Ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera
Katarzyna Szulik

Ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera

Najnowsze badanie prowadzone przez naukowców z kilku amerykańskich uczelni sugeruje, że zmiany, które zachodzą w organizmie matki podczas ciąży, jak również specyfika przebiegu jej rozwoju reprodukcyjnego mogą mieć związek z prawdopodobieństwem zachorowania na Alzheimera. Jak się okazuje, matki i kobiety, które zaczęły dojrzewać wcześnie, są mniej narażone na wystąpienie różnych postaci demencji.

Naukowcy odkryli korelację między ryzykiem demencji oraz liczbą dzieci, poronień, wiekiem, w którym wystąpiła pierwsza menstruacja, momentem naturalnej menopauzy oraz długością procesu reprodukcyjnego, a więc liczbą lat między pierwszą miesiączką a menopauzą. Wnioski sformułowano na podstawie danych o zdrowiu ponad 14,5 tysiąca kobiet w wieku od 40 do 55 lat.

Wielodzietność służy mózgowi

Badacze odkryli, że kobiety mające co najmniej trójkę dzieci były o 12 procent mniej narażone na wystąpienie demencji w porównaniu z tymi mającymi tylko jedno dziecko. Wspomniany wskaźnik nie zmieniał się, nawet jeśli w ich trybie życia były obecne inne czynniki mogące sprzyjać wystąpieniu demencji. Z kolei każde poronienie, którego doświadczała kobieta, zwiększało ryzyko zapadnięcia na demencję o 9 procent w stosunku do kobiet, które nigdy nie utraciły dziecka będąc w ciąży. 

Wczesna menstruacja chroni przed demencją

Średnia wieku wystąpienia pierwszej menstruacji wyniosła u badanych kobiet 13 lat, zaś menopauzy – 47 lat. Im później występuje pierwsza miesiączka, tym większe ryzyko demencji – sugerują badania; przy czym, jeśli menstruacja pojawiła się dopiero w wieku lat 16 lub później, ryzyko to wzrasta o aż 31 procent w stosunku do przyjętej średniej. Jeśli natomiast menopauza u kobiety rozpoczęła się przed 45. rokiem życia, ryzyko wystąpienia demencji jest większe o 28 procent. Podobnie, jeśli okres reprodukcyjny kobiety wynosił mniej niż 30 lat (przy średniej w przedziale 38-44), ryzyko wystąpienia demencji również się zwiększa, tym razem o 33 procent w stosunku do kobiet, u których okres ten mieści się w normie.

Polecane dla Ciebie

Alzheimer a ciąża

Inna grupa naukowców sprawdziła, w jaki sposób historia reprodukcyjna kobiet może łączyć się z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. W tym wypadku analizowano dane o zdrowiu 133 kobiet w podeszłym wieku. Wyniki badania wskazują, że ważnym predykatorem w tym względzie jest ogólna liczba miesięcy spędzonych w ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem ich sumy w pierwszym trymestrze (który może trwać krócej np. w związku z poronieniem). Ustalono, że u kobiet, które są w ciąży przez okres o 12,5% dłuższy od średniej, ryzyko zachorowania na Alzheimera jest o około 20% niższe.

Plaga chorób neurodegeneracyjnych

Naukowcy nie są w stanie wskazać konkretnych przyczyn, dla których kobieca historia reprodukcyjna wpływa na ryzyko zapadnięcia na różne formy demencji, zwłaszcza, że kobiety doświadczają wspomnianych stanów częściej od mężczyzn. W USA kobiety stanowią bowiem aż 2/3 wszystkich osób chorych na Alzheimera, co do tej pory łączono przede wszystkim z ich długością życia – ta jest bowiem większa u kobiet niż u mężczyzn. Omówione badania sugerują jednak, że przemiany, które zachodzą w kobiecym organizmie w związku z rozwojem płciowym i ciążą, również stanowią ważny aspekt tej zależności.

Demencja, Alzheimer i choroby im pokrewne stanowią jeden z głównych problemów zdrowotnych współczesnego świata, dotykając 47 milionów osób. Z biegiem czasu sytuacja będzie się pogarszać – w perspektywie najbliższych 13 lat ich liczba wzrośnie do 75 milionów, a w 2050 roku przekroczy 130 milionów. Właśnie z tego względu wszelkie odkrycia pomocne w okiełznaniu choroby Alzheimera spotykają się z ogromnym entuzjazmem.

Enzym pomoże w walce z Alzheimerem?

Naukowcy od lat (i jak dotąd bez efektów) pracują nad terapią, która pozwoliłaby radzić sobie ze skutkami choroby Alzheimera. Badacze z Cleveland Clinic Lerner Research Institute wpadli na to, w jaki sposób cofnąć jej przyczyny, co pokazały udane badania na myszach.

Kluczem do remisji Alzheimera miałby być enzym BACE1. Obniżenie jego poziomu w mózgu prowadzi do rozkładu płytek beta-amyloidowych, które wywołują chorobę Alzheimera. Niższy poziom enzymu pozwala na cofnięcie się choroby. 

Beta-amyloid jest rodzajem białka, które w wyniku zachorowana na Alzheimera gromadzi się w mózgu, tworząc twarde płytki. Ich obecność zaburza przepływ sygnałów elektrycznych między neuronami, a wraz ze wzrostem ich ilości następuje pogorszenie problemów z pamięcią i koncentracją – stanowi to podstawowe przejawy choroby Alzheimera. W świetle tej wiedzy istotą leczenia powinno być więc „oczyszczenie” mózgu ze wspomnianych złogów, co ma pomóc w odzyskaniu utraconych zdolności poznawczych. 

Litem w demencję

Z kolei kluczem do zwalczenia demencji mógłby być lit, co sugerują między innymi badania naukowców z Danii. Lit jest minerałem od dawna łączonym z poprawą zdolności poznawczych. Jest podawany osobom cierpiącym na chorobę afektywną dwubiegunową, stosuje się go również przy leczeniu czynnej fazy zaburzeń afektywnych. Ponadto bywa lekiem wspomagającym przy leczeniu depresji oraz zaburzeń psychotycznych. 

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego dodaje do listy zastosowań litu kolejną pozycję – profilaktykę demencji. Teza ta nie jest nowa, ponieważ na takie działanie litu wskazywały wcześniejsze badania prowadzone na myszach, które dowiodły, że przyjmowanie dużych ilości litu usprawnia pracę mózgu

Źródło: Science Daily, Gazeta Wyborcza, Newsweek
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • In vitro – na czym polega, przebieg, skuteczność, koszt

  Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

 • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

  Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

 • Jak objawia się owulacja? Czy tylko w tej fazie cyklu można zajść w ciążę?

  Owulacja to proces uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka zlokalizowanego w jajniku. Współczesna medycyna daje możliwość stymulacji owulacji. Jest to metoda stosowana w leczeniu niepłodności, która definiowana jest jako niemożność uzyskania ciąży klinicznej przez 12 miesięcy mimo regularnych stosunków płciowych. Obliczanie momentu owulacji może zatem służyć jako metoda antykoncepcyjna lub sposób na zwiększenie szans na zapłodnienie w sytuacji starań o dziecko.

 • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

  Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

 • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

  Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

 • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

  Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

 • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

  Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

 • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

  Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij