mama Antka. „Są dobre dla dziecka i dla środowiska” – dodaje.

Większość rodziców stosujących pieluchy wielorazowe podaje właśnie taką argumentację, ważne jest dla nich po pierwsze zdrowie dziecka, a po drugie dbałość o środowisko. Trzecim argumentem jest ekonomia.

Ile kosztują pampersy wielorazowe?

Noworodek zużywa 10-15 jednorazowych pampersów na dobę, roczne dziecko zużywa 6-8 pieluch. Decydując się na naturalne pieluchowanie, musimy kupić pampersy wielorazowe przynajmniej w takiej ilości, jakiej potrzebuje dziecko w ciągu jednego dnia, jeśli zakładamy, że będziemy je prać codziennie. Jeśli pranie chcemy robić co dwa-trzy dni, liczbę pieluch należy przemnożyć przez liczbę dni. Uśrednijmy, że rodzic, który decyduje się na pampersy wielorazowe, kupi ich 20. Średni koszt jednej pieluchy dobrej jakości to kilkadziesiąt złotych – załóżmy, że 50 zł, co po przemnożeniu daje 1000 zł za komplet wielorazowych pampersów.

Średni koszt pieluszki jednorazowej to 0,5 zł, przyjmując średnie zużycie pieluszek jednorazowych w ilości osiem na dobę, daje to 4 zł dziennie i prawie 3 tys. zł przez dwa lata używania pieluch. Nawet doliczając koszty prania w wysokości kilkuset złotych (przyjmijmy 1 zł za jedno pranie i załóżmy, że pieluchy prane są co drugi dzień, co daje niecałe 400 zł przez dwa lata), zakup pieluch wielorazowych nadal okazuje się korzystny finansowo. Używanie pieluch jednorazowych jest więc około dwóch razy droższe.

Czy korzystanie z pieluch wielorazowych jest trudne?

Pielucha wielorazowa kojarzy nam się z tetrą – praniem, wygotowywaniem w wysokich temperaturach, prasowaniem i suszeniem, czyli ogromem pracy. Zwolennicy wielorazówek zaznaczają, że dzisiejsze pieluchy wielorazowe różnią się od tych, które znamy z opowieści mam i babć. Przede wszystkim są uszyte z innych materiałów, które są dużo bardziej chłonne, i nie trzeba ich tak często zmieniać. Pieluszki dostosowują się do kształtu ciała dziecka, nie przeciekają i chronią ubrania przed zabrudzeniem. To wszystko sprawia, że prania jest mniej i jest ono łatwiejsze. Kieszonki, otulacze i wkłady wystarczy prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza i nie trzeba ich prasować, a w dodatku szybko schną. Korzystanie z pieluch wielorazowych dodatkowo ułatwiają akcesoria, np. jednorazowe bibułki/papierki do pieluszek, które „wyłapują” kupę.

Pampersy wielorazowe – czy to się opłaca?

Kalkulacja kosztów związanych z pieluchowaniem pokazuje, że pampersy wielorazowe są ekonomiczne. Koszt ich użytkowania jest o połowę niższy niż koszt używania jednorazówek. Do tego dochodzą argumenty związane ze zdrowiem dziecka, które przecież nie ma ceny i argumenty związane z ochroną środowiska. Jednocześnie korzystanie z pampersów wielorazowych wiąże się z dodatkowym nakładem pracy i koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na czynności związane z przewijaniem malucha. Czy to się opłaca? To kwestia bardzo indywidualna. Jedni cenią ekologiczne rozwiązania i oszczędności w domowym budżecie, inni wygodę. Niemniej jednak pampersy wielorazowe to opcja pieluchowania warta przemyślenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ząbkowanie u dzieci – jaka jest kolejność wyrzynania zębów? Jak pomóc maluchowi przy ząbkowaniu?

  Pojawienie się pierwszych zębów w buzi dziecka to dla rodziców powód do dumy. Niestety, bardzo często oznacza też dla nich nieprzespane noce. Ząbkowanie, czyli wyrzynanie się pierwszych zębów, to coś, przez co każdy maluch i jego rodzice muszą przebrnąć. W artykule podpowiadamy, jak złagodzić nieprzyjemne i bolesne objawy związane z ząbkowaniem.

 • Co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek?

  Wymioty są częstą dolegliwością dzieci po spożyciu leku i są spowodowane nietolerancją jego smaku przez malucha. Decyzję o ewentualnym powtórzeniu dawki leku należy podjąć, biorąc pod uwagę formę leku, czas, jaki upłynął od jego podania, oraz miejsce wchłaniania leku w organizmie. Podpowiadamy, co zrobić, gdy dziecko zwymiotowało lek. 

 • Skoki rozwojowe dziecka – z czego wynikają i jak sobie z nimi radzić?

  Każdy skok to moment zdobywania kolejnych zdolności przez malucha, poprzedzony okresem nagłego „regresu”, kiedy to istotnie zmienia się zachowanie dziecka. Może być ono wtedy rozdrażnione, płaczliwe, niechętne do zabawy i wykorzystywania zdobytych już umiejętności, łaknące bliskości z rodzicami.

 • WWR – czym jest wczesne wspomaganie rozwoju? Jak przebiega terapia WWR u dzieci?

  WWR (wczesne wspomaganie rozwoju) to zespół działań diagnostycznych oraz terapeutycznych skierowany do dzieci od urodzenia do lat 7, który ma celu poprawę funkcjonowania w obszarze rozwojowym, w którym maluch prezentuje opóźnienia, zaburzenia. WWR prowadzone jest jednocześnie przez wielu specjalistów, dzięki czemu skuteczność terapii jest bardzo wysoka. Wskazania do wczesnego wspomagania rozwoju obejmują m.in. opóźnienia mowy, opóźnienia rozwoju psychoruchowego, zaburzenia emocjonalne, autyzm, ADHD, niepełnosprawność intelektualną.

 • Zaburzenia hormonalne u dzieci i nastolatków – jak się objawiają? Najczęstsze zaburzenia endokrynologiczne u dzieci

  Zaburzenia hormonalne u dzieci mogą mieć różne przyczyny, ponieważ układ hormonalny buduje wiele narządów kontrolujących rozmaite funkcje w organizmie. Najczęściej występującymi schorzeniami endokrynologicznymi u pacjentów pediatrycznych są zaburzenia związane z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów przysadki mózgowej, hormonów wzrostu oraz hormonów płciowych. Jak rozpoznać zaburzenia hormonalne u dziecka?

 • Jakich produktów nie podawać niemowlakowi? Jadłospis dziecka do ukończenia 1. roku życia

  Rozszerzanie diety dziecka to niezwykle stresujący moment w życiu każdego młodego rodzica. Rozmaite, często znacznie różniące się od siebie, zalecenia dotyczące żywienia niemowląt mogą sprawiać, że łatwo zagubić się w gąszczu wytycznych. Wyjaśniamy, jakich produktów nie należy podawać dziecku, które nie ukończyło 1. roku życia i dlaczego. 

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Dlaczego w ciąży trzeba znać swoją grupę krwi?

  Zazwyczaj już podczas pierwszej wizyty w gabinecie ginekologicznym lekarz prowadzący zleca ciężarnej pacjentce szereg badań laboratoryjnych, do którego należy m.in. oznaczenie jej grupy krwi. Oznaczenie tego parametru ma na celu ocenę ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego między przyszłą mamą a jej dzieckiem. Ponadto w sytuacji ewentualnego krwotoku matki, do którego może dość podczas porodu, informacja dotycząca grupy krwi pomaga w odpowiednim czasie i bez zbędnego czekania przetoczyć jej krew. Czym jest konflikt serologiczny, czy może do niego dość już w trakcie pierwszej ciąży, czy badanie grupy krwi w ciąży jest bezpłatne? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Jak nosić noworodka – podstawowe zasady. Jak prawidłowo trzymać i podnosić niemowlaka?

  Czynności związane z opieką, przewijaniem, myciem, karmieniem, noszeniem czy podnoszeniem i odkładaniem dziecka są powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego tak ważne jest wyrobienie przez rodziców prawidłowych nawyków. Prawidłowa pielęgnacja noworodka i niemowlęcia ma bowiem wpływ na jego dalszy rozwój, w tym osiąganie ważnych umiejętności ruchowych. Fizjoterapeuta wyjaśnia, jak prawidłowo nosić, karmić oraz kąpać noworodka i niemowlaka.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij