Depresja poporodowa dotyka też mężczyzn
Katarzyna Szulik

Depresja poporodowa dotyka też mężczyzn

Szacuje się, że depresja poporodowa jest najczęstszym powikłaniem okresu około ciążowego u kobiet. Według różnych szacunków doświadcza jej od 15 do nawet 25 procent kobiet. To zaburzenie nastroju naturalnie postrzegamy jako dotyczące młodych matek, ale najnowsze badania wskazują, że depresja poporodowa może dotykać również świeżo upieczonych ojców.

Badanie w tym kierunku przeprowadzili naukowcy z Indiana University School of Medicine, a pracę wraz z wynikami opublikowało pismo JAMA Pediatrics. Wnioski pochodzą z ankiety, którą grupa rodziców dzieci mających nie więcej niż 15 miesięcy wypełniała podczas wizyt pediatrycznych (było ich ponad 9,5 tysiąca). Dotyczyła ona przede wszystkim subiektywnej oceny stanu zdrowia dziecka, jednak zmodyfikowano ją w sposób pozwalający na stwierdzenie występowania depresji poporodowej u matek. Na pytania odpowiedzieć mógł jednakże dowolny rodzic, jednak na formularzu konieczne było zaznaczenie, który z nich ją wypełnia. W ten sposób naukowcy był w stanie zgromadzić dane na temat samopoczucia nie tylko matek (które dominowały), ale także ojców. Ojcowie towarzyszyli matkom podczas jednej trzeciej wizyt, ale ostatecznie stanowili tylko 8 proc. wypełniających kwestionariusze.

Jak się okazało, objawy depresji wykazało 4,4 proc. z nich, podczas gdy u matek odsetek ten wyniósł 5 procent. Na tej podstawie stwierdzić można, że depresja poporodowa nie musi dotyczyć wyłącznie matki, ale także jej partnera, którego również dotknąć mogą potencjalnie negatywne konsekwencje powiększenia rodziny. Pierwszych kilkanaście miesięcy życia dziecka wiąże się ze stresem, który dotyka wszystkich. 

Wielkie zmiany i silne emocje

Przez wzgląd na stereotypy, o męskiej depresji poporodowej mówi się rzadko, a dopiero pojawienie się nowych badań (często robionych przy okazji, jak w powyższym przypadku) prowokuje do podjęcia tematu ponownie. A problem jest jak najbardziej realny, ponieważ szacuje się, że może ona dotykać od 10 do nawet 25 procent młodych ojców. Część badań wskazuje, że również mężczyźni doświadczają zaburzeń hormonalnych w związku z ciążą ich partnerek. Mowa o obniżeniu poziomu testosteronu, co ma wzmóc instynkt opiekuńczy, jak również o niedoborach prolaktyny i kortyzolu. Nie można również lekceważyć czynników zewnętrznych, związanych z faktem, że przyjście na świat dziecka, zwłaszcza pierwszego, zmienia dynamikę związku. Dziecko staje się jego najważniejszym ogniwem i koncentruje większość uwagi matki, co może być trudne do zaakceptowania dla ojca tymczasowo zepchniętego na boczny tor. Szczególnie zagrożeni depresją poporodową są mężczyźni, którzy doświadczyli trudnej relacji z własnymi ojcami. W tym momencie do ogólnego stresu związanego z pojawieniem się dziecka dochodzi obawa, że mężczyzna nie sprosta wyzwaniom, które stawia przed nim ojcostwo. 

Sygnały ostrzegawcze

Męskiej depresji poporodowej, podobnie jak każdej innej, niezależnie od jej tła, nie można bagatelizować. Na jej występowanie wskazywać może długotrwałe obniżenie nastroju, kłopoty ze snem, ogólna irytacja, niechęć do zajmowania się dzieckiem i unikanie opieki, nad nim, co może wiązać się na przykład z przedłużaniem godzin pracy, obniżona chęć do kontaktów seksualnych czy tendencją do ucieczkę w nałogi – nasilenie już istniejących, podejmowanie nowych lub powrót do porzuconych, np. do palenia papierosów

Polecane dla Ciebie

Depresja to zmora młodych mam

Mężczyźni również są nią zagrożeni, jednak na depresję poporodową najczęściej zapadają młode matki. Ze statystyk wynika, że depresja jest najczęstszym powikłaniem okresu okołoporodowego, dotykającym więcej matek niż np. cukrzyca ciążowa. Wbrew nazwie, może rozpocząć się jeszcze przed narodzinami dziecka i trwać w nawet do roku po porodzie. Jej przejawy to ogólne obniżenie nastroju i brak zainteresowania dzieckiem, którym towarzyszyć mogą problemy z zasypianiem, koncentracją, lęk, poczucie winy, a w skrajnych przypadkach także myśli samobójcze. Depresja bywa utożsamiana z tzw. baby blues, czyli zjawiskiem smutku poporodowego, które dotyka aż 80 proc. matek. Mowa o chwilowym obniżeniu nastroju po porodzie związanym ze zmianą, przez którą w związku z tym faktem przechodzi organizm kobiety. 

Źródła depresji poporodowej, zwłaszcza u kobiet, które w przeszłości nie doświadczały takich stanów, nie są znane, ale bywają łączone ze zmianami hormonalnymi towarzyszącymi ciąży. Czynnikami sprzyjającymi jej wystąpieniu są także ciąża zagrożona bądź trudny poród, ale także ciąża niechciana lub wręcz przeciwnie, ogromnie wyczekiwana. 

Wcześniejsza depresja lub jej epizody zwiększają ryzyko zapadnięcia na depresję poporodową do 30, a nawet 40 proc., natomiast choroba afektywna dwubiegunowa – nawet do 60 proc. 

Sytuacji matek w tym kontekście nie ułatwia także wszechobecna presja i lansowanie ideału macierzyństwa, często z wydatną pomocą popularnych mediów podsuwającym przykłady ze świata celebrytów. Część kobiet nie jest w stanie zdystansować się wobec tych przekazów, zwłaszcza gdy nie znajdują wsparcia w rodzinie, co w efekcie może skutkować depresją poporodową. 

Problemy psychiczne różnego typu dotykają nawet 8 milionów Polaków między 18 a 64 rokiem życia – wynika z danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii. W tej grupie około 1,5 mln osób stanowią chorujący na depresję w różnym stadium. 

Źródło: Rynek zdrowia, Mjakmama24.pl, Polska Agencja Prasowa

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij