W samochodzie nie zapalisz przy dziecku?
Katarzyna Szulik

W samochodzie nie zapalisz przy dziecku?

Najnowszy projekt złożony do Ministerstwa Zdrowia zapowiada rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących palenia tytoniu. Jego pomysłodawcy chcą by zakazem palenia papierosów w pojeździe objęci byli także indywidualni kierowcy samochodów osobowych.

Stopniowe ograniczanie możliwości palenia tytoniu w miejscach publicznych to trend widoczny od lat, jednak proponowana zmiana ma na uwadze przede wszystkim zdrowie dzieci przebywających w towarzystwie palaczy. Prawo nie może zabronić palenia w domach, jednak w przypadku samochodów daje pewne możliwości. Pomysłodawcy projektu chcą, by zakazane było palenie tytoniu w każdym samochodzie, w którym przewożona jest osoba do 18. roku życia, argumentując to narażaniem dziecka na skutki biernego palenia. Zakaz miałby objąć także papierosy elektroniczne, obecnie podlegające tym samym restrykcjom co tytoń.

Przepisy zakazujące palenia w samochodzie, w którym podróżuje dziecko, obowiązują między innymi w Wielkiej Brytanii, Francji i Włoszech, jak również w części stanów Kanady i USA.

Autobusy i taksówki wolne od tytoniu

Polskie przepisy ruchu drogowego zawierają zapisy dotyczące palenia tytoniu, które zakazują palenia kierowcom pojazdów przewożących pasażerów. Wspomniana regulacja obejmuje jednak przede wszystkim kierowców autobusów oraz taksówkarzy i nie rozgranicza pasażerów ze względu na wiek. Proponowany projekt poszerza zakaz na wszystkie samochody osobowe. 

Nieskuteczny straszak na palaczy

Propozycja, która wpłynęła do Ministerstwa Zdrowia, jest kolejną mającą mobilizować palaczy do rzucania nałogu. Jak pokazuje praktyka, argumenty natury zdrowotnej nie są wystarczająco przekonujące, by odwrót od palenia był powszechny. Liczono, że wprowadzone na początku 2017 roku zmiany w wyglądzie opakowań papierosów przyniosą pozytywny skutek, jednak te nadzieje były przesadzone. Z danych koncernów tytoniowych wynika, że rok 2017 jest trzecim z rzędu, w którym branża notowała wzrosty, a legalna sprzedaż przekroczyła 35 mld sztuk. Tę tendencję potwierdzają także rosnące wpływy z akcyzy tytoniowej, które w pierwszej połowie 2017 roku wyniosły 9 mld złotych, czyli o 100 mln więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Również w 2016 roku Polacy w legalnym obrocie kupili w sumie 34,7 mld papierosów, czyli o 1,3 proc. więcej niż w 2015 roku. 

Polecane dla Ciebie

Nałóg kontra portfel

Jak dotąd jednym skutecznym sposobem zahamowania epidemii palenia okazało się podnoszenie cen. Tak stało się w 2014 roku, gdy ceny wzrosły o średnio 1,5 zł na paczce, dzięki czemu liczba palaczy zmalała o około 15 proc., jednak część z nich zapewne odpłynęła do szarej strefy. Wówczas konsumpcja przekraczała 40 mln sztuk rocznie, więc w tym kontekście szacowane na 2017 rok 35 mld nie wydaje się aż tak pesymistycznym wynikiem. 

Na ceny wpływa przede wszystkim rosnąca akcyza, która sprawia, że obecnie za najtańszą paczkę papierosów trzeba zapłacić około 13 złotych. Koszty palenia z pewnością pójdą w górę, ponieważ Unia Europejska systematycznie zwiększa restrykcje dotyczące palaczy, które mają zniechęcić do podejmowania lub kontynuacji nałogu.

Służy temu także zakaz sprzedaży papierosów smakowych, który ma wejść w życie w 2020 roku. Mowa o popularnych mentolach, dla wielu, zwłaszcza kobiet, stanowiących jedyne źródło nałogu.

Czemu tak trudno rzucić palenie?

Wielu Polaków podejmuje próby rzucania palenia, jednak niewielu jest w stanie wytrwać w tym postanowieniu, dlatego liczba palaczy w Polsce wciąż wynosi około 9 milionów. Jedną z głównych przyczyn ogromnych trudności w rzucenia nałogu jest przekonanie, że papierosy poprawiają nasze samopoczucie. Jak tłumaczy Magdalena Cedyńska, kierownik poradni pomocy palącym przy Centrum Onkologii w Warszawie, wypalenie papierosa wywołuje jednorazowy wyrzut dopaminy, który dostarcza krótkotrwałej satysfakcji. Gdy stężenie dopaminy spada, pojawia się chęć ponownego sięgnięcia po papierosa i tak rodzi się nałóg. Poprawa samopoczucia jest więc pozorna i pierwszym krokiem w odstawieniu papierosów powinno być uświadomienie sobie tego faktu.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody rzucenia palenia – każdy uzależniony musi do niej dojść na własną rękę. Niektórym udaje się odstawić papierosy praktycznie z dnia na dzień, a inni potrzebują nawet kilku prób. Początkowy sukces nie powinien usypiać czujności palacza, ponieważ powrotu do nałogu mogą się zdarzyć nawet po paru miesiącach tytoniowej abstynencji.

Chętni do rzucenia palenia powinni rozważyć wsparcie silnej woli nikotynową terapią zastępczą, która, co potwierdzają wyniki badań, osłabia chęć sięgnięcia po papierosa i objawy zespołu odstawienia oraz poprawia samopoczucie.

Palenie zmniejsza liczbę szarych komórek

Lista schorzeń, którym sprzyja palenie, systematycznie się wydłuża. Wnioski na temat negatywnego wpływu palenia na mózg sformułował międzynarodowy zespół naukowców przewodzony przez grupę neurologów i psychiatrów z Montreal Neurological Institute przy Uniwersytecie McGill w Kanadzie oraz szkockiego Uniwersytetu w Edynburgu. W badaniu wzięto pod lupę kondycję mózgu 504 osób (244 mężczyzn i 260 kobiet) o średniej wieku wynoszącej 73 lata. W grupie znajdowali się palacze, osoby, które rzuciły palenie oraz nigdy niepalące. Wnioski wyciągnięto na podstawie wyników badań kory mózgowej, wywiadów oraz danych zdrowotnych z okresu ich dzieciństwa. Jak się okazało, osoby, które na jakimś etapie życia były nałogowymi palaczami (zarówno w chwili przeprowadzania badania, jak i w przeszłości) po 70 roku życia miały znaczniej więcej obszarów cienkiej kory mózgowej niż niepalący. Zmiany tego rodzaju powodują upośledzenie podstawowych procesów poznawczych, w tym możliwości prawidłowego posługiwania się językiem, zapamiętywania, percepcji oraz uwagi.

Źródło: Rzeczpospolita, naTemat.pl, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij