
Probiotyki przyjmowane w ciąży zmniejszają ryzyko egzemy u dziecka
Wyniki analiz naukowców, prowadzonych na Uniwersytecie Nottingham wskazują, że przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy o 22 procent. Wspomniany wniosek sformułowano na podstawie analizy danych pochodzących z ponad 400 różnych badań, w których uczestniczyło około 1,5 mln osób. Potwierdziły je próby wykonane na około 6 tys. ciężarnych, które przyjmowały probiotyki przez kilka ostatnich tygodni ciąży oraz przez pierwsze 6 miesięcy karmienia piersią. Podawano im przede wszystkim probiotyki pochodzące z jogurtów.
Probiotyki są najskuteczniejsze w ciąży
Badanie nie było nastawione na odkrycie sposobu, w jaki probiotyki mogą zapobiec egzemie, ale naukowcy przypuszczają, że przyjmowanie zawierających je suplementów zmienia skład mleka kobiecego i wpływa na rozwój układu immunologicznego oraz skóry dziecka. Jak tłumaczy jeden z głównych autorów badania dr Robert Boyle, jego wyniki potwierdzają, że gdy mowa o zapobieganiu występowania egzemy u niemowląt, przyjmowanie probiotyków przez matkę jeszcze w czasie ciąży wykazuje większą skuteczność niż podawanie ich dziecku już po narodzinach.
Czym jest egzema?
Egzema jest chorobą często spotykaną u niemowląt, a nieswoiste objawy i przebieg czynią ją stosunkowo trudną w leczeniu. To forma zapalenia skóry powstająca w wyniku uczulenia, która sprawia, że staje się ona bardzo sucha i wrażliwa. Egzemie często towarzyszy wysypka i swędzenie, a jej widocznym objawem są krostki i zaczerwieniona skóra. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się na policzkach i w okolicy ust, ponieważ alergeny najczęściej dostają się do organizmu dziecka drogą pokarmową. Innymi źródłami zakażenia mogą być powietrze, metal czy tkaniny. Poza bólem, egzema powoduje trudności z zasypianiem, rozdrażnienia i spadek apetytu. Egzema jest chorobą nawracającą – jednorazowe wyleczenie nie gwarantuje, że po kilku miesiącach objawy nie pojawią się ponownie. Większość dzieci wyrasta z niej po skończeniu pierwszego roku życia.
Powiązane produkty
Rybi olej przeciwdziała alergii
W tym samym badaniu sprawdzono także skuteczność przyjmowania rybiego oleju przez ciężarne w kontekście zmniejszenia ryzyka alergii. W tym wypadku, na podstawie analizy 15 tys. przypadków zaobserwowano, że przyjmowanie zawierających go suplementów w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na jaja u dzieci o około 30 procent.
Oba badania stanowią potwierdzenie dobrze znanej tezy o zbawiennych właściwościach karmienia piersią w kontekście zdrowia nowo narodzonych dzieci.
Źródło: PLOS, Reuters, SOSrodzice.pl