Ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera
Katarzyna Szulik

Ciąża zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera

Najnowsze badanie prowadzone przez naukowców z kilku amerykańskich uczelni sugeruje, że zmiany, które zachodzą w organizmie matki podczas ciąży, jak również specyfika przebiegu jej rozwoju reprodukcyjnego mogą mieć związek z prawdopodobieństwem zachorowania na Alzheimera. Jak się okazuje, matki i kobiety, które zaczęły dojrzewać wcześnie, są mniej narażone na wystąpienie różnych postaci demencji.

Naukowcy odkryli korelację między ryzykiem demencji oraz liczbą dzieci, poronień, wiekiem, w którym wystąpiła pierwsza menstruacja, momentem naturalnej menopauzy oraz długością procesu reprodukcyjnego, a więc liczbą lat między pierwszą miesiączką a menopauzą. Wnioski sformułowano na podstawie danych o zdrowiu ponad 14,5 tysiąca kobiet w wieku od 40 do 55 lat.

Wielodzietność służy mózgowi

Badacze odkryli, że kobiety mające co najmniej trójkę dzieci były o 12 procent mniej narażone na wystąpienie demencji w porównaniu z tymi mającymi tylko jedno dziecko. Wspomniany wskaźnik nie zmieniał się, nawet jeśli w ich trybie życia były obecne inne czynniki mogące sprzyjać wystąpieniu demencji. Z kolei każde poronienie, którego doświadczała kobieta, zwiększało ryzyko zapadnięcia na demencję o 9 procent w stosunku do kobiet, które nigdy nie utraciły dziecka będąc w ciąży. 

Wczesna menstruacja chroni przed demencją

Średnia wieku wystąpienia pierwszej menstruacji wyniosła u badanych kobiet 13 lat, zaś menopauzy – 47 lat. Im później występuje pierwsza miesiączka, tym większe ryzyko demencji – sugerują badania; przy czym, jeśli menstruacja pojawiła się dopiero w wieku lat 16 lub później, ryzyko to wzrasta o aż 31 procent w stosunku do przyjętej średniej. Jeśli natomiast menopauza u kobiety rozpoczęła się przed 45. rokiem życia, ryzyko wystąpienia demencji jest większe o 28 procent. Podobnie, jeśli okres reprodukcyjny kobiety wynosił mniej niż 30 lat (przy średniej w przedziale 38-44), ryzyko wystąpienia demencji również się zwiększa, tym razem o 33 procent w stosunku do kobiet, u których okres ten mieści się w normie.

Alzheimer a ciąża

Inna grupa naukowców sprawdziła, w jaki sposób historia reprodukcyjna kobiet może łączyć się z ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. W tym wypadku analizowano dane o zdrowiu 133 kobiet w podeszłym wieku. Wyniki badania wskazują, że ważnym predykatorem w tym względzie jest ogólna liczba miesięcy spędzonych w ciąży, ze szczególnym uwzględnieniem ich sumy w pierwszym trymestrze (który może trwać krócej np. w związku z poronieniem). Ustalono, że u kobiet, które są w ciąży przez okres o 12,5% dłuższy od średniej, ryzyko zachorowania na Alzheimera jest o około 20% niższe.

Plaga chorób neurodegeneracyjnych

Naukowcy nie są w stanie wskazać konkretnych przyczyn, dla których kobieca historia reprodukcyjna wpływa na ryzyko zapadnięcia na różne formy demencji, zwłaszcza, że kobiety doświadczają wspomnianych stanów częściej od mężczyzn. W USA kobiety stanowią bowiem aż 2/3 wszystkich osób chorych na Alzheimera, co do tej pory łączono przede wszystkim z ich długością życia – ta jest bowiem większa u kobiet niż u mężczyzn. Omówione badania sugerują jednak, że przemiany, które zachodzą w kobiecym organizmie w związku z rozwojem płciowym i ciążą, również stanowią ważny aspekt tej zależności.

Demencja, Alzheimer i choroby im pokrewne stanowią jeden z głównych problemów zdrowotnych współczesnego świata, dotykając 47 milionów osób. Z biegiem czasu sytuacja będzie się pogarszać – w perspektywie najbliższych 13 lat ich liczba wzrośnie do 75 milionów, a w 2050 roku przekroczy 130 milionów. Właśnie z tego względu wszelkie odkrycia pomocne w okiełznaniu choroby Alzheimera spotykają się z ogromnym entuzjazmem.

Enzym pomoże w walce z Alzheimerem?

Naukowcy od lat (i jak dotąd bez efektów) pracują nad terapią, która pozwoliłaby radzić sobie ze skutkami choroby Alzheimera. Badacze z Cleveland Clinic Lerner Research Institute wpadli na to, w jaki sposób cofnąć jej przyczyny, co pokazały udane badania na myszach.

Kluczem do remisji Alzheimera miałby być enzym BACE1. Obniżenie jego poziomu w mózgu prowadzi do rozkładu płytek beta-amyloidowych, które wywołują chorobę Alzheimera. Niższy poziom enzymu pozwala na cofnięcie się choroby. 

Beta-amyloid jest rodzajem białka, które w wyniku zachorowana na Alzheimera gromadzi się w mózgu, tworząc twarde płytki. Ich obecność zaburza przepływ sygnałów elektrycznych między neuronami, a wraz ze wzrostem ich ilości następuje pogorszenie problemów z pamięcią i koncentracją – stanowi to podstawowe przejawy choroby Alzheimera. W świetle tej wiedzy istotą leczenia powinno być więc „oczyszczenie” mózgu ze wspomnianych złogów, co ma pomóc w odzyskaniu utraconych zdolności poznawczych. 

Litem w demencję

Z kolei kluczem do zwalczenia demencji mógłby być lit, co sugerują między innymi badania naukowców z Danii. Lit jest minerałem od dawna łączonym z poprawą zdolności poznawczych. Jest podawany osobom cierpiącym na chorobę afektywną dwubiegunową, stosuje się go również przy leczeniu czynnej fazy zaburzeń afektywnych. Ponadto bywa lekiem wspomagającym przy leczeniu depresji oraz zaburzeń psychotycznych. 

Odkrycie naukowców z Uniwersytetu Kopenhaskiego dodaje do listy zastosowań litu kolejną pozycję – profilaktykę demencji. Teza ta nie jest nowa, ponieważ na takie działanie litu wskazywały wcześniejsze badania prowadzone na myszach, które dowiodły, że przyjmowanie dużych ilości litu usprawnia pracę mózgu

Źródło: Science Daily, Gazeta Wyborcza, Newsweek
 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

 • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

  Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

 • COVID-19 a ciąża: nikłe szanse na zarażenie dziecka koronawirusem podczas porodu

  Rozłąka z dzieckiem tuż po porodzie to traumatyczne przeżyci dla każdej matki, do którego w wielu wypadkach zmusiła pandemia. W trosce o zminimalizowanie ryzyka zakażenia, matki chore na COVID-19 rodzą przez cięcie cesarskie i są izolowane od dziecka tuż po porodzie, bez możliwości kontaktu i naturalnego karmienia do chwili stwierdzenia, że niebezpieczeństwo związane z chorobą minęło. Coraz więcej badań pokazuje jednak, że te środki ostrożności są zbyt drastyczne, ponieważ ryzyko transmisji wirusa z matki na dziecko jest znikome. 

 • Szanse i metody na zajście w ciążę po chemio- i radioterapii

  Podczas tegorocznego zjazdu Europejskiego Towarzystwa Reprodukcji i Embriolgii odbywającego się online zaprezentowano najbardziej kompleksowy, jak dotąd, raport dotyczący skuteczności w zachowywaniu płodności u kobiet chorych na nowotwór. Jak wiadomo, chemio- i radioterapia często wiążą się z utratą płodności, dlatego coraz więcej kobiet decyduje się na pobranie i przechowanie jajeczek i embrionów jeszcze przed rozpoczęciem leczenia z myślą o wykorzystaniu ich po powrocie do zdrowia. 

 • Nadwaga w ciąży może negatywnie wpłynąć na rozwój mózgu dziecka

  Zwiększenie masy ciała w ciąży jest naturalnym zjawiskiem, jednak gdy waga zaczyna przyrastać w nadmiarze, może to oznaczać problemy nie tylko dla matki, ale również dla dziecka. Naukowcy z NYU School of Medicine postanowili przyjrzeć się ewentualnym konsekwencjom zdrowotnym nadmiernej wagi matki dla stanu zdrowia dziecka i odkryli, że może ona zaburzać rozwój jego mózgu i to już w drugim trymestrze ciąży. 

 • Chłopiec czy dziewczynka? To geny mężczyzny wpływają na płeć dziecka

  Oczekujesz dziecka? Zapewne najczęstszym pytaniem, które pada ze strony znajomych oraz rodziny jest to, jakiej płci będzie maluch. Wyniki pewnego eksperymentu sugerują, że tendencja do posiadania większej liczby synów lub córek jest dziedziczna.

 • Fizjoterapia w ciąży – wskazania i przeciwwskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych w ciąży

  Fizjoterapia w ciąży pomaga zapobiegać i łagodzić stany związane ze zmianami, które zachodzą w ciele przyszłej mamy przez dziewięć kolejnych miesięcy. Są to np. bóle bioder, bóle kręgosłupa czy rozstęp mięśnia prostego brzucha, a także nietrzymanie moczu oraz bolesne stosunki seksualne. Nie wszystkie metody wykorzystywane w fizjoterapii można jednak stosować u ciężarnych. Jakie zabiegi są wskazane, a jakich należy unikać w ciąży?

 • Melisa, mięta, rumianek, pokrzywa, szałwia w ciąży – jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a które są w ciąży zakazane?

  Zioła w ciąży należy stosować rozsądnie, pamiętając o tym, iż w tym okresie należy zachować szczególną ostrość podczas przyjmowania leków, nawet preparatów naturalnych. Leczenie oraz samoleczenie w okresie ciąży jest ograniczone, w każdej sytuacji należy rozważyć stosunek korzyści do ryzyka.  Jakie zioła są bezpieczne dla ciężarnych, a jakie są w ciąży zakazane?

 • Ciąża a szczepionka przeciwko COVID-19

  Czy kobiety w ciąży mogą się zaszczepić przeciwko COVID-19? Co powinna wiedzieć przyszła mama zanim podejmie decyzję o takim szczepieniu? Czy karmienie piersią jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij