Pampersy wielorazowe ekologiczne – czy warto w nie inwestować?
Wioleta Szulejewska

Pampersy wielorazowe ekologiczne – czy warto w nie inwestować?

Pieluchy wielokrotnego użytku dawno zostały wyparte przez „pampersy” – proste w użyciu jednorazowe pieluszki, które po zabrudzeniu lądują w koszu. „A potem na śmietniku, gdzie rozkładają się kilkaset lat” – dodają ekomamy, które zamiast kupować zwykłe pieluchy, inwestują w pampersy wielorazowe. Czy ta inwestycja się opłaca?

Rodzaje pieluch wielorazowych

 • Kieszonka/pieluszka z kieszenią/pocket

Kieszonka składa się z dwóch warstw. Warstwa wewnętrzna uszyta jest z mikropolaru – materiału, który odprowadza wilgoć do wkładki – a warstwa zewnętrzna z oddychającego materiału, który nie przepuszcza wilgoci i chroni ubranie dziecka przed zabrudzeniem. Pomiędzy te dwie warstwy, do kieszonki (stąd nazwa) wsuwamy wkład – wkładkę chłonną. Wkładka może być uszyta z mikrowłókna, bawełny, bambusa, konopi, opcjonalnie w kieszonkę można włożyć kawałek tetry, a nawet mały ręcznik. Takie pampersy wielorazowe występują w różnych rozmiarach, ale można kupić też kieszonkę one size (od urodzenia do końca okresu pieluszkowania). Kieszonki to bardzo popularne wielorazowe pieluchy, są łatwe w użyciu, a dzięki temu, że osobno pierze się pieluszkę, a osobno wkładkę, bardzo szybko schną.

 • Pielucha wielorazowa AIO (all in one)

AIO wygląda tak samo jak kieszonka, ale ma wkładkę wszytą na stałe. W sposobie użytkowania (poza oczywiście koniecznością prania) praktycznie niczym nie różni się od jednorazowego pampersa. Nie trzeba wsuwać w nią wkładów. Schnie dłużej niż pielucha wielorazowa z kieszonką.

 • Pielucha wielorazowa formowana/formowanka/fitte

Ta pielucha wielorazowa również wyglądem przypomina pampersa. Formowanki mają tę zaletę, że ich kształt dostosowuje się do ciała dziecka, mogą być zapinane na rzep, napy, wiązane na troczki. Wykonane mogą być z bawełny, bambusa, konopi, mikrowłókna i innych mieszanek. Wymagają użycia otulacza.

 • Pielucha wielorazowa składana

Najbardziej tradycyjna pielucha wielorazowa, może być tetrowa, flanelowa, muślinowa, bawełniana czy bambusowa. Może być używana samodzielnie, można założyć na nią otulacz, może też służyć jako wkład do kieszonki.

Pampersy wielorazowe – wady i zalety

Wadą pieluch wielorazowych jest na pewno konieczność ich prania. Decydując się na to rozwiązanie, trzeba też liczyć się z tym, że nieco trudniej może być przewijać dziecko poza domem – zabrudzonej pieluchy nie wyrzucimy tak po prostu do kosza. Jeszcze bardziej kłopotliwe są dłuższe wyjazdy, np. wakacyjne – w hotelu często nie ma przecież dostępu do pralki. Bywa też, że trudności pojawiają się, kiedy opiekę nad dzieckiem musi przejąć ktoś poza rodzicami – nie wszystkie żłobki godzą się na ubieranie dziecka w pampersy wielorazowe. Mimo wszystko ekologiczne pampersy mają coraz większą liczbę zwolenników.

Rodzice, którzy stosują pieluszki wielorazowe podkreślają, że wybierają ten rodzaj pieluch, gdyż do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie naturalne surowce – przepuszczające powietrze materiały, dzięki którym skóra malucha oddycha. „Ekologiczne pieluchy nie powodują podrażnień, używam ich od urodzenia, synek nigdy nie miał odparzonej pupy” – mówi Marzena, mama Antka. „Są dobre dla dziecka i dla środowiska” – dodaje.

Większość rodziców stosujących pieluchy wielorazowe podaje właśnie taką argumentację, ważne jest dla nich po pierwsze zdrowie dziecka, a po drugie dbałość o środowisko. Trzecim argumentem jest ekonomia.

Polecane dla Ciebie

Ile kosztują pampersy wielorazowe?

Noworodek zużywa 10-15 jednorazowych pampersów na dobę, roczne dziecko zużywa 6-8 pieluch. Decydując się na naturalne pieluchowanie, musimy kupić pampersy wielorazowe przynajmniej w takiej ilości, jakiej potrzebuje dziecko w ciągu jednego dnia, jeśli zakładamy, że będziemy je prać codziennie. Jeśli pranie chcemy robić co dwa-trzy dni, liczbę pieluch należy przemnożyć przez liczbę dni. Uśrednijmy, że rodzic, który decyduje się na pampersy wielorazowe, kupi ich 20. Średni koszt jednej pieluchy dobrej jakości to kilkadziesiąt złotych – załóżmy, że 50 zł, co po przemnożeniu daje 1000 zł za komplet wielorazowych pampersów.

Średni koszt pieluszki jednorazowej to 0,5 zł, przyjmując średnie zużycie pieluszek jednorazowych w ilości osiem na dobę, daje to 4 zł dziennie i prawie 3 tys. zł przez dwa lata używania pieluch. Nawet doliczając koszty prania w wysokości kilkuset złotych (przyjmijmy 1 zł za jedno pranie i załóżmy, że pieluchy prane są co drugi dzień, co daje niecałe 400 zł przez dwa lata), zakup pieluch wielorazowych nadal okazuje się korzystny finansowo. Używanie pieluch jednorazowych jest więc około dwóch razy droższe.

Czy korzystanie z pieluch wielorazowych jest trudne?

Pielucha wielorazowa kojarzy nam się z tetrą – praniem, wygotowywaniem w wysokich temperaturach, prasowaniem i suszeniem, czyli ogromem pracy. Zwolennicy wielorazówek zaznaczają, że dzisiejsze pieluchy wielorazowe różnią się od tych, które znamy z opowieści mam i babć. Przede wszystkim są uszyte z innych materiałów, które są dużo bardziej chłonne, i nie trzeba ich tak często zmieniać. Pieluszki dostosowują się do kształtu ciała dziecka, nie przeciekają i chronią ubrania przed zabrudzeniem. To wszystko sprawia, że prania jest mniej i jest ono łatwiejsze. Kieszonki, otulacze i wkłady wystarczy prać w temperaturze 40-60 stopni Celsjusza i nie trzeba ich prasować, a w dodatku szybko schną. Korzystanie z pieluch wielorazowych dodatkowo ułatwiają akcesoria, np. jednorazowe bibułki/papierki do pieluszek, które „wyłapują” kupę.

Pampersy wielorazowe – czy to się opłaca?

Kalkulacja kosztów związanych z pieluchowaniem pokazuje, że pampersy wielorazowe są ekonomiczne. Koszt ich użytkowania jest o połowę niższy niż koszt używania jednorazówek. Do tego dochodzą argumenty związane ze zdrowiem dziecka, które przecież nie ma ceny i argumenty związane z ochroną środowiska. Jednocześnie korzystanie z pampersów wielorazowych wiąże się z dodatkowym nakładem pracy i koniecznością poświęcenia większej ilości czasu na czynności związane z przewijaniem malucha. Czy to się opłaca? To kwestia bardzo indywidualna. Jedni cenią ekologiczne rozwiązania i oszczędności w domowym budżecie, inni wygodę. Niemniej jednak pampersy wielorazowe to opcja pieluchowania warta przemyślenia.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Żółtaczka u noworodka – przyczyny, objawy, leczenie i hospitalizacja. Czy jest to groźna choroba?

  Żółtaczka u noworodka to stosunkowo często występujące zjawisko, gdyż dotyczy około 60% maluchów. Najbardziej charakterystycznym objawem żółtaczki noworodkowej jest zmiana koloru skóry i białek oczu na żółty lub pomarańczowy. Czy żółtaczka noworodkowa jest groźna dla zdrowia dziecka? Jak wygląda leczenie tego schorzenia w warunkach szpitalnych?

 • Pierwsze Święta z dzieckiem

  Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

 • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

  Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

 • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

  Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

 • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

  Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

 • Biały szum – czym jest i dlaczego uspokaja dzieci?

  Biały szum może być stosowany do maskowania innych dźwięków, takich jak hałas uliczny, co może pomóc chociażby w polepszeniu jakości snu. Może również pomóc w uspokojeniu niemowląt i dzieci, które mają trudności z zasypianiem, a także poprawić ich koncentrację. Jednak długotrwałe narażenie na głośny biały szum może prowadzić do uszkodzenia słuchu i pogorszenia zdolności postrzegania dźwięków. Ponadto nadmierna ekspozycja na biały szum może powodować zmęczenie, drażliwość i inne problemy zdrowotne związane z przemęczeniem, takie jak bóle głowy i bezsenność. Jak stosować biały szum, żeby przyniósł zmęczonym rodzicom chwilę wytchnienia i uspokoił dziecko, a jednocześnie nie pogorszył jakości słuchu domowników?

 • Dziecko ma gorączkę – jak podawać leki i obniżyć temperaturę?

  Gorączka u dziecka to powszechny objaw chorobowy, który zazwyczaj jest wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Może towarzyszyć wielu schorzeniom, takim jak grypa, zapalenie gardła, zapalenie ucha, zapalenie płuc, angina czy infekcje dróg moczowych. Gorączka u dziecka może wystąpić również w wyniku szczepienia lub innych czynników, także tych wynikających z autoimmunologii. Czy gorączkę trzeba zbijać od razu po tym, kiedy się pojawi? Jak obniżyć ją domowymi sposobami i czy nacieranie skóry dziecka alkoholem może okazać się pomocne?

 • Skala Brazeltona (NBAS) – co to jest? Do czego służy?

  Zrozumienie języka, w jakim komunikują się niemowlęta, jest dużą zagadką nie tylko dla rodziców, ale także dla pediatrów i badaczy. Skala Brazeltona (NBAS) powstała w 1973 roku i do dzisiaj stanowi przydatne narzędzie w ocenie indywidualnego charakteru niemowląt i dzieci aż do ukończenia 2 miesiąca życia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij