Probiotyki przyjmowane w ciąży zmniejszają ryzyko egzemy u dziecka
Katarzyna Szulik

Probiotyki przyjmowane w ciąży zmniejszają ryzyko egzemy u dziecka

Badania naukowców z Londynu wskazują, że przyjmowanie probiotyków w okresie ciąży i karmienia może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia egzemy u ich dzieci. Choroba ta najczęściej pojawia się u dzieci w pierwszych miesiącach życia, powodując duży dyskomfort i problemy w leczeniu.

Wyniki analiz naukowców, prowadzonych na Uniwersytecie Nottingham wskazują, że przyjmowanie probiotyków w czasie ciąży i w okresie karmienia piersią zmniejsza ryzyko wystąpienia egzemy o 22 procent. Wspomniany wniosek sformułowano na podstawie analizy danych pochodzących z ponad 400 różnych badań, w których uczestniczyło około 1,5 mln osób. Potwierdziły je próby wykonane na około 6 tys. ciężarnych, które przyjmowały probiotyki przez kilka ostatnich tygodni ciąży oraz przez pierwsze 6 miesięcy karmienia piersią. Podawano im przede wszystkim probiotyki pochodzące z jogurtów. 

Probiotyki są najskuteczniejsze w ciąży

Badanie nie było nastawione na odkrycie sposobu, w jaki probiotyki mogą zapobiec egzemie, ale naukowcy przypuszczają, że przyjmowanie zawierających je suplementów zmienia skład mleka kobiecego i wpływa na rozwój układu immunologicznego oraz skóry dziecka. Jak tłumaczy jeden z głównych autorów badania dr Robert Boyle, jego wyniki potwierdzają, że gdy mowa o zapobieganiu występowania egzemy u niemowląt, przyjmowanie probiotyków przez matkę jeszcze w czasie ciąży wykazuje większą skuteczność niż podawanie ich dziecku już po narodzinach. 

Czym jest egzema?

Egzema jest chorobą często spotykaną u niemowląt, a nieswoiste objawy i przebieg czynią ją stosunkowo trudną w leczeniu. To forma zapalenia skóry powstająca w wyniku uczulenia, która sprawia, że staje się ona bardzo sucha i wrażliwa. Egzemie często towarzyszy wysypka i swędzenie, a jej widocznym objawem są krostki i zaczerwieniona skóra. Zazwyczaj pierwsze objawy pojawiają się na policzkach i w okolicy ust, ponieważ alergeny najczęściej dostają się do organizmu dziecka drogą pokarmową. Innymi źródłami zakażenia mogą być powietrze, metal czy tkaniny. Poza bólem, egzema powoduje trudności z zasypianiem, rozdrażnienia i spadek apetytu. Egzema jest chorobą nawracającą – jednorazowe wyleczenie nie gwarantuje, że po kilku miesiącach objawy nie pojawią się ponownie. Większość dzieci wyrasta z niej po skończeniu pierwszego roku życia. 

Najpopularniejszym lekami stosowanymi na egzemę są maści zawierające kortykosteroidy. Kuracji towarzyszy stosowanie delikatnych kosmetyków nawilżających, tzw. emolientów, zwłaszcza podczas kąpieli. Warto także zadbać o dobre nawilżenie powietrza w mieszkaniu, częste wietrzenie i bieżące usuwanie kurzu, który również jest alergenem. 

Polecane dla Ciebie

Rybi olej przeciwdziała alergii

W tym samym badaniu sprawdzono także skuteczność przyjmowania rybiego oleju przez ciężarne w kontekście zmniejszenia ryzyka alergii. W tym wypadku, na podstawie analizy 15 tys. przypadków zaobserwowano, że przyjmowanie zawierających go suplementów w czasie ciąży zmniejsza ryzyko wystąpienia alergii na jaja u dzieci o około 30 procent. 

Oba badania stanowią potwierdzenie dobrze znanej tezy o zbawiennych właściwościach karmienia piersią w kontekście zdrowia nowo narodzonych dzieci. 

Źródło: PLOS, Reuters, SOSrodzice.pl

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • In vitro – na czym polega? Przebieg, skuteczność, koszt

    Zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) problemy z płodnością ma ok. 12% populacji. Szacuje się, że w Polsce dotyczy to aż 20% osób w wieku reprodukcyjnym. Nadzieję na posiadanie potomstwa daje jednak metoda in vitro, która w dużej mierze jest finansowana z programów samorządowych.

  • Łysienie poporodowe – jak długo trwa wypadanie włosów po ciąży i jak sobie z nim radzić?

    Każda kobieta marzy o tym, aby jej włosy były piękne, gęste i lśniące. I właśnie w okresie ciąży włosy takie się stają — są mocniejsze i wyglądają zdrowiej niż przed ciążą. Niestety, ten stan nie będzie utrzymywał się długo, ponieważ włosy zaczynają wypadać zazwyczaj po porodzie. Mówi się wówczas, że doszło do łysienia poporodowego. Czy jest ono groźne? Co robić, gdy po ciąży nadmiernie wypadają włosy? Podpowiadamy.

  • USG genetyczne – kiedy wykonać? Ile kosztuje i co może pokazać?

    Badanie USG genetyczne jest w pełni bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i dla kobiety ciężarnej. Jest ono jednym z najważniejszych badań wykonywanych w trakcie trwania ciąży. Podczas badania oceniana jest m.in. anatomia płodu oraz ryzyko aberracji chromosomowych. Jak wygląda obowiązkowe badanie prenatalne i ile kosztuje USG genetyczne?

  • Jakie zmiany hormonalne zachodzą w organizmie kobiety w trakcie ciąży?

    Burza hormonalna to potoczne określenie na wszelkiego rodzaju zmiany zachodzące w gospodarce gruczołów dokrewnych w trakcie trwania ciąży. Każdą kobietę ciężarną dotyczą te same wahania, niemniej towarzyszą im różne odczucia. Co dzieje się z organizmem kobiety w czasie ciąży? Jakie hormony działają na początku ciąży oraz co kortyzol ma wspólnego ze zmiennością nastroju?

  • Pierwsze objawy ciąży – po czym poznać, że doszło do zapłodnienia?

    Mdłości, zawroty głowy, tkliwość piersi? Czy te objawy świadczą o tym, że kobieta jest w ciąży? Owszem, mogą na to wskazywać, niemniej nie muszą. Specjaliści z zakresu ginekologii i położnictwa nie definiują jednoznacznie tzw. wczesnych i późnych objawów ciąży. Można jednak wyróżnić zarówno prawdopodobne, jak i pewne jej oznaki.

  • Kangurowanie – czym jest i jakie może przynieść korzyści?

    Budowanie więzi z dzieckiem można rozpocząć już od pierwszych minut, w których malec pojawi się na świecie. Proces, który odbywa się w kontakcie skóra do skóry, nazywa się kangurowaniem. Może być wykonywane przez mamę, ale także przez tatę noworodka. Jak się przygotować do kangurowania i jak długo można je praktykować?

  • Jakie są objawy niedoczynności tarczycy w ciąży? Czy można ją leczyć? Normy badań

    Niedoczynność tarczycy w ciąży może zwiększyć ryzyko związane z poronieniem, odklejeniem łożyska, niedokrwistością, nadciśnieniem ciążowym czy krwawieniem poporodowym. Wyjątkowo newralgiczny moment to ten, kiedy niedoczynność wystąpi w pierwszym trymestrze ciąży. Jak diagnozować i leczyć niedoczynność tarczycy u kobiety w ciąży, tak aby terapia była skuteczna i nie zaszkodziła dziecku?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij