Składnik zielonej herbaty pomaga sercu i mózgowi
Katarzyna Szulik

Składnik zielonej herbaty pomaga sercu i mózgowi

Do listy korzyści zdrowotnych związanych z zieloną herbatą dołączyła kolejna o potencjalnie przełomowym charakterze. Naukowcy z Lancaster University i University of Leeds odkryli, że zawarty w niej galusan epigallokatechiny (EGCG) pozwala eliminować przyczynę zawałów serca i udarów mózgu.

Wspomniany składnik zielonej herbaty jest zdolny do rozkładu i rozpuszczania złogów tworzonych przez białko A-1, czyli apoliproteinę, które odkładają się w płytkach miażdżycowych zwiększając ich rozmiary i zmniejszając stabilność. W efekcie wzrasta ryzyko zatkania tętnic i ograniczenia dopływu krwi do mózgu i serca, co grozi wystąpieniem zawału lub udaru

Wspomniane efekty osiągnięto przy podawaniu dużych dawek EGCG, więc konieczne jest odkrycie metod pozwalających je uzyskać i dostarczyć do organizmu. Jak na razie wiadomo, że EGCG przenika do krwi z przewodu pokarmowego, jednak w tej formie galusan epigallokatechiny ma bardzo niestabilną formę i łatwo ulega rozkładowi. Potencjalnie dobroczynny składnik pochodzi z zielonej herbaty, lecz nadużyciem byłoby stwierdzenie, że dostarczamy go organizmowi pijąc ją regularnie. Wprowadzenie do organizmu leczniczych ilości EGCG wymagałoby spożycia ogromniej ilości zielonej herbaty, nieosiągalnej dla normalnego człowieka. 

Profilaktyka dla serca

W przypadku chorób na tle wieńcowym równie ważna jak skuteczne leczenie jest mądra profilaktyka, dlatego zagrożeni wystąpieniem zawału lub udaru powinni przede wszystkim zrezygnować ze złych nawyków. Naukowcy są zgodni, że najbardziej zgubnym z nich jest palenie papierosów, niezależnie od jego natężenia. Badacze z University College London przekonują, że redukcja to za mało, ponieważ już jeden papieros dziennie może mieć katastrofalny wpływ na zdrowie. 

W swoim badaniu szacowali ryzyko rozwoju choroby wieńcowej i udaru u osób wypalających odpowiednio jednego, pięć i dwadzieścia papierosów dziennie. Jak się okazało, to nie liczba dziennie wypalanych papierosów, ale sam fakt palenia ma kluczowe znaczenie dla wystąpienia wspomnianych chorób. 

W przypadku mężczyzn wypalenie jednego papierosa na dzień zwiększa zagrożenie chorobą wieńcową o 46 procent w stosunku do ryzyka, jakie niesie za sobą wypalanie 20 papierosów dziennie. W odniesieniu do udaru wspomniane ryzyko rośnie o 41 procent. U kobiet wspomniane wartości rosną o odpowiednio 31 i 34 procent. Ponadto, kobiety zwiększają ryzyko zapadnięcia na chorobę serca o połowę wypalając tylko jednego papierosa na dzień. Ogółem palenie tytoniu przyczynia się do aż 48 proc. zgonów powiązanych z chorobami układu krążenia. 

W Polsce liczba palaczy maleje, ale wciąż jest bardzo wysoka i obecnie wynosi około 9 mln osób. Oznacza to, że pali średnio około 20 proc. kobiet i 25 proc. mężczyzn, co plasuje nas nieco powyżej średniej unijnej. Badania wskazują na niepokojącą popularność papierosów wśród osób młodych, a także kobiet, również tych w ciąży. Szacuje się, że około 7 proc. kobiet pali jeszcze w pierwszym trymestrze ciąży, a 8 proc. nie przestaje palić przez cały jej okres. 

Przełom w leczeniu Alzheimera?

Ponieważ mechanizm powstawania i odkładania się płytek miażdżycowych w tętnicach jest podobny do tego zachodzącego przy tworzeniu się złogów w mózgu osób chorych na chorobę Alzheimera, EGCG jest badane także pod tym kątem. Beta-amyloid jest rodzajem białka, które w wyniku zachorowana na Alzheimera gromadzi się w mózgu tworząc twarde płytki. Ich obecność zaburza przepływ sygnałów elektrycznych między neuronami, a wraz ze wzrostem ich ilości następuje pogorszenie problemów z pamięcią i koncentracją, stanowiących podstawowe przejawy choroby Alzheimera. W świetle tej wiedzy istotą leczenia powinno być więc „oczyszczenie” mózgu ze wspomnianych złogów, co ma pomóc w odzyskaniu utraconych zdolności poznawczych. 

Takie działanie składnika zielonej herbaty sugerują wcześniejsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Newcastle, których punktem wyjścia w tym wypadku było sprawdzenie, czy proces trawienia pogorszy właściwości zielonej herbaty. Chcieli oni sprawdzić w jaki sposób zawarte w herbacianym naparze polifenole są w stanie chronić komórki mózgu przed degradacją. Polifenole po przetrawieniu są dzielone na szereg składników, które poddano testom. Jak się okazało, po przetworzeniu w żołądku ich skuteczność była jeszcze większa, a dodatkowym działaniem pozytywnym był ich wpływ na spowolnienie wzrostu komórek nowotworowych.

Polecane dla Ciebie

Nadzieja w enzymie BACE1

Badania nad sposobem niszczenia złogów wywołujących chorobę Alzheimera toczą się nieustannie. Na początku 2018 roku Badacze z Cleveland Clinic Lerner Research Institute wpadli na to, w jaki sposób cofnąć przyczyny ich powstawania, co pokazały udane badania na myszach. Naukowcy powiązali aktywność białka Beta-amyloidowego z występującym w mózgu enzymem BACE1. Ich badanie wykazało, że zmniejszenie jego ilości prowadzi do rozkładu pytek beta-amyloidowych, co z kolei skutkuje cofnięciem się choroby. By tego dowieźć, badacze rozpoczęli redukcję poziomu enzymu u chorych na Alzheimera myszy. Po 10 miesiącach ich życia oraz około 8 spędzonych z Alzheimerem całkowicie zablokowali u nich możliwość produkcji enzymu, co pozwoliło zwierzętom w zaawansowany stadium choroby na odzyskanie sprawności poznawczej. 

Pomysł ma szansę stać się przełomowy, jednak naukowcy ostrzegają, że manipulowanie poziomem enzymu BACE1 w organizmie może być niebezpieczne. Jest on niezbędny do rozkładu wielu rodzajów białek, a całkowite zahamowanie jego produkcji od chwili narodzin wiąże się z wystąpieniem poważnych wad neurorozwojowych. Badanie na myszach wykazało, że zahamowanie jego produkcji w późniejszych wieku nie przynosi negatywnych skutków w ich wypadku. Konieczne są dalsze badania pozwalające sprawdzić, jak na taką modyfikację zareaguje organizm człowieka. 

Źródło: The Guardian, Newsweek, PAP

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Które ryby warto przyrządzić na święta?

    Trudno wyobrazić sobie świąteczny stół bez ryby. Oprócz tradycyjnego karpia czy śledzia warto w oryginalny sposób zaserwować również inne gatunki tej niezwykle zdrowej potrawy. 

  • Święta w ciąży – co może jeść ciężarna, a czego musi unikać?

    Kobieta w ciąży powinna jeść nie za dwoje, a dla dwojga, musi starać się tak komponować swoją dietę, aby dostarczała ona maluszkowi wszystkich niezbędnych składników. Znalezienie balansu między smakiem i zdrowiem może być szczególnie trudne w święta, gdy stół wręcz ugina się pod ciężarem aromatycznych potraw. 

  • Wielkanoc dla alergików: bez mleka, jaj i pszenicy

    Nietolerancje pokarmowe dają się szczególnie we znaki podczas świąt. Osoby nietolerujące laktozy, a więc mleka i jego przetworów, muszą zapomnieć o tradycyjnym serniku, bezglutenowcy nie zjedzą żurku, zaś uczuleni na jaja zostaną zmuszeni obyć się bez koronnej, wielkanocnej potrawy. Czym zastąpić żelazne pozycje ze świątecznego menu?

  • Pachnące święta – przegląd korzennych przypraw

    Imbir, cynamon i anyż trafiają do każdej polskiej kuchni w okresie przedświątecznym jako składniki pierniczków, ciast i kompotu z suszu. Warto o nich pamiętać, ponieważ usprawniają trawienie, dzięki czemu łagodzą skutki świątecznego przejedzenia. Ulga w dolegliwościach żołądkowych to jednak tylko jedna z wielu prozdrowotnych właściwości korzennych przypraw.

  • W Tłusty Czwartek nie zapomnij o zdrowiu

    Zjedzenie przynajmniej pączka w Tłusty Czwartek ma gwarantować pomyślność przez cały nadchodzący rok. W imię tradycji i zdrowia z ich liczbą lepiej nie przesadzać, bo obżarstwo nie przysporzy nam szczęścia, a tylko problemów z wątrobą bądź trzustką.

  • Dziecko w samochodzie w upał

    Wraz z nadejściem letnich upałów media zasypują nas informacjami o dzieciach i zwierzętach pozostawianych w rozgrzanych do czerwoności samochodach. Roztargnienie lub brak wyobraźni często prowadzą do tragedii, ponieważ nawet godzina spędzona w takich warunkach może grozić śmiercią dziecka. Najnowsze badanie potwierdzają, że ryzyko jest równie duże także w pojeździe pozostawionym w cieniu.

  • Kiedy dieta roślinna może szkodzić zdrowiu?

    Korzyści zdrowotne płynące z przejścia na dietę opartą na roślinach podkreśla wielu lekarzy, natomiast aktywiści ekologiczni zwracają uwagę na jej pozytywy wpływ na kondycję planety. Mimo to przejście na wegetarianizm, a zwłaszcza weganizm, musi być połączone z suplementacją składników odżywczych obecnych wyłącznie w mięsie. Do tej pory podstawową pozycją z tej kategorii była witamina B12, ale eksperci z Wielkiej Brytanii radzą, by do tej listy dodać także cholinę. 

  • Jak obchodzić Święta Wielkanocne podczas pandemii?

    W tegoroczne Święta Wielkanocne ze względu na pandemię koronawirusa, podobnie jak w roku ubiegłym, musimy zrezygnować z rodzinnych spotkań i odwiedzin, a w większości przypadków również z uczestnictwa w rytuałach religijnych. Nie oznacza to, że nawet w tych trudnych warunkach nie można przeżyć świąt radośnie i duchowo – wręcz przeciwnie, właśnie teraz warto zadbać, by w miarę możliwości utrzymać dobrze znane tradycje i zadbać o  namiastkę normalności w tym trudnym okresie. 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij